Skocz do zawartości
tepe

Asus M4a785td-v EVO + Goodram na 1600

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich (mój pierwszy oficjalny post na forum)

 

Od dłuższego czasu przeglądam forum (pomagało mi przy wyborze sprzętu), ale pomimo kilkunastu prób i metodą uczenia się na własnych błędach nie udało mi się skonfigurowac poprawnie mojego zestawu:/

 

 

Płyta: Asus M4a785td-v EVO

Grafa : wbudowana HD 4200 na 1330 MHz

RAM: GoodRam Play 4gb KIT 2 x 2gb 1600 MHz CL8 dual

Procek : Athlon x4 635

 

Problem jest taki że nie potrafię puścić ramu na 1600 ,

Chciałbym też trochę przyśpieszyć wbudowaną grafę, bo aktualnie nie jestem w stanie pozwolić sobie na nic więcej.

 

 

Z góry dzieki za pomoc :)

post-186504-0-10756800-1300373447_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzielnik (mnożnik?) pamięci ustaw na 800, ustaw jakieś sztywne napięcie (na Auto może nie dawać odpowiedniego) - nie wiem jakie mają te pamięci defaultowe V, pewnie coś około 1.65V.

Timingi możesz ręcznie ustawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzielnik (mnożnik?) pamięci ustaw na 800, ustaw jakieś sztywne napięcie (na Auto może nie dawać odpowiedniego) - nie wiem jakie mają te pamięci defaultowe V, pewnie coś około 1.65V.

Timingi możesz ręcznie ustawić.

 

Dzięki za odpowiedź :)

 

 

Zrobiłem tak jak mówiłeś (mam nadzieje że dobrze) efekt jest na jednym z załączników.

(Miałem do wyboru DCT 0 ,DCT 1 i oba, wybrałem i pozmieniałem w DCT0, tak może być czy coś pozmieniać ?)

 

Dodatkowo podsyłam resztę screenów z biosu, może podrzucisz jakiś pomysł co zrobić z grafą, albo delikatnie z prockiem - bo widzę że masz taką samą MB.

post-186504-0-95276100-1300385463_thumb.jpg

post-186504-0-02754500-1300385475_thumb.jpg

Edytowane przez tepe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU Overclocking = 200

GPU OverClocking = 500

PCIE OverClocking = 100

 

Processor Frequency Mult. = 14

CPU/NB Freq. = 10

CPU Over Volt. = (tu VID twojego procka - możesz sprawdzić programem CoreTemp, ale coś koło 1.3V)

VDDNB OverVoltage = zgodnie z tym co płyta podaje (coś koło 1.2V - raczej poniżej)

CPU VDDA Volt. = AUTO lub zgodnie z tym co płyta podaje

Loadline Calibration = AUTO lub przy OC coś między 15% - 25%

 

HT Link Freq. = 2000MHz

HT Lint Width = 16bit

HT Over Voltage = AUTO lub jak płyta podaje standard

 

To tyle z podstawowych ustawień.

 

Jak chcesz się za OC zabierać to poczytaj poradnik na forum:

Podkręcanie Phenomów, Athlonów II i Athlonów na rdzeniu Kuma - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(Miałem do wyboru DCT 0 ,DCT 1 i oba, wybrałem i pozmieniałem w DCT0, tak może być czy coś pozmieniać ?)

Powinno być na oba (Both). Inaczej zmieniasz timingi tylko dla jednego kanału kontrolera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinno być na oba (Both). Inaczej zmieniasz timingi tylko dla jednego kanału kontrolera.

 

Ustawiłem na Both, a potem dodałem jeszcze raz 8 8 8 24

 

 

kfazzi ustawiłem wszystko jak pisałeś, ale coś mi komp nie pracuje za stabilnie. Rozumiem że procek ma niższą częstotliwość (2800), ale przez to można było grafę puścić na 500 mhz. Wydaje mi sie że poroblem jest z ramem bo np. HyperPi wywala się systematycznie na 1,2 rdzeniach.

 

Jak sprawdzić czy wszystko jest ok? Ew czy coś jeszcze poprawić ?

