Skocz do zawartości
subiel

nowy zestaw?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

chcialbym zmontowac sobie swoj pierwszy zestaw. no i oczywiscie mam z tym oczywisty problem, brak wiedzy.

 

sam komputer sie kreci swietnie, no i dostalem troche grosza i chcialbym doinwestowac.

 

Mam płyte gigabyte GA-EP45T P45 z prockiem ICore2duo, tzn socket 775 oczywiscie.

 

najbardziej by mi zalezalo na zamontowaniu bloku do procka i NB. no i tu nie mam pojecia, czym sie kierowac? ktore firmy sa dobre? do ktorych lepiej sie nie zblizac? google nie specjalnie mi pomoglo, jedni chwala EK cena/jakosc, inni mowia ze tylko swiftech (tylko ze drogi) czytalem nawet o black water.

 

bardzo bym prosil o pomoc, lub wskazowki w doborze pompy i blokow, jak dobrac blok do NB? czy warto zakladac blok do SB? nie grzeje sie specjalnie... jak dobrac pompe? w przyszlosci chcialbym zainstalowac jeszcze blok do grafiki, wiec potrzebuje 'rezerwe mocy'.

 

pozdrawiam

Edytowane przez subiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś o najważniejszym - o budżecie. Można złożyć LC za 300 zł z używek, ale równie dobrze za 3000 zł z wypasionych bloków i chłodnic.

 

edit. nie "przystawka" - blok.

Edytowane przez zzizzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś o najważniejszym - o budżecie. Można złożyć LC za 300 zł z używek, ale równie dobrze za 3000 zł z wypasionych bloków i chłodnic.

 

edit. nie "przystawka" - blok.

 

 

przepraszam za malo fachowe slownictwo. moglbym przeznaczyc na uklad bez bloku na karte graficzna, okolo 1000/1200zl

 

czytalem tez cos o gotowych zestawach. ale pomijajac opinie w stylu "nie bo nie" nikt nie pokusil sie o konkretne wytlumaczenie dlaczego nie? to nie jest prosciej? czesto producent w opisie nadmienia ze zestaw jest przygotowany pod pozniejsza rozbudowe.

Edytowane przez subiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budżet ani specjalnie duży, ani specjalnie mały. Do skromnego układziku bez szaleństw starczy. Ale pamiętaj, że to wciąga jak bagno :D

 

Jeśli części mają być nowe to na Twoim miejscu brałbym:

bloki EK/Watercool/Alphacool/Aquacomputer, chłodnica Phobya/EK, pompa Laing/Swiftech DDC, złączki niemarkowe/Feser.

 

Do pompki później sobie kupisz top, wraz z dołożeniem bloku GPU będziesz mógł dołożyć kolejną chłodnicę.

Jeśli chcesz mieć przezroczyste węże i kolorowy płyn oszczędź sobie rozczarowań i od razu kup Tygon.

Nie pakowałbym się w rzeczy Black Water. Wprawdzie nie mam nic tej firmy, ale delikatnie mówiąc nie słynie ona z najlepszej jakości.

 

Kombinuj, cały czas kombinuj. Poprzeglądaj polskie i zagraniczne sklepy z LC. Poprzeglądaj strony producentów. Poprzeglądaj wątki na forum. Poprzeglądaj worklogi na różnych forach. Poprzeglądaj różnorakie LC guide/WC how to.

Mi tego typu przygotowania zajęły prawie pół roku i sporo się nauczyłem i dowiedziałem.

No i najważniejsze: NIE SPIESZ SIĘ, lepiej wszystko 10x przemyśleć na spokojnie.

 

Gotowy układ jest mało Pr00 :lol2:

Jak nabędziesz trochę wiedzy zobaczysz, że lepiej jest skompletować układ według własnych potrzeb/gustów/portfela.

