Skocz do zawartości
D3NV3R

Komp ultra-cichy do CAD/Photoshop/Vegas do 400 funtów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Jestem w potrzebie zakupu nowego sprzętu. Chciałbym żeby komp był możliwie jak najcichszy i to będzie priorytetem przy doborze części. Początkowo chciałem zrobić 0dB, ale nauczony poprzednimi doświadczeniami (ugotowane procki, grafiki) zrozumiałem że nie tędy droga, tym bardziej w budżecie nie przekraczającym 1800zł/400 funtów. Komputer ma głównie służyć do rozrywki pokroju Firefox/Filmy, czasami partyjka w CS Source czy promoda w CoD4, ale poza tym, głównym założeniem jest żeby nie czekać wiekami na processing w Sony Vegas czy Adobe After Effects, lub przy otwieraniu projektu w AutoCAD'zie. Nie ma to być jakiś potwór, ale ma być przyzwoicie i w budżecie. Jak wyżej wspomniałem, jestem skłonny poświęcić kilka sekund/minut na dłuższy processing jeśli komp będzie zdecydowanie cichszy.

 

Idąc dalej - prawie 2 lata "nie siedziałem w branży" więc moje rozeznanie na temat powera podzespołów jest znikome. Chłodzenie chciałem rozwiązać metodą "starej szkoły", czyli - płyta i grafika pasyw, wolnoobrotowy/hybrydowy wiatrak w zasilaczu (hybryda bardzo mile widziana funkcja), jakiś tower na procku z fanem 120, po jednym wiatraku 120 na wciąganie i wyciąganie powietrza z budy. A właśnie buda, ważne żeby była w miarę zgrabna, dostępność usb itp. z przodu jest dla mnie zbędna. Ważne żeby była solidna i oczywiście pasowała do moich planów instalacji wiatraków (chyba że ktoś podrzuci ciekawsze rozwiązanie i będzie pod to buda). Z procesorem chciałem iść w stronę AMD, coś koło x3 czy x4, jeśli jest możliwość oblokowania rdzeni i temperatury nie podskoczą to jak najbardziej ta opcja wchodzi w grę. Planowałem zrobić lekkiego undervolta na procku i pozostać przy seryjnych zegarach. Płyta główna - przypuszczam że w takim budżecie o konkret będzie ciężko, chciałbym coś solidnego i najlepiej z chipsetem AMD (chyba że pójdę w intela). Analogicznie w tym momencie wychodzi na to że grafika powinna być ATI (o ile można liczyć na jakąś współpracę "zewnętrznej grafiki" z tą na płycie, w celu oszczędzenia energii | jeśli nie to nV także jak najbardziej). Nie będę się bawił w jakieś mody na karty do profesjonalnej obróbki itp. - ważne żebym nie musiał iść na kompromis grając w leciwego cs source czy cod4 (rozdziałka będzie 1920x1080), ale w tym momencie chyba wszystkie karty to wymaganie spełniają. Ważne też żeby chłodzenie było pasywne (chyba że to także zły pomysł, to byłbym zainteresowany jakimś innym, cichym rozwiązaniem). RAM - 2x2GB wydaje się w sam raz ale z drugiej strony trochę za mało. Z kolei 8GB to już zdecydowanie za dużo + lekko naciąga to budżet. Z doborem zasilacza mam mały problem. W angielskich cenach ciężko mieć tutaj "tanio i dobrze". Chciałem coś z wiatrakiem który wyłącza się przy niskim zużyciu prądu/niskiej temperaturze (np. podczas oglądania filmu), ale szybkie spojrzenie na cenniki odstraszyło mnie dość skutecznie. Jeśli będzie możliwość zakupienia dobrego zasilacza, za rozsądną cenę, ale z głośnym wiatrakiem, to osobiście taki wiatrak bym wymienił na cichszy model.

 

Teraz konkrety (ceny z OcUK):

Athlon II x3 450 - 60 funtów

MSI 870A-G54 (70 funtów) zbiera opinie solidnej mobo, z eksperymentów może Sapphire Pure CrossFireX 890GX (89 funtów) o ile robią płyty tak dobre jak ich karty graficzne...

Corsair XMS3 2x2GB 1600mhz cl9 - 36 funtów

Temat dysku twardego ogarnę może poza budżetem, przypuszczam że będzie to jakiś Samsung F3/F4 1TB

Gigabyte Radeon 5750 w pasywie (70-80 funtów?) - nie wiem gdzie takiego niestety dorwać + czy nie będzie "za mocny"?

Zasilacz Coolermaster Silent Pro Mod 500W (68 funtów), nie byłem w stanie znaleźć żadnej markowej, hybrydowej zasiłki

Chłodzenie na proc - Zalman CNPS10X Flex (29 funtów) - Scythe są dość drogie w UK, a szkoda, bo takiego Ninja czy Infinity widziałbym u siebie na procku.

Trochę poniżej budżetu wyszło, ale wiadomo że jak zostanie i będzie warto to pakować w chłodzenie. Napęd nie potrzebny na razie a dysk to okolice 30-40 funtów...

 

Proszę o opinie i ew. zmiany. Wiem że jest tu dużo osób lubiących ciszę w obudowie i naokoło niej :D

 

EDIT: z grafiki znalazłem jeszcze "Sapphire Radeon HD 5670 Ultimate Edition" więc i to wydaje się dobre i wystarczająco mocne

Edytowane przez D3NV3R

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...