Skocz do zawartości
harykeogh

Kilka pytań o supercichy zestaw na mATX do pracy i starszych gier

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem na etapie składania nowego kompa, cena 2500 - 3000 (ta wyższa jeżeli faktycznie będzie warto), ma służyć do "celów ogólnych" i do pracy (statistica, spss - czyli nic bardzo wymagającego) i do gier z dwóch w zasadzie serii - total war (szczególnie Medieval 2 z modami) i europa universalis - czyli też niezbyt wymagające pozycje). Priorytetem jest cisza, najlepiej absolutna :), choć ze względu na brak umiejętności, wiedzy i czasu raczej nie będę chciał bawić się w chłodzenie wodne.

 

Ze względów na estetykę, punkt startowy składaka to ... obudowa - Wybralem Fractal Design Define Mini Define Mini - Fractal Design

czyli komputer na płycie mAtx, z racji czego gotowe zestawy proponowane na forum nie są dla mnie 100% przydatne, tak więc zwracam się do Was z prośbą o rady:

 

1. Procesor - myślałem o 2500k, ale wyczytałem, że ten procesor to "grzech nie podkręcać", a jak wspomniałem, cisza jest dla mnie priorytetem. Czy podkręcanie mocno wpływa na wzrost głośności chłodzenia?. Jeżeli tak, to jaki inny procesor byście mi polecali (w celu oszczędzenia kasy skoro i tak bardzo kręcić nie będę)

2. Płyta - myślałem na początku o czymś opartym na z68, chcąc korzystać z Lucid Virtu, ale wyczytałem, że działa to różnie (jak sterowniki nie obsługują gry, a może tak być ze starszymi). Drugą zachętą było dołączenie SSD jako pamięci podręczniej, ale nadal zastanawiam się czy warto, czy po prostu postawić SSD 64GB z systemem i najważniejszymi programami ... jakie sugestie macie? Jeżeli płyta z Z68 to jaka? a jeżeli nie ten chipset, to jaki? (czy P67 nie jest "za dobry" na moje potrzeby, może wystarczy H61?). Swoją drogą naczytałem się recencji Maximus IV Gen-Z, ale jest strasznie droga i pewnie jej możliwości nie wykorzystam, a wszysktie inne wydają się przez kontrast słabsze :(

3. Jaką grafikę możecie polecić, żeby dźwignęła wspomniane gry w max detalach i z modami w rozdzielczoćsi około 1600x1000 (planuję monitor 20-21", ze względu znowu na miejsce i estetykę), a jednocześnie miała chłodzenie pasywne?

4. Jakie chłodzenie do procesora, które jest maksymalnie ciche, i wejdzie do wspomnianej obudowy (wspomniana tam jest wysokość chłodzenia do circa 160mm.

 

Resztę chyba jakoś dobiorę (4GB ram w jednej kości na początek, potem dołożenie do 8; zasilacz z zestawów be-quiet 550W, jakiś napęd, jako HDD WD Blue 500Gb, na temat SSD poczytam jeszcze forum bo mało wiem)

 

Wiem że w zasadzie wygląda jakbym chciał, żebyście odwalili za mnie całą robotę z wyborem, ale przeglądałem sporo przez ostatnie tygodnie i nadal nie jestem dużo mądrzejszy niż byłem.

Z góry dzięki.

Edytowane przez harykeogh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytę proponuję http://www.morele.net/z68-pro3-m-398617/ i cpu http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-2400-3-1ghz-bx80623i52400-box-361402

 

Płyta fajnie wyposażona, największy jej brak to brak złącza usb3.0 przedniego panelu. W razie czego będziesz mógł podkręcić cpu o 400MHz, wydzielania ciepła to nie zwiększy znacznie.

Przy wymogach odnośnie ciszy proponuję ssd + hdd 2,5 cala.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i5-2400

 

Asus P8H61 USB3

 

Asus HD6670 z pasywnym chłodzeniem: http://www.morele.net/karta-graficzna-asus-radeon-hd6670-1gb-eah6670-dc-sl-di-1gd3-407359

 

 

Polecam ci też zaopatrzyć się w dysk 2,5" 5400rpm, jeżeli już dopłacasz do pasywnego chłodzenia w grafice. Standardowe dyski potrafią być głośne, szczególnie jak coś zapisują. No i do tego oczywiście SSD, najlepiej samsung 830.

