Skocz do zawartości
Outssider30

Konfiguracja RAID - pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam płyte Gigbyte GA-790XTA-UD4. Płyta ta posiada tylko 1 złącze IDE do którego mogę podpiąc maksymalnie 2 dyski twarde. Mam wolne 6 złączy |SATA ale problem polega na tym iż posiadam 6 dysku ATA 320GB które chciałbym podpiąć w RAID0. Moje pytanie jest takie czy jest taka możliwość? Na allegro są dostępne przejsciówki z ATA na SATA ale nie wiem czy przy skorzystaniu z takiej przejsciówki dyski zostana prawidłowo rozpoznane i pozwolą na postawienie RAID-u. Proszę o opinię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze istnieje temat o Raid 0 - przyklejony i dobrze widoczny http://forum.purepc.pl/topic/252870-raid-0-a-wydajnosc/

 

Po drugie jakie to dyski masz (modele) i co chcesz osiągnąć, do czego miałaby służyć macierz (kodowanie strumieniowe video itp)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli idzie o same transfery liniowe to gra warta świeczki http://allegro.pl/przejsciowka-adapter-kontroler-ide-ata-to-sata-i2473366302.html 2 x 2 macierze Raid 0 (źródłowa i docelowa) możesz zbudować. Ale czy Twoje CPU w ogóle będzie wstanie skorzystać z dodatkowej prędkości?

Pod gry to wiele nie da. Na pewno więcej jak 2 dysków w jedną macierz nie warto łączyć bo przyrost jest znikomy przy 3 a niezauważalny powyżej. Ilość dysków tak wyraźnie podnosi obciążenie procesora/sterownika że ilość powstających opóźnień sygnału skutecznie niweluje efekt mnożenia dysków.

Jeden tani SSD na system i gry wprowadziłby o wiele więcej przyjemności z korzystania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski dostałem od szwagra wiec pasuje je wykorzystać a na nowe niestety nie mam kasy. Jeżeli chodzi o procka to Phenom II X4 B50 - odblokowane 4 rdzenie i podkręcony na 3.5 Ghz. Mam jeszcze 2 dyski SAS ale do nich też pewno bedę musiał kupić odpowiednia przejsciówkę. Zastanawiałem sie nad stworzeniem z tych 2 SAS jednego Raidu na System, a z dysków ATA Raid na resztę. Najważniejsze dane trzymałbym na osobnym dysku twardym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...