Skocz do zawartości
erni_k

Czy zasilacz jest źródłem problemu?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Nie wiedziałem za bardzo gdzie napisać, ale głównym podejrzanym jest zasilacz więc umieszczam tu.

 

Moja konfiguracja:

pentium IV HT 3,0Ghz

płyta główna: ASRock P4VM900-SATA2

pamięć 2x1GB kingston K PC3200

Grafika: GeForce 8600GT 256MB

3 dyski twarde

zasilacz FEELIII 350

system: Windows XP

 

Problem jest taki, że kiedyś miałem celerona chyba 2,6 i jakąś słabszą grafike i działało to w miarę dobrze. Teraz Jest masakra, nie chodzi mi już nawet o gry tylko o normalne użytkowanie, internet, dokumenty itp. Z celeronem było o niebo lepiej. Dlatego chciałem zapytać, czy pobór mocy aż tak wzrósł że ten "shitowy" zasilacz nie daje rady? Czytałem że p4 są bardzo prądo-żerne. Z grami to samo, wymieniona grafika, potem procesor i na celeronie było ciut ciut lepiej. Zaryzykowałem i chciałem podkręcić procesor, temperatury były w miarę ok więc spróbowałem, ale wtedy to już w ogóle. Prócz ogólnego zpowolnienia można słyszeć "piszczenie" Nie wiem co to piszczy, ale też gdzieś czytałem że to może być zasilacz.

Podpowiedzcie proszę, czy p4 jest tak nieudanym procesorem, czy to wina zasilacza?

pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim razie o co chodzi? może jestem przewrażliwiony. Ale na moim lapku, Fujitsu S. z pentium M 1.6Ghz 512MB ramu i ati 9600 128MB normalne użytkowanie kompa wypada duużo lepiej niż na tej stacjonarce.

Edytowane przez erni_k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek zerknij w Menadżer zadań sprawdź czy wszystkie procesy normalnie funkcjonują.System nie jest zasyfiony pozostałościami po odinstalowanych programach.Rejestr jest raz na jakiś czas czyszczony ze zbędnych wpisów.Z dyskami wszystko w porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już nie mam siły, postawiłem system od nowa, na dysku sata, wczesniej byl na ata. Zainstalowałem najnowsze sterowniki ze stron producentów. zrobilem upgrade BIOSu, i tnie mi filmiki na youtube przy jakości 360, na pełnym ekranie, przed fullscreenem jest ok, a jak powiększe to jakby fps do 10 spadły.

Co robić??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do YT, użyć innej przeglądarki. Sprawdzić czy dysk nie pracuje w trybie PIO, nie pytaj tylko jak to zrobić, google ci podpowie.

Sprawdź czy procesor pracuje na 3GHz -> cpu-z.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo widzę związek wydajności procesora i słabego zasilacza.. jeśli PSU by nie wyrabiał to po prostu komp by się wyłączał albo restartował..

 

Co do ścinania filmów na YT to możesz mieć jakiś problem softwarowy. Ja niedawno przez jakiś czas na i5 miałem problem z filmami na YT bo mi obraz "skakał/ciął". Reinstalowałem Flasha, Firefoxa i problem nadal występował. Obecnie go nie mam, może jakaś aktualizacja załatwiła sprawę.. Nadmienię, że na innych przeglądarkach problem nie występował..

 

Dysk powinieneś mieć co najmniej tryb Ultra DMA5.. Odinstaluj urządzenie z menadżera zadań i zrestartuj kompa, potem sprawdź czy tryb się zmienił

 

Sprawdź też transfery jakie osiąga dysk w np. HD Tune..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, no bo teraz nie wiem już. Jak wchodze w podstawowy kanał IDE, tam jest tryb transferu: "DMA jeśli dostępny", a bieżący tryb transferu: "nie dotyczy". Dopiero w pomocniczym kanale IDE jest że bieżący tryb transferu UDMA 2. Ogólnie odinstalowałem i zresetowałem jest to samo. Ten dysk nie jest pierwszej świeżości, może nie obsługuje lepszych trybów... Jeśli chodzi o transfery to sprawdze w EVEREST, tam chyba są takie opcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo ma dysk ide na taśmie 40p.