Edytowane przez ivanov
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można pokusić się o zakup części od jednego producenta, np. EK:

 

EK Water Blocks EK Supreme LT - Acetal+Nickel LGA775/1156/1366 162.11PLN

EK Water Blocks Reservoir Combo DCP 4.0 117.74PLN

EK Water Blocks EK-DCP 4,0 174.71PLN

EK Water Blocks CoolStream RAD XT 360 236.89PLN

Feser Tube - 10/13 Blue UV - 2,5m 29.90PLN

Feser One 1L UV Blue 49.00PLN

3x Swiftech złączki NK10 G1/4" 2szt. 71.70PLN (choć do pierwszego zestawu najlepiej byłoby wybrać złączki proste, jak ta: http://www.cooling.pl/black-water-zlaczka-prosta-sm1013-g14-black,produkt,551617.html?from_category=28_137_196 , nie choinki)

3x Scythe Gentle Typhoon 120mm 800 obr./min. 179.70PLN

 

W sumie wychodzi nam 1021 zł w cooling.pl i zestaw jest gotowy do dalszej rozbudowy - chłodnica sobie poradzi z kartą graficzną.

 

@a propo postu wyżej - owszem, można skusić się na Tygona, ale pamiętaj, że jest on 3x droższy od tego Fesera.

 

I pamiętaj - szukaj, porównuj - ja nigdy nie miałem LC, posługuję się jedynie wiedzą teoretyczną.

Edytowane przez zzizzy
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najczęstszymi powodami dezaprobaty dla gotowych zestawów są:

 

- wychodzą drożej niż składane

- są gorsze (wydajność, wygląd, brak dowolności)

- zabierają największą część zabawy

 

Generalnie chłodzenie wodne to zabawa, w zasadzie nie ma praktycznego uzasadnienia posiadanie go. Jest tak drogie, że to lekkiego oc, lepiej kupić selekcjonowany procesor i mieć lepszy wynik na powietrzu. Jeżeli ktoś się bawi w 3dmarki to również nie ma to sensu, są ekstremalne rodzaje chłodzenia dające za taką samą kasę znacznie lepsze wyniki.

W zasadzie znalazłby się jeden sensowny argument. Jeżeli miałbyś jakieś high-endowe karty graficzne i chciał ciszy, to faktycznie nie da się tego uzyskać na AC, wtedy chłodzenie wodne rozwiązuje problem. Przy zastosowaniu odpowiednich grubych chłodnic można schłodzić każdy config wentylatorami na poziomie 600 obrotów, bardzo cicho.

 

Ale w większości przypadków chodzi o samą zabawę, planowanie, rozbudowę układu. Zaczynasz od obudowy, czy chcesz wszystko zmieścić do środka, to dość istotna informacja. Najlepiej stopniowo dokształcać się na ten temat, oglądając setki worklogów i galerii, można wyrobić sobie gust. Wydajnościowo nie ma wielkich różnic między blokami, chłodnice zazwyczaj są mocno na wyrost (chyba że przy bardzo rozbudowanym i drogim configu), więc tutaj też ciężko o popełnienie błędu, w postaci złożenia układu ze zbyt małą chłodnicą. Jeżeli nie chce ci się za bardzo w to wszystko wnikać, to złóż jak najprostszy układ na początek, albo jeszcze całość przemyśl. Jest to dość kosztowna zabawa jeżeli interesuje (lub zainteresuje w trakcie) wizualna strona, tzn. będziesz chciał się bawić w drogie złączki i ogólnie drogie firmowe części. Zawsze pasuje coś dołożyć, coś wymienić, i po jakimś czasie koszt może przekroczyć wielokrotnie wartość samego komputera. Oczywiście można też złożyć prosty układ, zamknąć go w obudowie i nie otwierać jej do momentu zmiany platformy, wtedy jest taniej, tylko pytanie czy jest sens to robić.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Już wiem przynajmniej czym się kierować i na co zwracać uwagę. Chciałbym się dowiedzieć jeszcze dwóch rzeczy. Czy bloki na NB są konkretne zależne od modelu płyty? czy to jest standardowy rozstaw otworów?

 

a druga to: mam karte MSI GF GTS 450 (cyclone). czy istnieje pod tą kartę blok fullcover? Lub jak go szukać? Teraz AC jest dość głośny przy mocniejszym obciążeniu, i obudowa nie jest w stanie go dostatecznie stłumić.

 

a co do obudowy, to jest porządna, cooler master cosmos. obudowa robi wrażenie, wykonanie jest mistrzowskie (jak dla mnie). polecam to ciężkie pudło (17kg - 20 ze sprzętem w środku)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Już wiem przynajmniej czym się kierować i na co zwracać uwagę. Chciałbym się dowiedzieć jeszcze dwóch rzeczy. Czy bloki na NB są konkretne zależne od modelu płyty? czy to jest standardowy rozstaw otworów?

