Skocz do zawartości
kkNd!

Zmiana chłodnicy BWU 3x120

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad zmianą chłodnicy Black Water Ultimate 3x120 na coś lepszego pod wolnoobrotowe wentylatory. Obecna jest mocno ciepła podczas grania w bardziej wymagające gry, a w przyszłości dojdzie mi prawdopodobnie mocniejsza grafa (planuję przesiadkę z 5870 na coś hi-end z serii 8xxx kiedy się pojawi). Czy zmiana na phobye czy thermochila ma jakiś większy sens, czy jednak chcąc pozostać przy jednej chłodnicy jestem skazany na podkręcanie wentylatorów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zacznij od wentyli z 2 stron i ew zmień je na coś wydajniejszego przy wolnych obrotach.

Obieg powietrza w budzie ma też tutaj dużo do rzeczy.

 

Jeśli masz gdzie to pomieścić to zapewne najwięcej dała by dodatkowo chłodnica np 2x120mm.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim jakie masz temperatury na procku i grafie i czy cie zadowalaja.

Opcjonalnie sprawdz temperature plynu (starczy obciazyc procka, a grafe zostawic na idle i sprawdzac temperature grafiki bez obciazenia).

 

Pytanie jak bardzo to wszytko jest cieple.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory to Tacens Ventus Ice także raczej nie ma sensu ich zmieniać. W budzie mam już teraz niezły przeciąg (Stacker STC-01 z chłodnicą na froncie), a z dokładaniem kolejnych wentylatorów bym musiał pewnie sporo kombinować. Chwilowo jedynie wymiana chłodnicy wchodzi w grę :/

 

Anyway, kiedyś czytałem, że te Black Water są dobre przy naprawdę mocnym nawiewie, jednak przy niskoobrotowych wentylatorkach można się spodziewać sporej przewagi Thermochilla i Phobya. Pytanie, jaka to będzie przewaga - 2 czy może 10 stopni Dołączona grafika

 

 

Przede wszystkim jakie masz temperatury na procku i grafie i czy cie zadowalaja.

Opcjonalnie sprawdz temperature plynu (starczy obciazyc procka, a grafe zostawic na idle i sprawdzac temperature grafiki bez obciazenia).

 

Pytanie jak bardzo to wszytko jest cieple.

 

Gdyby mnie zadowalały, to bym niczego nie zmieniał :) Kiedy wentylatory chodzą na maksa jest ok, ale po skręceniu woda robi się mocno ciepła/gorąca ;) Do tego stopnia, że w lato musiałem spasować i odkręcić trochę procka ;) Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie info o temperaturach podaje HWMonitor po godzinie pracy kompa w stresie?

 

Zapewne układ kumuluje po dłuższym czasie ciepło i przegrzewa się przy niskoobrotowych wentylatorach więc wyższe rpm wentylatorów wskazane.

Jeśli chcesz zostać na niskich rpm to jedynym rozwiazaniem jest dołożenie do układu drugiej chłodnicy ,minimum 2x120mm.

 

Zamiana obecnej chłodnicy na Phobya czy Thermochill wniesie nikłą poprawę,

przy niskoobrotowych wentylatorach decydująca jest jak największa powierzchnia pracy chłodnic.

Przekonałem się o tym jak dołożyłem drugą grafę do pracy w SLI.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie znaczenie mają temperatury jeżeli chłodnica robi się gorąca... to chyba wystarczający sygnał, że nie wydala =] czytałem kiedyś, że thermochill może być nawet 50% wydajniejszy przy wolnoobrotowych wentylatorach od mojej chłodnicy. Dawniej kompa miałem na stole i mało mnie to obchodziło - do grania po prostu podkręcałem wentylatory na wyższe obroty. Obecnie kompa mam pod stołem i nie chce mi się tam wchodzić za każdym razem :D

 

Znalazłem taki test: http://www.dexgo.com/index.php?site=artikel/view.php&rubrik=&id=476

 

A black ice o ile dobrze kojarzę, jest wydajniejsza od black water ultimate Dołączona grafika Dylemat mam kurcze. W ostateczności dołożę kolejną chłodnicę, albo zrobię kanapkę z wentylatorów na obecnej, ale wolałbym ją po prostu zmienić o ile da to pożądany efekt ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na ten test chłodnic.

http://forums.bit-tech.net/showthread.php?t=223141

Chłodnice 20FPI i 30FPI fatalnie pracują z wentylatorami 600rpm czy 800rpm ale Ty takiej gęsto nadźganej finami chłodnicy nie masz.

Różnica będzie zależna od rpm wentylatorów lecz przy 1500rpm jest poniżej 3*C róznicy pomiędzy najlepszą i najgorszą chłodnicą w testach.

 

Masz chęć zmienić BWU na lepszy model chłodnicy 3x120mm to czemu nie...w każdej chwili można to zrobić.

Masz chęć mocno zbić temperatury w stresie przy wentylatorach na 600rpm to ta zamiana chłodnic nie da nic konkretnego

ale jak już będziesz miał u siebie dwie chłodnice 3x120mm podłącz je obydwie do kompa i zobaczysz dopiero konkretną różnice w stresie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wygląda na to, że mój Stacker w niedalekiej przyszłości zostanie poddany operacji... ale najpierw będę musiał coś zrobić z pompką cwu Dołączona grafika wstepnie planuję 3x120 przenieść na spód, a 2x120 zamontować na froncie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...