Skocz do zawartości
Polar

ASUS Xonar Essnece ST/STX

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączona grafika

 

Dzisiaj nabyłem aktualnie słucham i muszę przyznać że podoba mi się dźwięk.

Do tej pory używałem Aureal Vortex 1 i byłem zadowolony. Potem musiałem zmienić kompa i system na Win 7 64 bit i... kupić nową kartę.. bo ta Realtek 887 na płycie to koszmar.

Musze przyznać że Vortex miał mocne wyjście i niezłą barwę dźwięku do Xonara na razie się przyzwyczajam.

 

Mini recenzja ASUS Xonar Essnece ST - po kilku dniach użytkowania

 

Barwa dźwięku wg mnie zbliżona do neutralnej. Czuć basy , soprany i średnicę. Niesamowicie mi sie podoba ta czystość i natężenie dźwięku. Pod względem barwy dźwięku i jego czystości jestem całkowicie zadowolony mniej więcej tego się spodziewałem. Nic nie trzeszczy nie skrzypi nie ma żadnych dziwnych przekłamań w dźwięku, jest pięknie.

Po kilku dniach testowania na słuchawkach i głośnikach mogę powiedzieć że pasuje mi ta karta. Odseparowanie szumu od dźwięku jest bardzo duże nawet na dużych poziomach głośności nie słychać szumienia. Na razie pozostaję na stockowych opach.

 

Sterowniki. Niewielkie instalka zajmuje 30MB z tego co pamiętam. Nie to co setki MB softu od Creativa żeby wszystko chodziło dobrze. Sterowniki działają stabilnie nic sie nie wiesza ani nie zamula systemu. Denerwuje mnie jedna rzecz że muszę za każdym razem włazić w centrum sterowania i zmieniać ustawienie ze słuchawek na głośniki i odwrotnie. Przydała by się możliwość stworzenia jakiegoś skrótu na pulpicie w tym celu może da się jakoś ?? W każdym razie sterowniki ogólnie są OK. Mam nadzieję że producent zapewni support sterowników na następną edycję systemu Windows.

 

Wyposażenie. Hmmm jestem jednocześnie zadowolony a z drugiej strony trochę rozczarowany. Dostałem ładne pudełko z mnóstwem marketingowego bełkotu. Za tą cenę spodziewałem się lepszego wyposażenia większej ilości potrzebnych elementów. Z drugiej strony muszę powiedzieć że dostałem dokładnie to czego co było mi potrzebne. Czyli konwerter jack/mini jack i gniazdo mini jack na dwa rca. Ale jak mówię pozostaje lekki niedosyt... No tak mam dwa plakaty biały i czarny mogę sobie je gdzieś powiesić :D

 

Praca karty. Karta działa jak najbardziej ok nie widać żadnych "konsekwencji" zamontowania jej w komputerze. Podczas intensywnego słuchania nieco się grzeje. Nie tak żeby nie można było utrzymać palca jest po prostu ciepła. Nie słychać żadnych elektronicznych dźwięków, pogłosów zbieranych z innych podzespołów. Realtek wbudowany w płytę zbiera to wszystko bardzo skutecznie. Podczas przełączania kanałów np ze słuchawek na wyjście głośnikowe słychać charakterystyczne "pstryknięcia" podobnie dzieje się podczas uruchamiania systemu i podczas wyłączenia. Zapewne znajdzie się garstka niezadowolonych z tego powodu użytkowników. Zastanawia mnie jedna rzecz że płytka pcb była od góry pokryta jakąś taką lekką "śniedzią" może tak ma być ? a może nie ? Jakby ktoś mógł sprawdzić u siebie to byłbym wdzięczny.

 

Jak coś jeszcze mnie najdzie to napisze inne wrażenia podczas użytkowania.

Jeśli ktoś jest użytkownikiem tej karty to mógłby podzielić się wrażeniami.

 

Moja ocena końcowa: 9/10 (prawie ideał)

Edytowane przez successfully

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość BioPlayer

Mam posiadam jedno z najlepszych źródeł w tyle zostawia nawet przetworniki DAC w tym segmencie na RCA. Tylko jest jedno, Ale należy wymienić wzmacniacze operacyjne, bo ta karta jest ograniczana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecasz jakieś ? Troche czytałem ostatnio o wpływie różnych wzmacniaczy na barwę dźwięku. Na razie zostawiam tak jak jest bo muszę przyznać że ta barwa mi odpowiada właściwie dostałem dokładnie to co chciałem. Zarówno na słuchawkach jak i na głośnikach podpiętych analogowo do karty, ba jest wręcz super.