 

chłodzenie CPU proponuję pasywne, np scythe ninja

Edytowane przez humanoidal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za info o pasywnym chłodzeniu CPU, nie zdawałem sobie sprawy że tak się da :)

 

Da się, ale żeby to wszystko jakoś działało, potrzebna jest dobrze chłodzona obudowa, a więc na całkowity brak hałasu nie ma co liczyć. Najlepiej założyć na takie chłodzenie jakiś cichy wentylator w stylu BQ Silent Wings i skręcić go do niskich obrotów. Będzie praktycznie niesłyszalny, a temperatury CPU będą zauważalnie niższe niż gdyby był on chłodzony za pomocą samego radiatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak rozumiem z waszych rad, podkręcanie jest na tyle hałaśliwe, że nie warto przy moich priorytetach?

 

Źle zrozumiałeś. Podkręcanie jest bezgłośne ;) Hałaśliwe może być chłodzenie cpu. Da się wykręcić i5 2500k bez większych problemów i schłodzić (chłodzeniem poniżej 200zł) tak, że głośniejszy będzie zasilacz a na pewno dysk 3,5 cala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle zrozumiałeś. Podkręcanie jest bezgłośne ;) Hałaśliwe może być chłodzenie cpu. Da się wykręcić i5 2500k bez większych problemów i schłodzić (chłodzeniem poniżej 200zł) tak, że głośniejszy będzie zasilacz a na pewno dysk 3,5 cala.

 

Hmm, daje do myślenia. Może inaczej sformuję pytanie: Czy mógłbym zainwestować w 2500K i płytę na Z68/P67 (podkręcić to do 4GHz), Dysk SSD i HDD 2,5", pasywną kartę graficzną (pokroju 6670, 6770, 550Ti?) i osiągnąłbym mimo to bardzo cichy komputer w budzie pod mATX (chłodzoną 2 - 4 wiatrakami puszczonymi na 1000rpm i może jakimś pasywnym/bardzo wolno obrotowym wiatrakiem na CPU)? Jak rozumiem zasilacze ciche też bywają na rynku? (poleccie proszę jakiś swoją drogą). Jeżeli tak, i jesteście w stanie polecić mi takie rozwiązania, to mogę i budżet zwiększyć nawet o 1 tys - jestem w stanie zapłacić więcej, jeżeli zdobędę przekonanie, że naprawdę warto.

 

Inna sprawa, czy do zastosowań jak podałem (strategie, głownie total war oraz statistica/spss/zastosowania biurowo/internetowe) potrzebuję waszym zdaniem mocy jaką daje kręcenie i5? Bo jak nie, to dokładanie tego tysiaca nie ma sensu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie nie potrzebujesz mocy podkręconego i5. Dałoby radę spokojnie na i3. Druga sprawa, że pewnie za parę lat będziesz robił jakieś bardziej wymagające rzeczy i wtedy dodatkowa moc się przyda.

 

 

(chłodzoną 2 - 4 wiatrakami puszczonymi na 1000rpm i może jakimś pasywnym/bardzo wolno obrotowym wiatrakiem na CPU)

Wystarczą ci 2 wiatraki 120mm na 800rpm. Możliwe, że te z fractala będą wystarczająco ciche. Ale ważne, żebyś puścił oba wentyle na wyciąganie powietrza z obudowy i zostawił pasywne wejście.

 

Jeśli chodzi o zasilacz to ten bequiet jest podobno cichy. Ja mam XFX core 550w i nie zorientowałbym się, że tam siedzi jakiś wentyl.

 

Tak czy siak najwięcej szumu narobi grafa w stresie. Dlatego to koniecznie bierz pasywne. Tu jest też ciekawy HD6770: http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-ati-radeon-hd6770-1gb-gv-r677sl-1gd-411922/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa wyciszona,więc czemu nie brać np: gigabyte GTX 560 OC lub ASUSa GTX 560 DC II + i5 2320 + Thermalright Ultra-120 eXtreme + AsRock Z68 Pro3-M?

Edytowane przez obijak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pasywny to hd6850 ciężko dostać w pl ale czasem bywa do tego i5 plus chłodzenie za 200 z cichym wentylem, ssd i porządna cicha buda typu Fractal Design Define. A płyta wystarczy zwykła np: ASRock H67M-GE/HT. OC do cichego pc nie pasuje bo robi sie cieplej głośniej a sprzęt szybciej siada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ważne, żebyś puścił oba wentyle na wyciąganie powietrza z obudowy i zostawił pasywne wejście.

 

Sugerujesz, aby zarówno przedni oraz tylny wentylator wyciągały powietrze z obudowy, podczas gdy radiatory pracujące pasywnie w obudowie nie będą w ogóle dostawać zimnego powietrza? Jakoś nie jestem przekonany do takiego rozwiązania...

