Skocz do zawartości
AndyN

Asus A7n8x/-x/-e/-deluxe-porady Problemy


Rekomendowane odpowiedzi

OCZ PC2700 256MB Rev3.2 Performance - za te zaplacilbym 650 zl, iec wlasnie sie zastanawiam.

Moje pamieci sa do bani i te 2200MHz nie jest do konca stabilne, a do tego te timingi nie takie jak bym sobie zyczyl.

 

Procka moge zmienic troche pozniej na np. mobile.

 

Pozdr

To Hanu jest expert od OCZ!!

Obawiam się jednak, że przy FSB >= 200 to już CL 2 na nich nie utrzymasz, a zdaje się, że Ci na tym zależy.

A może i utrzymasz, sam już nie wiem.

A to OCZki dla Martiniego?? już rozumiem oglądałeś i podpiete do tego artukuły czytałeś??

A i z Mobile, na razie ostroznie nikt nie meldował overclokerskich sukcesów z tym procem na naszej mobo, wręcz przeciwnie na starcie są problemy z mnożnikiem.

Pozdrawiam

P.S. te OCZki co mam kupiłem dwa tygodnie temu 60 PLN taniej, niż ich cena w cenniku dzisiaj, czy oni poszaleli??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, no, te PC2700 rev.3.2 nie są takie kiepawe. CL2 na FSB 200 to z paluszkiem w otworku, ale na napięciu ok. 2,8V. Gorzej jesli chodzi o RAS i RAS To CAS. Tu już można zapomnieć o 2. Generalnie pamiątki fikają znośnie, do ok.215 na Asusie, ale raczej na biednych timingach. Jak mówię, nadają się do ustawienia FSB 200 2-3-3-8 T na 2,8V

 

A co do zakupów. Panowie, jak dla mnie to na dziś zakup 2x256 jest średnio opłacalny. Coraz więcej gier/progsów potrzebuje do komfortowej pracy przynajmniej 768 MB RAM. Longhorn jak wieść niesie będzie potrzebował do pracy ze wszystkimi bajerami min. 512 MB. Taki FarCry zdycha przy 512, Doom3 według Id Software do medium WYMAGA 512 a high 1024 MB, HL2 nie odbiegnie pewnie od tego. Daje to do myślenia...

Najsensowniej w tym momencie jest chyba olać Dual Channel i zaiwestowac w jedną kość 512, by potem dokupić drugą. AMD zrezygnowało z implementacji obsługi standardu DDR2 w swoich A64 i A64FX. Ich nowe wersje na Socket 939 nie potrzebują już pamięci ECC. Tak więc zostajemy przy zwykłym DDR. Intel też ociąga się z DDR2 mimo , że chip i945 i i955 mają je oficjalnie wspierać.

Na dziś poszedłbym do sklepu i kupił sobie jedną pamięć 512 MB PC4000 - 4200, olał timingi pokroju 2-2-2-11 na rzecz 2-3-3-9, 2-3-4-11 i walczył z FSB. A jakby zachciało mi się nagle Intela, który ma gdzieś niskie timingi to mam gotową pamięć na wysokie FSB. Tyle mojego smęcenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hanu!

A OCZ EL DDR PC-4400 Dual Channel Gold 2 X 512 Mb mogą być?? To nic, że kosztują ponad 2300 PLN :P. Za to jakie są ładne :)

 

Z innej beczki, testuje ponownie 11 X 209 tym razem bez założonej bocznej obudowy. Temp. na procu ok. 6-7 C niższa niż z zamnknietą budą i Prime nie wywala.

Hmm wprawdzie leci dopiero drugą godzinę, ale ani przeglądarka, ani Adobe mu nie przeszkadza. Gier z grafiką 3D nie zapuszczam, bo wtedy temp. pójdzie w górę i wtedy wywali na 100 %.

Wniosek: - za słabe wietrzenie budy. Ultracichy Papst jest fajny ale za mało wydajny jak widać.

