Skocz do zawartości
sekwenser

P8Z68-V PRO problem vdrop

Rekomendowane odpowiedzi

VCORE maual 1.38V bios > 1.376V win idle > 1.27xV win stres(np linx)

vdrop prawie 0.1V, wyłączone llc, więcej info niżej

 

 

OC: x48 1.35V, stabilne(linx, occt, praca na kompie), x49 1.38V - linx ok

płyta prowadziła napięcia bardzo stabilnie, przy manulanym 1.35 i wyłączonym LLC cpuz pokazywał 1.344-1.352

żadnych dualbootów, wszystko ok, naprawdę bardzo dobre mobo.

 

Problem pojawił się po zabawie z offset, nijak nie mogłem ustawić vcore offset, jakikolwiek dodatni

dawał za wysokie napięcia, ujemny powodował bsod, nie wiem już sam czemu, dałem za którymś razem

offset +0.35V, podczas bootowania chłodzenie poszło na max, win wstał, zarzuciłem cpuz i linx,

gdy tylko w cpuz po starcie linx vcor poszło na 1.6xx przerwałem i wróciłem do biosu odkręcić

offset, wróciłem na poprzedni profil - stabilne x48 na 1.35V manul i.. od tej pory mam vdropy

w stresie w 0.9-0.8 V, jedynie LLC jest w stanie stabilizować vcore ale nie idelanie..

a moje x48 na 1.35V już nie jest stabilne, nawet z LLC dowoltowującym na 1.368V..

 

Pytanie: Czy prawdopodobna degradacja proca (offest +0.35V mógł przed załadowaniem OS dawać nawet 1.7V jak nie więcej patrząc po VID)

może powodować powstanie vdrop ? Jeśli nie to jak wytłumaczyć trzymanie napięć przez mobo a po zabawach z offset już nie ?

Czy mobo dające prawie 0.1V vdropa kwalifikuje się do reklamacji ?

 

Proszę o rzeczowe odpowiedzi : )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumieć że napięcia odczytujesz za pomocą aplikacji CPU-Z tak???

Sprawdź innym programem (np. everestem) czy pokaże Ci takie same wartości, nie zdziw się jak będą rozbieżności...

Ogólnie napięcia powinno się mierzyć miernikiem a nie odczytywać za pomocą oprogramowania, aczkolwiek w twoim przypadku miernika nie da się w prosty sposób zastosować...

Mierząc napięcia przy pomocy miernika, i porównując je z wartościami wskazanymi przez oprogramowanie zainstalowane na komputerze, w wynikach mogą być duże rozbieżności.

 

Nie licz na to że uznają Ci gwarancję dlatego że jakiś tam program pokazuje wyższe napięcie niż ustawione w BIOSie/UEFI... Przyczyn tego typu zachowania może być wiele i nie można wykluczyć że przekłamania spowodowane są wadą systemu operacyjnego bądź innego oprogramowania. Przyczyną tego typu zachowania może być także zasilacz, czy też zakurzone elementy na płycie głównej (np. chłodzenie sekcji zasilania). Problem także może leżeć w BIOSie/UEFI płyty głównej- możesz spróbować go zaktualizować. Wskazania mogą być także zależne od temperatury otoczenia, czy też temperatury podzespołów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw llc na ultra high (75%) ,u mnie cpuz tez wskazuje mega skoki vcore ,najlepiej sprawdzić to miernikiem i będziesz miał spokój

 

tutaj masz paczke zrzutu ekranu z mojego biosu ,takie ustawienia dają 1.43v pod obciążeniem cpu

 

http://imageshack.us/g/196/img3604nd.jpg/

Edytowane przez kuziu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cpuz, turboV EVO i co najważniejsze temperatury (linx własnie puszczał próbkę więc patrzeć na max temp)

potwierdzają gigantyczny vdrop

OC w biosie, TurboV EVO włączone tylko by pokazać odczyt ustawiania vcore

z biosu i odczytu sensorów.

 

Dołączona grafika

 

W idlu vcore 1.352-1.368-1.376 V.

W biosie ustawione na manual 1.38V.

 

Przed zabawą z offestem, wszystko na auto prócz x48 i vcore manual 1.35

odczyty pokazywały w stresie 1.344-1.352, stabilne,temp średnio w stresie 75 C

Teraz 1.38 manual, odczyty jak widać na obrazku i tempy dużo niższe, nawet cpu fan

nie wchodzi na maks obroty co słychać.. niby stabilnie jest, ale taki vdrop jak dla mnie

jest niedopuszczalny.. Pytam więc co poszło, mobo ? proc ? jeśli offset +0.35V dał na proca

podczas bootowania ~1.7V, co jest bardzo możliwe, to degradacja proca by nie dziwiła..

W systemie nic nie grzebałem między testami.

