Skocz do zawartości
SpeedyBangBong

Phenom X4 955 BE chłodzenie + gwarancja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chcę kupić chłodzenie na mojego Phenoma X4 955 BE jako że BOXowe w lato przy dużych temperaturach jest nieznośnie głośne. Nie wiem czy wymieniać radiator czy wentylator. Budżet w granicach 150zł.

Zaznaczam że już kręciłem procesor tylko że wtedy aż drga obudowa przy grach.

 

@Co do gwarancji - na tyle obudowy mam (prawdopodobnie) plombę z napisem "Kontrola jakości". Nie wiem tylko czy po zerwaniu stracę gwarancję na wszystkie części ? Bo jeśli tak to chyba powstrzymałbym się z tym chłodzeniem, mimo bólu głowy od zgiełku :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 150 zł najlepszy będzie Zalman CNPS10X Performa. Wydajne i dobre chłodzenie. Ewentualnie jeśli bardziej zależy Ci na ciszy niż na wydajności to radiator Zalman CNPS10X Flex + wentylator Be Quiet Silent Wings Pure 120mm.

Co do plomby na obudowie to stawiam, że komputer był kupowany w Komputroniku?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 150 zł najlepszy będzie Zalman CNPS10X Performa. Wydajne i dobre chłodzenie. Ewentualnie jeśli bardziej zależy Ci na ciszy niż na wydajności to radiator Zalman CNPS10X Flex + wentylator Be Quiet Silent Wings Pure 120mm.

Co do plomby na obudowie to stawiam, że komputer był kupowany w Komputroniku?

 

Jaka będzie różnica jeśli chodzi o głośność pomiędzy BOX vs. Zalman CNPS10X Flex + Be Quiet Silent Wings Pure 120mm

a BOX vs. Zalman CNPS10X Performa, i czy różnice temperatur będą spore ?

 

Nie nie był kupowany w Komputroniku ;).

 

gwarancje masz na podzespoły a nie na cały komputer

 

To ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeś wrypał z tym kupnem gotowca. Najpewniej stracisz gwarancję zrywając plombę bo gw masz na te skrzynkę i jest to gwarancje ze sklepu a nie jak ktoś piszę

 

gwarancje masz na podzespoły a nie na cały komputer

 

Masz fakturę z wyszczególnieniem podzespołów? Masz pudełka do nich i instrukcje etc? Nie masz? No to i nie masz gwarancji a w środku pewnie siedzą częście OEM. Super sprawa, nawet kurzu zebrać nie można bo gwarancja.. Pozostaje tylko iść i się dogadać z nimi że musisz założyć nowy cooler.

 

 

Co do samego chłodzenia to proponuję świetnego Grand Kama Cross - recenzja na PCLabie. Ma kontroler obrotów i na minimum da sobie rade z Twoim prockiem, a będzie miał przy tym 19dBA gdzie box ma pewnie koło 50 :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi o to że firma która mi go sprzedała najprawdopodobniej się rozpadła i już nie istnieje. Z tego co kojarzę to gwarancja była na każdy z podzespołów osobno i u producenta.

 

Na pewno mam spis wszystkich podzespołów i ceny każdego z osobna.

 

Obudowa : Cooler Master Elite 334 NVidia Edition

Procesor : AMD Phenom X4 955 BE

Pamięć : 8GB DDR3-1333MHz TEAM

Płyta główna : ASUS M4N68T PRO

Zasilacz : Rasurbo Basic Power DLP650W 65.1 < Wiem - fail

Karta graficzna : NVidia GeForce GTX 465 1GB DDR5 256bit

System operacyjny : Windows 7 HP 64 bit

 

Znalazłem na karcie gwarancyjnej taki punkt:

 

"Nabywca traci prawo do bezpłatnej naprawy w okresie trwania gwarancji w przypadku:

-napraw, przeróbek, ingerencji dokonanych przez osoby nieupoważnione"

 

Sprawdziłem jednakże również dystrybutora części i jest, także się z nim skontaktuję.

 

Pudło mam jedynie z płyty głównej ale jeśli się nie mylę to reszta pudeł będzie leżała w piwnicy. Instrukcje też chyba są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gwarancji raczej nie stracisz, ale nie zaszkodzi spytać dystrybutora.

Prawdopodobnie plomba jest tylko tylko w celu informacyjnym i umożliwia sprawdzenie przez klienta czy nikt po wysłaniu komputera przez sklep nie otwierał obudowy, np. ESC daje (a przynajmniej dawało) plombę informacyjną, której zerwanie nie powoduje utraty gwarancji.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pięknie, dystrybutor nie odpowiada. Albo ma na głowie mnóóóssstwooo problemów albo go... nie ma ? Akurat wyjeżdżam, zastanowię się nad kupnem, potem pewnie kupię, tylko jeszcze nie wiem jaki.