 

Wydawało mi się że ma obecnie dysk sata

 

już nie mam siły, postawiłem system od nowa, na dysku sata, wczesniej byl na ata.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

upsss, ale wtopa, fakt, to są dane napędu. W takim razie nie wiem jak to sprawdzić :/ a google mi nie podpowiada.

Dobra, ale ja bym się ogólnie od dysku odczepił, bo kopiowanie i takie tam przebiega raczej sprawnie, benchmark z EVEREST'a:

Linear read: Begin/Middle/End: 56.9/48.5/29.7 [MB/s]

Random Read: 42.9

Buffored Read: 123.3

Average read acces : 12.92 ms

w SMART też wszystkie parametry albo zawsze pozytywnie, albo w normie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

upsss, ale wtopa, fakt, to są dane napędu. W takim razie nie wiem jak to sprawdzić :/ a google mi nie podpowiada.

 

To ja podpowiem tak na przyszłość.. np. tak:

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ok, mam tak: supported: UDMA 6, active: UDMA 7 (troche dziwne że wspomaga 6 a chodzi na 7, czy się myle?). Więc dysk raczej ok. Na razie zrobie pożądki z dwoma pozostałymi dyskami, a później będe myślał co dalej. Dzięki wielkie za pomoc. Jakbyście mieli jakiś pomysł, co jeszcze sprawdzić to piszcie.

Dzięki

p.s. policicie jakiś program do partycjowania i formatu dysków?

Edytowane przez erni_k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w SMART też wszystkie parametry albo zawsze pozytywnie, albo w normie.

 

Dawaj Smarta wszystkich dysków, może być zakładka Health z HD Tune 2.55.

jakiś program do partycjowania i formatu dysków?

 

Windowsowe zarządzanie dyskami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na razie mogę tylko health dwoch dysków, trzeci się zbuntował jakiś czas temu, jak poodpinałem wszystkie, i naprawiałem dysk z czarnej serii seaget'a. Po jego podłączeniu, system nie działa, włącza się, ale chodzi jakby był na procku 486. Wyskakiwał jakiś błąd jak chciałem w niego wejść, nie pamietam jaki, ale google podpowiedziało że partition magic zrobi mu dobrze i nawet odzyskam dane, ale to później.

post-197365-0-35869500-1361043143_thumb.jpg

post-197365-0-84066700-1361043149_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popdiąłem trzeci dysk, maxtor 80GB sata. No i jest problem. Nie startował, podpiąłem podczas włączonego kompa. Ruszył. HD tune się zawiesza, załączam SMART z everest'a. W końcu ruszył i HD tune, również załączam. Do dysku nie da się zajrzeć. Już mniejsza o te 80GB ale chciałbym odzyskać z niego dane.

post-197365-0-12214700-1361054074_thumb.jpg

post-197365-0-89544100-1361054335_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trup.

 

Mógł powodować mulenie komputera.

Mogłeś go też ubić podkręcaniem, na chipach Via pci idzie w górę ze wzrostem fsb. PCI w granicach 37-40MHz potrafi być kilerem dysków, kart dźwiękowych sieciowych. Chociaż z drugiej strony, nie powinno to skutkować badsektorami raczej.

Możesz się próbować dobrać do niego MHDD, poczytaj jednak wcześniej instrukcje obsługi tego programu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz dzięki :) wczoraj jeszcze znalazłem ten temat: http://forum.purepc.pl/topic/307714-uszkodzone-sektory-bledy-odczytu-naprawa-dysku/, dzisiaj będę go reanimował.

 

Wiesz, Klaus z tym moim podkręcaniem to było tak, że podnosiłem mnożnik o kilka i słyszałem piszczenie i komp chodził kijowo, więc zaraz wracałem do fabrycznych ustawień.

Dysk mógł być powodem mulenia, ale gdy teraz był odłączony i nowy system, nadal mi się nie podoba, Paint nawet nie chodzi jak powinien, reklamy na stronach klatkują. Może to grafika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...