Skocz do zawartości
Geoo

Wybór płyty głównej pod intela i5/i7

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

chciałeś prosić o podpowiedź z wyborem płyty głównej pod procesory intela, na podstawce "1155" + chipset p67 (podobno dobrze jest wybrać na tym chipsecie, ale może ktoś podpowie czy ten czy inny). Na oku mam taką płytkę - Asrock P67 Pro3 (B3) - aczkolwiek to wstępny wybór. Czy ktoś ma takową i jak się ewentualnie sprawuje. Zależy mi, aby pracowała stabilnie i można było zrobić OC procesora (np. i5-2500k) oraz RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 400 zł to podany Asrock jest najlepszym wyjściem albo Asrock Z68 Pro3 Gen3 , kilka zł droższy , oferujący to samo co P67 Pro a do tego możliwość używania grafiki w procku jak np. normalna grafa padnie .

 

Drożej to MSI-P67A-GD55 za 483 zł lub Asrock P67 Extreme4 Gen3 za 574 zł - w sumie jak chcesz się bawić w SLI lub CF .

 

Do tego I5 2500K ( I7 jest nie opłacalny ) i Goodram DDR3 1 333 mhz CL9 - więcej nie potrzeba , SB nawet nie reaguje na wyższe takty ram .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki reyden! Czyli zostanę przy tym ASRock'u wobec tego. To od razu dopytam o dwie rzeczy ...

 

1. CPU - tak też się zastanawiam aby wziąć tego i5-2500k, bo właśnie w wielu miejscach piszą, że podkręcony może być nawet szybszy niż i7, a różnica w cenie jest znacząca. Tylko teraz kwestia chłodzenia, bo podejrzewam, że fabryczne chłodzenie na i5 nie będzie dobre do pokręcania. Jak już będę zamawiał w komputroniku tą płytę główną to wziąłbym dobry wentyl i pastę. Uważasz, że zestaw Scythe Mugen + pasta arctic silver będzie dobrym rozwiązaniem?

Jestem w ogóle ciekaw jakie taktowanie mógłby procesor osiągnąć na tym chłodzeniu, aby temperatury w stresie były OK.

 

2. RAM - mówisz, że nie ma sensu kupować DDR3-1600MHz lub szybszych? A ewentualnie np. z niższym opóźnieniem CL? Coś w stylu 1333MHz CL8/CL7, czy takie różnice są w ogóle odczuwalne dla użytkownika? (komputer do gier oczywiście).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Do gier i do domu nie ma sensu brać I7 - raz że sporo droższy to tylko minimalnie szybszy ( większy zegar ) , pazury dopiero pokazuje w programach CAD/CAM , do tworzenia grafiki 2D/3D itp. wszędzie tam gdzie program wykorzysta dowolną ilość rdzeni , HT i więcej cache .

 

I5 2500K można na boxie trochę podkręcić , procki są dosyć chłodne - choć lepiej kupić dedykowane chłodzenie .

 

A komputronika omijaj szerokim łukiem , drogi sklep ; kup w techplanet.pl lub morele.net .

 

2 . Sandy Bridge w ogóle nie reaguje na takty czy CL , kupowanie szybszych ramów i/lub o niższym CL to marnotrawienia pieniędzy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Do gier i do domu nie ma sensu brać I7 - raz że sporo droższy to tylko minimalnie szybszy ( większy zegar ) , pazury dopiero pokazuje w programach CAD/CAM , do tworzenia grafiki 2D/3D itp. wszędzie tam gdzie program wykorzysta dowolną ilość rdzeni , HT i więcej cache .

 

No to zostaje i5-2500K i ten problem z głowy :)

 

I5 2500K można na boxie trochę podkręcić , procki są dosyć chłodne - choć lepiej kupić dedykowane chłodzenie .

 

To myślisz, że ten Mugen + Artic Silver będzie OK do tego procka? Czy są jakieś lepsze zestawy w podobnej cenie?

 

A komputronika omijaj szerokim łukiem , drogi sklep ; kup w techplanet.pl lub morele.net .

 

Przyznam, że lubię jakoś u nich kupować, od dawna kupuję i nie narzekam. Z drugim który podałeś mam bardzo złe doświadczenia, a to zabrakło sprzętu który zamówiłem i opóźniali wysyłkę, a to coś anulowali ;/ fakt, że są różnice w cenie, ale z drugiej strony w morelach każą mi nawet dopłacać za płatność kartą. A do tego nie mam pod ręką ich sklepu do odbioru osobistego, muszę jechać specjalnie.

 

2 . Sandy Bridge w ogóle nie reaguje na takty czy CL , kupowanie szybszych ramów i/lub o niższym CL to marnotrawienia pieniędzy .

