Skocz do zawartości
xbora

Słaba wydajność Pentium 4 2,4GHz vs Celeron D 2,4GHz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie,

 

Ponieważ egieldy już nie ma trzeba się gdzieś zadomowić :)

 

Mam taki problem, główkuje i nic mi nie przychodzi do głowy o co jest nie tak..

 

Jakiś czas temu padł kumplowi komp (Celeron D + Arock P4i65GV). Przywiózł go do do mnie żebym na niego luknął - diagnoza - padnięta płyta..

Miało być po kosztach więc kupiłem na allegro płytkę razem z prockiem Pentium 4 + Asrock P4i65GV(koszt taki sam jak samej płytki).

Ostatnio to poskładałem, zrobiłem kilka testów (co prawda większość syntetycznych ale..) i bardzo zdziwiły mnie wyniki jakie uzyskuje P4..

Procki są identyczne z tą różnicą że P4 ma 1MB cache'u a Celek 256KB. Taktowanie procków, proces technologiczny FSB, RAM, płyta identyczne..

 

Dołączona grafika

 

Oto wyniki

 

1) Fritz Chess Benchmark

C D - 1,38

P 4 - 0,66

 

2) Geekbench 2.1.11

C D - 744

P 4 - 513

 

3) PCMark2002 CPU

C D - 4875

P 4 - 2301

 

4) PCMark2002 CPU

C D - 5640

P 4 - 3192

 

5) Super PI 16M

C D - 50m19,750s

P 4 - 24m36.172s

 

6) CINEBENCH 9.5

C D - 88

P 4 - 93

 

7) CINEBENCH R11.5

C D - 0,12

P 4 - 0,13

 

8) Kompresja 200MB BMP LZMA - normalna

C D - 2m52s

P 4 - 5m03s

 

O ile pozycje 5,6,7 nie budzą podejrzeń o tyle pozycje 1,2,3,4,8 już tak i to bardzo duże.

Co jest nie tak z tym P4??? Przecież ten procek w żadnym wypadku nie powinien być wolniejszy niż Celek..(?)

 

 

Dzięki za wszelkie rady!

 

Ps proszę nie pisać tekstów typu "syntetyki to sobie można ws..ć" - to jest ta sama architektura procków więc jak najbardziej dają one pogląd na wydajność

 

Edit: Ogólnie czuć że system chodzi nieco gorzej na tym P4 w stosunku do Celka..

Edytowane przez xbora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Celeron ma 2x krótszy czas dostępu do pamięci cache drugiego poziomu. Może się zdarzyć że system źle będzie wykrywał ilość pamięć podręcznej. Spróbuj wymusić za pomocą rejestru pełną obsługę pamięci cache L2 dla P4:

 

Windows Registry Editor Version 5.00[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Session Manager\Memory Management]"SecondLevelDataCache"=dword:1024

Daj znać czy coś się poprawiło.

Edytowane przez KoVol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal ten złom(Asrock P4i65GV), kup porządną płytę i wtedy możesz robić testy. Ewentualnie stawiam, że ktoś Ci opchnął bubel w którym coś się sypie, proc nie ma czasem wyłamanych nóżek?

 

Nie będę wywalał tego "złomu" bo ma on służy do przeglądania neta a nie do ciupania w crysisa, poza tym miało być po kosztach.. zresztą pomimo kilku wad nie uważam żeby ta płyta była jakaś zła/tragiczna ;)

 

Nie "opchnął bubel" bo sama płyta sprawuje się bez zastrzeżeń co widać po testach celka a procek i tak był gratis do płyty..

Procka zaraz oglądałem jak zauważyłem że coś jest nie tak z tą wydajnością i wszystkie nóżki są i nie są pogięte..

 

 

Celeron ma 2x krótszy czas dostępu do pamięci cache drugiego poziomu.

 

Kovol dzięki za spostrzeżenie z tym czasem dostępu.

Miałem zrobione testy Cachemem ale nie przyglądałem się im dokładnie, teraz tak patrzę i widzę że oba procki bardzo różnią się szybkością odczytu z L1 i L2 – pytanie tylko czy to powodowałoby aż takie różnice w wydajności w pozycjach 1,2,3,4,8 (?) i od razu pytanie czy da się coś z tym zrobić??

 

Dołączona grafika

By xbora at 2011-02-02

 

 

Może się zdarzyć że system źle będzie wykrywał ilość pamięć podręcznej. Spróbuj wymusić za pomocą rejestru pełną obsługę pamięci cache L2 dla P4:

 

Windows Registry Editor Version 5.00[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Session Manager\Memory Management]"SecondLevelDataCache"=dword:1024

Daj znać czy coś się poprawiło.

 

Niestety nic nie pomogło wyniki w PCMarku2002 i Geekbenchu takie same jak poprzednio..

 

Dzięki za rady

 

 

Jakieś pomysły co jeszcze zrobić?

Edytowane przez xbora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lubię nie skończonych wątków więc..

 

Procek (Pentium) wyleciał z kompa po tym jak praktycznie nie miał żadnego startu w smarkach do Celka po podkręceniu obu na 2,9GHz.. Jego przyrost wydajności po OC był żenujący…

 

Wyniki po OC

 

1) Fritz Chess Benchmark

C D - 1,68

P 4 - 0,81

 

2) Geekbench 2.1.11

C D - 1286

P 4 - 632

 

3) PCMark2002 CPU

C D - 5970

P 4 - 2810

 

4) PCMark2002 MEMORY

C D - 6952

P 4 - 3967

 

5) Super PI 16M

C D - 26m08,110s

P 4 - 39m36.094s

 

6) CINEBENCH 9.5

C D - 217

P 4 - 114

 

7) CINEBENCH R11.5

C D - 0,33

P 4 - 0,16

 

8.)Kompresja 200MB BMP LZMA - normalna

C D - 2m15s

P 4 - 4m05s

 

9)Kompresja 200MB BMP Bzip2 - ultra

C D - 16m31s

P 4 - 32m50s

 

10) CINEBENCH R10

C D - 1276

P 4 - 687

 

Ewidentnie jest coś nie tak z tym prockiem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne napięcie podaje CPU-Z dla tego pentium powinno być chyba koło 1,25-1,4 .

 

Tak, też od razu rzuciło mi się to w oczy, ale prawdopodobnie CPU-z źle pokazuje bo bios pokazywał 1.25V

 

pierwsze co bym podejrzewał to diodę termiczną uszkodzoną w P4 - spowalnia procesor. zbadaj temperatury.

 

Też od razu to zrobiłem (zresztą zawsze zaraz po zamontowaniu procka jak zmieniam pastę pierwsze co robię to sprawdzam temp. na CPU), temperatury były ok prawie takie same na P4 jak i Celeronie ok 48-51 stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe nie ma takiej potrzeby, chyba nie czytałeś całego wątku.. Domyślnie splona była płyta na której był celek D który w zupełności wystarcza do neta.. Tego procka (P4) dostałem gratis do płyty więc chciałem go wrzucić bo domyślnie powinien być wydajnieszy od tej celiny dzieki 4 razy większe pamieci L2, chciałem go uruchomić ale skoro jest z nim coś nie teges to wyleciał i domyślnie właściciel kompa ma dalej celerona.. nie ma sensu pchać więcej kasy w tak stary socket.. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...