Jump to content
Sign in to follow this  
bonzai10

Router 1Gbps + NAS 2/4 bay raid 0/1/5

Recommended Posts

Witam,

Zazwyczaj nie pytam na forach o takie rzeczy tylko sam robię dochodzenie co kupić. Teraz potrzebuję radę ale też przede wszystkim opinii o urządzeniach nad którymi się zastanawiam.

Obecnie mam za dużo dysków zewnętrznych (7), za dużo urządzeń w domu (2 desktopy, 2 laptopy, 3 smartphoney, tablet i dojdzie za niedługo kolejny laptop) i myślę od około miesiąca żeby to wszystko zamienić na 1 NAS.

Celem tego NASa będzie praktycznie udostępnianie przestrzeni wszystkim, każdy będzie do niego zapisywał i odczytywał (3 użytkowników) ale też zastanawiam się czy nie użyć go również do nagrywania video przez FRAPS. Ta ostatnia część wydaje się być dziwna i niecodzienna, ale poczytałem na forum FRAPSa, że przy nagrywaniu video 1080p @ 30fps nie potrzebuję praktycznie więcej niż 60 megabajtów co jest niewiele ponad połową co może osiągnąć sieć 1Gbps Źródło

Modele, które brałem pod uwagę:

D-Link DNS-345 ;

D-Link DNS-320 ;

Synology DS212+ ;

Synology DS212 ;

Synology DS212j ;

QNAP TS-212 ;

Synology DS211+ ;

HP Microserver ;

Przeważnie brałem pod uwagę 2bay NAS ale też zaczynam coraz bardziej brać pod uwagę 4 bay (pod RAID 5). Jeśli ktoś używał/używa urządzenia wymienionego przeze mnie prosiłbym o opinie. Zachęcam też do wypowiadania się na temat innych tego typu urządzeń, które się używa i posiada. Przedział cenowy to 2000zł - 2500zł łącznie z dyskami (min 3-3,5TB w sumie)

Następną częścią jest wybór routera. Jest to równie ważne urządzenie dla mnie, ponieważ szukam czegoś stabilnego i będącego w stanie dostarczyć te 1Gbps. Nakładam na to największy nacisk i nie zamierzam mówić "Jak najtaniej i jak najlepiej". Router powinien mieścić się w cenie do 500zł. Modele brane pod uwagę:

Linksys E4200

Linksys E3200

Linksys E3000

Wszystkie to routery Linksys, ponieważ nie zawiodłem się na tych urządzeniach. Mam WRT54GL i gdyby nie to, że nie ma 1Gbps i Wireless N to bym go nie wymieniał.

Od razu powiem, że czytałem recenzję każdego urządzenia, które wymieniłem powyżej. Nie proszę o opinie jakie są testy bo to sam mogę sprawdzić. Prosiłbym o opinie użytkowników z tymi urządzeniami lub sugestii gdzie jeszcze mogę szukać. Jeśli ktoś nie używał urządzenia proszę podać tylko model i firmę jaki sugeruje.

Edited by bonzai10

Guest

w skrócie - nie ma szans.

Nie przepchasz 60MB/s na amatorskich komponentach 1gb/s. Musiałbyś mieć zaawansowane sieciówki podłączane do pci-x, albo pcie. Nie mówiąc o routerze. Jak jesteś zadowolony z WRT54GL to dokup raczej do niego porządny switch 1gb/s - najlepiej zarządzalny, - ale takie cuda potrafią pobierać 30-40w - nie wiem czy jest sens w domu.

Poza tym nie wiem po co router 1gb/s - masz tak szybkei łącze w domu? firmie? zapewne chodzi tylko o switch zintergrowany z routerem - jak wyżej napisałem.

Druga sprawa to obciązenie NASa przy tak szybkich transferach - imo wyższe modele Synology niż zaproponowane powinny dać radę - ale poszukacj testów. Te raczej nie wyrobią prz 60MB/s przez TCP/IP po sieci lokalnej. Transfer przez USB3.0, czy też eSATA to inna bajka.

Uważam, że odpuść sobie warunek z fraps-em, kup porządnego NAS na 4 dyski - skoro obecnie masz już tak duże potrzeby przechowywania, dokup switch 1Gb/s, wireles N sobie odpuść - podobnie jak nowe urządzenia Linksysa - imo są bardzo niedopracowane i poza ładnymi obudowami niestety poziom TP-Link'a.

