Jump to content
Sign in to follow this  
Bledziu

AMD Duron pc o/c

Recommended Posts

Witam. A więc... Mam PC i netbooka. Chciał bym wiedzieć co bardziej warto stuningować szczególnie do nie nowych, ale ciekawych gier (np. NFS U2).

PC: AMD Duron 950 mhz , Ati Radeon 9200se 64mb (mam też GF MX4000 128mb ale wydaje się problemowa...), 512 ram, xp.

Netbook: Atom N450, GMA 3150, 1gb ram, win7 ultimate. (ogólnie: eMachines 350).

Nie stać mnie na zakup różnego rodzaju części więc proszę was o to, bym nie czytał komentarzy typu "kup se... i bedzie cycki!" .

 

Mam w zanadrzu troszeczkę doświadczenia z o/c (kiedyś na starym kompie, intel celeron 300mhz, wyciągnąłem stabilne 450mhz) podkręciłem mojego radka z 200mhz na 300mhz ale w NFS U2 mam wrażenie, że nie robi to różnicy....

 

Najbardziej mi zależy na podkręceniu Durnia, bo karta chyba mi wystarczy, a z tym prockiem to nawet filmy na YouTube musze oglądać na 240p żeby się nie cięły...

Edited by Bledziu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tym netbookiem to poza dołożeniem ramu chyba nic nie zdziałasz.

Co do PC to z tego Durona pewnie można co nieco wycisnąć.Nie pamiętam teraz czy w 950 można było odblokować mnożnik ale jeżeli tak to idź w tym kierunku.Mówisz, że nie masz pieniędzy ale z drugiej strony taki Barton 2500+ na allegro stoi 30zł i kręci się z 1826 na 2200 z palcem w ... :D sam złożyłem mamie kompa na takim Bartonie i 480p z geforcem 5700 chodzą płynnie nawet na full screnie.

Z tego pcta za dużo nie wyciśniesz.Kręć proca i sprawdzaj temperatury.Jeśli się da to rób to mnożnikiem.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

OC celka 300A@450 to wiesz przestawienie fsb w biosie z 66 na 100 czy analogicznie zworek, a z tym Durniem raczej trzeba by się trochę pobawić bo jak mobas jest z epoki proca to będzie bieda jeśli idzie o opcje oc. W tych porcelanowych durniach spitfire dało się łatwo bawić mnożnikiem (ołówek i łączenie mostków), ale cudów nie wyciągniesz bo te proce kończyły się zwykle w granicach 1050-1100, żeby wyciągnąć maks wydajności można by po określeniu jego maks stabilnego taktowania zapodać dziadowi niższy mnożnik tyle że w parze z magistralą 133(o ile też mobo na takie fsb pozwala), a nie 100 i to w zasadzie na tyle, ogólnie nie ma sensu bo znaczącej różnicy w wydajności nie będzie, no chyba że dla sportu :).

 

Opcja 2 bardziej sensowna (jak wyżej) - czyli za parę zł można zrobić upgrade, wszystko zależy o jakiej płycie głównej/chipsecie mówimy jak jest to chociaż coś na kt133A(to A jest bardzo ważne w tym wypadku) czy sis 735(np k7s5a) to można wsadzić jakiegoś antka thoroughbred'a i NFS U 1 czy 2 będą po obniżeniu detali (ze względu na tego radka 9200SE) chodziły przyzwoicie, podobnie filmy 360P(już niezła jakość, względem 240p gigantyczna różnica).

Edited by DJH83
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli wynika z tego że kt133, ale z tego co wyczytałem to było kilka rodzajów tego mobo MSI z tym samym numerkiem i jedne miały kt133 inne kt133A.

