Skocz do zawartości
symbiont

Wzmacniacz samochodowy + PC (zasilanie) ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam moze troche dziwne pytanie, no ale sproboje, wiec tak: chce do komputera podlaczyc dwie kolumny, no i do tego potrzebuje wzmacniacza - mam do dyspozycji wzmacniacz samochodowy First 120Watt, no i tu mam wlasnie to pytanko chcialbym go podlaczyc najzwyklej do gniazdka z pradem wiec co musze wtedy zrobic... jakis prostownik bedzie potrzebny? nie wiem nie znam sie na tym kompletnie ale chcialbym to z wasza pomoca zrobic :) ... no iwec sa tam trzy styki do ktorych trza doprowadzic zasilanie: od lewej GND, srodkowy POWER BATTERY, lewy RMT... co podlaczyc do czego i jak to najprosciej zrobic bo wykonalne to chyba jest :) no i jaki bedzie potrzebny prostownik (o ile taki bedzie potzrebny)

jakby ktos potrzebowal fotke to tu mozna znalesc... (to jest jakas aukcja na allegro no ale wzmacniacz praktycznie ten sam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to jak bys zrobil zasilacz do tego (cos jak prostownik tylko ze ma jeszcze kondensatory filtrujace).

Bedziesz musial to zrobic na 12V bo takie napiecie jest w aucie. Te 3 zaciski to:

GND - uziemienie czyli minus w zasilaczu

POWER BATTERY - prawdopodobnie jest to + od zasilania

RMT - za chu** nie wiem co to jest

 

Gdzies na wzmacniaczu powinno byc napisane ile to pobiera pradu (chyba 120/12=10A)

Najpawdopodobniej jest to moc muzyczna wiec realnej bedzie gdzies jakies o polowe mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e tam przerasta :P kup jakis zasilacz na allegro, podepnij i gra :D

no chyba, ze jest cyfrowo sterowany i nie ma na sobie zadnych kontrolek, tu juz rzeczywiscie trzeba by sie pobawic :)

oki to zaproponuj jakis :) i opisz po krotce jakbys to zrobil :) jesli oczywiscie masz ochote... wtedy na bank sie podejme :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do RMT to w 99% procentach jest to "wyzwolenie" wzmacniacza -> po podpieciu + i - (odpowiednia power battery i gnd) aby wzmacniacz zadzialal music podpiac + pod rmt, innaczej ne bedzie dzalal (w orginale zazwyczaj podpinany jest do wyscia sterujacym automatyczna antena w radiu), podpinasz zwykly zasilacz at (kosztujacy grosze), mozesz podpiac atx i to tak zeby wlaczal ci zasilacz->wzmacniacz kiedy odpalasz kompa - laczysz razem masy we wtyczkach obu zasilaczy (tego z kompa i tego od wzmacniacza) i zielone kabelki - od wtyczki idacej do plyty gl. w kompie i od wtyczki zasilajacej plyte gl (niepodpieta) w dodatkowym zasilaczu. powinno dzialac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. kupujesz zasilacz at, najlepiej tu. wazne zeby sprostal wymaganiom pradowym na 12V.

 

2. dostajesz paczke :D

 

3. otwierasz, usuwasz wszystkie kabelki poza wlacznikiem i jedna para zolty-czarny

 

4. podlaczasz te pare do wzmacniacza

 

5. wlaczasz zasilacz

 

6. sluchasz muzy :D

 

oczywiscie, jezeli potrzebujesz sterowania cyfrowego to juz trzeba by napisac programik, wgrac na chip, popodpinac kabelki :P duzo roboty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko wezcie pod uwage ze napiecie w samochodzie wnosci dokladnie 13.8V a zasilacz bez obciazenia 5V daje ponizej 12V. Jezeli jeszcze sie podepnie wzmacniacz to przy dosc mocnej muzie zasilacz AT moze poprostu nie wyrobic i moga byc duze spadki napiecia.

Ja bym ci proponowal kupic transformator 12V, 6A <40zl do tego niewielkie kendziorki i mostek prostowniczy ~5zl.

