Skocz do zawartości
michaelm

Dziwne zachowanie - RAM czy dysk?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od pewnego czasu obserwuję dziwne zjawiska na laptopie (Lenovo T400). W ostatnim czasie dokładałem drugą kość RAM (Kingston 2gb 1066 DDR3 CL7), co może lecz nie musi być powiązane.

 

Zainstalowane mam dwa systemy Win7(ntfs), ubuntu 10.10 x64 (ext4). Pod ubuntu podmontowane są partycje ntfs.

 

1. Pewien czas temu w trakcie pracy na laptopie, w pewnym momencie otwieram konsolę a tam komunikat po angielsku w stylu (nie pamiętam dokładnej treści) : Nie wiem kim jesteś. Wchodzę do Users and groups a tam nic nie ma, żadnego user'a. Restart komputera - nie bootuje się, nie można podmontować systemu plików i nie można otworzyć bazy z hasłami. Zbootowałem z live cd, plik /etc/password zawierał śmieci (ale związane z chwile przed awarią uruchamiana komendą! w stylu <krzaki><krzaki>./bin/sleep<krzaki><krzaki>), podmieniłem /etc/password- z /etc/password, wszystko zaczęło działać. Ponadto na podmontowanej partycji ntfs pojawiły się dziwne pliki plikX.ntfs-3g-0000000002 , plikX.ntfs-3g-0000000003 ... plikX.ntfs-3g-0000000154

 

2. Innym razem po pracy pod linuksem, uruchamiam windowsa a ten twierdzi, że system plików na jednej z partycji został uszczkodzony i chce skanować w poszukiwaniu bad sectorów. Poskanował poskanował, efekt - częśc plików z partycji zniknęła - ma to miejsce minimum raz na 1-2 tygodnie!

 

3. Dysk kilkoma narzędziami analizującymi S.M.A.R.T - wszystko OK, narzędzie ThinkPada obecne w BIOS'ie do sprawdzania dysku i kontrolera - bez błędów.

 

4. Podczas "odhibernowywania" ubuntu pojawiają się komunikaty:

http://dl.dropbox.com/u/224638/IMAG0007.jpg

 

5. Przetestowałem obie kości RAM memsetem. Na starej 0 problemów, 12h testowania bez błędów. Na nowej memtest się zawiesza(nie odpowiada) już po 40 minutach.

 

6. Dziś po wyjęciu już nowej kości RAM nadal doszło do potrzeby zrobienia chdsk'a.

 

Co jest tego winą? Dysk, ram czy obie rzeczy jednocześnie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym stawiał na RAM raczej. Ten błąd z Ubuntu tyczy się najprawdopodobniej karty graficznej, która pewnie ma współdzieloną pamięć. Dysk na wszelki wypadek możesz sprawdzić za pomocą MHDD - http://nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html (kontroler dysku musi być ustawiony w BIOSie na IDE).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym stawiał na RAM raczej. Ten błąd z Ubuntu tyczy się najprawdopodobniej karty graficznej, która pewnie ma współdzieloną pamięć. Dysk na wszelki wypadek możesz sprawdzić za pomocą MHDD - http://nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html (kontroler dysku musi być ustawiony w BIOSie na IDE).

 

Przetestowałem tym MHDD. <50 ms 1778, < 10ms 569637, < 3ms 1373869 , pozostałych wartości brak, więc niby z dyskiem wszystko OK. Mogę jeszcze odpalić memtesta na kolejne kilkanaście godzin, ale poprzednio na tej "starej" kości nic nie znalazł...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...