Skocz do zawartości
Dart9

Zgrabny pc +/- 2800zł (miniITX)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od pewnego czasu przymierzam się do zakupu nowego zestawu. Będzie służył do rozrywki (gry, multimedia, AutoCAD - proste projekty, głównie 2D).

Aktualny komputer ma już wieki - 8 lat i tyle tez jestem "do tyłu" z nowinkami.

Nowy zestaw miałby zawierać stacjonarkę. Monitor i SSD w najbliższej przyszłości. Pisząc "zgrabny"miałem na myśli mały deskop z ciekawym wnętrzem pozwalającym na małe OC - tego jeszcze nierobiłem ale chciałbym spróbować. Zauważyłem, że i5 3470 również można podkręcić.

Śledząc od jakiegoś czasu polecane zestawy oraz forum złożyłem taki zestaw:

http://www.morele.ne...ry/info/JU5Q82/ + obudowa

gdzieś na zagranicznym forum(nie pamiętam gdzie) przeczytałem, że ta płyta nie nadaje się zbytnio do OC, tzn. nie można podnieść napięć procesory a jedynie jego mnożnik - czy wiecie coś w tym temacie? Posiada ona 4-fazową sekcję zasilania..czy będzie dobra? Nie jestem obeznany z takimi tematami, myślałem, że chipset Z77 pozwala na podkręcenie. Wybrałem ją ze względu na cenę Dołączona grafika

Ewentualnie można zmienić płytę na MSI Z77IA-E53 7-fazowa sekcja zasilania, o ponad 100zł droższa. Zależałoby mi na WIFI i Bluetooth oraz 2x usb3 na panelu przednim (jesli chodzi o obudowę).

 

Czy wybrałem dobre elementy zestawu czy warto coś zmienić?

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw OK, do OC tego i5 wystarczy płyta Gigabyte, ale warto zainwestować w jakieś tanie chłodzenie, żeby było cicho i chłodno, np Silentiumpc Fera Pro. Dorzuciłbym też do zasilacza - XFX Core 550W jest 40zł droższy, ale to mocniejsza i pewniejsza konstrukcja seasonica.

 

Swoją drogą jest wiele zgrabniejszych i tańszych obudów ITX, np Cooler Master Elite 120 Advanced http://www.morele.ne...0a-kkn1-499405/

 

Tylko wtedy jedynie chłodzenie niskoprofilowe wchodzi w grę, np http://www.morele.ne...am2-am3-309637/ albo http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-scythe-shuriken-rev-b-scsk-1100-280943/

Edytowane przez humanoidal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o mniejszych/zgrabniejszych obudowach ale obawiałem się o chłodzenie podzespołów przy bardziej upchanych między sobą. Brałem pod uwagę też wersję zestawu mATX. Tyle, że gorsze chłodzenie (co prawda zawsze można dokupić wentylator) ale przede wszystkim więcej miejsca zajmuje i niekoniecznie można na biurku/komodzie/szafce ulokować zestaw mATX z większym/wydajniejszym chłodzeniem CPU.

..i mam dylemat niestety, i wersja tańsza z obudową.

Pierwsza (mniejsza) przedstawiona wersja, nie ukrywam jest mi bliższa. Ale mam pytanie. Kiedyś naczytałem się o sekcjach zasilania i czy nie lepiej gdy ma więcej faz? Nie przekłada się to na kultrurę/jakość pracy wszystkich podzespołów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ma wpływ różnica lepkości pasty? znalazłem kilka róznic w pastach arctic mx-2

Arctic MX-2 lepkość 850 - taką zakupiłem

Natomiast niektórzy sprzedawcy podają lepkość = 2850 a opakowanie ma jeszcze w nazwie "cooling" arctic cooling MX-2 i ma nieco inne opakowanie.

 

Czy to dwie rózne pasty/producenci? (podróbki)?

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie obawiałem się,że dokonałem zakupu pasty " podszywającej się " pod Arctic cooling mx-2. A z gumą do żucia to takie porównanie (pasty złej jakości). Zmyliły mnie te zróżnicowane wartości oraz opakowania w różnych sklepach. Ale uspokoiliście mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała przestroga i kolejna mała prośba.

Podzespoły trafiły do mnie. SilentiumPC fera pro 1224 + grafika (jakakolwiek) to nieudane połączenie. Cooler wystaje ponad gniazdo PCI co uniemożliwia wpięcie karty, jest zbyt szeroki - mowa o płycie Gigabyte Z77N - WIFI. Według moich spostrzeżeń szerokość coolera nie może być większa niż 105-106mm (53,5mm od środka podstawki do gniazda PCI).

Przeglądam inne chłodzenia ale albo mniejsze są głośniejsze albo równie duże jak fera pro.

 

EDIT

chyba,że można montować chłodzenie obrócone o 90 st tak by ciepłe powietrze wydmuchiwane było w ..środek obudowy

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

termalright HR 02 też jest zbyt szeroki. Nie chodzi o obudowę bo do niej wchodzą nawet wysokie chłodzenia (175mm) ale o płytę główną, która ma blisko PCI i gniazdem procesora i szersze kolidują z wpiętą grafiką. Asus P8Z77 I Deluxe ma w sporej odległości te gniazda(procesor mniej więcej na środku płyty) ale cena ...

Myślałem o wymianie na takie:

http://www.morele.ne...sk-1100-280943/ Scythe Shuriken

http://www.morele.ne...mz-2000-280942/ Scythe Samurai ZZ

Co o nich sądzicie?

 

PS.

Brałem pod uwagę obrócenie Fera Pro o 90stopni (montaż bokiem) ale czy nie będzie miał zbyt mało miejsca by zaciągać chłodniejsze powietrze? - odległość od karty grafiki będzie kilka mm, nie będzie ona przeszkadzać w tym zadaniu?

