Skocz do zawartości
mrkdl

jaka płyta pod e5200 i OC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Porzebuję od was porady, otóż posiadałem pentiuma d 830 (2x3ghz) wraz z płytą asusa P5WD2 PREMIUM(podobno nie obsługuję 45nm) i teraz kupiłem sobie proca e5200 (2x2,5ghz) razem z płytą asus P5QL-CM ale niestety płyta ma spaloną kartę sieciową(niestety płyta to mATX i po wpieciu karty GF 9600gso 768 z dwuslotowym chłodzeniem nie mam za bardzo jak zmieścić sieciówki na PCI) oraz ma bardzo słabe możliwości OC, więc moje pytanie brzmi na jaką płytę warto wymienić tego P5QL-CM żeby miała obsługę 45nm i lekkie OC w kwocię ok 100zł na allegro?

 

Mój cały zestaw:

MOBO: P5QL-CM mATX

Procesor: E5200 (2x2,5)

Chłodzenie: procesora ZALMAN CNPS 7000C-AlCu

Ram: 2GB Goodram (2x1gb 800mhz)

Grafika: Gainward 9600gso(768 DDR3)

HDD: 500gb seagate

Zasilacz: Modecom MC-350ATX 2.0 PFC

 

Proszę o pomoc w wyborze.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 100zł nie wiem czy dostaniesz coś lepszego od Asusa P5B od np jeden(no może dałoby się Abita AB9, czy zlicytować wersje Deluxe w/w Asusa), cud to jakiś nie jest, ale e5200 wykręcisz na ile proc pozwala, z quadem szału już nie ma aczkolwiek daje radę.

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do obsługi 45nm to wystarczy sprawdzić stronę asusa i cpu support list<-klik, tak obsługuje 45nm (o ile się nie mylę to od biosu 1803), ->klik mój były e5200. Co do opcji oc to jest w zasadzie wszystko co trzeba, minusem tej mobo jest nie za mocna sekcja zasilania(choć to nie problem przy e5200) i durne rozmieszczenie pci/pcie express x1 względem slotu pcie x16 (v1.1) przez co ma się jedno użytkowe stare pci po wsadzeniu dwuslotowej grafiki.

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę posiadasz własnie tego P5B, a jak się ma ona do kręcenia ramu? e5200 tak do 3,2 bym chciał kręcić no i trochę ram z grafiką myślisz że nie będzie problemów?

 

A może zostawić obecną płytę i dokupić sieciówke na pci, tylko problem jest taki ze odstęp od karty graficznej do sieciówki wynosiłby ok 2-3 cm czy to nie przeszkadzałoby ze wiatrak wieje na sieciówke?

 

PS. odczywalna przesiadka z duala na quada?

Edytowane przez mrkdl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ramu to nie wiem, mam goodramy 667 cl5 chodzące w dzielniku 1:1 do fsb czyli 351x2=702, timingi cl5446 + obnizone alpha timingi przy 1.8V, chodziły na podobnych ustawieniach na 800 z 1.95V z e2140@3.2@1.5V<-klik(dobre pamięci są dobre dla fanatyków spi, everesta/aidy64 itp albo do oc proca z niskim mnożnikiem i wysokim fsb po oc np e8200 inaczej to szkoda kasy - takie moje zdanie).

E5200 na P5B wykręcisz ile się da, 3.5 na znośnym vcore jest całkiem realne, a jak ci się lepszy proc trafił to więcej, dochodzi też kwestia chłodzenia(mi e5200 chodził na 3.7@1.35V).

Co do Quada to zależy od gry np w GTA4, Black Opsie, Bad Company 2 widać sporą różnice, a jak się używa Visty czy 7 to różnicę są jeszcze bardziej wyraźne i w większej liczbie tytułów.

 

Jak zmieścisz się z tą sieciówką to próbuj z obecną mobo, 3.2 z e5200 to byle co wyciągnie, karty sieciowe są wąskie i nie powinna takowa przeszkadzać w chłodzeniu tego GFa.

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tej mobo jak twoja w rękach nie miałem, więc ciężko mi to określić w każdym razie do 100zł poleciłbym właśnie P5B. Spróbuj jak to będzie wyglądać w praktyce na mobo którą masz, kiedyś mobasy na chipsetach G były właśnie G'ówniane jeśli idzie o oc, te nowsze podobno nie są już takie złe, a do e5200 i lekkiego oc to cudów nie trzeba. P5B do sporej liczby 2 rdzeniowców to niezłe mobo, złaszcza za taką kase (no może poza tymi co po oc potrzebują fsb 500 - taki goły p5b kończy się przy 450-470 - dane dla 65nm, przy 45 to nie wiem - e5200 ma zwykle walla znacznie niżej, ofc mówię o oc z obniżonym mnożnikiem), a do quada to już najwyżej do stosunkowo lekkiego oc(sprory vdroop). Opcje oc w biosie, masz tu<-klik(walnąłem fotki, najnowszy bios), po necie są opisy - np tu, ale często z czasów nowości tego mobo - ze starymi biosami gdzie np maks napięcie dla ramu to 2.1V

