Skocz do zawartości
Młody999

Komputer - wyłącza się

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Od jakiegoś czasu mam pewien problem, w sumie to od dłuższego czasu. Złożyłem komputer już jakieś 2-3lata temu. Na początku było wszystko ok. Postanowiłem podkręcić procesor E2180 do nawet 3,60GHz. Ściągnąłęm programy tpu Orthos, Everest i zacząłem go testować wszystko było ok nawet po kilku godzinach. Wtedy mogłem z niego korzystać bez najmniejszych problemów. Potem zauważyłem że zaczyna się wyłączać i uruchamiać. Tak jakby restart komputera. Gram wszystko ok i nagle czarny obraz, komputer się wyłącza, i uruchamia. Potem było tak, że komp się chciał uruchomić po wyłączeniu ale paliły się obie diody na obudowie komputera. Jedna to bodajże zasilanie a druga HDD. U mnie była to niebieska i czerwona (obudowa Aerocool VXR. Wtedy komputer nie wstawał - czarny obraz. Pomagało wyłaczenie komputera i uruchomienie od nowa. Po chwili problem zaczął się powtarzać. W między czasie zauważyłem palące się gniazdko do którego był podłączony komp. Przyszedł elektryk i naprawił, wszystko było ok. Po tygodniu, dwóch znowu to samo. Wtedy nie pomagała pomoc elektryka, komp pracował bodajze na fabryczynych ustawieniach i było w miarę ok. Teraz mam procesor X3220 i chiałbym sobie pograć w jakieś gry ale nawet na standardowych ustawieniach mi wyłącza komputer. Pomyślałem że stara instalacja i to dlatego. Mam przeciągnięty cały nowe przewód od licznika do gniazdka w który mam podłączony komputer - zrobił to elektryk. Nadal to samo. Wiem że nie ma uziemienia i mówił że to może być ten problem. Ja myślałem że może zasilacz padł, ale w sumie zabezpieczenia działąją dlatego pewnie wyłącza kompa.

 

Jest jedna rzecz jaką zauważyłem. W nocy jest wszystko ok. A gdy włączy się pralka, czajnik w kuchni albo coś innego pobierającego sporo prądu to komputer się wyłącza.

 

Mój setup to:

Intel Xeon X3220 & Aerocool The Dominator

Asus P5QL-E

Corsair XMS2 2x2GB

HIS HD4850

Chieftec 750W Modularny

wspomniana wcześniej obudowa Aerocool VX-R

no i rzeczy tj. 2 dyski twarde itp.

 

Sorki że tak dużo napisałem ale chciałem możliwie zrozumiale opisać problem.

 

Co może według was być problemem?

Edytowane przez Konrad88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś było sprawdzane napięcie, i podobno było ok. Coś tam mówił bo był z okolicy że niby tu napięcia powinny być stabilne bo jest blisko transfrmatora czy coś takiego (dawno już to było ponad rok temu)

 

Teraz był inny elektryk i poproszę go o sprawdzenie napięć w gniazdku przy włączonych urządzeniach.

Edytowane przez Konrad88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę poczytałem o tych zasilaczach, niestabilnych napięciach itp. I u mnie by się zgadzało właśnie, że komputer się czasem wiesza, spadek napięcia powoduje zawieszanie się klawiatury i systemu, co prowadzi do utraty lub zniszczenia danych - u mnie tak właśnie jest.

 

Kiedyś właśnie myślałem o jakimś zasilaczu awaryjnym ale nie byłem pewny czy on w 100% rozwiąże sprawę. Czy taki byłby w porządku? http://allegro.pl/up...2797127473.html

 

Czy wina może leżeć w listwie przeciwprzepięciowej? U mnie jest listwa ale raczej zwykła bo kiedyś zmieniałem. Czy to w sumie nie ma tutaj znaczenia?

Edytowane przez Konrad88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten UPS powinien być OK, ale lepiej IMHO celować w line-intreactive (m.in. krótszy czas przełączania). Listwa antyprzepięciowa nie podniesie napięcia w gniazdku.