 

Hmm, tego co widać nie doczytałem :-) w takim razie prosta i tania pamięć DDR3 CL9 1333MHz i po problemie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To myślisz, że ten Mugen + Artic Silver będzie OK do tego procka? Czy są jakieś lepsze zestawy w podobnej cenie?

 

Thermalright HR-02 Macho + MX-2.

 

Jeśli tego Mugena masz to może pozostać oczywiście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thermalright HR-02 Macho + MX-2.

 

Takiego znalazłem jak na zdjęciu poniżej, oznaczony jako rev. 2.

 

Dołączona grafika

 

Całkiem ciekawe rozwiązanie, jeśli wierzyć danym technicznym to ten Thermalright jest sporo cichszy niż np. Mugen 3 (21dB vs ponad 32dB, choć ciężko mi ocenić jaka jest to realna głośność :-).

Przepływ powietrza jest ciut niższy niż w Mugenie (125 m3/h vs 150 m3/h), ale obudowę mam dobrze wentylowaną także taka różnica nie będzie problemem bo powietrze w środku jest chłodne.

Także rozważę taki zestaw :)

 

O co jeszcze by Was dopytać od razu ... ram, cpu, mobo, wentylacja jest ... to może jeszcze o kartę graficzną aby nie zakładać kolejnego tematu.

Biorę pod uwagę dwa zestawy:

1. Radeon 6870 1GB lub nVidia GTX560 1GB

2. Radeon 6950 1 lub 2GB lub nVidia GTX560Ti 448 Cores 1GB

Co polecacie? Skłaniałbym się w pierwszy zestawie do radeona, a w drugim do nvidii. Generalnie jakoś zawsze wolałem karty od zielonych bo mniej z nimi miałem problemów, ale liczy się wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, to może faktycznie poczekam, jeśli cena będzie niższa niż 6950 to byłby to sensowny zakup. Tydzień/dwa w razie co mogę odczekać żeby nabyć nową kartę, w razie co podesłałem już do komputronika maila z pytaniem kiedy będą karty te dostępne. W necie znalazłem testy i 7850 wypada nie dużo, ale jednak trochę lepiej (kilka FPS przewagi ma) niż 6950, a jeśli będzie w podobnej cenie lub nawet ciut tańszy to poczekam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena niezła, choć firmy kompletnie nie kojarzę, ale skoro o wyprzedażach mowa to ja jeszcze przyuważyłem coś takiego -> GTX 480 EVGA 1536MB - nieco ponad 800zł jeśli fizycznie jest jeszcze osiągalna, ostatnio byłły jakieś sztuki ale widzę, że chyba szybko poszły, w tej cenie to niezły potworek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena niezła, choć firmy kompletnie nie kojarzę, ale skoro o wyprzedażach mowa to ja jeszcze przyuważyłem coś takiego -> GTX 480 EVGA 1536MB - nieco ponad 800zł jeśli fizycznie jest jeszcze osiągalna, ostatnio byłły jakieś sztuki ale widzę, że chyba szybko poszły, w tej cenie to niezły potworek.

 

 

Karta prądożerna i do tego grzałka, a wydajność na poziomie 560 ti.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No macie rację, oglądałem test porównawczy 560Ti z 480, druga wypadła znacznie lepiej - mocniejsza ale pobór prądy był kosmiczny, prawie 2x tyle co 560Ti. Siłkę mam swoją co prawda 650W, kupiłem ze 2 latka temu przy poprzednim zestawie, tak profilaktycznie na przyszłość od razu mocniejszą, więc powinna dać radę. No tak czy siak było parę sztuk na magazynie komputronika i wszystko się rozeszło, tak samo jak poszedł model GTX 295 TOP 1,7GB, a też miał fajną cenę. Także pozostaje nadal decyzja 6870 vs 6950 vs 560Ti. Muszę się jeszcze przespać z tematem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubię u nich kupować bo nigdy się nie zawiodłem a i odbiór osobisty mam dosłownie pod nosem ot co :)

Co do karty to chyba jednak zaczekam chwilę na 7950, zobaczę jak wyjdzie cenowo i w testach, jak będzie OK, to kupuję, jeśli okaże się bez rewelacji to będzie 6950 i tyle. Chwilowo mój zestaw pociągnie na starym 9800gtx, który i tak jakoś o dziwo daje jeszcze radę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do karty to chyba jednak zaczekam chwilę na 7950, zobaczę jak wyjdzie cenowo i w testach, jak będzie OK, to kupuję, jeśli okaże się bez rewelacji to będzie 6950 i tyle.

 

Przecież hd7950 już dawno wyszedł. Chyba chodziło ci o 7850, którego testy już są w necie. Cenowo spekuluje się o 1000zł+

 

Test Radeon HD 7850 i HD 7870 - Karty graficzne ze średniej półki | PurePC.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...