 

@sts

Tą samą kartę graficzną można mieć w morele.net za 650 zł, więcej płacić nie ma sensu:

http://www.morele.net/karta-graficzna-power-color-ax6850-1gbd5-s3dhg-414930/

Tak czy inaczej nadal jestem zdania, że lepiej byłoby założyć na chłodzenie CPU / GPU jakiś wolnoobrotowy wentylator. Nadal będzie cicho, a temperatury będą o wiele niższe niż podczas całkowicie pasywnej pracy radiatorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sts

Tą samą kartę graficzną można mieć w morele.net za 650 zł, więcej płacić nie ma sensu:

http://www.morele.net/karta-graficzna-power-color-ax6850-1gbd5-s3dhg-414930/

Tak czy inaczej nadal jestem zdania, że lepiej byłoby założyć na chłodzenie CPU / GPU jakiś wolnoobrotowy wentylator. Nadal będzie cicho, a temperatury będą o wiele niższe niż podczas całkowicie pasywnej pracy radiatorów.

 

 

OOO :rolleyes: popieram w 100%

Edytowane przez sts

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz, aby zarówno przedni oraz tylny wentylator wyciągały powietrze z obudowy, podczas gdy radiatory pracujące pasywnie w obudowie nie będą w ogóle dostawać zimnego powietrza? Jakoś nie jestem przekonany do takiego rozwiązania...

 

Chodzi o to, żeby oba wentylatory zamontować z tyłu/na górze obudowy i żeby wyciągały gorące powietrze. To powietrze które wyciągną będzie zastępowane przez zimne powietrze pasywnie wlatujące do obudowy. Pomyśl o tym. Montując 1 wentyl 40cfm wtłaczający powietrze i 1 taki sam wyciągający powietrze z obudowy masz przepływ w obudowie na poziome 40cfm. Montując oba wentyle, tak, żeby wyciągały powietrze otrzymujesz przepływ 80cfm (można założyć, że 70 bo jednak jest większy opór przy pasywnym wlocie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Montując 1 wentyl 40cfm wtłaczający powietrze i 1 taki sam wyciągający powietrze z obudowy masz przepływ w obudowie na poziome 40cfm. Montując oba wentyle, tak, żeby wyciągały powietrze otrzymujesz przepływ 80cfm

 

Teoretycznie tak, ale nie wiem czy to się sprawdzi w praktyce. Jestem zwolennikiem układu push-pull :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisujecie konfigurację z dwoma (trzema w przypadku wolnoobortowego na cpu) wiatrakami puszczonymi na 800 rpm. Jeżeli takie wiatraki puszczone tak wolno są faktycznie bezgłośne/bardzo ciche, to dołożenie kolejnych 2-3 coś zmieni?

Przyznam, że myślałem o konfigu z nawet 5 - 6 wiatrakami: 4 w budzie, 1 na cpu, ewentualnie 1 na gpu (choć wyczytałem że pasywne daje radę w tym wypadku bez kłopotu jak dobrze wietrzona buda, wszystkie puszczone tak wolno, że nawet w sumie nie chałasują

Obudowa Fractal Design Define Mini jest jednak mała, czy tylko dwa wiatraki dadzą radę odprowadzić ciepło z pasywnego chłodzenia cpu, gpu i całej reszty?

 

A, i jeszcze ponowię pytanie o płytę - jeden z was polecił na Z68, drugi na H61, trzeci na P 67. Czemu? Czy bez OC (bo i5 2400, plus wymóg ciszy), korzystając z dedykowanej GPU (bo pasywna więc nie szumi), z maksymalnie 2 kości pamięci (2x4GB) wykorzystam cokolwiek ponad H61? Zależy mi na pewno na USB 3.0, nie wiem czy takie płyty to obsłużą. I nadal nie wiem, co z połączenia SSD plus HDD realizowanego przez Z68 - warto do tego dopłacać, czy SSD na system i programy, a HDD na magazyn

 

Karty graficzne też się różnią znacznie - od 6670 do 6850 a nawet 560 II. Czy do total warów i europ univesalis to potrzebne? DO innych gier mam Xboxa, który mimo swoich wad ma zalety przeważające

 

Ech, pewne rzeczy mi się rozjaśniają, inne zaciemniają ..

Edytowane przez harykeogh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh kolejny user rzucający się na ultra cichy zestaw. W małej budzie pasywne chłodzenie zrobi piekarnik z wnętrza i wentylatory będą musiały chodzić na wyższych obrotach. Czyli masz więcej hałasu niż z chłodzeniami puszczonymi na min/lowRPM.