Edytowane przez kfgz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest czas przełączania w tym UPS'ie co podałem w linku? Bo nie widzę, i nie wiem do jakiej wartości czasu przełączania się odnieść.

 

http://allegro.pl/za...2824029107.html

ten na przykład ma czas reakcji do 10ms i posiada funkcję AVR. Coś pokroju pewnie 4-5ms było by najlepsze bo ciężko chyba znaleźc z niższą wartością. Najlepiej jakby było coś w okolicy 250zł ale będzie ciężko, może znacie jakieś sklepy poza allegro gdzie można by poszukać taki UPS w miare przystępnej cenie?

 

Taki akumulator w UPS'ie powinien starczyć na kilka lat bez problemu? Ogólnie to jest bezobsługowe czy trzeba coś tam robić co jakiś czas?

Edytowane przez Konrad88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aku starcza z reguły na ok 3 lata. Wymiana jest w miarę prosta. Tylko jak już zechcesz kupić UPSa to w żadnym wypadku w obudowie z tworzywa sztucznego. Tylko metal.

 

Tak się składa że mam podobnego Gembirda, tylko że model 1200VA. Ma dwie wady:

 

1. Moje uszy przy zasypianiu są czułe na jego pracę i bynajmniej nie o pracę awaryjną mi chodzi. Może akurat na taką sztukę trafiłem.

2. Raz czy dwa mi się zdarzyło, że nie zdążył przełączyć na tryb awaryjny i komp zgasł :/

Edytowane przez kfgz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem jeszcze rozmawiać z gościem w sklepie komputerowym. Wytłumaczyłem mu o co mniej więcej chodzi a on na to że nie kupowałby UPS'a tylko, że to może być problem z zasilaczem albo z płytą główną... I teraz kurcze sam nie wiem... zasilacz może jeszcze by mi ktoś pożyczył żeby sprawdzić, ale czy to zasilacz....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę chyba na innym zasilaczu, tylko nie mam bardzo od kogo pożyczyć.

 

Z tego co wiem można zwrócić nienaruszony towar w ciągu 14dni od momentu zakupu bez podania przyczyny prawda? Wypełnia się tylko jakiś kwitek, nie orientujecie się czy pieniądze oddają od razu czy trzeba czekać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra Panowie! Mam teraz Modecom Feel 520W i jest luks. Więc wychodzi, że wina zasilacza. Kiedyś mi padł modecom feel chyba 350W w starym kompie po ładnych kilku latach użytkowania więc nie byłem zdziwiony. Ale teraz Chieftec modularny 750W że padł w takiej konfiguracji to dziwne. Mam go ze 3lata a już po roku zaczęły się problemy. Teraz wiem że to na 99,9% wina zasilacza. Jutro albo po jutrze wymieniam na coś mocniejszego.

 

Myślę nad:

Chieftec GPS-600A8 bulk 80%

Corsair CMPSU-600CXEU - 600W - którego nie ma i nie będzie nowych dostaw

Thermaltake Smart 630W 80+ 120mm APFC

be quiet! System Power S6-SYS-UA 550W Bulk

Na podstawie sklepu komputronik, jako że mam go w mieście u siebie i nie było by problemu z ewentualną dostawą do sklepu w razie awarii bo już się zrobiłem na to czuły...

 

W ostateczności mogę wziąć online jeśli byłby jakiś dobry, markowy i tani zasilacz minimum 550W, ale za bardzo nie siedzę w temacie.

Edytowane przez Konrad88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dopisać, że zasilacz musi mieć długie kable bo u mnie w obudowie będzie znajdował się pod płytą główną na dole obudowy. Moc to minimum 500W, najlepiej od 550W w górę. Mam X3220 (4rdzenie) więc będę go kręcił, do tego muszę mieć rezerwę bo zamierzam zmienić kartę na przynajmniej HD4870 i nie wykluczam że zegary też będą zmienione.. Więc ten Fortron odpada raczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...