Obudowe, wlacznik, kabelki ~10zl i juz masz zasilacz z prawdziwego zdazenia. Mozesz go potem sprzedac za dosc duze pieniadze bo takie rzeczy zawsze dobrze chodza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do RMT to w 99% procentach jest to "wyzwolenie" wzmacniacza -> po podpieciu + i - (odpowiednia power battery i gnd) aby wzmacniacz zadzialal music podpiac + pod rmt, innaczej ne bedzie dzalal (w orginale zazwyczaj podpinany jest do wyscia sterujacym automatyczna antena w radiu), podpinasz zwykly zasilacz at (kosztujacy grosze), mozesz podpiac atx i to tak zeby wlaczal ci zasilacz->wzmacniacz kiedy odpalasz kompa - laczysz razem masy we wtyczkach obu zasilaczy (tego z kompa i tego od wzmacniacza) i zielone kabelki - od wtyczki idacej do plyty gl. w kompie i od wtyczki zasilajacej plyte gl (niepodpieta) w dodatkowym zasilaczu. powinno dzialac

czyli rozumiem ze wystarczy podpiac zolty do power batt. (12V) czarny do GND czarny (albo moze obydwa?) a do RMT znowu zolty :?: oczywiscie zakladajac ze ma zasilacz AT - jakbym pisal jakies herezje prosze sie nie smiac :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli rozumiem ze wystarczy podpiac zolty i czerwony do power batt. czarny (12V) do GND czarny (albo moze obydwa?) a do RMT znowu zolty i czerwony  :?:  oczywiscie zakladajac ze ma zasilacz AT - jakbym pisal jakies herezje prosze sie nie smiac  :D

- TYLKO zolty

- obojetne

- TYLKO zolty

 

a tak miedzy nami - wlasnie spaliles zasilacz :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak proponowal tak jak mowi Feluke... jakis transformator, elektrolity i jakis stabilizator i zrobic zasilke z prawdziwego zdarzenia... taki wzmacniacz jak pociagniesz po garach to potrafi duzo pradu pociagnac. IMHO zasilka AT nie wydoli, ale to tylko moje zdanie.. nigdy nie probowalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak proponowal tak jak mowi Feluke... jakis transformator, elektrolity i jakis stabilizator i zrobic zasilke z prawdziwego zdarzenia... taki wzmacniacz jak pociagniesz po garach to potrafi duzo pradu pociagnac. IMHO zasilka AT nie wydoli, ale to tylko moje zdanie.. nigdy nie probowalem.

No tak ale to juz napewno nie na moje nerwy z zasilka se dam rade ale swojego transformatora to raczej nie jestem w stanie no chya ze mi ktos przystepnie opisze :D ... moze byc po niemiecku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

psu at jest rozwiazaniem prostszym. oczywiscie, ze mozna sie bawic we wlasny zasilacz, zawsze bedzie ta swiadomosc wslasnej roboty.

Nie twierdze ze nie jest prostszym, ale ze moze nie wytrzymac obciazenia pradowego wzmacniacza. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

psu at jest rozwiazaniem prostszym. oczywiscie, ze mozna sie bawic we wlasny zasilacz, zawsze bedzie ta swiadomosc wslasnej roboty.

Nie twierdze ze nie jest prostszym, ale ze moze nie wytrzymac obciazenia pradowego wzmacniacza. :)

Nie tyle co nie wytrzymac ale napiecie wraz ze wzrostem pradu maleje wiec wzmacniacz moze chodzic tak jak by chcial a niemogl ;)

Symbiont jutro moge ci napisac jak zrobic ten zasilacz dla super poczatkujacych ale dzisiaj jestem padniety i ide spac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle co nie wytrzymac ale napiecie wraz ze wzrostem pradu maleje wiec wzmacniacz moze chodzic tak jak by chcial a niemogl ;)

Symbiont jutro moge ci napisac jak zrobic ten zasilacz dla super poczatkujacych ale dzisiaj jestem padniety i ide spac.

No tak.. to byl taki skrot myslowy.. :)) juz pozno jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle co nie wytrzymac ale napiecie wraz ze wzrostem pradu maleje wiec wzmacniacz moze chodzic tak jak by chcial a niemogl ;)

Symbiont jutro moge ci napisac jak zrobic ten zasilacz dla super poczatkujacych ale dzisiaj jestem padniety i ide spac.

