Skocz do zawartości
kitomer

problem z niewykrywaniem całego ram

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

Problem wygląda następująco: mam płyte główną M2n32 sli deluxe z Athlonem 64 x2 6400+ na pokładzie i 2x2gb ram PSD22G800KH patriota, jakiś Geforce na PCI-E, karta muzyczna Creativa. Wszystko niby działa choć komp wykrywa tylko połowę ramu:( (nie mówie o Win tylko o Biosie). Czytałem instrukcję od płyty głównej i mówiąc szczerze nie mam pojecia czemu się tak dzieje. Ustawianie timingów chyba nic nie da bo problemem nie jest zbyt mała prędkośćv tylko brak połowy ramu. Próbowałem umieszczać je w różnych konfiguracjach w poszczególne banki ale zupełnie bez efektu. Na płycie nie ma żadnej zworki, która by za to odpowiadała. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł jak temu zaradzić, będę niezwykle wdzięczny za sugestie.

Pozdrawiam

Wojtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strzelam:

Pamięci dwustronne, a płyta obsługuje jednostronne

 

Płyta obsługuje coś co się nazywa dual channel więc to chyba nie to, kompa mam w domu więc wtedy zobacze jaki mam bios. Mówiąc szczerze wolałbym się upgrade'u nie tykać bo to chyba łatwo spierniczyć.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta obsługuje coś co się nazywa dual channel więc to chyba nie to, kompa mam w domu więc wtedy zobacze jaki mam bios. Mówiąc szczerze wolałbym się upgrade'u nie tykać bo to chyba łatwo spierniczyć.

Pozdrawiam

 

Płyta najprawdopodobniej obsługuje pamięci o budowie jednostronnej:

Dołączona grafika

Jeśli masz takie które z dwóch stron mają kostki pamięci efekt jest taki że płyta nie widzi drugiej strony.

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.asus.com/Motherboards/AMD_AM2/M2N32SLI_DeluxeWireless_Edition/#MSL

Widzę że obsługuje niby też dwustronne ale tylko wybrane

Sprawdz czy twoje pamięci są na tej liscie! I sprawdz kolumnę Side(s)

Sprawdz w biose jak widzi pamięć.

Jeśli masz 2x2 a widzi bios 2x1gb to sprawa jasna, przyczynę podałem

Jeśli masz 2x2 a widzi bios 1x2gb to cos jest nie tak z jedną kością??

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.asus.com/Motherboards/AMD_AM2/M2N32SLI_DeluxeWireless_Edition/#MSL

Widzę że obsługuje niby też dwustronne ale tylko wybrane

Sprawdz czy twoje pamięci są na tej liscie! I sprawdz kolumnę Side(s)

Sprawdz w biose jak widzi pamięć.

Jeśli masz 2x2 a widzi bios 2x1gb to sprawa jasna, przyczynę podałem

Jeśli masz 2x2 a widzi bios 1x2gb to cos jest nie tak z jedną kością??

 

Pierwsze primo, żadnego patriota na tych wykazach nie ma:(, drugie primo, bios pisze tylko, że jest zainstalowane 2048 MB i dostępne 2047 MB. Pamięci są raczej dobre bo sprawdzałem je na giełdzie i powiedzieli, że są OK.

Wychodzi na to, że musze te sprzedać i najlepiej kupić chyba Kingstona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz programem Cpu-z w zakładce memory co ci dokładnie wykrywa (ile pamięci i w jakich bankach obsadzone)

ps. a może na giełdzie ci kita wcisnęli? Nie sprzedali ci 2x1gb? :wink:

 

Sprzedali dobre, 2x 2 GB więc to raczej nie to.

Zobacze czy to pomoże.

Dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sprzedali ci 2x1gb? :wink:

 

Takie przypadki tez przerabialiśmy na forum.

Edit: Twój przypadek jest kolejny

 

Najlepiej pokaż:

Zdjęcie kości z czytelnymi naklejkami

zrzuty z programu cpu-z, zakładki: spd, memory, motheboard

 

Sprawdź pojedynczą kość w każdym slocie po kolei. Pozwoli to sprawdzić czy kości i sloty są sprawne oraz jak wykrywana jest pojedyncza kość.

 

Edit: Post niżej wszystko tłumaczy, nie musisz robić nic o czym wyżej pisałem.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios widzi tylko część RAM - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne

 

Poprzednia sytuacja.

Zagadkę rozwiązał bender83

Jest w moim poscie #13 link do zdjęcia zestawu DC Kingstona, jeszcze łatwiej się naciąć.

 

Wczoraj kupiłem nowy ram zgodny z tym co jest napisane w instrukcji płyty, na jednostronny. Jeden problem rozwiązany, widzi wszystko co mu wsadziłem. Natomaist pojawił się inny. W momencie naciśniecia czegokolwiek na klawiaturze bądź liknięcia myszką robi się blue screen (może na 1/3 s) i restart maszyny:(. Ponieważ pojawia się tylko na chswile więc nie jestem w stanie się zorientowac o co dokładnie chodzi ale zauważyłem tam coś o zrzucaniu pamięci. Zastanawiam się co mam z tym zrobić? Reinstalka systemu czy wyjąć baterie biosu i zobaczyć co będzie.

Jeśli był podobny przypadek w części "zwisy, blue screen", dajcie tylko znać to sobie znajdę.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj kupiłem nowy ram zgodny z tym co jest napisane w instrukcji płyty, na jednostronny. Jeden problem rozwiązany, widzi wszystko co mu wsadziłem. Natomaist pojawił się inny. W momencie naciśniecia czegokolwiek na klawiaturze bądź liknięcia myszką robi się blue screen (może na 1/3 s) i restart maszyny:(. Ponieważ pojawia się tylko na chswile więc nie jestem w stanie się zorientowac o co dokładnie chodzi ale zauważyłem tam coś o zrzucaniu pamięci. Zastanawiam się co mam z tym zrobić? Reinstalka systemu czy wyjąć baterie biosu i zobaczyć co będzie.

Jeśli był podobny przypadek w części "zwisy, blue screen", dajcie tylko znać to sobie znajdę.

Pozdrawiam

 

Problem rozwiązany za pomoca reinstalacji systemu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...