 

@P.S. - fajnie wygląda Spire Swirl ;)

Edytowane przez SpeedyBangBong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej obudowie i tak mało co będzie go widać więc proponowałbym jednak coś wydajnego a nie tylko ładnego ;) O ile nie są to chłodzenia tragiczne jak jeszcze nie tak dawno to jednak taka turbinka zamiast wentylatora nie zda egzaminu.. Proponuję Grand Kama Cross albo Flex + 120mm LED np Xigmatek :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grand Kama Cross wygląda jak jakiś dwupłatowa rakieta :P. Jak będzie z wydajnością i głośnością ? Bo to co piszą czyli że ma jakieś 20dB nie do końca się sprawdza z tego co widzę w testach. Aczkolwiek 30dB to też nie jest dużo (chyba). A ten Xigmatek byłby wydajniejszy/cichszy czy taki sam ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UWAGA! Nie znalazłeś jakiegoś schładzacza? Oto megaporównanie 130 modeli :: PCLab.pl

Wybierz i sprawdź. Masz pełną regulację więc od 20 do 30. Ponadto cooler chłodzi też RAM i sekcję zasilania.

 

To zależy jaki model tego wentylatora. Ogólnie to najlepiej wyszedłbyś na kupnie GKC bo wszelkie inne kombinacje wychodzą drożej. Ew Thermalright Ultra-120 eXtreme + Enermax PWM UCTB12P ale to już droższa opcja choć cichsza i wydajniejsza.

 

 

Ps. Poszukaj też na lolegro i w działach sprzedam na forach. Chłodzenie ciężko zniszczyć :razz: więc kupno używki często to bdb opcja o czym niech świadczy chociażby to że wszelkie używane radiatory bez wentylatorów znikają w godzine a zwłaszcza używane mugeny 2 :D Można znaleźć coś bardzo fajnego i taniego.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UWAGA! Nie znalazłeś jakiegoś schładzacza? Oto megaporównanie 130 modeli :: PCLab.pl

Wybierz i sprawdź. Masz pełną regulację więc od 20 do 30. Ponadto cooler chłodzi też RAM i sekcję zasilania.

 

To zależy jaki model tego wentylatora. Ogólnie to najlepiej wyszedłbyś na kupnie GKC bo wszelkie inne kombinacje wychodzą drożej. Ew Thermalright Ultra-120 eXtreme + Enermax PWM UCTB12P ale to już droższa opcja choć cichsza i wydajniejsza.

 

To nie jest tak że 150 zł na sztywno, mam więcej trochę ale wydaje mi się że to wystarczająco by kupić stosunkowo dobre chłodzenie.

 

Ps. Poszukaj też na lolegro i w działach sprzedam na forach. Chłodzenie ciężko zniszczyć :razz: więc kupno używki często to bdb opcja o czym niech świadczy chociażby to że wszelkie używane radiatory bez wentylatorów znikają w godzine a zwłaszcza używane mugeny 2 :D Można znaleźć coś bardzo fajnego i taniego.

 

Ok, to poszukam, aczkolwiek chyba stawiałbym na nowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu wyszedł Scythe NINJA 3 - dobra alternatywa ? Z tego co wiem to 2 była bardzo zachwalana...

 

(Byłem na wyjazdach i komputer stał przez jakiś czas nieużywany)

 

PS. Budżet zwiększa się do +/- 200 zł.

 

PS2. - Ehhh... Przeglądam, czytam, sprawdzam i sam już nie wiem co wybrać. Najrozsądniejsze chyba byłoby GKC choć napaliłem się na Thermalright Ultra-120 eXtreme + Enermax PWM UCTB12P, ale ich niestety nie ma na składzie :/.

Edytowane przez SpeedyBangBong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ninja 3 to nic zachwycającego jak i Mugen 3.

 

Tak myślałem...

 

200pln to już podstawa do wodnego. Na miejscu autora wziąłbym coś klasy Xigmatek Gaia a resztę doinwestował w lepszą pastę i dodatkowe wentylatory do obudowy z regulatorem. 955 to nie jest gorący proc.

 

Właśnie wodne ponoć wadliwe i nie takie piękne jak się mówi. Ale sam nie wiem bo nawet na oczy nie widziałem.

 

No i druga opcja to ten Gaia + dodatkowe wentylatorki aczkolwiek sam nie wiem czy takowe są potrzebne. (bo chyba te co mam to dość porządne są, jutro zresztą rano sprawdzę model).