 

Jak jest to kt133 bez tego "A" to nie ma dzielnika pci dla fsb 133 i jest problem, czyli pci lata na 33 tylko przy fsb 100, a dalej podkręca się w kosmos i w tym momencie wiele opcji nie ma bo zostaje zakup durona morgana(szczerze to różnica będzie bardzo mała) lub antka xp thoroughbred B i zabawa mnoznikiem : mozna mazać po procu(mostki) -<klik, a można też lutować socket na mobo od zada strony<-klik). Wyczytałem że thoroughbredy działają tak na tej płycie z kt133(bez A), czyli zarzucasz thoroughbreda B, robisz mod na np 17x100 i nie ma źle(jak nie zrobisz moda to proc poleci ci na fsb 100 czyli dajmy na to antek 2000+ [1667=133x12.5] pójdzie na 12.5x100=1250 co i tak będzie lepsze od durnia spitfire/morgan). Jeszcze jedno to 1700 uzyskane na fsb 100 jest trochę mniej wydajne niż te 1700 z fsb 133 - fsb/ram=100. Miałem takiego moda zrobionego na sockecie na abicie kt7-raid - kt133 i antku xp 2000+ TB.

 

 

Jak jest to kt133A to żeby uzyskać domyślne taktowanie Antka XP thoroughbred nie ma problemu bo mobo obsługuje fsb 133/pci 33, a żeby podkręcić to o ile jest zmiana fsb w biosie to można jeszcze trochę cepa ocnąć przez fsb (wiele nie pójdzie bo mobo bez blokady pci) lub bawić się mnożnikiem jak wyżej.

 

Socket A pod względem oc to dość przyjemna platforma bo się pomaże, po drutuje czy polutuje i sporo można zrobić :).

Edited by DJH83
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

A więc mam kilka pytań... Jaki procek będzie najlepszy dla mojego Socketu A:

-Barton 2500+

czy

-Athlon XP 3200+ .?

...najbardziej pasowało by mi posiadać powyżej 2000mhz

 

 

I czy ktoś wie w jaki sposób mogę zrobić update biosu bo wszędzie szukałem ale nigdzie nie mogłem znaleźć do mojego...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na KT133 raczej jeden ani drugi (to te same procesory swoją drogą, różniące sie tylko szyną fsb) nie ruszy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oficjalnie to maks wejdą ci antki thunderbird na szynie 100, czy analogiczne durnie, "nieoficjalnie" pójdzie ci thoroughbred B i jak to jest k133 bez A to bez modów będziesz miał i tak zaniżone taktowanie(patrz mój post wyżej).

 

Bios będziesz musiał aktualizować z poziomu dosa czyli nagrywasz bootujący flop/CD(win98)<-klik do tego bios i program do flashowania który jest razem z biosem w samorozpakowywującym się archiwum które ściągasz jako bios ze strony MSI.

Edited by DJH83
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Więc patrząc na całokształt to zostaje mi jedno . . .

Zbierać na nowego kompa. Na allegro z tego co widziałem to w sumie tanie są dobre sprzęty... Bo sądzę że 950mHz, a 1700mHz dużej różnicy nie zrobi przy pamięci 512Mb i Radku 9200se 64Mb...

Ok, dziękuje wszystkim za uzyskaną pomoc :) ! szkoda, że za stary sprzęt na tuning ale tak to już jest.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W NFS U1 czy U2 różnica między Antkiem XP 2000+ a durniem 950 byłaby bardzo wyraźna, w przypadku filmów na youtube podobnie(prawdopodobnie z powodu braku SSE stare antki/durnie bardzo kiepsko radzą sobie z youtube itp, już celek coppermine który w grach jest co by nie mówić słabszy z youtubem radzi sobie zdecydowanie lepiej niż podobnie taktowany Duron).

 

Choć szczerze to lepiej kupić coś nowszego (jak budżet ograniczony to za nie dużą kasę złoży się kompa z A64 x2(AM2) czy PDC E2XXX(LGA775), a różnica względem takich zabytków będzie kosmiczna) bo socket A dzisiaj to raczej sprzęt do starych gier, prostych zadań biurowych i od biedy do internetu (da się w miarę komfortowo korzystać z neta na Athlonie XP o ile ktoś umie sobie poradzić/poblokować reklamy flash - niektóre z nich zjadają na śniadanie procki na ten socket)

Edited by DJH83
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.