Skocz do zawartości
AndyN

Asus A7n8x/-x/-e/-deluxe-porady Problemy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Przeczytałem w całości temat, 72 strony (zajęło mi to parę dni :D) i chciałem na wstępie złożyć wielkie dzięki za masę cennych informacji jakie wyniosłem z tego topicu. Wielkie ukłony dla Hanu, AndyN, wheelerfan, Karas, Wawelski (ekstra FAQ) i innych.

Dopiero od śledzenia tego wątku zacząłem bawić się w OC. Wymieniem już raz pamięci na te, które mam teraz w podpisie i dają się ustawić na CL 2,5 ale w Primie wywala błędy więć stable mam przy CL3 i tak chodzą. Pewnie je niedługo wymienię.

Mam jednak inną historię, która mnie bardziej martwi. Mam Thortona 2200+ i Zalmana 7000A Al-Cu i na 11x200, VCore standardowy 1,65V (przy FSB 201 już mi do Windy nie wchodzi) w MBM mam na diode w idle 58C a jak prima włącze to nawet do 70C mi dochodzi. Wprawdzie Zalmana mam na min. obrotach, jak mu zwiększam obroty to temp. spada o kilka stopni ale zależy mi na ciszy a Zalman przy max. już trochę buczy :(

Czy powinienem wymienić procka na jakiś inny, a jeśli tak to na jaki? Zagadałem też już dzisiaj do Krostrego i Beno21 (spece od sprzedaży procków), może oni coś poradzą.

A może wentylator powinienem mieć CU a nie AlCu (jaka wogóle jest między nimi różnica w chłodzeniu i głośności)?

Co do SATA (widziałem, że wielu miało z tym problemy) mojego Seagate 120GB mam już parę miesięcy i chodzi bez problemu. Przy instalacji WinXP na starcie F6, instalacja sterów Silicon z dyskietki (zaakceptowałem w Win ten driver, chociaż były tu głosy żeby tego nie robić) i do dziś chodzi wzorowo. Ten dysk chodzi dość głośno (może to OT ale pewnie komuś się przyda taka informacja: wystarczy dysk wyjąć położyć na gąbce (jakiejś wygłuszającej) na dole obudowy i zupełnie go nie słychać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Hehe widze ,ze wytrwaly z ciebie internauta ,jezeli przeczytales wszystkie strony tego watku. Szacuneczek. A co do temp na procku ,to widze ze w podpisie masz obudowe Xaser i w niej gabke wyciszajaca. Ona z pewnoscia powoduje wzrastanie temp w obudowie ,a co zarazem idzie rowniez procka. Czy masz w tej obudowie jakies wiatraki wysysajace z niej powietrze?? Moze komputer stoi obok kaloryfera albo co :wink: Odnosnie FSB to jaka masz rev plyty?? Bo jezeli 1.04 to niestety taki egzemplarz i na wiecej moze nie pojsc ,albo ci pamieci nie wyrabiaja. Sprawdzales moze tez temp zasilacza??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja je mam od wczoraj i dzialaj ok. Zainstalowaly sie tez bez problemu. Z tego co na razie zauwazylem to mp3-jki jakos ladniej brzmia. Byc moze cos mi sie wydaje ,ale stery sa ok. Jezeli miales ewentualnie jakies problemy z instalacja sterow do SS to pewnie dlatego ,ze nie uzywales setupu z paczki international. Ta do ktorej dalem linka nie wiem jaka ma wersje ,ale zainstalowaly sie ok.

Mee too ale jakiesj specjalnej ruznicy nie widze !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do temp na procku ,to widze ze w podpisie masz obudowe Xaser i w niej gabke wyciszajaca. Ona z pewnoscia powoduje wzrastanie temp w obudowie ,a co zarazem idzie rowniez procka. Czy masz w tej obudowie jakies wiatraki wysysajace z niej powietrze?? Moze komputer stoi obok kaloryfera albo co Odnosnie FSB to jaka masz rev plyty?? Bo jezeli 1.04 to niestety taki egzemplarz i na wiecej moze nie pojsc ,albo ci pamieci nie wyrabiaja. Sprawdzales moze tez temp zasilacza??