 

W końcu zadecydowałem że główne zależy mi na cichej pracy komputera. (tylko dylemat - wodne (duża cena) czy konwencjonalne (mniejsza wydajność ale i cena + większy hałas)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obudowie masz fabryczne wentyle CM, które nie grzeszą kulturą pracy ale są dość wydajne, producent daje dokładnie jeden taki. Policz:

 

Gaia - w zaokrągleniu 100pln

Pasta (przykładowo MX-4) - jakieś 25pln

Drugi wentyl na przód przykładowo Zephyr 120 ~20pln plus regulator zalmana pod który podłączysz obydwa wentylatory w obudowie ~20pln

 

Razem : 165pln i masz cicho i wydajnie, Jak dobrze poszukasz to zmieścisz się ze wszystkim w 150pln. Wentylatory i regulatory z drugiej ręki w dobrej kondycji chodzą w śmiesznych pieniądzach.

 

A jak nie wiesz co to wodne to zajrzyj do Skarbnicy WC użytkowników PPC

Edytowane przez BuMeL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz ciekawsze wypowiedzi ;). Tylko zastanawia mnie taka sprawa - jak nakłada się tą pastę i na co ? A 2 - ten drugi wentyl to ja mam wrzucić dodatkowo na ten przedni (jeśli to wgl możliwe) czy zamiennie ? Bo nie wiem czy 'obydwa' miales na mysli przedni i tylni czy dwa z przodu.

 

No i właśnie wiem co to wodne tylko czy to warte takiej kwoty ?

 

Ps. Korzystam - zadaje dużo pytań bo od doświadczonych ludzi najwięcej się dowiem :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasta jest łącznikiem termicznym między elementem grzejącym się a odbierającym ciepło czyli smarujesz nią CPU/GPU i wszystko co ma radiatory w celu poprawienia styku. Nie mów, że nie wiedziałeś do czego pasta termo przewodząca służy. Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale na grafach chłodzenia nie zmieniasz więc tutaj dużo dla dolnej karty da dostęp świeżego powietrza z zewnątrz, w Twoim przypadku z wentylatora, który zamontujesz z przodu obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...

 

W takim razie chyba by było tak :

 

1.

Xigmatek Gaia SD1283 Heatpipe Cooler 120mm

ARCTIC COOLING MX-4

SilentiumPC Zephyr 120

ZALMAN FAN MATE 2

 

@EDIT albo 2. z tego względu że wszystko w jednym sklepie.

 

Revoltec Dark Green 120mm

Scythe Kaze Q 3.5" Black

Zalman ZM-STG1

Xigmatek Cobra HDT-D984

 

chyba że 3. będzie się sprawdzać, będzie znacznie cichsza i wydajniejsza

Corsair CWCH50 Hydro Series

Corsair CWCH70 Hydro Series

 

I z tych linków bym kupował, wychodzi w miarę tanio ale + przesyłka trochę słabiej :P. W każdym razie da się wytrzymać. Ale tak chyba byłoby ok ?

 

(mimo wszystko te wodne ciągle chodzi mi po głowie...)

 

@Hahah - jeśli wodne wychodzi 600zł tak jak teraz patrzę po cenach to mimo wszystko odpada.

Edytowane przez SpeedyBangBong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz chłodzenie z bocznym przewiewem, baaardzo upraszcza to transport ciepłego powietrza poza obudowę.

 

Wodne ? Z drugiej ręki : Chłodnica ~100, pompka ~100, blok CPU ~50, złączki choinkowe 6szt ~30, tani wąż silikonowy ~13pln/mb. Nie bierz żadnych gotowców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie przesadzacie tak troche ?

 

 

ja mam praktycznie identyczny zestaw ( poza GPU )

 

ale proca chlodzi takie cos : Scythe Mugen okazja 478,775,1366,754,939,940,AM2/3 (1714497551) - Aukcje internetowe Allegro ... pasywnie :D

 

w obudowie mam na wentylatory wyciagajace powietrze Fander @ minimum na jakich startuje i tyle :]

 

a CPU nie ma latwo u mnie bo caly czas koduje x264 wiec jest non stop @ 100% :]

 

a cena malusia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... To może takie coś ?

 

chłodnica

pompka / albo pompka 2

blok

wąż

 

takie wystarczy czy nie będzie współgrało ? Koszt około 250 zł.

 

Poza tym mam wątpliwości co do używanego chłodzenia, to nie jest tania sprawa a jeśli coś będzie 'nie tak' to wtedy mam przechlapane.

 

Przeglądałem sporo artykułów i tak naprawdę niewiele się dowiedziałem :D. Próbowałem coś złożyć >TUTAJ< i to byłaby chyba najtańsza opcja:

blok

chłodnica

pompka

wąż

złączka

 

ale tu też nie mam pewności czy to będzie "działać" i pasować ? Koszt około 400 zł.