Wie ktoś może jak/gdzie wpiąć do płyty głównej drugi wentylator obudowy?

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macho możesz ustawić bokiem i nie będzie kolidował z grafiką. Możesz go puścić też pasywnie i nie musisz się martwić o ustawienie wentylatorów, wystarczy ten, który wyciaga powietrze z budy w okolicach chłodzenia.

 

Jak masz w płycie głównej tylko jedno złącza na wentylator to potrzebujesz splittera, coś takiego https://www.cooling.pl/phobya-rozgaleziacz-4pin-pwm-na-3x-4pin-pwm,produkt,552724.html

Edytowane przez humanoidal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thermalright HR 02 Macho bokiem też nie będzie pasował ponieważ rurki wychodzą z radiatora na pewną,dłuższą odległość i przeszkadzać im będą kondensatory umiejscowione obok gniazda procesora. Przynajmniej przeszkadzały Fera Pro gdy przymierzałem a w Fera Pro bardziej "uciekają" skośnie do góry i nie wystają tak jak w Macho.

 

Ale problemy z tym ITXem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety, małe pcb to wszystko upchane. Z lepiej rozplanowanych itx płytek(jeśli chodzi o gniazdko procesora) to któryś zotac na z77 i asus p8z77-itx. Rozejrzyj się za xigmatek praeton LD964. Jedno z niewielu chłodzeń bezproblemowo pasujących na asrocka z77e-itx więc podejrzewam, że u Ciebie większych problemów też być nie powinno, ale upewnij się w googlach, że ktoś już je sparował bez problemu bo a nuż coś tam będzie wadzić. Swoją drogą box da sobie radę bez problemu, a zależnie od szczęścia może być cichy lub nie, sprawdzić nie zaszkodzi.

 

Swoją drogą, płytka bardzo fajna, ale brak regulacji vcore w z77? Przecież to to strzał w stope gigabyte'a harpunem ze zubożonego uranu jest -.-' Tymbardziej, że pierwszy raz od iluś tam generacji taki wysyp fajnych itx'ów na rynku jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up
Scythe grant kama cross rev. B zbyt szeroka i długa- po prawej stronie płyty głównej DDR(wcześniej kondensatory), na dole karta graf.(w odległości 52mm od środka gniazda procesora i tym samym od środka radiatora chłodzenia).

@zbx
No powiem, że wymiarowo wygląda na to, że się zmieści. Nawet trafiłem na przykłady montażu http://www.forcca.co.../cooler01/70484

Chodzi o to, że sama obudowa zmieści wysoki cooler ale gniazdo procesora jest dziwnie usytuowane(nie na środku). I tu zależy od szerokości coolera czy będzie kolidował z kartą.
Znacie jakieś naprawdę dobre chłodzenia do 100mm szerokie? - ja już dostaje oczopląsu :/

Edit
Różnie określają sprzedawcy szerokość/głębokość.
Ustawiając chłodzenie prostopadle do karty graf. i równolegle do DDR, która długość określana jest jako szerokość?
Czy tzw. "szerokość" to grubość wentylatora+grubość radiatora a "głębokość" to najczęściej średnica wentylatora? Czy odwrotnie?
Nadal wałkuję sklepy..i wymiary
.

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa pytania :)

1. Do moderatora

Czy mogę zaproponować w temacie (innym- o chłodzeniach) sprzedaż Fera Pro bo jako początkujący użytkownik nie mogę założyć tematu w dziale sprzedaży? Czy nie będę naruszał regulaminu?

 

2. Jeśli na pyt.1 odp. będzie negatywna (wolałbym by tak nie było bo z coolera nawet folia zabezpieczająca nie była zdejmowana ) to nasuwa się inne:

Czy rurki miedziane są puste czy są może czymś wypełnione np. pełna miedź, czy tez jakimiś substancjami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli oddam do sklepu to na "-" będę 40-60zł, zależnie od firmy kurierskiej, niezbyt jest to opłacalne. Wolałbym sprzedać bo cooler ma 4 dni od dostarczenia i tylko był przymierzony w celu sprawdzenia.

 

Ale w dziale "Giełda" niestety nie mogę zamieścić tematu wg regulaminu, zablokowana jest dla mnie ta opcja jako początkującego użytkownika.

 

Co do modyfikacji .. Dołączona grafika humanoidal dobrze dedukowałeś Dołączona grafika chciałem spróbować jedynie podgiąć a raczej wyprostować minimalnie ( około 2mm bo tyle wystarczyłoby) w miejscu ich fabrycznego zagięcia. Dałoby to miejsce dla kolidujących kondensatorów i możliwość montażu bokiem.

Ale jak się domyślam z Twojej wypowiedzi Humanoidal to jest to eksperyment z małą szansą powodzenia.

 

Ale gdyby była możliwość zamieszczenia informacji o sprzedaży i ktoś chciał kupić kilkudniowy, nieruszany cooler byłbym rad :]

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższym czasie Dołączona grafika

Jakie wentylatory do obudowy są ciche i wydajne? Można ufać parametrom podanym przez producentów lub sklepy?

I mam pytanie dotyczące rozgałęziacza 4pin PWM, Np. podany przez Humanoidal'a, posiada on jedynie na jednym rozgałęzieniu cztery "bolce" natomiast na dwóch pozostałych rozgałęzieniach jedynie trzy (bez jednego z dwóch środkowych) ?

https://www.cooling....ukt,552724.html

inne w sieci także posiadają rozgałęzienia podobne , ale nie wszystkie, niektóre posiadają 4 np. http://images.okazje...wm-splitter.jpg

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...