Znacie jakiś naprawdę wydajny wentyl na budę 80 X 80 mm :?: :?: Nie musi byc bardzo cichy bo Volcano 12 eXtreme na procu daje już 48 dBa i nawet własnych myśli nie słychać.

Jak zatęsknie za ciszą, będę musiał pójść z taktowaniem ostro w dół, bo na podstawie obserwacji w trakcie testów Prime'm stwierdzam jednoznacznie, że do stabilnej pracy mój proc nie może miec wiecej niż 50 C, a naprawdę bezpieczne (jeśli chodzi o stabilność) jest max. 47 C.

A tymczasem Volcano chodzi już na max. obrotach i wyciska z siebie siódme poty. Kombinuję, że jeśli odprowadzi się więcej ciepłego powietrza z budy to proc bedzie chłodzony zimniejszym powietrzem a przez to sam chłodniejszy. Jeżeli się mylę wyprowadźcie mnie z błędu.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisalem juz wczesniej odnosnie moich problemow z dyskiem SATA (WD Caviar 120 GB 8 MB Cache), tzn. z chkdsk'iem ktory sie wlacza przy kazdym uruchomieniem WinXP. Kilkakrotnie usuwalem i tworzylem na nowo partycje na tym dysku (wszystkie na ntfs, primary 7.5 GB, pozstala czesc dysku partycja rozszerzona podzielona na 4 partcyje po oklol 25 GB) niestety nic z tego. Zdarzalo sie ze przy pierwszym uruchomieniu WinXP wlaczal sie chkdsk. Zmienilem rowniez kabel SATA, tez nic nie pomoglo. Uaktualnilem BIOS do wersji 1007, niestety tez nic nie dalo.

A najgorsze z tego wszystkiego jest juz to ze WinXP na dysku ATA (Seagate 60 GB) uruchamia sie 4-6 krotnie szybciej niz na dysku SATA.

Wymierne efekty dalo grunowne sparwdzanie - chkdsk [dysk] /f /r, raz, dwa chdsk nie uruchamia sie przy starcie systemu ale pozniej wraca juz wszystko do normy.

Czasem gdy pomine sprawdzanie a chdsk'em partycji systemowej to 90% od razu restart i nastepnie przy ponownym uruchominu blu screen blad krytyczny ntfs.sys cos tam cos tam. W efekcie tego wszystkie moge tylko z DOS (PM) sformatowac partycje i instalowac XP od nowa. Na FAT-cie dziej sie identycznie.

 

Ktos pisal ze temat byl juz poruszany w topicu, ale ja niestety siedze na modemie i przjrzenie wszytkich 104 stron kosztowaloby mnie majatek.

 

Prosze o rade i wskazowki jak mozna sobie z tym poradzic.

Ewentulanie nawet link do strony w topic o tym

 

Z gory dziekuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz dwa wyjścia:

 

- albo pogodzić się z faktem, że Asus oficjalnie przyznał, że są kłopoty z obsługą dysków Caviar SATA

- albo uaktualnić do wersji 4.2.47 lub nawet 4.3.47 BIOS kontrolera SATA. Można to zrobić ręcznie z wykorzystaniem odpowiednich programów lub wgrać BIOSy Asusa z dodanymi nowymi SATA. Wszystko jest w FAQ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden wentyl to można stosować w komputerze biurowym....

No ba, ale cóż kiedy przy zakupie obudowy nie myslałem jeszcze wcale o podkręcaniu. W sumie wentyle są dwa, bo na tyle jest miejsca, jeden z przodu wciągający drugi tradycyjnie z tyłu (tego od zasilacza nie liczę bo jest zawsze). Na wiecej po prostu nie ma miejsca, chyba, żeby zmasakrować wolną boczną ścianę obudowy, zrobić w niej dziurę, usztywnić aby nie wibrowało i wstawić wentyl?? tymczasem jednak myślę, żeby na tył wstawić coś mocniejszego, stąd moje pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok! Dzieki za wszystko!

Zapytam tylko jeszcze w jaki sposob mam uaktualnic BIOS SATA.

