Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Na 2 dyskach jest tzw technologia Intel Matrix RAID, dająca opcje zastosowania dwóch różnych metod RAID na takich samych dyskach.

 

Mam 2 dyski po 400GB, połowa na system, druga połowa na swap, temporary files i takie tam.

RAID 1 = mirror, czyli duplikacja danych, na kontrolerach na płytach głównych oznacza to prawie 2x szybszy zapis, ale niestety (intel potwierdził) 1x odczyt (bo czyta tylko z jedneog dysku)

ogólnie chodzi raczej o bezpieczeństwo niż wydajność.

 

RAD 0 = stripe, czyli 2x wieksza predkosc odczyt/zapis, ale jak stracimy dysk to tracimy wszsytko.

 

Wczoraj podczas grzebania z kablami już jeden dysk nie wstał - efekt?

 

Dołączona grafika

(na rysunku juz jest podpięty nowy dysk, zaraz będzie raid rebuild)

 

System działa, ale już dysk D: oraz wszystkie znajdujące się na nim dane też Dołączona grafika

W sumie i dobrze, nie chciało mi sie tempa czyścić.

 

 

Teraz taka uwaga - niektórzy stosują dyski RAID 0 w konfigurajci np 4 dyski i pakuja tam wszystko - system, pliki gry itd.

 

Super, świetnie, szybko.

Jeden dysk znika i wszystko znika.

 

RAID 5 brzmi nieźle, tracimy jeden dysk pojemności ale mamy zapis i odczyt - tak, ale przeważnie zintegorwane płyty mają beznajdziejne kontrolery i zapis jest ŻAŁOSNY.

 

Jak mamy 4 dyski lepiej iść w RAID10, w aktualnej implementacji nie jest to typowy RAID10, a raczej modyfikacja RAID5 na 4 dyski - można spokojnie stracic 2 dyski - wiem, testowałem ;)

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAID0 jest OK i można z nim normalnie żyć (robię tak od wielu lat) jedyne o czym trzeba pamiętać to takie magiczne słowo "Backup" ;) U mnie sprawa wygląda tak:

 

System na RAID0:

Pełna kopia systemu wykonuje się 2 w tygodniu w środę oraz w niedzielę za pomocą programu Norton Ghost. Jest to pełen obraz macierzy wraz z MBR i wszystkim tak więc gotowy do przywrócenia za pomocą dostarczonej do programu płytki na każdy sprawny dysk. W najgorszym wypadku tracę 3dni zmian w systemie, jest do dla mnie do zaakceptowania.

 

Dane RAID0:

Dane które używam na co dzień też trzymam na RAID 0 zbudowanym na 3 dyskach talerzowych, podobnie jak system ich kopia wykonywana jest 2 razy w tygodniu w środę i niedzielę. Dane kopiuje skrypt dodany do Harmonogramu Zadań. I również tutaj w najgorszym wypadku tracę 3dni zmian, lecz w przeciwieństwie do systemu niektóre dane są kopiowane w czasie rzeczywistym do Dropbox - są to wybrane dane na których stratę nawet 3dni zmian nie mogę sobie pozwolić.

 

Tymi oto metodami żyję sobie z RAID0 w zgodzie harmonii ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem raid 0 na ssd i znowu mnie ciągnie- 2 szybkie ssd w raid 0 + poczciwy talerzowiec 2tb na dane.

Do domu nie mozna chyba wymagać nic lepszego.

 

Co do backupów to fakt- ja olewałem to z 6-7 lat i było ok.

Po czym przy przesiadce na p67 miałem click of dead samsunga i poszły paść się fotki z kliku lat, trochę screenów z benchy i inne tego typu sprawy. W skrócie strata ok 600gb danych bolała...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem raid 0 na ssd i znowu mnie ciągnie- 2 szybkie ssd w raid 0 + poczciwy talerzowiec 2tb na dane.

Do domu nie mozna chyba wymagać nic lepszego.

 

Co do backupów to fakt- ja olewałem to z 6-7 lat i było ok.

Po czym przy przesiadce na p67 miałem click of dead samsunga i poszły paść się fotki z kliku lat, trochę screenów z benchy i inne tego typu sprawy. W skrócie strata ok 600gb danych bolała...

 

Przerabiałem pad SSD jeszcze w tym roku jak mi jeden OCZ Turbo z RAID0 wyzionął ducha bez wcześniejszego ostrzeżenia ... Cóż wytargałem jakiegoś WD 1TD przywróciłem obraz i miałem system gotowy w ~15min potem zakupiłem pierwszego 830 przeniosłem system kolejne ~15min i zaś system gotowy do pracy, identyczna systuacja po zakupie drugiego 830 i budowie RAID0 ;) Eh uwielbiam Ghosta :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...