Skocz do zawartości
gello1

[FAN SWAP]Jaki wiatrak do Silver Power SP-SS500

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam zasilacz jak w temacie jest to Silver Power SP-SS500 to produkt ze stajni SEASONIC.

Dołączona grafika

 

Zasilacz jest ok ale padł mi wiatrak(tyrkocze i chromocze).

rozbierałem zasilacz wyciągałem wiatrak czyściłem smarowałem ale nic się nie poprawiło.

Wentylator to model firmy ADDA 120x120x25 AD1212MB-A71GL

 

Oto jego parametry:

Wentylator ADDA Corp. 120x120x25 AD1212MB-A71GL

Producent: ADDA CORPORATION

Model: AD1212MB-A71GL

Dane techniczne:

* Wymiary: 120x120x25 mm (LxWxH)

* Łożyskowanie: kulkowe

* Prędkość obrotowa: do 2050 obr./min. przy 55°C

* Głośność: do 39.1 dB przy 2050 obr./min.

* Wydajność: do 80.5 CFM przy 2050 obr./min.

* Napięcie zasilania: 12V DC

* Natężenie: 0.33A

* Żywotność: 50,000 godzin

* Typ złącza: 2 pin

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Jest to wiatrak na łożyskach kulkowych.Złącze 2 pin i sterowanie temperaturowe.

Próbowałem znaleźć drugi taki ale nie znalazłem.

Dziwne jest to gdy podłączałem inny wiatrak 120x120 prędkość max 1500obr/min to ledwo co się obracał może ze 300 obr/min miał. I to jest dziwne skoro nie ma regulacji temp to powinien chodzić na max.

W związku z tym jaki wiatrak mogę zastosować???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie ma czujnika temp, to nie sądzę, że kręciłby się taką prędkością jak podałeś.

Obrotami rządzi tutaj zasilacz, więc to jego sprawka, jeśli już się doszukiwać. Problem jest taki, że prawdopodobnie ten 1500rpm który podpiąłeś, potrzebuje większe napięcie, żeby lepiej pracować. No i 500rpm różnicy, nawet przy tym samym napięciu pracy, robi tutaj równicę. Sprawdź jakie napięcie idzie na wentylator po starcie zasilacza. W moim temacie (120mm w natarciu), możesz sobie sprawdzić obroty różnych wentylatorów, w zależności od napięcia na nie podanego. Jeśli chcesz na stałe podłączyć wentylator (o stałych rpm), to chwila zabawy z lutownicą i po sprawie. Wystarczy wlutować kable pod 12v na pcb zasilacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co tutaj kombinować... Kup Magmę, podepnij pod kontroler w zasilaczu, bądz na płycie głównej. Ustaw obroty które będą Ci odpowiadać za pomocą BIOSu i jestem pewien, że taki zabieg w 100% wystarczy, żeby schłodzić ten zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy dobry producent ma opatentowane łożyska...

 

Wstaw sobie Scythe Gentle Typhoon 800rpm (ewentualnie 1150rpm) na stałe pod 12v i będzie w 100% cicho i wystarczająco chłodno.

Łożysko jest bardzo dobrej jakości i wystarczy aż nad to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magma jest za głośna? Ma zarąbisty przepływ powietrza i to ono szumi... A niestety fizyki nie oszukasz. Do 1000rpm (a wątpie, żeby przekroczyła tę wartość w zasilaczu) jest niesłyszalna i sprawdza się lepiej od UCTB12. Mam w swojej obudowie 4 magmy (w tym jedna w zasilaczu, a 3 pomalowane na niebiesko) więc wiem co gadam. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, ze niektore zasilacze nie radza sobie, gdy jego oryginalnie podlaczony wentylator nagle znika.

Np. taki zalman 600 hp zanim sie uruchomi bez oryginalnie podlaczonego wentylatora, wykonuje impulsowy rozruch, co nie jest dobrym efektem.

 

Mysle, ze lepiej bedzie zastosowac wentylator z rpm okolo 1500.

Wentylator nie osiagnie maxymalnych obrotow nawet pod maxymalnym obciazeniem, ktorego przecierz i tak nie uzyskamy, bo mamy zasilacze z zapasem prawda ? :lol2:

Gdyby taka wlasnie przyjac strategie, to byla by to calkiem poprawna alternatywa.

 

Wolniejszy wentylator w lecie , moze nie dac wystarczajacego nawiewu i zasilacz nie potrezbnie bedzie sie przegrzewac.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z przegrzaniem nie mam problemu bo zasilacz ma m na dole który zaciąga powietrze od zewnątrz.

No to kupujesz tego BQ, montujesz i masz cisze.

 

Jest jedna wazna rzecz, ktora powinienes sprawdzic.

Chodzi o wielkosc radiatorow w srodku zasilacza.

Jezeli sa to zwykle naciete blachy, to sobie odpusc fan swapa.

Jak to beda rozbudowane radiatory, to fan swap jak najbardziej wskazany.

U siebie tez zmienialem wentylator, ale w moim zasilaczu jest radiator na caly tyl obudowy z heat-pipka, dla tego pozwolilem sobie na wolnoobrotowy wentylator.

 

Mysle, ze nie powinienes dawac wentylatora z mniej niz 1500 rpm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyprowadz kabel razem z wiązką 24 pin z zasilacza i podepnij wentyl pod płytę.

Będziesz miał sterowanie.

Wiele płyt ma nawet złacze 3 pin oznaczone jak to dla zasilacza.

 

Ja tam mam w swoim spu od prawie 2 lat i się sprawdza.