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj może będę miał sieciówke to zobacze jak to bedzie wygladac w praniu z grafika. Co do płyty mojej to lepsza jedynie technologicznie bo nowsza no ale ma starsznie ubogie opcje w biosie do oc, jak biorę fsb 240 to komp nie staruję a napięcie mam na auto, napięć się zmnienić za bardzo też nie da samego cpu bo są tylko jakies 50mv, 100mv, 150mv nie mam pojecia o co chodzi tak. Pisałem do kolesia od tej płyty ale na razie cisza jeżeli odpiszę to raczej wezmę tamtą jak polecasz, chociaż podejrzewam że ta moja obecna byłaby lepsza na przyszłość do quada ale nie jestem pewien. Koleś od którego brałem proca i płytę mówił ze na stocku kręcił tego proca do 3,5 i bez zmiany napięcia a ja bez zmiany nawet do 3ghz nie mogę. Zobaczymy jak się płyta z sieciówka sprawdzi i wtedy będę myślał dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do quada to jest to problem sekcji zasilania - vdroopa, grzania się, a tu na jednej i drugiej mobo szału nie ma, 3 fazy/9 mosfetów na P5B i 4 fazy/8 na tej twojej, ani jedna ani druga nie ma też radiatora. Dla mnie w zasadzie jedynym plusem tej twojej mobo jest pcie 2.0 vs 1.1 - narazie to nie problem, ale jak będą GPU z pcie 3.0 to różnie z kompatybilnością może być. Co do tych 50 100 150 to działa pewnie tak - twoje domyślne vcore+ ta wartość = vcore. W ogóle przy oc staraj się wszystkie rzeczy w biosie(napięcia, timingi pamięci, dzielnik ram: fsb - 1:1 - przynajmniej na początku, pcie na np 101) ustawiać na sztywno, nie zostawiaj nic na auto.

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam płytę asus P5QL-CM i procesor e5200, 2x1gb cl6 800 goodram oraz gf 9600gso 769 ddr3 gainwarda.

Chciałbym zmienić obecną płytę która ma niestety słabe możliwości OC na cos w cenie ok 150 za nową pod ten zestaw i moje typy to :

[iNT][775] Płyta ASRock G41C-S S775 G41 2DDR2/2DDR3 6CH mATX BOX | Crann Sp. z o.o.

 

[iNT][775] Płyta Asus P5QPL-AM mATX | Crann Sp. z o.o.

 

[iNT][775] Płyta Asus P5KPL-AM EPU mATX VGA | Crann Sp. z o.o.

 

[iNT][775] Płyta MSI P41M4-L G41 DDR2 8CH/LAN mATX G41M4-L | Crann Sp. z o.o.

 

[iNT][775] Płyta Asus P5G41C-M LX mATX DDR2/DDR3, VGA | Crann Sp. z o.o. opłaca się brać coś na ddr2 i ddr3 bo obecne ceny ddr3 są bardzo niskie.

 

Ta ostatnia wydaje się być ciekawa, zależy mi na tym sklepie bo mógłbym odebrać osobiśćie.

 

Co do tych płyt powiedzcie czy nadaja się do OC tego procka no i czy ogólnie będą ok na przyszłość np pod quada i ddr3.

 

 

Dzięki za pomoc

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te płyty z linków wyżej to sobie daruj bo wg mnie jeśli mówimy o oc zamienisz kał na stolec dokładając do interesu. Na takim zwykłym gołym P5B z e5200 da się wyciągnąć w zasadzie wszystko, z quadem już tak różowo nie jest - spory vdroop, choć tragedii nie ma, ale jak kwota wzrosła to można wyrwać coś na P965 z wyższej półki (z mocną sekcją zasilania) np P5B Deluxe(zdarzają się aczkolwiek trzeba by poczekać aż się coś pojawi) czy AB9 Quad GT, lub coś na p35 np taki msi, można też spróbować czegoś na P43, z P45 będzie ciężko no może udałoby się wyrwać coś ala P5Q SE.

EDIT : Jakbyś kupował pytaj o wersje biosu czy poproś o wgranie wersji obsługującej 45nm żeby nie było później zonka.

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest w zasadzie to samo : P5B a P5B-E, P5B-E plus jak na tej aukcji co dałeś link trochę się różni od "normalnych" P5B -> to jakby powiedzieć taki +-zwykły P5B na laminacie od P5B Deluxe czy jak wolisz wykastrowany Deluxe(względem deluxe bolą przede wszystkim te puste miejsca na mosfety wokół lga). Tyle że za nie wiele zł więcej masz Abita Quad GT który kiedyś kosztował grubą kasę czy tego msi na p35, choć jeśli mówimy tylko o oc e5200 to którą mobo z tych o których tu w ostatnich postach mowa nie weźmiesz to zasadniczej różnicy nie będzie jednak przy oc 4 jajek już tak - przede wszystkim rozchodzi się o sekcję zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niestety abit gt jest tylko jeden na allegro i to z daleka zależy mi na odbiorze w krk. Na pewno w te płytę nie będę pchał quada jedynie może c2d jakiegoś kiedyś ale raczej przy następnej zmianie kompa kupię już coś na AM3 albo coś z serii i3/i5 nie będę się pchał w lga 775 i na pewno ta zmiana nie nadejdzie szybko. Więc obiwe płyty które podałem są z krk tylko która lepsza bo cena się rożni. Ta abit ip35p s775 p35 Kraków box quad! (1435123827) - Aukcje internetowe Allegro czy Asus P5B-e PLUS (1425998517) - Aukcje internetowe Allegro czy PŁYTA GŁÓWNA - ABIT IP35-E LGA775 - Używany Komputer Laptop Części do Komputera Software na Sprzedaż .

