Skocz do zawartości
$l@ven

Dysk SSD to starej Toshiby A350 - czy można i w ogóle warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

Jestem posiadaczem Toshiby A350-110 z potwornie wolnym dyskiem 320GB 5400 rpm, a z racji, że dużo korzystam z bazy danych potrzebuje szybkiego dysku.

 

O to dokładna specyfikacja mojej Toshiby:

 

http://eu.computers.toshiba-europe.com/innovation/jsp/SUPPORTSECTION/discontinuedProductPage.do?DISC_MODEL=0&ACTION=PRINT_WITH_BACK&service=EU&PRODUCT_ID=1061541

 

Najszybsze co mogę celować to dyski SSD SATA 2.5 cala tak?

Ale w jaki sposób ja go zamontuję w laptopie?

Albo wywale stary i wsadzę nowy albo wsadze go w miejsce cdromu dokupojąc specjalna obudowę - zgadza się?

I jak z transferem - czy złącze na płycie głównej w laptopie będzie ograniczało ten dysk?

 

Dzięki za podpowiedzi Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze http://forum.purepc.pl/topic/270332-wszystko-o-ssd-faq-1-strona/

po drugie

Najszybsze co mogę celować to dyski SSD SATA 2.5 cala tak?

a są inne? :)

 

Masz zwyczajny komputer z Sata 2 (PM45 Express chipset ), jedynie co może rzutować na wydajność to możliwość włączenia trybu AHCI (w biosie) lub jego brak. Ale tym się i tak nie przejmuj, w sensie nawet gdyby się nie dało to i tak warto. IOPS i czas dostępu miażdży HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój lapek ma podobne parametry i nie wyobrażam sobie już braku SSD (w stacjonarce mam talerzowca i mnie krew zalewa przy 4x4,2 GHz - tak to wolne jest). Dysk będzie ograniczony przez SATA II ale i tak warto. Jeśli masz XP to czeka Cię trochę zabawy, to z AHCI, to z formatowaniem i odpowiednim ustawieniem "początku" dysku etc. ale mimo wszystko warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój lapek ma podobne parametry i nie wyobrażam sobie już braku SSD (w stacjonarce mam talerzowca i mnie krew zalewa przy 4x4,2 GHz - tak to wolne jest). Dysk będzie ograniczony przez SATA II ale i tak warto. Jeśli masz XP to czeka Cię trochę zabawy, to z AHCI, to z formatowaniem i odpowiednim ustawieniem "początku" dysku etc. ale mimo wszystko warto.

 

Dzięki wielkie za odpowiedzi! :)

 

Mam jeszcze pytanie a propos podłączenia tego dysku. Będę musiał starego twardziela wywalić? Posiadam w laptopie złącze eSATA/USB - czy można którykolwiek dysk tutaj podłączyc, albo przez kieszeń z cdromem? I czy to by ograniczyło trasfer na którym z w/w dysków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy SSD dasz w miejsce starego HDD. Stary możesz podłączać dowolnie USB/eSata/kieszeń przy czym eSata będzie najszybszym połączeniem ale i najbardziej upierdliwym przez koniecznośc dodatkowego zasilenia dysku. Włożony w kieszeń będzie działał przez USB bez problemu. Kieszeń nie powinna znowu go spowalniać i masz go zawsze ze sobą (o ile nie potrzebujesz ciągle napędu).

Wybór należy do ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, że tak późno - może nie dostanę kolejnego ostrzeżenia, bo tu absurdalnie po dwóch tygodniach odpowiedź to już archeologia - najlepiej Crucial M4 albo Samsung 830. Crucial jest koło 50 zł tańszy, więc chyba lepiej zaoszczędzić zwyczajnie. Z drugiej strony 128 GB będziesz miał chyba nawet nie dokładając 100 zł - warto się nad tym zastanowić, dodatkowe miejsce zawsze się przydać może (a dla SSD wolne miejsce to także większa wydajność i żywotność), a dysk przenośny nie wszędzie masz ze sobą (ja np. zostawiłem swój u kumpla 250 km dalej i od miesiąca bez niego jestem - różnie się w życiu może zdarzyć).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby jakie? Dysk jest wielkości 2.5", rozstaw otworów montażowych ma identyczny jak dysk HDD, normalnie włożysz do kieszeni w laptopie.

Edytowane przez pix3l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...