Podstawą wyciszenia jest regulacja panelem [; Sam mam 6 wentylatorów na samej budzie - 3x140mm od FD, 1 NB na tyle i na topie 120 BTF ściągający z zakamarków nagrzane powietrze. Wszystkie regulowane w zakresie 5v-11 [;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zestaw z HD6850 chyba jednak nie wystarczy funduszy,dlatego proponuje skupić się na 6770,lepiej dołożyć 30zł do chłodzenia Asusa,ogólnie wygląda to tak:

http://www.morele.net/inventory/info/HvwXr/

Do tego najlepsze pasywne chłodzenie w rozsądnej cenie Thermalright Venomous X

W kwestii obudowy i wentylatorów może się nie wypowiem bo cisza to pojęcie bardzo względne,Orgiusz słusznie zauważył że całość może się zagotować w tak małej budzie,tu przydałaby się opinia osoby posiadającej tą obudowę i pasywne komponenty.

Patrząc na wydajność najlepsze będą Be quiet! SilentWings USC 120mm / Enermax UCCL12 Cluster -120mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale właśnie napisałem, że niekoniecznie pasywne, też w małej obudowie przemawia do mnie wiele wentylatorów puszczonych na niskich obrotach :)

 

Adrian_Cules, podany przez ciebie radiator wygląda fajne, ale martwią mnie wymiary - w opisie fractala jest info o wysokości "około 160 mm), a podany przez Ciebie ma właśnie te 160 - czyli może być bardzo na styk. Z drugiej strony zawsze można kupić, przymierzyć, i ewentualnie zwrócić jak nie pasuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fractal Design Define Mini nie jest wcale taki mały i ma swoje plusy:

+usb 3.0 na froncie (co z połączeniu z proponowaną prze zemnie płytą główną ASRock H67M-GE/HT otrzymamy usb3.0 na topie)

+wyciszona w standardzie

+przewiewna

+2 wentyle w komplecie (+możliwość dodania kolejnych w razie potrzeby)

+zakryte nie używane wyloty powietrza

 

Zmiana na Fractal Design Define Midi nie wiele tutaj zmieni.

 

Moja propozycja na bazie już proponowanych tutaj:

http://www.morele.net/inventory/info/mtorTh/

plus chłodzenie na procesor

niestety wychodzi 3k :mur:

ale cisza i wydajność kosztują. B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja na bazie już proponowanych tutaj:

http://www.morele.net/inventory/info/mtorTh/

plus chłodzenie na procesor

niestety wychodzi 3k :mur:

ale cisza i wydajność kosztują. B-)

 

Dzięki wielkie za przygotowany zestaw

Te 3K mnie nie tak bardzo nie martwią, może być nawet trochę więcej jak będzie warto

Co sądzisz o zamianie dysku na 2,5" jak było sugerowane w wątku? Zmieni to coś na korzyść "cisza" lub niekorzyść "wydajność"?

I jeszcze pytanie o zasilacz, znowu w kontekscie ciszy - czy jest to najlepszy wybór?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk

Zmienić zmieni będzie ciszej i trochę wolniej.

Zależy do czego ma być dodatkowy dysk używany i jak często( u mnie siedzi tylko ssd 128gb na system 2-3 gry, resztę danych trzymam na serwerze 2tb i 1tb łącze sie poprzez sieć jak coś potrzebuje film zdjęcia lub inne dane)

Jesli ma być cicho a nie koniecznie super wydajnie to 2,5 cala zamknięte w Scythe Quiet Drive 2,5 lub jeśli ma być szybciej i wydajniej to dysk 3,5 cala w Scythe Quiet Drive 3,5. Wszystko zależy od potrzeb.

 

 

Zasilacz

Podaliśmy tutaj SeaSonica bo to porządny sprzęt w dobrej cenie, będzie cichy z proponowanym zestawem, można sie pokusić jeszcze o SeaSonic bezwentylatorowy X-400FL

+brak wentylatora (jeśli będzie zamontowany na dole obudowy FR mini) spokojnie da radę

+odpinane kable

+Certyfikat 80 Plus Gold

 

Taki mały of top:

Sam posiadam Fortrona 500w (trochę za mocny jak do mojego configu) ze zmienionym wentylatorem ustawionym na minimum. A u braciszka od 2 lat SeaSonic SS-250SU 80+ (250W) ciągnie e7200 + gf9600gt + 4gbramu po lekkim oc.