 

 

Zapoznałem się z linkiem który podesłałeś, ale nie ogarniam tego wszystkiego. Kompa raczej nie chcę specjalnie żyłować, tylko żeby wszystko działało na miarę swoich możliwości no i oczywiście CS:Source musi fajnie działać :)

 

 

 

A jednak kolejny raz komp mi sie wysypał (blue screen) , musiałem przywrócić ustawienia domyślne :/

Edytowane przez tepe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj podbić napięcie na RAMie do 1.7V - jeśli to nie pomoże to podbij napięcie na VDDNB (choć tu 1.2 powinno być standardem).

Ja ci starałem się podać wartości, które są defaultowymi dla twojego sprzętu, choć niektóre (jak Vcore proca, napięcie na RAMie) są indywidualne dla danej serii/sztuki.

Teraz popatrzyłem, że dla twojego procesora napiecie stock to coś koło 1.4V - więc sprawdź osobiście w CoreTemp jaki masz VID i taki ustaw w BIOSie. Mnożnik przestaw na 14.5 bo chyba taki masz standardowy (moje niedopatrzenie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj podbić napięcie na RAMie do 1.7V - jeśli to nie pomoże to podbij napięcie na VDDNB (choć tu 1.2 powinno być standardem).

Ja ci starałem się podać wartości, które są defaultowymi dla twojego sprzętu, choć niektóre (jak Vcore proca, napięcie na RAMie) są indywidualne dla danej serii/sztuki.

Teraz popatrzyłem, że dla twojego procesora napiecie stock to coś koło 1.4V - więc sprawdź osobiście w CoreTemp jaki masz VID i taki ustaw w BIOSie. Mnożnik przestaw na 14.5 bo chyba taki masz standardowy (moje niedopatrzenie).

 

 

 

Metodą prób i błędów zrobiłem tak:

 

Wszystko przywróciłem na AUTO.

 

Potem RAM:

Memclock : 800

TCL 8

TRCD 8

TRP 8

TRAS 24

TCL 8

TRCD 8

TRP 8

TRAS 24

 

Memory OV: 1.7 V

 

 

W sekcji Internal Graphics

Dałem SidePort clock speed na 1610 mhz

(dzięki za zwrócenie uwagi Klaus możliwe że ram 1600 nie dogadywał się z Sideportem 1333 bo przecież ta pamięć jest współdzielona. )

 

 

To ustawienia działo w miarę sprawnie.

 

Po jakimś czasie zwiększyłem :

GPU Overclocking na 650 mhz

 

I jak na razie działa.

 

 

1. czy takie ustawienie jest ok ?

2. Czy podnoszenie szyny GPU nie powoduje innych komplikacji ?

3. Czy spokojnie mogę ją podnosić do czasu aż system przestanie pracować stabilnie ?

4. Jak sprawdzić temp. chipsetu (tam gdzie jest wbudowana grafa)

5. Ew czym to przetestować czy jest ok ?

 

 

Jeżeli chodzi o OC to zależy mi tylko na grafice, i to najlepiej żeby jeszcze się skalowała, bo gram jakieś 30% czasu pracy na kompie. Filmów nie oglądam.

 

 

Przy okazji pytanie, w sekcji internal graphic jest coś jak Frame Buffer Location, do wyboru Above albo Below, czym to się różni ?

 

 

Update 1

 

Jednak nie jest tak wesoło.

Taka kombinacja też się wywala po ok 20 minutach grania.

 

Próbowałem obniżyć GPU do AUTO, to samo

Wyłączyłem SidePort, to samo

 

Czyli problemem jest RAM.

 

Jakieś pomysły ?

 

 

Update 2

 

Udało mi się osiągnać stabilne:

RAM:

1333 mhz na 6 6 6 18

Grafika puszczona na 750 mhz

SidePort na 1610 mhz

 

 

Na ten moment może być :) jak się nie wysypie za parę dni, pomyślę co tu jeszcze ulepszyć.

Wszystkie sugestie mile widziane :)

Edytowane przez tepe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...