Narazie mam cos takiego Sil SATARaid 3112A Bios Version 4.2.47.

 

Sciagnelem ze strony ktora podal mi AndyN nowy Bios i program do flashowania. Tylko teraz nie wiem ktory bios: 4347.bin, b4347.bin, r4347.bin. No i ktory program: updatebios czy updateflash ?

 

Z gory dziekuje za rade

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok! Dzieki za wszystko!

Zapytam tylko jeszcze w jaki sposob mam uaktualnic BIOS SATA.

Narazie mam cos takiego Sil SATARaid 3112A Bios Version 4.2.47.

 

Sciagnelem ze strony ktora podal mi AndyN nowy Bios i program do flashowania. Tylko teraz nie wiem ktory bios: 4347.bin, b4347.bin, r4347.bin. No i ktory program: updatebios czy updateflash ? 

 

Z gory dziekuje za rade

Renton, po co sobie utrudniać życie. 2-3 strony temu podałem link do WSZYSTKICH BIOSÓW DO SERII A7N8X, KTÓRE ZAOPATRZONO W SATA BIOS 4.2.47. Podaję jeszcze raz

 

BIOSY A7N8X Z SATA 4.2.47

Ale 4.2.47 to on już ma.

 

Najnowszy to 4.3.47 - jak instalować? Jeszcze nie próbowałem

 

Mam wątpliwość, czy ten najnowszy BIOS coś zmieni ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracajac jeszcze do pamieci. Kupie ktorys z tych dwoch modeli:

 

- OCZ PC3500 EL Platinum Dual Ch 2x256MB 2-2-3-6

 

lub

 

- OCZ PC3200 2x256MB EL Platinum Kit 2-2-2-7.

 

Oba zestawy sa na Winbondach BH-5/6 i oba kosztuja 950zl. :(

Dobry wybor?

 

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracajac jeszcze do pamieci. Kupie ktorys z tych dwoch modeli:

 

-  OCZ PC3500 EL Platinum Dual Ch 2x256MB 2-2-3-6

 

lub 

 

-  OCZ PC3200 2x256MB EL Platinum Kit 2-2-2-7.

 

Oba zestawy sa na Winbondach BH-5/6 i oba kosztuja 950zl. :(

Dobry wybor?

 

Pozdr

Dobry pod warunkiem, że:

1. 512 MB Ci wystarczy (patrz post Hanu wyżej)

2. Nie przeszkadza Ci, że pamięci będą sie nudzić, bo blokować podkręcanie będzie proc lub płyta

3. Masz do wydania dla kaprysu 950 PLN (dwa tygodnie temu w tym samym sklepie za te same pamięci płaciłem 889 PLN. Ciekawe dzięki czemu tak szybko nabrały wartości?? Czyżby napędzane były beznzyną??)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego plyta mialaby blokowac? Jak widac u Hanu nie blokuje, a ja szalec z FSB (250MHz) nie chce. 

 

Sam pisales jaka jest cena 2x512... Zawsze oprocz tych 2x256 moge dokupic 1x512. 

 

Pozdrawiam

Nie mówię, że płyta musi blokować, ale gwarancji, że pójdzie na 234 jak u Hanu to Ci nikt nie da. Ale może 11 X 220 a może nawet 11 X 225 jest do szarpnięcia, choć obawiam się, że nie na tym procku.

 

Dokupić 1 X 512Mb owszem można, ale oczywistym jest, że taka trójca nie pójdzie na tym samym FSB co wyselekcjonowana para do duala.

 

Żeby nie było, że Cię zniechęcam.

Pamiątki, są ekstra i u Hanu, który ma zrównowazony, dobrze zestawiony komp, dają z siebie wszystko na rewelacyjnych timingach.

Ja mam komp, źle zestawiony (brak doświadczenia i zakupy komponentów nie do overclockingu) i co rusz inny element okazuje się wąskim gardłem a timingi też mam gorsze.

Ale to są dwa przeciwne bieguny tej samej zabawy.