Z mocą nie ma co przesadzać bo ta 250 Seasonica ciągnęła i3+hd5770 po oc.

Edytowane przez sts

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wolałbym kartę z aktywnym chłodzeniem i ją odwoltować.Dla tej karty i tak trzeba dokupić wentylatory,żeby się nie gotowała w sosie własnym,czy to na obudowę,czy na kartę.Niby tylko 100 watów,ale ja zaraz mam w wyobraźni obraz głośników aktywnych i ich gorące radiatory.Przy pasywnym chłodzeniu procka i karty dla tej obudowy dałbym oba wentylatory na przód i jeden dodatkowy na bok pod kartę graficzna.Wszystkie wdmuciach!ące powietrze do środka.Jeszcze usunąłbym górną zaślepkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcwsz bardzo cichy zestaw to moim zdaniem tylko dysk 2,5 ma sens - inaczej możesz być bardzo rozczarowany.

 

Jeśli chodzi o wentylaatory to na chłodzeniu procesora wolałbym coś wolnoobrotowego dać, podobnie zrobić z kartą jeśli wybierzesz pasywną - co ma swój sens bo jeśli producent przewidzał, że sprzęt będzie wystarczająco chłodny bez nawiewu to nawet minimalny nawiew da bardzo łądne temperatury.

 

Najrozsądniesza opcja to moim zdaniem jeden wentym na chłodzeniu proca, jeden dmuchający na kartę oraz jeden wyciągający z obudowy - co jest rozwiązaniem przez wielu sprawdzonym.

 

Krytyczne elementy przy budowie supercichego kompa to dyski i zasilacz - całą resztę sobie w razie niezadowolenia poprawisz dokupując chłodzenie.

 

Zastanowiłbym się też nad półpasywnym zasilaczem - tzn takim, który wyłacza wentyl przy małym obciążeniu. Kiedyś Tacens miał takie modele- sam miałem, ale mi się sfajczył miesiąc po gwarancji, więc tej firmy nie polecę.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk na 100% tylko 2,5cala szczególnie jeśli bierzesz SSD (najlepiej Samsunga 830). 3,5cala nie da Ci tu zauważalnej różnicy, jeśli system i najbardziej używane programy będziesz trzymał na SSD. Co do liczby wentylatorów to ogólnie im mniej zbędnych wentyli tym ciszej. :rolleyes:

 

Także minimalnie minimum to:

- ten w zasilaczu warto, żeby był cichy. Niektóre zasilacze półpasywne bywają głośniejsze od tych, które są ciągle aktywne, a potrafią działać wolnoobrotowo, także według mnie warto wziąć jedną ze sprawdzonych cichych konstrukcji o dużej sprawności :wink:

 

- Na porządne chłodzenie CPU warto dać jeden duży wentylator, aby pracował na wolnych obrotach. Nie wiem jak współczesne płyty główne, ale jeśli jest opcja to warto uregulować w BIOS na jakich temperaturach CPU jakie obroty powinien osiągać, wtedy ma się pewność ciszy i wydajności. U mnie ustawiłem sobie nawet, że jak spadnie poniżej 40°C to ma się wentyl wyłączać, czyli w IDLE i np. chodząc po necie jest kompletna cisza ze strony procesora.

 

- Minimum jeden wyciągający ciepłe powietrze z obudowy, tutaj warto dać jakiś typowo lepszy produkt, ażeby przy dobrym "wywiewie" był cichy. Drugi opcjonalnie, jeśli przy jednym będzie zbyt gorąco we wnętrzu. Ze swojej strony jestem bardzo zadowolony z jakości i kompletnej ciszy Scythe Gentle Typhoon 120mm 800RPM. POLCAM! B-) Dodatkowo nie trzeba kombinować ze zmniejszaniem napięcia.

 

- Co do karty graficznej to spokojnie wystarczy Ci HD6770, tylko weź sobie wersję na GDDR5, bo są one dużo wydajniejsze od GDDR3. Jeśli zauważysz po zakupie, że pełni pasywnie nie daje rady, to dopiero możesz coś założyć lekko wiejącego na nią. Być może nie będzie to konieczne.

Edytowane przez Radzio1234

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem półpasywny zasilacz Topower.. No i też działał bezgłośnie.. A potem umilkł cały komputer, bo po roku zasilacz odmówił posłuszeństwa. Teraz mam Enermaxa Modu82+ i poza krótkimi kablami (krótkimi do Gladiusa) wad nie widzę. Chodzi bezgłośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...