 

a druga to: mam karte MSI GF GTS 450 (cyclone). czy istnieje pod tą kartę blok fullcover? Lub jak go szukać? Teraz AC jest dość głośny przy mocniejszym obciążeniu, i obudowa nie jest w stanie go dostatecznie stłumić.

 

a co do obudowy, to jest porządna, cooler master cosmos. obudowa robi wrażenie, wykonanie jest mistrzowskie (jak dla mnie). polecam to ciężkie pudło (17kg - 20 ze sprzętem w środku)

 

Bloki do mobo są różne i różniste. Jeśli idzie o pojedyńcze bloczki rzecz rozbija się o rozstaw otworów w płycie głównej, które to rozstawy są rzecz jasna różne. W przypadku bloków Fullcover do KAŻDEJ płyty jest inny blok.

 

Cosmos jest całkiem ok. To już nie jest marna tania buda.

Z tego co się orientuję da się pod sufit do niej chłodnicę 3x120 wsadzić, więc na start jest nieźle.

 

Na chwilę obecną jestem praktycznie przekonany, że nie istnieje blok Fullcover nawet na referencyjnego GTS 450.

Ze zwykłym bloczkiem nie będzie żadnego problemu. Poszukaj trochę, to jest naprawdę uczące, wierz mi.

 

Największą skarbnicą wiedzy jeśli chodzi o bloki jest ta strona

CoolingConfigurator.com

EK robi zdecydowanie najwięcej bloków Fullcover do najróżniejszy kart i płyt głównych.

 

Poradniki w stylu My First LC prezentują różny poziom. Poszukaj sobie trochę w googlach.

Jest jednak jeden, który zdecydowanie polecam i jest to najlepsza tego typu publikacja z jaką się zetknąłem

Water Cooling Guide For Beginners

 

Walnąłbym jeszcze paroma linkami, ale w tej chwili padł mi zasilacz w "głównym" kompie i nie mam dostępu do mojej skarbnicy wiedzy :?

 

Edit:

Jest dużo gorzej niż przypuszczałem.

Padła płyta główna; PSU jest ok.

Edytowane przez ivanov
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

padla plyta przez zasialacz? mam zasilacz z tej samej serii...

 

a tak poza tym, jak jest z chlodnicami? jest jakas roznica czy chlodnica jest pionowo czy poziomo? na chlopski rozum chlodnica zamontowana plasko (poziomo) lepiej oddaje cieplo. a jak jest w rzeczywistosci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to znaczenia, wentylatory to niwelują. Większe znaczenie ma orientacja wentylatorów, czy dmuchają powietrzem z zewnątrz obudowy, czy na odwrót (zimne powietrze oczywiście lepsze).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcialbym zeby zestaw byl cichy. fany na chlodnice mozna zamontowac wolnoobrotowe i ciche wiec to nie jest problem. a jak jest z pompa? i halasem przez nia generowanym? lepiej pompe zatapialna? chcialbym kupic pompe troche na wyrost, bo planuje w przyszlosci rozbudowe ukladu o blok na VGA i MB, wiec z tego co rozumiem powinna miec sporo mocy (wysoki slup podnoszenia). niestety na ogol nie jest podana glosnosc pompki w sklepach i na stronach producenta. z tego co patrzylem i czytalem, to swiftech jest liderem jesli chodzi o pomki. kierowac sie tylko wysokoscia slupa? chcialbym zeby instalacja byla zasilana 'z molexa'.

 

poradnik na forum nie odpowiada na moje pytania. lub odpowiedz jest dosyc mocno zakamuflowana. nie chcialbym duzej pompy od CO ani CWU. pompki akwariowej tez wolalbym uniknac.

Edytowane przez subiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laing puszczony na 7V jest cichy i wystarczająco mocny, pociągnie więcej bloków i chłodnic niż zmieścisz do 1 obudowy. Zabawa z przepływem nie ma większego wpływu na wydajność, zależy od rodzaju chłodnic, bloków i daje maksymalnie kilka stopni. To raczej "sport" dla ludzi którzy chcą znaleźć dobrą wymówkę do kupienia przepływomierza, albo dodatkowej pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...