Skocz do zawartości
phobosq

Asus M5A97 Pro i odblokowywanie rdzeni w PII x2 550

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek dygresja - pierwszy merytoryczny post po latach :)

 

Ad rem - wpadłem na genialny pomysł odświeżenia sprzętu i kupiłem nowego Asusa M5A97 Pro wiedziony intuicją, że na 970 można odblokować dodatkowe rdzenie (a wiem skądinąd, że mój Phenom jako X4 działał poprawnie przez dwa lata). No i owszem da się, ale nie do końca:

  • jako dwujajowiec procek śmiga bez żadnych problemów
  • jako trzyjajowiec Small FFT w Prime jest OK, Blend zwisa po jakichś 20 minutach (niezależnie które rdzenie wybiorę)
  • jako czterojajowiec Small FFT jest stabilne, Blend freezuje od razu (po naciśnięciu przycisku OK w oknie Torture Test)

Podejrzenia:

  • Procek się przegrzewa - no ale wcześniej przez dwa lata bujał się na czterech jajach z tym samym chłodzeniem (Freezer Pro, bez rewelacji, ale daje radę). Dla pewności zdjąłem drania i założyłem ponownie - bez zmian.
  • Po organoleptycznej inspekcji płyty odkryłem gorrrrący radiator na NB - po półgodzinnej walce z push-pinami zakończonej śmiercią jednego i wyciągnięciem drugiego objawiła się moim oczom różowa guma do żucia w charakterze pasty termicznej. Usunąłem, zapodałem AS5 - nadal jest ciepły, ale problem pozostaje.
  • Sekcja zasilania - ogromny radiator przykrywający sekcję bywa ciepły, ale nadmuch mu pomaga.
  • BIOS - najnowszy (i jedyny zarazem).
  • Żyłem w nieświadomości, że tak naprawdę to ten Phenom nie odblokowuje się stabilnie.

Rozumiem, że chipset 970 w zamierzeniu ma być dla Bulldozerów, więc skoro płyta ma obsłużyć 8-jajecznego Buldożera, to 4-rdzeniowy Deneb jest dla niej maleńkim pikusiem. Rozumiem też, że to mocno niestandardowe rozwiązanie i wcale nie musi działać. Ale smutek tak czy inaczej pozostaje.

 

Teraz moje pytania:

  • Czy ktoś już się spotkał z taką sytuacją?
  • Na ftp-ie ASUSa są nowe BIOSy ale do zwykłego M5A97 - może warto spróbować?
  • W ramach eksperymentu - znajdzie się ochotnik z Krakowa z Phenomem do sprawdzenia hipotezy o problemie z odblokowaniem rdzeni?

Na koniec dodam jeszcze, że UEFI nie powala na kolana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...