Skocz do zawartości
Kamil>>>

Konstrukcja sieci

Rekomendowane odpowiedzi

Obrazek 1 Dołączona grafika

Obrazek 2 Dołączona grafika

 

Mam kilka pytan dotyczących sieci, mamy zamiar zrobić cos takiego jak na rysunku, ale w sieci nikt nie ma większego pojęcia o tym więc ja się tym zająłem. chodzi o to czy tak konfiguracja będzie dobra i czy wszystko będzie działać:?:

Czy ludzie w połączeniu szeregowym muszą mieć cały czas włączone kompy i czy na rys 2 można wyłączyć kompa a sieć będzie działać bo jest switch z oddzielnym zasilaniem:?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na dobra:

 

chodzi o to czy tak konfiguracja będzie dobra i czy wszystko będzie działać:?:

tak, ale lepiej wszędzie dać skrętkę - wszystko zależy od odległości

Czy ludzie w połączeniu szeregowym muszą mieć cały czas włączone kompy[...]

nie

[...]czy na rys 2 można wyłączyć kompa a sieć będzie działać bo jest switch z oddzielnym zasilaniem:?:

tak

 

to wszystko to PODSTAWY funkcjonowania sieci - ty wogóle wiesz, za co się zabierzasz? :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie popieram przedmowce. Zwlaszcza co do hub/switch. Niema sensu przy obecnych cenach robic czegokolwiek na BNC oprocz uzasadnionych przypadkow - odleglosc(i tak czeto da sie to ominac przy odrobinie dobrych checi)

Jezeli chodzi o bledy to chyba jednak jest - z huba wychodza dwa kable koncentryczna ja sie z takim hubem nie spotkalem ale moze sa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musi być na BNC bo najdalszu kopm to jakieś 160m od HUBa. A te schematy to sam zrobiłem i teoretyczni wiedziałem jak to ma działać ale tylko chciałem sprawdzić u kogoś kto sie dobrze zna na tym. A ile kabel do szeregowego kosztuje bo nie wiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o bledy to chyba jednak jest - z huba wychodza dwa kable koncentryczna ja sie z takim hubem nie spotkalem ale moze sa.

W hubie byloby 1 wyjscie BNC do ktorego podlaczasz T-conectora i do niego z jednej strony te 3 kompy, a z drugiej 1 komp. Wszystko na jednej linii koncentryka.

 

A taka propozycja. Zamiast laczyc komputery koncentrykiem dac w polowie jeszcze jednego switcha. Wtedy odleglosc bys mial 2 x 75m, co powinno w sumie dzialac jesli switch tez wmacnia sygnal...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do szeregowego tyle samo co do rownoleglego ;) zwykle BNC tyle ze to w ch*** drogie jest - ja na twoim miejscu bym bral skretke - 160 bez problemu powinno pociagnac i pewnie nawet na 100 mbit/s , ale nawet gdyby nie to bedzie 10mbit/s czyli to samo co BNC a wychodzi taniej ;) - poczytajnajpierw bo nastepny twoj post bedzie o zaciskaniu koncowek ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas jest 150m na takim specjalnym kabelku...To jest bodajze skretka ekranowana - mozna nia ciagnac bodajze do 200m. Lepsze by bylo takie rozwiazanie (kabelek ma 8 zyl, standardowo)...

Dołączona grafika wymieklem Dołączona grafika

a co do pytanka.... wszystko bedzie dzialac. jezeli chcesz miec koniecznie BNC to zrob tak. te kompy co masz u gory pod BNC wrzuc na skretke, a te co sa >100m daj na BNC (pewnosc, ze bedzie chodzic). chyba, ze chcesz zaryzykowac to wrzuc wszedzie skretke (powinno dzialac, ale nikt Ci na to nie da gwarancji bo skretka jest do 100m)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musi być na BNC bo najdalszu kopm to jakieś 160m od HUBa. A te schematy to sam zrobiłem i teoretyczni wiedziałem jak to ma działać ale tylko chciałem sprawdzić u kogoś kto sie dobrze zna na tym. A ile kabel do szeregowego kosztuje bo nie wiem?