 

Jeżeli będziesz miał ochotę później zmieniać proca na taki który daje stabilne 2500 Mhz, a i FSB <234 Cię nie rozczaruje, a ponadto 950 PLN nie stanowi dla Ciebie majątku to kup te OCZki bo już widzę, że się napaliłeś (jak ja trzy tygodnie temu) i sprawa jest de facto przesądzona :P

Pozdrawiam i czekamy na wrażenia z uzytkowania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I w zasadzie jak ma się kaskę to mozna szaleć z 2x512. Ale jakoś tak się układa, ze na kostkach 512 MB nawet na Winbondach bh-5 nie da sie pocisnąć tak jak na 256. Wiadomo.

 

Ja bym się jednak Martinii wstrzymał, jeśli tylko chcesz kupić "byle coś nowego". Sytuacja na rynku chipsetów i pamięci zmieni sie na dniach. Poczekajmy co się stanie. Oczywiście nic się nie stanie jak kupisz, ale niech no nagle AMD wyskoczy z prockami A64 na magistrali 533 i co? Ty wydasz teraz 1000 zeta a za 3-4 miechy standardem staną się konfigi z A64 i może właśnie pamięciami 533.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I w zasadzie jak ma się kaskę to mozna szaleć z 2x512. Ale jakoś tak się układa, ze na kostkach 512 MB nawet na Winbondach bh-5 nie da sie pocisnąć tak jak na 256. Wiadomo.

 

Ja bym się jednak Martinii wstrzymał, jeśli tylko chcesz kupić "byle coś nowego". Sytuacja na rynku chipsetów i pamięci zmieni sie na dniach. Poczekajmy co się stanie. Oczywiście nic się  nie stanie jak kupisz, ale niech no nagle AMD wyskoczy z prockami A64 na magistrali 533 i co? Ty wydasz teraz 1000 zeta a za 3-4 miechy standardem staną się konfigi z A64 i może właśnie pamięciami 533.

Hanu!! Niech Martinni kupuje!! Koniecznie ten sam zestaw, który my mamy!! Odsprzeda nam potem okazyjnie po jednej kości i będziemy mieli po 768 Mb. :P Wprawdzie na FSB pewnie i tak stracimy ale cóź, przynajmniej kości będą jednego typu.

A teraz drogi Martiniii poważnie. Hanu może mieć niestety rację (kurcze a nie mógłby się choć raz pomylić??)i jeżeli nie zamierzasz przez conajmniej rok poprzestać na kompie opartym o naszą topicową płytę, to może to nie być najlepszy zakup. Odsprzedaż takich kości, jeżeli nie masz jakiś ekstra układów to na 99% bedzie strata i to być może sporej kwoty.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz jakoś jeśli chodzi o MoBo i proce nie poszaleję. Jestem właśnie w trakcie załatwiania Radeona X800Pro za "psie pieniądze" od "dobrych znajomych" z Niemiec. Tak więc jak się uda to grafa nie będzie miała na czym rozwinąc skrzydeł :wink: . Może to i dobrze , bo platforma A64 jest jedną wielką tajemnicą, a jakoś nie uśmiecha mi się wydać 1,5k na zagadkę, a po drugie to mnóstwo forsy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz jakoś jeśli chodzi o MoBo i proce nie poszaleję. Jestem właśnie w trakcie załatwiania Radeona X800Pro za "psie pieniądze" od "dobrych znajomych" z Niemiec. Tak więc jak się uda to grafa nie będzie miała na czym rozwinąc skrzydeł :wink: . Może to i dobrze , bo platforma A64 jest jedną wielką tajemnicą, a jakoś nie uśmiecha mi się wydać 1,5k na zagadkę, a po drugie to mnóstwo forsy.

Ile Cię to będzie kosztować? Jak sobie go załatwiasz?

 

Jakiego procka potrzebuje taki potwór (X800Pro)?