Edytowane przez 99tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A atak poza tym to nie jest jakis NO NAME tylko zasilacz ze stajni SEASONIC'A.

 

Nie ma znaczenia czy to jest seasonic czy tracer :lol2:

Wazny jest radiator na wturnej stronie zasilania.

Pierwotna strona nie grzeje sie tak bardzo i wystarczy to co tam jest.

Za to na wturnej stronie, masz cieniutko i jestem pewny, ze przy woloobrotowym wentylatorze i mocnym obciazeniu, radiator bedzie sie gotowac.

Mozesz sobie to sprawdzic, podlanczajac na probe jakikolwiek wentylator 120 mm i puscic go na 5-7 volt.

Obciazyc zasilacz np. occt power supply i dotykac radiatora na wturnej stronie.

Tam nie ma zagrozenia porazeniem 230 volt.

Tylko jezykiem nie probuj :lol2:

 

O to mi chodzi:

 

Twoj i moj zasilacz i radiatory na wturnej stronie (3.3, 5 i 12 volt):

 

Dołączona grafika

 

Widzisz roznice pomiedzy radiatorami ? (zaznaczone)

U mnie, to kawal porzadnego kaloryfera, dla tego zdecydowalem sie na zalozenie wolnoobrotowego wentylatora (tacens ventus), za to u Ciebie, jest to zwykla blacha nieco rozchylona.

 

Zrob experyment jak pisalem wyzej i podejmij decyzje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pzrecież nie napisałem, że chcę wolnoobrotowy. Ten co miałem był cichutki jak był nowy ale się zatarł od pracy.On nie powoduje szumu powietrza i hałasu od szumu, ale tyrkocze łożysko. I wcale tak nie wieje jak się go obciąży. I ciepły też się nie robi.

Znalazłem ciekawe informację,żę w najwyższych modelach Seasonica był montowany jescze cichszy wentylek marki SANYO DENKI SAN ACE Model - 9S1212L4011. Ale cena jest kosmiczna prawie 90 zl.

SANYO DENKI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cale moje pisanie, nie ma na celu zniechecenie kogokolwiek, tylko chce naprowadzic potencjalnego uzytkownika wykonujacego fam-swap, co powinien wiedziec i na co zwracac uwage przy takiej operacji.

Widzialem zasilacze spuchniete wlasnie przez montaz zbyt wolnych wentylatorow.

Szkoda tylko, ze taki user madrzeje po szkodzie.

 

Wszystko jest dozwolone, ale pewne granice musza byc zachowane.

I zawsze sprawdza sie powiedzenie: "lepiej dmuchac na zimne" :lol2:

 

Powodzenia i do siego roku !!

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak leven tylko Twoj zasilacz jest na bazie gorszych elementów i posiada mniejszą sprawność.

Widziałeś radiatorki w enermaxie modu87+ ? Sa znacznie mniejsze od tych w tym seasonicu a ten wentylator prawie sie nie kreci w nim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bez przesady :unsure:

Zalman 600-hp ma sprawnosc nie gorsza od tego Silverpowera <_<

Poza tym nie ma tranzystorow, ktore sie nie grzeja pod obciazeniem.

Cale zycie siedze w elektronice jako technik rtv i wiem doskonale, co potrafi zrobic nawet najmocniejszy mosfet pod obciazeniem.

Do tego dochodza kondensatory, ktore nie lubia ciepla (puchna, wysychaja, wylewaja).

Bez dobrego nawiewu i wydajnych radiatorow, nie ma mowy o porzadnym zasilaczu.

Jak sie zmienia wentylator, to trzeba te zaleznosci <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> pod uwage.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

terkocze u mnie dokładnie taki sam wentylator. (zasiłka to seasonic mII-430)

Myślę, o zmianie na s-flex'a 1900 rpm.

- przepływ niewiele mniejszy, bo oryginalnie ma 80,5 cfm, a s-flex 75cfm.

Tyle tylko, że nie orientuję się jak łożysko FDB radzi sobie w wysokich temperaturach (jakie na pewno będą w zasilaczu, bo jest u góry i podgrzewa go ninja)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy mi na podpięciu czegoś do oryginalnego kontrolera w zasilaczu.

Wentyl musi startować od 4,0V, i zapewniać w miarę podobną wentylację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musi to być jakiś wiatrak z dużym max RPM fabryczny miał 2050obr/min. Z tego co ja zauważyłem u mnie w całym zakresie obciążenia podaje stale 4V. Wiec podłączyłem przez zewnętrzny regulator. Nie znalazłem wiatraka odpowiedniego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena przystępna. Według opisu wygląda na ok, jednak nie miałem w ręku i nie mogę więcej powiedzieć. O samym łożysku słyszałem sporo dobrego, w sumie to Enermax więc myślę, że bubla nie zrobili (choć się zdarzały). Jeśli 900rpm będzie wystarczająco, to myślę, że warto wziąć.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yogi a co sadzisz o tym Enermax TB SILENCE 120MM • ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław ? Widaomo Ci coś na jego temat , warto kupowac czy nie ? Byly by do wentylacji obudowy i do wymiany w zasilaczu.

 

Ten wiatrak do obudowy się nadaję ale do zasilacza już nie. Ja się przeliczyłem. Zamontowałem BeQuiet Silent Wings Pure co ma 1400RPM. Ale zasilacz dawał tylko napięcie około 4V co dawało mu obroty 540RPM.

Musiałem go podłaczyć po płytę pod zewntętrzny panel kontrolny. i ustwawiłem na 1000 obr i jest cicho i wydajnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...