Jeśli chcesz Wireles N, dokup raczej AP Cisco z jakiejś amatorskiej linii (Aironet 600) - niestety to bardzo droga zabawka - około 1k pln.

Reasumując - zrewiduj potrzeby, określ które urzadzenia będziesz używał kablowo, które przez WIFI (jeśli tylko dwa desktopy kablowo, to można sobie odpuścić drogi switch i zainwestować raczej w porządny AP), co ważne - sprawdź ile z tych zabawek obsługuje N, a ile tylko g nie osiągając nawet na tym pełnej wydajności. Pamiętaj, że standard N to nie tylko wyższa predkość, ale też wymagane 3 anteny.

(jeśli za dużo marudziłem - przepraszam, późno już;) )

w skrócie - nie ma szans.

Nie przepchasz 60MB/s na amatorskich komponentach 1gb/s. Musiałbyś mieć zaawansowane sieciówki podłączane do pci-x, albo pcie. Nie mówiąc o routerze. Jak jesteś zadowolony z WRT54GL to dokup raczej do niego porządny switch 1gb/s - najlepiej zarządzalny, - ale takie cuda potrafią pobierać 30-40w - nie wiem czy jest sens w domu.

Poza tym nie wiem po co router 1gb/s - masz tak szybkei łącze w domu? firmie? zapewne chodzi tylko o switch zintergrowany z routerem - jak wyżej napisałem.

Druga sprawa to obciązenie NASa przy tak szybkich transferach - imo wyższe modele Synology niż zaproponowane powinny dać radę - ale poszukacj testów. Te raczej nie wyrobią prz 60MB/s przez TCP/IP po sieci lokalnej. Transfer przez USB3.0, czy też eSATA to inna bajka.

Uważam, że odpuść sobie warunek z fraps-em, kup porządnego NAS na 4 dyski - skoro obecnie masz już tak duże potrzeby przechowywania, dokup switch 1Gb/s, wireles N sobie odpuść - podobnie jak nowe urządzenia Linksysa - imo są bardzo niedopracowane i poza ładnymi obudowami niestety poziom TP-Link'a.

Jeśli chcesz Wireles N, dokup raczej AP Cisco z jakiejś amatorskiej linii (Aironet 600) - niestety to bardzo droga zabawka - około 1k pln.

Reasumując - zrewiduj potrzeby, określ które urzadzenia będziesz używał kablowo, które przez WIFI (jeśli tylko dwa desktopy kablowo, to można sobie odpuścić drogi switch i zainwestować raczej w porządny AP), co ważne - sprawdź ile z tych zabawek obsługuje N, a ile tylko g nie osiągając nawet na tym pełnej wydajności. Pamiętaj, że standard N to nie tylko wyższa predkość, ale też wymagane 3 anteny.

(jeśli za dużo marudziłem - przepraszam, późno jużDołączona grafika )

Co ma prędkość mojego internetu do moich wymagań w tym przypadku?

We wszystkich testach jakie czytałem większość routerów i NASów wyciska 1Gbps (od 40MB do nawet ponad 100MB) więc dlaczego mam szukać w segmencie biznesowym takich urądzeń? Pytałem o opinie użytkowników, którzy mają te urządzenia żeby potwierdzili te testy.

Tak. Chodzi mi switch zintegrowany z routerem ale wszyscy pewnie się domyślają o co chodzi.

Nie odpuszcze wireless N bo 4 urządzenia działają przez wifi i nikt nie będzię chodził z laptopem na kablu, Może się zdarzyć, że podepne pod kabel jak siądzie przy routerze raz na jakiś czas. I też nie ma znaczenia jakie urządzenia u mnie obsługują Wireless N ponieważ router kupuje raz na 5 lat i co jak będę potrzebował za 2 lata własnie nki? Jak już dla Ciebie to istotne to każde urządzenie jest kompatybilne z N . Tutaj chodzi już o kupienie coś na przyszłość.

Na jakiej podstawie wysuwasz wniosek jakiej jakości są wireless N w Linksysach? na podstawie testów? Na tej podstawie ja też wiem, że są problemy ale czy to się potwierdza? Czy sam używałeś?

Dodatkowy switch 1Gbps nie wchodzi w grę i tyle. Po prostu nie!

