Skocz do zawartości
logimen

Problem z bootowaniem W7

Rekomendowane odpowiedzi

Szukalem w googlach, ale znalazlem tylko o naprawie MBR'a jednak u mnie to nie dziala.

 

Mam taka sytuacje jak na obrazku. Juz tlumacze bo moze obrazek zle to ilustruje. Na dysku X mam win7 32bit (aktualnie juz nie uzywana, partycja ukryta czy cus i sie marnuje 45GB), na dysku Y mam aktualnie uzywany win7 64bit.

 

Problem w tym, ze jak ustawie w BIOS'ie kolejnosc startu z dysku Y to mam komunikat "BOOTMGR is missing" Jak ustawie start z dysku X to odpala mi wlasciwego Win7 64bit.

 

Czyli defacto, system stoi na dysku Y, a on najpierw odwoluje sie do dysku X po info skad ma startowac windowsa.

 

Dołączona grafika

 

Jak tu teraz zrobic bez utraty danych zeby caly ten MBR/bootsector byl na dysku Y i z niego startowal 64bit OS ?

 

Stosowalem juz bootrec /fixboot /fixmbr /rebuildbcd, ale nic nie pomoglo. Nadal jest to samo. Jesli to ma znaczenie to wczesniej przed ta operacja odlaczylem dysk X zeby w razie co moc wystartowac windowsa w jakis sposob.

 

Acronis disk director wykrywa mi partycje na dysku X jako Active,System,Boot. A faktycznego win764bit jako Active,Boot tylko.

Edytowane przez logimen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosowalem juz bootrec /fixboot /fixmbr /rebuildbcd, ale nic nie pomoglo. Nadal jest to samo. Jesli to ma znaczenie to wczesniej przed ta operacja odlaczylem dysk X zeby w razie co moc wystartowac windowsa w jakis sposob.

 

Acronis disk director wykrywa mi partycje na dysku X jako Active,System,Boot. A faktycznego win764bit jako Active,Boot tylko.

 

1. Wyłączasz dysk X tak, żeby nie był widoczny przy POST - albo odpinasz zasilanie, albo wyłączasz go w biosie

2. Dopiero wtedy odpalasz recovery z płyty i robisz bootrec /fixboot /fixmbr /debuildbcd. Odpalając go tak, jak jest, robisz wszystko na dysku X, czyli naprawiasz sprawy bootsector, mbr i bootloadera.

3. Od tego momentu każdy dysk ma własny sektor rozruchowy z bootloaderem i żeby wystartować, musi być pierwszym dyskiem bootującym (w sensie musi być przed tym drugim). Czyli F12/Instert przy post. Jakkolwiek może być tak, że system z dysku Y dalej będzie możliwy do podniesienia przy bootowaniu z X - nie wiem, ja ile będzie się różnił bootsector.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Wyłączasz dysk X tak, żeby nie był widoczny przy POST - albo odpinasz zasilanie, albo wyłączasz go w biosie

2. Dopiero wtedy odpalasz recovery z płyty i robisz bootrec /fixboot /fixmbr /debuildbcd. Odpalając go tak, jak jest, robisz wszystko na dysku X, czyli naprawiasz sprawy bootsector, mbr i bootloadera.

3. Od tego momentu każdy dysk ma własny sektor rozruchowy z bootloaderem i żeby wystartować, musi być pierwszym dyskiem bootującym (w sensie musi być przed tym drugim). Czyli F12/Instert przy post. Jakkolwiek może być tak, że system z dysku Y dalej będzie możliwy do podniesienia przy bootowaniu z X - nie wiem, ja ile będzie się różnił bootsector.

 

No i tu jest klops. Po odpieciu fizycznym dysku X i wklepaniu komend wedlug takiej kolejnosci jaka podales, dodajac znaleziona instalke windowsa przy /rebuildBcd. Ustawiam start z dysku Y i [gluteus maximus] zbita... bootmgr is missing.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A, no bo przecież na tym dysku nigdy nie było bootloadera :D

 

Jeżeli po powyższym nie odpalałeś jeszcze opcji startup repair, to zrób to - powinno to zainstalować boot loadera. Następnie:

bootsect /nt60 all

 

Dysk X cały czas odpięty.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety. Jedyne co moge zrobic to wejsc w command prompt i wklepac te 3 komendy /fixboot /fixmbr /rebuildbcd. Z tym,ze one nic nie daja. Odpalam z plytki/USB setup windowsa, ale tam nie ma zadnych opcji naprawy. Jedyne opcje naprawy widze, gdy odpalam z dysku X i wcisne F8, wtedy pojawia sie menu, safe mode,debuging etc. Wchodze w repair windows czy jakos tak i wybierajac Startup Repair wywala blad, ze wykryl jakies urzadzenie USB i zebym je odpial. Odpinam i dalej to samo.

 

I niewiem czy w takim wypadku wejsc w wiersz polecen i wklepac bootsect /nt60 all ? Musi byc "all" czy wystarczy dla konkretnej partycji na dysku Y gdzie mam Win7 ?

 

Ew. jak wejsc do takiej konsoli naprawczej majac odpiety dysk X ?

 

DObra juz wiem jak wejsc do konsoli, problem w tym, ze w wersji MSDN jakos nie mam tej opcji. A boje sie wybierac partycji z win7 aktualnym do ponownje instalki bo niewiem czy zacznie sie instalacja czy naprawa jakas :S

 

Dzizaz

 

EDIT:

 

Ha, wlasnie oprzytomnialem,ze walnalem sie w 1 poscie. Na dysku X jest WinXP Pro, a nie Win7 32bit. Nie mam dostepu do pliku boot.ini bo partycja jest ukryta.

 

Moze uzyc EasyBCD ?

Edytowane przez logimen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpinasz dysk X, zostawiasz tylko Y i bootujesz z płyty instalacyjnej W7. Instalator powinien zobaczyć istniejącą instalacje. 

 

Ok. Ale jak odpinam X i odpalam z USB instalke windowsa to wyswietla sie tylko prawie na samym poczatku wybor partycji. Nie ma opcji repair czy cos takiego. Jak odpalam instalke i od razu klikam F8 to wyswietla sie nowe menu, ale nie ma tam opcji repair/recovery.

 

EDIT:

 

Juz naprawilem. Odpalilem z dysku recovery windowsa i naprawil mi bootmgr.

 

Dzieki za pomoc. + leci

 

P.S. czym odhide'owac partycje bez repartycjonowania calego dysku ?

 

... niewazne, juz ogarnalem wszystko :)

Edytowane przez logimen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...