 

Na której najlepiej kręcić e5200 żeby tak na 3,5-3,7 chodził stabilnie .

 

pozdr dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza z tych wyżej to IP35-E, choć jak już mówiłem do e5200 to w zasadzie jeden wuj, ale jak cena zbliżona to czemu brać gorszą. Pamiętaj o biosie !

 

Co do upgrade'u na 775 to Q6600 to wcale nie głupi pomysł - 4 rdzenie w dobrej cenie, a inne c2d ? No może e8400, ale za niego to trzeba zaśpiewać jak za w/w quada, więc raczej bez sensu...

 

A czy nie będzie problemu z oc ze względu na fsb do 1333 i ram do 800mhz?

 

Nie patrz się tak na te specyfikacje... bo wielkie G to mówi, zobacz jakiś test czy temat na forum o danej mobo. Intel sobie tak oficjalnie ustalił np że P965 to maks 1066(266) i stąd tak jest napisane, a ile dane mobo robi to już inna bajka. Tak w ogóle to pomyśl chociaż troszkę że do e5200 to nawet 333(1333) ci nie jest potrzebne bo mogę się założyć że 333*12.5=4162 nie zrobisz... no chyba że masz super sztukę.

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem tego asusa p5b-e ale niestety po włożeniu wszystkich części jest problem dioda na płycie się świeci ale po wciśnięciu przycisku power płyta startuję na 1 sek sama się resetuję i później sama się ponownie włączą ale nić się na ekranie nie wyświetla mimo tego że wszytko pracuję. Wyciągałem baterię, przekaładłem zworki, wyciągałem kabel z PSU i nic dalej to samo i tak cały czas. Bios podobno jest najnowszy. Wie ktoś czego to może być wina?

 

 

 

 

 

Oddałem tego p5b-e i teraz wziąłem p5q se/r i płyta całkiem spoko tylko chyba mój PSU nie daje rady bo po podpięciu wszystkiego tylko wiatraki drgną i koniec a zasilanie na płycie się świeci.

 

pozdr

Edytowane przez mrkdl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysztko ogarnięte działa, tylko może mi ktoś pomóc jak go podkręcić porca na tej płycie?

 

 

pozdr

 

 

 

 

Temat można zamknąć dzieki za pomoc.

 

Pozdr

Edytowane przez mrkdl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASUS P5B to syf i naprawdę lepiej dodać parę zł bo to nie dużo lepsza płyta od średniego ECSa pod 775 dla laika może być ale jeśli chcesz powalczyć z CPU i pamięciami to nie ma szans. Nie polecam tej kupy... płyta lubi się wieszać, przymulać i wywalać z gierek jak dowalisz do niej lepszą grafe, generalnie ma wielkie problemy z napięciem. Ja na HD4870 uwaliłem dwie takie na 3dmarkach.

 

Przerabiałem te wszustkie płyty 2 lata temu

 

Dobre osiągi jeśli chodzi o Asusa to cena\jakość P5Q Pro dozbieraj i kiedyś kup:)

Edytowane przez Pablo Hudinii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mój cały zestaw:

MOBO: P5Q SE/R

Procesor: E5200 (oc 2x3,5)

Chłodzenie: procesora ZALMAN CNPS 7000C-AlCu

Ram: 2GB Goodram (2x1gb 800mhz)

Grafika: Gainward 9600gso(768 DDR3)

HDD: 500gb seagate

Zasilacz: Modecom MC-350ATX 2.0 PFC

Monitor: Benq 19" (1280x1240)

 

Posiadając taki zestaw mam pytanie czy opłaca zmienić się mojego gf gainward 9600gso 768mb ddr3 (rops 12, shaders 96u, clock 600,memory 900, shader 1500 mhz) na jakiegoś 9800gt bo patrząc ogólnie to można czasami za cene mojego + 50zł dorwać takową. Nie zależy mi bardzo na zmianie karty ale patrząc na ceny mógłbym się pokusić o zaminę o ile to ma sens?

 

dzięki z góry

 

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no też tak myślałem no w sumie 98gtx można wyrwać już za 270zł tak jak i 88gts ale która lepsza i która ma mniejszy pobór mocy i widziałem jeszcze 98gtx+ który mi sie spodobał i na niego bym najchętniej zmienił;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...