 

Czy jest sens zmiany mojego 9500@9700 na 9800SE@9800PRO :?: Bo bym coś zmienił :)

 

Sorry za OT, ale chyba wątek główny/tematu dzięki FAQ'owi (m.in.) chyba się wyczerpuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam zamiar zakupic te płyte dokładniej wersje deluxe -e, ale poprzeczytaniu tego

 

P: Zamontowałem swoją starą kartę graficzną xxx. Świeci się czerwona dioda obok AGP i system nie wstaje. O co chodzi?  

O: Płyty na nForce2 wymagają kart graficznych w pełni zgodnych z AGPx4. Chodzi głównie o napięcie. Karty niekompatybilne większość płyt uszkadzają. Ciesz się, że masz Asusa, który ma zabezpieczenie - wymień tylko kartę na zgodną z AGPx4 i wszystko powinno śmigać.

zastanawiam się czy uruchomie na nim moją RIVA TNT2 M64...

Jakie ona ma AGP, chyba x2 ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam zamiar zakupic te płyte dokładniej wersje deluxe -e, ale poprzeczytaniu tego

 

P: Zamontowałem swoją starą kartę graficzną xxx. Świeci się czerwona dioda obok AGP i system nie wstaje. O co chodzi?  

O: Płyty na nForce2 wymagają kart graficznych w pełni zgodnych z AGPx4. Chodzi głównie o napięcie. Karty niekompatybilne większość płyt uszkadzają. Ciesz się, że masz Asusa, który ma zabezpieczenie - wymień tylko kartę na zgodną z AGPx4 i wszystko powinno śmigać.

zastanawiam się czy uruchomie na nim moją RIVA TNT2 M64...

Jakie ona ma AGP, chyba x2 ...

Nie dziw się, jak chcesz włożyć do nowoczesnej płyty starą kartę to mogą pojawić się problemy. Twoja karta rzeczywiście ma AGP x 2.

Czekają Cię dalsze wydatki, alno musisz kupić inną płytę.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie ma jakiejś innej możliwości, musze kupiować nową.

A napewno nie pójdzie na tym MOBO??????

A może da sie go jakos stunningować?

Najlepiej znależć kogoś z taką płytą i sprawdzić! Nic mądrzejszego nie wymyślisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, jak przejrzałem allegro, to widze że Riva ma AGP x2/4, więc może pójdzie, a w mojim kompie mam stare mobo ( ASUS P2B) więc może on nie iwdzi jej wyżej.??????

A może ktos mam tę rive i tego asusa DX-e

 

A to ze strony Nvidi:

 

Unified Driver Architecture (UDA)

Part of the NVIDIA Forceware unified software environment (USE). The NVIDIA UDA guarantees forward and backward compatibility with software drivers. Simplifies upgrading to a new NVIDIA product because all NVIDIA products work with the same driver software.

»more information  

 

 

 Microsoft® DirectX® and OpenGL® Performance Optimizations and Support

Assures the best performance and guarantees compatibility with the broadest possible range of applications from high-end professional applications to consumer applications and games. A key element of the Develop and Deploy advantage offered by NVIDIA Quadro DCC and Quadro2 products.

 

 

 32-bit Color

Satisfies professional users' demands for color precision and high quality, vibrant display output.

 

 

 AGP 4X/2X and AGP Texturing Support

Takes advantage of new methods of transferring information more efficiently, and allows content developers to use high-quality, 32-bit color textures and high-polygon-count scenes.

 

 

 32MB Unified Frame Buffer  

Provides ample room for the high-resolution, 32bpp textures favored by professional users even in high-resolution, double-buffered display modes.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie ma jakiejś innej możliwości, musze kupiować nową.

A napewno nie pójdzie na tym MOBO??????

A może da sie go jakos stunningować?

Nie ty jeden jesteś w kropce. Ja już zamówiłem tę płytę z różnym "osprzętem" i dopiero teraz dowiedziałem się że moja stara V3 3000 nie pójdzie. Coż "dobrałem" Asusa FX 5200 (64-bit) na "sztukę" - muszę dwa miechy odczekać (mało "kasi") zanim kupię jakąś sensowną grafę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...