Pewnie do jutra nigdzie nie uciekne wiec bede bardzo wdzieczny jabys mi to opisal :) :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym się też przychylił do tego , co proponuje Feluke , a to z tego względu , że jeżeli wzmacniacz będzie chodził dosyć głośno , to przy jebutnieciu basu może chwilowo chapnąć nawet ponad 15A - możliwości są dwie : albo padnie zasiłka (z reguły AT mają 235 lub 250W) , albo na skutek spadku napięcia będzie pierdzenie , a nie bas - teoretycznie można przyjąć , że ten twój wzmacniacz będzie w stanie oddać w sinusie koło 40-45Wat

IMHO lepiej załatwić trafo na 12V naprawde wydajne prądowo , niż kupować zasiłkę AT

 

w ramach ciekawostki - w aucie wzmacniacz od tuby basowej wykopcił mi bezpiecznik 30A i muszę mieć 50A - głośność w radiu na jakieś 75% była

Wzmakol to Alphard 2x300W PMPO (sinus 2x100W) podpięty w mostek , czyli 600W PMPO (200W sinus) a zasilany jest bezpośrednio z akumulatora kablem 5mm srednicy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w ramach ciekawostki - w aucie wzmacniacz od tuby basowej wykopcił mi bezpiecznik 30A i muszę mieć 50A - głośność w radiu na jakieś 75% była

Wzmakol to Alphard 2x300W PMPO (sinus 2x100W) podpięty w mostek , czyli 600W PMPO (200W sinus) a zasilany jest bezpośrednio z akumulatora kablem 5mm srednicy

hehehe :) no ladnie 8) a starcza akumulatora na wycieraczki ? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w trakcie pracy silnika starcza...

 

tylko już miałem okazję przerobić moją brykę na japońską wersję "sampchaj" , bo po kilku godzinach prac garażowych (malowanie garażu) nie chciała franca zapalić , bo akumulator wycyckało...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w ramach ciekawostki - w aucie wzmacniacz od tuby basowej wykopcił mi bezpiecznik 30A i muszę mieć 50A - głośność w radiu na jakieś 75% była

Wzmakol to Alphard 2x300W PMPO (sinus 2x100W) podpięty w mostek , czyli 600W PMPO (200W sinus) a zasilany jest bezpośrednio z akumulatora kablem 5mm srednicy

hehehe :) no ladnie 8) a starcza akumulatora na wycieraczki ? :D

 

ja mam ciut inaczej wzmacniacz kicker impulse w rms 4 x 50 na glosniki + (cyfrowy monoblock) 1x300 na sekcje basowa maxymalnie to ma sie tak 4 x 100 watt + 1x600 watt bezpieczniki w wzmacniaxczu to chyba 2 x 30 Amper a glowny ma 80 do tego podpiety jest kondensator 1 farad kabelki od akumulataora to bodajze 33 mm srednicy.

 

RMT to remote jest to sterowanie wlaczaniem i wylaczaniem wzmacniacza jak podasz tam sygnal + 12 v to wzmacniacz sie wlaczy

 

A jaki z tego moral ano taki ze zaden zasilacz komputerowy nie wytrzyma dobrego wzmacniacza samochodowego.

 

Ale co do tego firsta to powinno dzialac bo ten wzmacniacz First jest slabszy prawdopodobnie niz wzmacniacze w dobrych radiach samochodowych 2 x 40 watt albo 4 x 40 watt :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozrusznik nie ma bezpiecznika - pobiera przy rozruchu silnika (zależnie od modelu samochodu) od 150-400Amper

prawidłowość: np silnik 1000cm3 - 170A , silnik 3000cm3 diesel - 400Amper

Dlatego z akumulatora do rozrusznika lecą kable zasilające grubości palca u ręki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozrusznik nie ma bezpiecznika - pobiera przy rozruchu silnika (zależnie od modelu samochodu) od 150-400Amper 

prawidłowość: np silnik 1000cm3 - 170A , silnik 3000cm3 diesel - 400Amper

Dlatego z akumulatora do rozrusznika lecą kable zasilające grubości palca u ręki...

jest cos takiego jak glowny bezpiecznik jak go spalisz rozrusznik nie bedzie chodzil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ah , wiem co masz na myśli - ale to "coś" zabezpiecza całą elektrykę auta - nie tylko rozrusznik , to jest w kształcie U , grube i duże blaszysko - na mój gust przepala się w przypadku zwarcia żeby nie spowodować pożaru lub uszkodzenia akumulatora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...