Skocz do zawartości
forthal

XFX Core 550W

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam:

q6600 @ 3,2ghz, 1,3V (w biosie), fortis

2x 2 gb ddr2 goodram 800mhz @ 5-5-5-12

gigabyte gtx 460 1gb @ 850/1700/2000 (bez zmiany napiec)

asus p5b premium

xfx core 550W

tacens sagitta lux + 1 wentyl przod (silentiumpc zephyr 120) + 1 wentyl tyl (fabryczny, tacensa), oba skrecone ~900rpm

 

Ogolnie procek nie przekracza temp 58 stopni, a grafa 70 stopni w grach (2h crysis 2, wiedzmin 2). Natomiast problemem jest glosny zasilacz, tzn. wentylator w nim rozpedza sie do takich obrotow, ze musze dosc znacznie podglosic sluchawki, zeby sie tym nie przejmowac. Czy to wina tego, ze zasilacz w tej obudowie jest monotowany u gory? W zasadzie, po krotkiej grze jest znacznie cieply z tylu, ale znowu nie parzy, moge na nim dlugo trzymac reke. Byc moze jest za slaby do tej konfiguracji? Zwiekszalem tez rpm na wentylatorach w obudowie do ~1100 i bez zmian. Dodam, ze komputer stoi na biurku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien że to zasilacz a nie grafa, chłodzenie od proca? 900RPM na 12tkach to też nie mało. Wyłącz wszystkie wentyle które możesz i połóż kompa na prawym boku obudowy nie zamykając lewego boku. Zasilacz jest z zapasem do tego komputera.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest to ze większość poleca te zasilacze XFX pisząc jakie to one są super ciche.A prawda jest taka co można wyczytać w recenzjach i opiniach ludzi na zagranicznych forach ze te zasilacze nic z ciszą nie maja wspólnego.

Max obroty dla wentylatora zamontowanego w tym zasilaczu to aż 2200rpm(ale tylko wtedy gdy używamy max mocy zasilacza) wiec nie dziwie się ze w stressie jest głośno,pewnie rozpędza się do ok 1500-1700rpm.

Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzilem, to na 100% zasilacz. to jednak niezle suszy :D czyli nic na to nie poradze, bez utraty gwarancji, coz, trudno.

 

EDIT: wyciagnalem zasilacz z obudowy, na full loadzie jest zimny, takze to wina tego, ze jest u gory w obudowie ;]

Edytowane przez forthal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzilem, to na 100% zasilacz. to jednak niezle suszy :D czyli nic na to nie poradze, bez utraty gwarancji, coz, trudno.

 

EDIT: wyciagnalem zasilacz z obudowy, na full loadzie jest zimny, takze to wina tego, ze jest u gory w obudowie ;]

 

Zdecydowanie powodem jest miejsce gdzie zasilacz jest zamontowany.Każdy zasilacz jak dostanie taką ilość nagrzanego powietrza ( a Twój quad to sporo ciepełka produkuje) od razu wchodzi na wysokie obroty.Czujka głupieje i stara się schłodzić wnętrze zasilacza pomimo iż przyczyna jest zewnętrzna :wink:

Można by pomyśleć o zmianie obudowy.Coolermaster wypuścił teraz "elitkę" z zasilaczem montowanym na dole.Ceny nie znam,ale 160 zł raczej nie przekroczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie powodem jest miejsce gdzie zasilacz jest zamontowany.Każdy zasilacz jak dostanie taką ilość nagrzanego powietrza ( a Twój quad to sporo ciepełka produkuje) od razu wchodzi na wysokie obroty.Czujka głupieje i stara się schłodzić wnętrze zasilacza pomimo iż przyczyna jest zewnętrzna :wink:

Można by pomyśleć o zmianie obudowy.Coolermaster wypuścił teraz "elitkę" z zasilaczem montowanym na dole.Ceny nie znam,ale 160 zł raczej nie przekroczy.

 

Obudowa z zasilaczem na dole nic tu raczej nie pomoże i to jest niepotrzebny wydatek.Prędkość wentylatora zależy bardziej od tego ile zasilacz pobiera W niż od temperatury.Na temperaturę możemy patrzeć przy zasilaczach pół pasywnych a nie takich gdzie wentylator cały czas kreci się z prędkością 900-1000rpm tam nie ma prawa nic mocno się nagrzać nawet jeśli mamy słaby obieg powietrza w obudowie..Tez mam quad Q9550@4.0Ghz i wentylator na nim ok 700rpm,brak wentylatora wyciągającego powietrze ,reszta praktycznie pasywnie.Zasilacz montowany na górze i nigdy nie wchodził na wysokie obroty a był to bequiet 450W E5.Nawet kiedy był gorący nie wchodził na wyższe obroty. Edytowane przez naxt
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

naxt,

ale wyciagnalem zasilacz z obudowy i zapuscilem linxa i kombusta naraz. cisza jak makiem zasial i do tego chlodny byl.

 

to super są te XFX skoro wystarczy im trochę ciepła z obudowy i robią się z nich suszarki.

 

Sprawdź jeszcze jak zachowuje się podczas gry poza obudową.Skoro rzeczywiście jest taka poprawa to obudowa z zasilaczem na dole może być dobrą opcją.Chociaz dalej nie rozumiem co tam sie moze nagrzewac skoro te zasilacze w idlle maja ustawione dość wysokie obroty ok 900rpm.Ja mam zasilacz pół pasywny montowany na górze i jest co najwyżej ciepły a pracuje 80% czasu bez udziału wentylatora.

Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie, ta obudowa troche ciasna jest (tacens sagitta lux) i zaraz przy zasilaczu jest praktycznie fortis i zaslania spod zasilacza ;] wentyl z tylu na maxa (1200 rpm) i ciagle bez poprawy, takze pozostaje obudowa z zasilaczem na dole.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze jak zachowuje się podczas gry poza obudową.Skoro rzeczywiście jest taka poprawa to obudowa z zasilaczem na dole może być dobrą opcją.Chociaz dalej nie rozumiem co tam sie moze nagrzewac skoro te zasilacze w idlle maja ustawione dość wysokie obroty ok 900rpm.Ja mam zasilacz pół pasywny montowany na górze i jest co najwyżej ciepły a pracuje 80% czasu bez udziału wentylatora.

 

Tu nie chodzi o to , że w zasiłce coś się nagrzewa.Gorące powietrze jest zasysane z proca , (a po części też z grafy) , a termistor w zasilaczu wariuje i odczytuje to jako zwiększenie temperatury elektroniki i załącza większe obroty śmigiełka.

Z tego co wiem bequiet ma to inaczej rozwiązane , zresztą firma chwali się tym jak bardzo ich produkty są ciche i jakie zaawansowane technologie zostały użyte aby to osiągnąć :wink: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o to , że w zasiłce coś się nagrzewa.Gorące powietrze jest zasysane z proca , (a po części też z grafy) , a termistor w zasilaczu wariuje i odczytuje to jako zwiększenie temperatury elektroniki i załącza większe obroty śmigiełka.

Z tego co wiem bequiet ma to inaczej rozwiązane , zresztą firma chwali się tym jak bardzo ich produkty są ciche i jakie zaawansowane technologie zostały użyte aby to osiągnąć :wink: .

 

"Zwiększałem tez rpm na wentylatorach w obudowie do ~1100 i bez zmian".1100 rpm to jest wicher w obudowie :D Przy takich obrotach powietrze będzie lekko ciepłe w stressie ,w idlle to będzie chłód . Jeśli zasilacz ma z tym problem to ma zwalone czujniki które mierzą temperaturę i bym go zwrócił.Miałem Delte,Antec,Bequiet,OCZ,Tacens żaden nie miał problemu z " gorącym powietrzem" Wszystkie pracowały cicho z wyjątkiem OCZ który w idlle ma ustawione za wysokie obroty.I nie miałem żadnego wentylatora co by wyciągał powietrze a w obudowie był piekarnik aż buchało ciepłem bo wentylator na procesorze ustawiony na max 700rpm.

Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale jezeli dotykam zasilacza z tylu obudowy i jest taki cieply, ze nie moge utrzymac tej reki przy nim, to chyba nie ma skopanych czujnikow, tylko normalnie dziala i wskakuje na full obroty. chyba, ze duza temperatura nie przeszkadza w pracy zasilacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale jezeli dotykam zasilacza z tylu obudowy i jest taki cieply, ze nie moge utrzymac tej reki przy nim, to chyba nie ma skopanych czujnikow, tylko normalnie dziala i wskakuje na full obroty. chyba, ze duza temperatura nie przeszkadza w pracy zasilacza.

 

to zmień tą obudowę ,przy tych obrotach wentylatorów i samego zasilacza to powietrze powinno być co najwyżej ciepłe.Ale czy obudowa z zasilaczem na dole da tobie cisze to wątpię bo te zasilacze do cichych nie należą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coz, problem wraca, zaczyna mnie irytowac ten xfx...

skrecilem proca do 3ghz i 1.25v w biosie liczac, ze to zawsze ~30 watow mniej

zrobilem maly test: grafa skrecona na minimum ile sie da w afterburner, odpalam batmana akhram city i spoko, cisza po 30 minutach gry, pomine FPS ;]

wrocilem do defaultowych ustawien karty, no i znowu batman. nie minely 3 minuty i pelna suszara.

obudowa to brutus, zasilacz na dole, cieply jak cholera podczas gry (gdy dam go poza obudowe to wszystko w porzadku)... w zasadzie to nie wiem, czy to sie klasyfikuje na gwarancje?

moze karte zmienic na jakiegos radeona mniej pradozernego?

 

jak widze w recenzjach to na uzyciu ~500w wentylator w tym zasilaczu daje glosnosc na poziomie 34dB, takze juz sam nie wiem. sprobuje napisac jutro do supportu xfx, moze oni mi cos pomoga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obudowa to brutus, zasilacz na dole, cieply jak cholera podczas gry (gdy dam go poza obudowe to wszystko w porzadku)... w zasadzie to nie wiem, czy to sie klasyfikuje na gwarancje?

 

Czyściłeś kiedyś filtr pod zasilaczem? Stawiam, że jest zatkany kurzem i zasilacz się dusi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm,

 

Mam ten sam zasilacz - montowany jest u dołu (obudowa Thermaltake V3). U mnie chodzi praktycznie bezgłośnie. Dużo głośniej chodzi grafa referent HD6950 (odblokowany do 6970) ale to po mojej ręcznej modyfikacji krzywej pracy wentylatorów na większą wydajność. Ja bym reklamował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze sie to wydac smieszne, badz absurdalne, ale uzylem kabla zasilajacego tego od xfx (wczesniej mialem jakis tam inny ze starego kompa) i jest.... ciszej - LOL? nie jest to bezglosna praca, ale przynajmniej jest znacznie ciszej.

 

EDIT: ok, juz znalazlem rozwiazanie ;] xfx to dosc krotki zasilacz i widocznie silentiumpc nie przewidzial tego w swojej obudowie i po prostu wentylator w zasilaczu jest przysloniety od dolu przez obudowe, gdyz dolna "dziura" jest przewidziana w nieco inny sposob. dlatego wentylator zasysa mniej powietrza niz potrzebuje przez co jest goracy.

Edytowane przez forthal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...