Skocz do zawartości
Ti

Wybór dysku SSD mSATA do laptopa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

przeszukiwałem forum w poszukiwaniu jakichkolwiek informacji o dyskach mSATA, ale widzę, że nie jest to temat zbyt popularny. Tak jak i zresztą w całym internecie, co mnie zaskoczyło. ;)

 

Tak więc, do rzeczy. Okazuje się, że mój laptopik ma w środku wolne gniazdo Mini PCI-Express, do którego można włożyć dysk twardy z interfejsem mSATA. Przyroda nie znosi pustki, więc pomyślałem, że warto by było to gniazdo wypełnić jednym z modnych w ostatnim czasie dysków SSD. Notebook to Lenovo X220 4290-W1B (i5 2.5 GHz).

 

Po wstępnym rozejrzeniu widzę, że oferta dysków SSD mSATA jest dość uboga, popularne sklepy internetowe w ogóle nie mają czegoś takiego w swojej ofercie, na allegro też słabo. Oczywiście dysk ten byłby używany tylko do trzymania nań systemu i aplikacji, więc 64 GB wystarczy w zupełności. 32 GB wydaje się ciut za mały, większy niż 64 jest mi zbędny. W tej pojemności, jak wspomniałem, oferta jest uboga. Oto co znalazłem:

 

- Kingston SMS100S2 - 360 PLN

- A-DATA AXM13S2-60GM-C - 420 PLN

- Transcend TS64GMSA300 - 395 PLN

- INTEL SSD mSATA PCIe Module 80GB - 670 PLN, tu cena nieco mnie przeraża, jest niby ciut większy niż 64 GB (80 GB), ale mimo wszystko - o trzy stówy droższy niż Kingston.

 

W związku z tym pojawia się kilka wątpliwości, mianowicie:

- dlaczego te dyski są tak mało popularne?

- czy warto taki dysk w ogóle nabyć? Mam zwykły dysk 320 GB, zasadniczo mi wystarczy, ale pomyślałem, że warto wypełnić puste gniazdo i postawić system na SSD, co by sobie działał szybciej.

- właśnie, ten wzrost wydajności - czy będzie taki sam, jak gdybym się przesiadł na klasyczny dysk SSD SATA, a nie mSATA? Gdzies udało mi się odnaleźć opinię, że dyski mSATA są wolniejsze.

- który dysk kupić? :P Może ktoś zna jakieś inne, godne uwagi modele?

 

Z góry wielkie dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie Intel. Bardzo udana konstrukcja na serii G2.

 

No właśnie nie chciałem usłyszeć takiej odpowiedzi. ;D Strasznie drogie te dyski... Naprawdę jest jakaś różnica w np. wydajności między Intelami a innymi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z OCZ Nocti jest taki problem, że nie jest do końca kompatybilny z Lenovo X220. Ludzie skarżą się na bluescreeny i niestabilną pracę. W zasadzie jedynym, który nie sprawia problemów, jest rzeczywiście ten Intel - pewnie dlatego taki drogi. ;)

 

Czy ktoś orientuje się, jaki jest wpływ dysku mSATA SSD na czas pracy laptopa na baterii? Czytałem, że te dyski są, wbrew pozorom, strasznie prądożerne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Sata czy mSata to nie ma znaczenia. Jest mnóstwo takich testów. Wiele zależy od konkretnego dysku (akurat intele sa oszczędne) jak i samego laptopa.

Widziałem testy gdzie laptop na procku Intela ładnie oszczędzał a na AMD było coś nie tak (z trybami oszczędzania energii) bo było bez różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podpinam się do tematu

 

w przypadku dysków jest mowa o standardzie mSATA poprzez mini-pcie (np. złącze wykorzystywane do połączenia modemu GSM). Czy do obsługi tych dysków (oprócz wolnego złącza) wymagana jest jakaś specjalna funkcjonalność płyty głównej ?

 

zastanawiam się czy laptop DELL XPS M1530 będzie w stanie poradzić sobie z jednym z wyżej wymienionych modeli (posiadam wolne złącze min pci-e)

czy działa to na zasadzie kupić, wpiąć i okażę się czy laptop z tym sobie poradzi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...