Przed włożeniem gąbki temperaturę miałem może i 1C niższą, więc to nie to, nie stoi też koło kaloryfera :). W obudowie mam 4 wiatraki Thermaltake, 2 wdmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>ą a 2 wydmy<span style="color:red;">[ciach!]</span>ą powietrze. Rev. płyty 2.0, NB tylko trochę ciepły (z 42C idle). A pamęci faktycznie chyba nie wyrabiają, chociaż testując GoldMem przechodzą testy na 2,5-3-3-6 ale w Prime się wywalają. Niewiem jak sprawdzić temp. w zasilaczu ale nie wygląda w dotyku na jakiś bardzo gorący. I tak już zmieniam na 400W, taki sam Huntkey. 300-tkę kupiłem między świętami w 4Max.pl i zgodzili się teraz na zmianę na 400W, muszę tylko dopłacić różnicę w cenie i za przesyłkę. Wogóle jestem pod wrażeniem obsługi tego sklepu, bez problemu mi wymieniają, kumaci, znają się, doradzają, nawet oddzwonili do mnie jak napisałem im maila. Byłem w szoku :).

 

Co do roznicy miedzy CU i AlCu - to tutaj masz mega test http://pclab.pl/art7523.html - sam zobacz co wypada najlepiej!

Dzięki za link, faktycznie Cu jest o jakieś 4C lepsza ale głośność ta sama. Nawet jakbym wymienił na CU to coś z tą temp. jakoś kiepsko u mnie :(. Może zdejmę i założę na nowo i od nowa przesmaruję pastą ale wcześniej od razu myślę o zmianie procka na wyselekcjonowany jakiś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś zdjąć radiator z NB, usunąć tą gumę i przesmarować dobrą pastą. Na procek również zalecam coś lepszego i niż zwyklą silikonówkę. Powinno to pomóc :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum Irekin :D . Twój przypadek pachnie mi złym przyleganiem radiatora. Choć to "tylko" AlCu to nie powinno byc 58 C idle. Zapodaj lepsza pastę, jakieś Artic Ceramique, Artic Silver 5, Nanotherm PCM+. Wentylację budy masz dobrą, znam te obudowy które posiadasz. Niestety co do pamieci to juz pewnie czytałeś o moich zmaganiach z "rewelacyjną" pamięcia Kingston Value CL3 :lol: Powiem krótko: do wymiany w trybie natychmiastowym, albo do uzytku w kompie biurowym.

BTW-Gratuluje wytrwałości! 72 strony to jednak trochę tracenia wzroku :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Arctic Ceramique już do mnie jedzie, jak tylko dotrze, przesmaruję na nowo NB i procka i dam znać. A pamięci wiadomo :( (chociaż w Sandrze 3000 MB/s robią przy CL3 i CL2.5), ale jak je kupowałem to jeszcze nie znałem tego topicu :)

Beno21 pisze, że na Hynixach (które sam ma w kompie) ma niezłe wyniki, co sądzicie o tych pamięciach, może na takie wymienić? http://www.allegro.pl/show_item.php?item=20034445

Ponoć chodzą na naszej płycie prz FSB 230 przy CL2 stabilnie.

Aha, zmieniłem wczoraj bios z 1007 na 1006 i teraz spadło mi z 58C do 54C idle (oczywiście cały czas MBM diode). Może to jakieś czary, a może coś w biosie innego przestawiłem bo oczywiście przed wgrywaniem wszystko dałem na default.

 

@Beno21

Były tu pytania o dokładne ustawienia przy jakich osiągnąłeś swoje wyniki (ponad FSB 240 jak dobrze pamiętam), minęło trochę czasu a ja jakoś odpowiedzi się nie dopatrzyłem. Czy robiłeś jakiegoś drut moda itp? Jak się Prime zachowuje przy takich wynikach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe a u mnie 3 stopnie mniej mam na diodzie niz na sockecie czasami ,ale zazwyczaj jest to 1stp. Widzialem ,ze w siriusie pojawily sie Asusy A7N8X-E DLX i kosztuja tylko 30zl ,wiecej od zwyklego DLX-a. W tym tygodniu w koncu oddaje moja plyte do serwisu i zobaczymy co zrobia mi z tym kontrolerem SATA ,bo ostatnio mam mam coraz czestsze zwiechy. Nawet 2 razy dziennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wywalil najpierw wszystkie programy typu clonecd i alcohol i napedy wirtualne ,a potem recznie zmienil sterownik od controlera na ten od MS. Jak bedzie ok to zainstalowac ten poprzedni ,ktory miales.

Powywalałem te programy już dawno. ale jak chcesz ręcznie zmienić sterownik od kontrolera i przede wszystkim gdzie go szukać?? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@thingrim @Decho

Dzięki, chłopaki. Trochę mnie pocieszyliście, że nie jestem sam z takimi temperaturami. Pewnie jak zadacie Prime`a to też wam skacze do 65-70C. Oczywista socket jest u mnie o 10C niższa a buda ok 28C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hanu >> czyli V7+ daje sobie jeszcze rade. Mimo ,ze ma juz z 1.5 roku chlodzi calkiem calkiem tylko niestety coraz glosniej. Co polecacie do nasmarowania wiatraka na nim?? Smar grafitowy ,czy moze srodki ala WD40 ,GT80.

