Skocz do zawartości
Konrad-kun

Problem z włączeniem komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Niedawno złożyłem całkiem nowy komputer, istotne parametry to:

CPU: Intel i5-2500kGPU: MSI GTX 560ti Twin Frozr IIMB: Asrock P67 Extreme4RAM: GoodRam DDR3 2X4GB 1333MHz CL9 (1,5 V).
Do tego dorzucony został zasilacz jeszcze z poprzedniej konfiguracji (ok. 3,5 letni),

PSU: Be quiet! Straight Power E5 - 550W.
Na chwilę obecną żaden komponent nie jest podkręcony; do komputera podłączone są standardowe peryferia, karta dźwiękowa, dysk twardy, napęd optyczny oraz ok. 7 wentylatorów 12 cm, z których 5 jest wolnoobrotowych (obudowa), a pozostałe 2 są skalowane w zależności od temperatury CPU. Prędkość 3 wentylatorów od obudowy i 2 od CPU jest ustawiana przez UEFI.

 

Niedługo po zakupie pojawił się następujący problem: komputer coraz dłużej zbierał się do startu. Podejmował kilka prób (na chwilę zaświecała się dioda POWER, startowały wentylatory), i dopiero przy którejś z nich wstawał cały system. Aktualnie komputer wciąż próbuje, ale nie udaje mu się już wstać.

 

Nie spotkałem się wcześniej z tym problemem, dlatego chcę się upewnić co do winnego komponentu. Moim głównym podejrzanym jest zasilacz, który być może nie potrafi sobie poradzić ze szczytem poboru mocy, zanim jeszcze UEFI włączy się do akcji i ograniczy istotne parametry (taktowanie procesora, prędkość wentylatorów). Nie przypominam sobie, żeby komputer wyłączył się w trakcie korzystania.

 

Konkretne pytanie brzmi: co jest (prawdopodobnie) problemem? Bardzo proszę o pomoc. :-)

 

Dodam jeszcze, że aktualnie nie mam dostępu do tego komputera.

Edytowane przez Konrad-kun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zjawisko przypomina dual-boot, jeśli więcej razy próbuje- nie wiem jak to nazwać ;)

Swego czasu miałem DFI na AM2 i podobne akcje.

Proponuję na początku poprzekładać pamięci do innych slotów, ewentualnie spróbować odpalić kompa na jednej kości. Zasilacz jeśli nie jest uszkodzony uciągnie ten konfig bez zająknięcia.

Edytowane przez Verter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w stanie sprawdzić wersję BIOS? Proponowałbym update bo multibooty na S1155 to jakaś plaga.. Jeśli natomiast podejrzewasz zasilacz to odłącz wszelkie wentyle i napęd sprawdzając go na czystej konfiguracji. Teoretycznie powinien dać radę bez żadnych problemów, ale wiek różnie działa na PSU i niczym niezwykłym niebyłaby sytuacja w której Twój bq! wysiada przez wentylator ;) Swoją drogą obciążałeś sprzęt od zakupu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli winny będzie zasilacz to problem będzie z linią 5Vsb. Gdy komp ruszy to działa prawidłowo więc problem 12V raczej nie dotyczy. Pozostaje podłączyć inny zasilacz lub chociaż zmierzyć 5Vsb przy wyłączonym kompie i w trakcie uruchamiania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. :-) Tak jak wspomniałem, nie mam w tym momencie dostępu do komputera, więc będę mógł wasze sugestie wypróbować dopiero za jakiś czas.

 

Jesteś w stanie sprawdzić wersję BIOS? Proponowałbym update bo multibooty na S1155 to jakaś plaga.

Wersja UEFI to 1.70 (która w założeniu miała poprawić działanie myszki w UEFI). Upgrade może być problemem, bo do tego system musi najpierw wstać. Lista zmian w kolejnych wersjach to:

  • Update CPU code.
  • Update LAN boot ROM.
  • Update RAID ROM.

Swoją drogą obciążałeś sprzęt od zakupu?

Nie obciążałem go jako całość, przeprowadzałem tylko krótkie stress-testy CPU (Prime95) żeby sprawdzić wydajność chłodzenia. Edytowane przez Konrad-kun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie; największe obciążenie z jakim musiał sobie radzić komputer był Wiedźmin 2 przy najwyższych ustawieniach. Na tym samym zasilaczu były przeprowadzane stress-testy poprzedniego komputera, ale słabszej konfiguracji (chociaż podkręconej) - całość radziła sobie bez problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj udało mi się sprowadzić komputer do siebie. Aktualnie po kliknięciu POWER jedyne co przejawia jakąś aktywność to słabo mrugające diody. Do sprawdzenia pożyczyłem 580W Hipera; Komputer wstał od razu - problem rzeczywiście leżał w zasilaczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...