Cyfrowo przez Spdif nie podłączałem do amplitunera, ale czy ma to sens ? DAC w Denonie 1907 nie ma żadnych szans do tego co jest w ST.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość BioPlayer

@successfully dobór wzmacniaczy to raczej kwestia indywidualna, choć można polecić wiele układów. Ja sam poosiadam 2xOPA2604 i 1xAD8022. Osobiście może nie byłem tylko co niezadowolony ,ale bardzo brakowało mi tej właśnie przestrzeni,nieco szerszej sceny, której w końcu otrzymałem przy wyżej wymienionych opkach. Teraz, to jestem pod bardzo dużym wrażeniem, a wiele kart już miałem i że można jeszcze taką poprawę osiągnąć brzmienia. Ponoć LME49990 robi ostatnio furorę jako jedne z tych najlepszych wzmacniaczy operacyjnych.Bardzo tani i polecany jest też LME49860.

 

I jeszcze jedna kwestia, nie używam wzmacniacza do słuchawek podłączem je bezpośrednio do RCA ponieważ wyjściu słuchawkowym brakuje....LINK .Samo OPA2604 nie gra za dobrze, dużo lepiej się sprawuje z tandemem AD8022 zamiast tego standardowego.

 

pozdro dla tych co olali Creativa :)

 

 

Xonar Essence ST - opampy - Audiostereo.pl

Edytowane przez BioPlayer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? muszę powiedzieć że mi baardzo pasuje barwa dźwięku z wyjścia słuchawkowego.

 

pozdro dla tych co olali Creativa :)

 

W moim przypadku w kwestii jakości dźwięku w muzyce Creative = coś gorszego. Począwszy od SB 128 PCI która grała strasznie tępo w porównaniu do Yamaha XG. Potem SB Live 5.1 który grał podbitym basem jakby dźwięk wydobywał sie z jakiegoś kanału w porówniu do Vortex 1 od Turtle Beach. I wreszcie Audigy SE które też odstawało i od razu to sprzedałem. X-Fi nawet nie próbowałem... i dobrze bo szkoda kasy to karty do gier a nie słuchania muzyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość BioPlayer

jeśli chodzi o barwę dźwięku to tez mi się podoba TPA6120A2, ale tez muszę napisać ze OPA2604 także poprawia ten element dźwięku, czyli masz więcej do zyskania, aniżeli do stracenia, każdy opek który posiadłem poprawia barwę względem standardowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie jak się ma sygnał z analogowego wyjścia na głośniki do sygnału z wyjścia słuchawkowego bez wzmocnienia ?

Jak słucham to ciężko mi odróżnić tak jakby był to ten sam sygnał a mam wrażenie że to nie ten sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie największą wadą tej karty jest tylko jedno wyjście cyfrowe S/PDIF (Coaxial/TOS-Link). Gdyby były dwa to bym się nawet chwili nie zastanawiał czy kupić tę kartę. Nawet w mojej jakiejś tam integrze na płycie głównej mam dwa, coaxial i osobno TOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A do czego potrzebujesz dwa wyjścia cyfrowe ?

 

Ta karta jest nastawiona na wyjścia analogowe w tym na wzmocnienie słuchawek. Ja teraz nawet nie używam połączenia cyfrowego karta->amplituner bo Xonar ma o wiele lepszy DAC niż amplituner.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje dwóch, ponieważ na jednym mam DAC od Beresforda, na drugim w przyszłości chcę Logitech z-906. No chyba, że Logi da się na analogowym łączu bezpośrednio w kartę. Wtedy nawet lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie, ponieważ kilka dni temu zmieniem pytę glowną na Sabertooth 990FX, karty używam już od sporego czasu i nie mialem problemu z odtwarzaniem na tej karcie (wersja ST), niby wszystko jest ok ale nie odtwarza dźwięków. Pytanie co robię nie tak.

Karta podączona do zasilacza i do portu PCi, sterowniki najnowsze pod Windows7 64bit. Azalia z plyty glownej wylaczona w biosie, bios najnowszy. Systemy różne ale zawsze Windows 7 64bit

Czy muszę jeszcze coś zainstalować (dodatkowo Asio i Asio do foobara też nic nie daje).

Z tylnych otworów korzystam (chciabym..) z dwóch RCA do przedwzmacniacza suchawkowego i SPDIF do DAC a dalej do gośników.

Czy muszę coś ustawić jeszcze na plycie glównej.

Proszę o pomoc

Edytowane przez necrosinner

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Znalazłem winnego - Sabertooth 990fx - a właściwie to jej gniazdo PCI. Niedoróbka w postaci delikatnego włosa z plastiku i widocznie któryś z pinów nie do końca łączył a zauważyłem to dopiero przy mocnym światle i patrząc na metalowe druciki, czy wszystkie podniosły się jednakowo. Z pozycji podłogi tego się nie zrobi :). A 2 tygodnie z tym problemem walczyłem.

Ale napiszę jeszcze coś konkretnego: gniazdo słuchawkowe udźwignie słuchawki 600 omowe stare Beyerdynamic DT880

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...