 

Wheelerfan>> wejdz w menadzer urzadzen i bedziesz tam mial kontrolery IDE. I tam bedzie tylko jak dokladnie bedzie sie nazywac to nie wiem. Musisz dac aktualizuj sterownik i wybrac ten od MS z certyfikatem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi sie wydaje ze taka wysokoa tem. na procku to wina wiatraka jak jest to alu.

 

U mnie np Barton 2500+ po przetaktowaniu na 200 FSB nie wchodzil do windy to zaraz polecialem do sklepu i kupilem Vulcano 11 na miedzi i bez problemowo system sie uruchomil .

 

a niby wcale w biosie nie bylo duzej temperaturki ??

 

teraz mam w MB na diodzie 48 a w stresie 51 .

Obudowa Chiefteca podobnie wygluszona Bequietem do Chiefteca zwiekszyla sie o jakies 2 stopnie i przy 1 wiatraku na dolocie i 2 na wylocie mam okolo 23 stopni .

 

Ps. skad macie w MB temperaturke grafiki ?????????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karas, sam mialem V7+ (zmienilem na Zalmana 7000A-Cu) i wiem cze cooler jest spoko. Ja jednak chcialem czegos bardziej cichego (no i wydajnosc... :) ). NIE STOSUJ do nasmarowania srodkow typu WD40 - to srodki bardziej penetrujace niz smarujace i wyparowuja dosc szybko. Po ich zastosowaniu efekt jest imponujacy, ale NA KROTKO. Ja uzywam bardzo rozrzedzonej oliwy. Dostalem ja od ojca wiec niestety nic wiecej o niej nie wiem. Sprawuje sie BARDZO DOBRZE.

 

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

diode 55-60 socket~ 46 buda ok 30 na sprzecie kreconym jak w podpisie (bloki z Cpc) wiec nie jest tak zle :)

wywal chłodnice za okno zobaczysz jak ci temperaturka spadnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ps. skad macie w MB temperaturke grafiki ?????????

Ja mam podlaczony dodatkowy czujnik plyty i wsadzony pod radiator w grafice.

Ile max mozna podlaczyc zewn czujnikow temp do naszego mobo ?? , gdzie sie one znajduja i czy temp odczytywana jest wiarygodna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury

Płyta główna 25 °C (77 °F)

Procesor 45 °C (113 °F)

CPU Diode 82 °C (180 °F)

Nie sa to temp idle ale temp przy pracy w windzie (IE, MP3 itp) chyba Dioda jest za wysoko ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile max mozna podlaczyc zewn czujnikow temp do naszego mobo ?? , gdzie sie one znajduja i czy temp odczytywana jest wiarygodna?

Ja znalazlem jedno wejscie. po lewej stronie od zbyczka (na prawo od złącz SATA)

 

Czy jest wiarygodna ? - hmm.... :)

To zalewzy jak wyskalujesz sobie wskazania.

Ja np. mam taki drucik z czujnikiem i MBM pokazywal jakąś tam temp. ok 24*C

Wziolem przylozylem ten czujnik do ciala i czekalem ok 1 min.

MBM pokazał 31*C wiec ustawiłem w MBM korekcja +6*C zeby bylo 37*C

(~36.6*C czyli tem ciała). i teraz uwazam ze temp ktora wskazuje jest mniej wiecej OK. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HEHE Mc gywer ?? ale spoko

szkoda ze tylko jedno wyjscie jest ,ja tesh musze kupic taki czujnik na kabelku i podlaczyc do hdd bo mi sie zdajecie sakramecko grzeje :( zapewne przez to ze wlozylem go w korek aby wytlumic :idea:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie to troche dziwne :| tylko ze w Biosie tez mi pokazuje zawyzone temp np procka mial bym teraz z 90'C a tak an prawde w Asus Porb mam 45'C

Płyta kłamie w żywe oczy :D Nie przejmuj sie tymi wskazaniami. Asus jak świat długi i szeroki zawsze miał kłopoty z poprawnym kalibrowaniem czujników temperatury na swoich MoBo. Jak socket masz 45 to dioda max 50 i nie ma wała by było realnie inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh mi socket pokazuje 40 kilka ale zato dioda wacha sie od 44 do 54 najlepsze jest to ze taka ruznic w temperaturze monitorowana jest w czasie kilkunastu sekund bez zadnego obciazenia proca Wiec nie ma sie co zabardzo przejmowac tymi wskazaniami :)

 

@decho zaraz lookne na ten programik (zalezy mi na temp.z hdd )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...