Edytowane przez sekwenser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ustawiałem wg Twoich screenów, ja pokazuje problem którego nie było a teraz jest, mówimy o vdropach, ja wiem że ten proc pójdzie na 4.9 : ) Ale dobrze, ustawię tak jak ty masz, bez ramu, i porównamy nasz vcore w cpuz. Późniejszym wieczorem ustawię i dam znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wgrywałeś bios 0651? poprawia stabilność ponoć.

 

u mnie mimo tego że vcore skacze od 1.424v do 1.432v to i tak miernik wskazuje stałe stabilne jak skała 1.45v :) sprawdź u siebie ,programy przekłamują ,podają tylko zaokrągloną wartość ,przynajmniej na asusach jest taki problem ,z gigabyte i msi było w miarę dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wgrywałem ten beta bios, cpuz pokazywał cały czas mnożnik turbo, wróciłem na stary.

co do Twoich ustawień - u mnie offset na +0.01 i mnożniku 46 (LLC itd jak u Ciebie ustawione)

dawał vcore 1.4x podczas linx. odinstalowałem asus suite 2 - wszystko, ustawiłem manualnie 1.38V, w idlu trzyma 1.37x V a w stresie 1.368V i trzyma stabilnie, bez wahań, czasami skoczy oczko do góry ale tak było i dawniej. wniosek - nie polecam instalować pakietu asus suite bo miesza coś, probe 2 raz mi nawet pokazywało uparcie 123 C na mobo : o, był też alert CPU -1, lol.. oczywiście miałem najaktualniejszą wersje suite.. żenada : )

w tej chwili mam x48, 1.38V manual, wszystko na auto, jedynie extreme phase i ustawione limity mocy, kilka godzin w wiedzmin 2 stabilne, na OC GPU: 900@1000 Mhz proc, 1000@1050 Mhz ram, 1.15V, temp max na GPU 82 C, procek max 70 C. Jestem tylko ciekaw czy jak wrócę z napięciem vcore na 1.35V to czy będzie stabilnie trzymał 1.344V jak na początku, ale to innym razem. Dzięki za pomoc kuziu : ) Radzę Ci usunąć soft asusa, u mnie się nie sprawdza.

 

Mobo P8Z68-V PRO polecam - dobrze trzyma napięcia, dobry bios, fajne przyciski resetu i power (przydatne do testów kompa na biurku, bez obudowy), brakuje tylko wyświetlacza post ale nie jest źle :)

Co do sprzętu całego: kupiłem na agito, proc kręci x48 na 1.35-1.38V (testować tego 1.35V już mi się nie chce, na początku śmigało, ale nie chce ryzykować że w nocy mi się wysypie i budzik nie zadziała ; ) ), batch: L116B563. Najgłośniejszy element kompa w idlu: zasilacz.. jeśli to ma być cisza to recenzentów popie..

ale źle nie jest, napięcia trzyma stabilne, jedna linia 12V też robi swoje, zresztą to konstrukcja seasonic, nie może być zła : )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę zasilacze mamy te same :P w asusach p8p../p8z.. jest tak ,że LLC ustawione na 75% i vcore manualnie np: 1.4v to tyle też jest pod miernikiem :) cpuz może wskazywać różnice 0.3v ale to już błąd software

 

potwierdzam zasilacz nie należy do najcichszych..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do tego LLC to nie wiem.. teraz bez softu asusa mam na auto, ale gdy dałem a 3 stopień zaraz bsod, puścił napięcia i się sypło. LLC na auto, vcore 1.37, win idle 1.368, win stres 1.360V. Być może mobas sam kalibruje linie bez softu asusa, a z softem trzyma się tego co mówi soft który ato nie rozumie najwidoczniej. Nie wiem, tak gdybam, ale widziałeś mój screen co się dzieje w stresie z wyłączonym LLC i softem asusa 1.38 spada na 1.2x, ręczne kalibrowanie pomaga ale po co skoro mobas sam potrafi trzymać napięcie ? vdrop 0.01 da się przeżyć, może lekko podbić vcore i będzie ok.

 

mobo też mamy podobne, zaintrygowało mnie Twoje chłodzenie, widziałem w innym topicu zrzut ekranu i masz bardzo niskie tempy jak na 1.42V wg CPUZ i wg 1.45V z mierika, 80 C ? wtf, postowałeś screen w czerwcu więc w pokoju 15 C raczej nie miałeś, tak wydajne jest to chłodzenie czy też superPi nie obciąża tak proca jak linx ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SuperPI liczy nie obciąża wszystkich rdzeni do testu ,to jest tylko benchmark ,liczą się MHz

 

Chłodzenie nie jest na maxa wydajne ,zapewne jest to spowodowane ustawionymi wentylatorami na 850RPM ,przy 1200 robią się mega głośne

 

Tak jak tobie pisałem wcześniej weź się za miernik i sprawdź samemu vcore ,cpuz może ciebie wprowadzać w błąd.

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...