 

a nie przesadzacie tak troche ?

 

 

ja mam praktycznie identyczny zestaw ( poza GPU )

 

ale proca chlodzi takie cos : Scythe Mugen okazja 478,775,1366,754,939,940,AM2/3 (1714497551) - Aukcje internetowe Allegro ... pasywnie :D

 

w obudowie mam na wentylatory wyciagajace powietrze Fander @ minimum na jakich startuje i tyle :]

 

a CPU nie ma latwo u mnie bo caly czas koduje x264 wiec jest non stop @ 100% :]

 

a cena malusia

 

No ja tam nie wiem. :oops: Chcę mieć cicho i stosunkowo wydajnie. Jeśli będę miał pewność że dane chłodzenie takie będzie to kupię nawet w tym momencie( aczkolwiek nie powiem że nie chciałbym pobawić się w wodne B-) )

 

Bierz chłodzenie z bocznym przewiewem.

 

Cokolwiek to oznacza - ok.

 

Jeśli to cokolwiek zmieni to tu są zdjęcia sprzętu, oczywiście na co dzień wszystko jest zamknięte.

Tył wentyl

Dołączona grafika

Przód

Dołączona grafika

Włączony przód

Dołączona grafika

Procek

Dołączona grafika

Działająca całość

Dołączona grafika

Edytowane przez SpeedyBangBong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu też mnie ten kręciołek denerwował. Zrobiłem taki myk, że wymieniłem go na pierwszy lepszy 92mm z PWM. Efekt? W idle praktycznie niesłyszalne chłodzenie, a w stresie niecałe 50 stopni (pod warunkiem dobrej wentylacji budy- u Ciebie jest całkiem ok, ja mam wdmuciach!ące 80mm@5v i wydmuchiwanie przez zasilacz, a wentylator w nim ma niezbyt duże obroty, mogłoby być lepiej). Co prawda 3800rpm przy takim wentylatorze generuje spory hałas, ale nie jest to już takie piłowanie silnika, a po prostu ostry szum powietrza. Jeśli chcesz minimalnym kosztem, to takie rozwiązanie jest ok. Teraz zamontowałem chłodzenie ze starego durona na socket a kombinując zapinkami. Zrobiłem to dlatego, że ten radiator ma wypolerowany spód i jest przystosowany do wentylatora 80mm, mogę więc spokojnie zastosować przejściówkę na 92mm (na boxowym radiatorku trzymało się "na słowo" za jedną śrubkę). Trzyma się stabilnie, temperatury pod obciążeniem minimalnie jeszcze spadły, a wentylator trzyma się lepiej. To jest takie trochę kombinowanie z braku kasy, myślę, że u Ciebie sprawi się dobrze chłodzenie do którego link podał Pietia(lania), jest to jedne z lepszych na rynku a nowe takie kosztuje ponad 150zł. W końcu radiatory się nie zużywają, kupno używanego nie powinno być wielkim ryzykiem. Propozycja z Xigmatekiem też jest ok. Sam musisz zdecydować, choć ostrzegam, że wyciszanie kompa to taka wredna czynność, że jak uciszysz jeden podzespół to zaczynasz słyszeć inny i tak dochodzisz to tego, że słyszysz piszczące cewki w monitorze :lol2:

 

Edit: zaczynam w sobie odkrywać zapędy do pisania tasiemcy :razz:

Edytowane przez wujek_edzio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hahaha xD.

 

To na razie pojadę niższym kosztem a jak w przyszłości będę miał nadmiar gotówki to się kupi wodne.

 

To jak z tymi z przodu i z tyłu ? Kupować czy nie ? I co jeszcze mogę zrobić dla większej ciszy/wydajności ?

 

@A wale to. Kupuje tego mugena. :)

 

@@Kupiłem :D ! Kupić coś jeszcze ? Tą pastę termo-przewodzącą ? I może wentylatorki na przód i tył?

 

Coś Takiego jest w ogóle opłacalne ?

 

I jak wygląda sprawa z montażem takiego cudeńka ? - LED - bo chętnie bym sobie takie 2 kupił na górę i na dół (pod i nad znaczek NVidii żeby ładnie się podświetlał a przy tym wnętrze) Będzie to tak działać że tylko jak komputer chodzi to się świeci ?

Edytowane przez SpeedyBangBong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz już wentylację budy i nie przeszkadza Ci jej głośność to po co kombinować z jej wymianą? Zaoszczędziłeś trochę kasy na chłodzeniu to możesz sobie kupić jakiś regulator w zatokę 5.25 żeby teraz to wszystko ładnie wyregulować. I pastę jakąś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...