Edited by bonzai10
  • Downvote 1

NASy D-Linka bym sobie odpuscil. Sam mam co prawda starszego DNS-323 i po sieci gigabitowej transfery jakie osiaga to okolo 20-25MB/s przy odczycie i 8-15MB/s przy zapisie. Te wymienione przez Ciebie sa co prawda nowsze i oparte na szybszym CPU z wieksza iloscia RAMu, ale stalego 60MB/s przy zapisie, w dodatku po sambie bym jednak nie oczekiwal. Qnapy i Synology zazwyczaj cechowaly sie wyzszym i stabilniejszym transferem wiec raczej na nie zwaracalbym uwage. Niemniej ciezko bedzie osiagnac 60MB/s przy kilku klientach i bez RAIDu w domowej sieci.

NASy D-Linka bym sobie odpuscil. Sam mam co prawda starszego DNS-323 i po sieci gigabitowej transfery jakie osiaga to okolo 20-25MB/s przy odczycie i 8-15MB/s przy zapisie. Te wymienione przez Ciebie sa co prawda nowsze i oparte na szybszym CPU z wieksza iloscia RAMu, ale stalego 60MB/s przy zapisie, w dodatku po sambie bym jednak nie oczekiwal. Qnapy i Synology zazwyczaj cechowaly sie wyzszym i stabilniejszym transferem wiec raczej na nie zwaracalbym uwage. Niemniej ciezko bedzie osiagnac 60MB/s przy kilku klientach i bez RAIDu w domowej sieci.

Właśnie zamierzam albo zastosować RAID0 w 2 bay albo RAID5 w 4 bay i może sprecyzuję, 60MB potrzebuje do nagrywania z FRAPSa i nie będzie to cały czas, 2 godziny może 3 dziennie i jak będę nagrywał to nie będzie sytuacji gdzie każdy korzysta NASa kopiując pliki gigabajtowe przez sieć.

Te odczyty i zapisy wyglądają trochę kiepsko niemniej jednak pokrywają się z testami, to również około 3 letni NAS może zmieniło się dużo od tamtego czasu.

Bez cytowania reszty. Nawet w domowej sieci prędkości bliskie 1GBps są łatwe do osiągnięcia na sprzęcie z przed 5-6 lat jeżeli chodzi o PC(np. Dell, HP serie biznesowe). Nie żadne PCI-X czy PCIe, tylko dobre integry intela i brodcoma wystarczą, aczkolwiek widziełm jakieś inne wynalazki i też sobie radziły.

Switch zarządzalny do domowej sieci to troszkę przesadza. Obecnie w domu wykorzystuje ruter Netgear wndr3700 oraz HP Microserver jako NASa. Routery od linksysa w mojej opinii zdziadziały. W Netgearze N dual band działa fajnie i bez problemów na fabryczny sofcie(z ddwrt miałem problemy, a na openwrt nie chciało mi się już kombinować). Realna prędkość na 5G u mnie to około 10-15 mega na sekundę, czyli nagrywanie tylko po kablu Ci zostaje.

W towim wypadku, co do gotowego nasa rozejrzał bym się za wyższymi seriami od Netgera, QNAP, Synology. Po SMB(czyli to co windows widzi) można osiągnąć do 50-70 mega na sekundę w tych gotowcach. Co do tańszych wynalazków to często 10-15mega na sekundę. Jeżeli nie boisz się sam kombinować to polecam HP Microserver i soft FreeNAS.

Tyle z pola walki :)

• Upvote 1

Ciekawa propozycja z tym HP Microserver. Chętnie poeksperymentowałbym z tym urządzeniem i cenowo porównywalne z innymi NASami. Pytanie tylko jak głośne to jest.

Ciekawa propozycja z tym HP Microserver. Chętnie poeksperymentowałbym z tym urządzeniem i cenowo porównywalne z innymi NASami. Pytanie tylko jak głośne to jest.

W praktyce wszytko zależy od dysków, sam serwerek jest cichutki i chyba tylko ma wentylator na zasilaczu jak pamiętam. Ja swojego bez dysków wyrwałem za jakieś 700 zł na allegro(nowy z fv i gwarancją).

W praktyce wszytko zależy od dysków, sam serwerek jest cichutki i chyba tylko ma wentylator na zasilaczu jak pamiętam. Ja swojego bez dysków wyrwałem za jakieś 700 zł na allegro(nowy z fv i gwarancją).

Zdecydowanie idzie na moją listę.