Skocz do zawartości
Frasier

Zasilacz 24 pin płyta 20 pin + kilka pytań.

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem zasilacz (Delta Electronics), który chciałbym wymienić w starym komputerze. Stara płyta główna ma złącze 20 pin, zasilacz 24 pin, bez odpinanej 4. Jest cała masa dostępnych przejściówek w odwrotnym kierunku (zasilacz 20 - płyta 24), ale w tym co mnie interesuje - nie widziałem. Wiem, że mogę odciąć te cztery nadliczbowe piny i nic się nie stanie, mogę też włożyć 24 do wtyku 20 i 4 będą wystawać (tylko, że nie ma chyba na to miejsca). Pytanie.

 

Jak rozpoznać, gdzie jest "początek", a gdzie "koniec" tego 24 pinowego wtyku? W skrócie - z której strony ciąć? Nie odłączyłem jeszcze 20 pinowego wtyku (bo ostatnio nie umiałem :-)), może jak go odwróce to zobaczę i będę wiedział. Najwyżej popatrzę po kolorach, czyli ciąć końcówkę:

http://en.wikipedia.org/wiki/ATX#Power_supply

żółty - czerwony

pomarańczowy - czarny

 

Rozprowadzenie kabli nie będzie problemem, po prostu zapamiętam jak były stare, ale... Czy do włożenia zasilacza musze wyjmować płytę główną? Pewnie zależy od obudowy, ale jak ostatnio patrzyłem na wnętrze swojej, to wydawało mi się, że po odkręceniu bedę w stani go wysunąć, choć jest dość ciasno i blisko procesora.

 

Ewentualnie porozglądam się jeszcze za przejściówką, ale już to robiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtyczka jest "wyprofilowana", żeby przypadkowo jej źle nie wpiąć. Przyłóż dwie wtyczki do siebie (20 do 24pin) i dopasuj profil - 4 "zbędne" piny same się znajdą. Zasilacz powinno dać się wyciągnąć bez odkręcania płyty.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. Wymiana nastąpi nieco później, bo patrząc na schemat na Wiki widzę, że "spiłowana" byłaby jedna z dwóch linii 12V (chyba, że mówię głupoty), która jest na 11 pinie wg. tabelki:

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/ATX#Power_supply

 

24 pinowa Delta ma 2x12V na 14A, stary Feel (który wiem, że jest zły i w ogóle z czarnej listy) ma jedną linię 12V i 18A.

Czy jak pominę te ostatnie 4 piny, to całościowo ta Delta nie będzie słabsza? Na pewno ma lepszą efektywność i jest (prawdopodobnie) młodsza, ale jednak...

 

Co do chłodzenia to jest boxowe i po przyjrzeniu się, powinno być dość miejsca.

Edytowane przez Frasier

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...