A czy hub musi musi byc w tym miejscu, nie moze byc tak umiejscowiony aby z jednego punktu odleglosc byla na poziomie 100-120m? Pozatym duzo prostrzym rozwiazaniem bedzie wstawienie dodatkowego switcha w celu wzmocnienia sygnalu. Ja z bnc bawilem sie jakies 5-10 lat temu i zawsze byly jakies klopoty(no prawie zawsze ;) ). Dodatkowo jestes uzalezniony od innych. Cos sie kiedys stanie i aqrat wtedy ktos wyjdzie i dany segment sieci bedzie lezal. Pozatym jak sie wepchasz w bnc male mozliwosci rozbudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale tam gdzie ma być BNC to nie mogę dać skretki bo do każdeko kompa musi być HUB bo jka włożyc dwa kable skrętki do jednej kary siecowej.

Qrde teraz to juz nie kumam co jest grane :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiemy sie ;) chodzi o to, ze masz huba(lepiej switcha ;)) i od niego lecisz OSOBNYMI kablami do kazdego usera ktory mial byc na BNC :P

Tak byłoby najlepiej ale przecież kable wtedy to nie wiel ile bedą kosztować, teraz licze ile co będzie kosztować i dam znać jak będzie zrobione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poruszyliście ciekawe zagadnienie czy jest spoosób na zwiększenie dopuszczalnej odległości pomiędzy switchem a kompem niż 100m. Mnie na kablu dobrze zekranowanym kablu (nie oamiętam oznacznia ale kable jest grubszy niż przeciętny bnc) udało się pociągnąć 120m. Niestety potrzene jest więcej. Może jakiś wzmacnicze są, nie mam pomysłu jak ciągnać wiecej. Z tym że BNC odpada, musi być jakaś uber skrętka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poruszyliście ciekawe zagadnienie czy jest spoosób na zwiększenie dopuszczalnej odległości pomiędzy switchem a kompem niż 100m. Mnie na kablu dobrze zekranowanym kablu (nie oamiętam oznacznia ale kable jest grubszy niż przeciętny bnc) udało się pociągnąć 120m. Niestety potrzene jest więcej. Może jakiś wzmacnicze są, nie mam pomysłu jak ciągnać wiecej. Z tym że BNC odpada, musi być jakaś uber skrętka

:arrow: skrętka ekranowana

:arrow: hub/switch pośrodku kabla jako wzmacniacz

:arrow: ustawić prędkość 10Mbit/s na kompach "na końcu" kabla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bnc laczysz szeregowo od kazdego kompa do kazdego po kolei - a skretka DO KAZDEGO KOMPA MASZ OSOBNY KABEL - Z JEDENJ STRONY PODLACZONY DO KOMPA Z DRUGIEJ DO HUBA - (sorry za caps ;) ) - wiec masz wiecej kabal do polozenia ale wiekszy przesyl - pozatym mozesz miec problem jak bedzie BNC na polaczenie huba ze switchem bo jeden bedzie na skretce drugi na BNC.

 

Noose te normy sa z kosmosu ;)

 

skretka jest niby do 100 m a juz slyszalem o 240 m na 100 mbit/s

 

a BNC jest do 180 a wiem ze kumpel polozyl 414 m i dziala :D bez gubienia pakietow :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no no no...panther nie rozpedzaj sie ;]

100base-t na 240m bez koncentratorow po drodze to rekord swiata normalnie ;]

 

pozatym sa huby/switche rj45+bnc , wiec nie widze problemu w laczeniu dwoch sieci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że lamer jestem w tym temacie ale chyba dlatego jest forum :)

Poczytałem trochę o sieciach i zmieniłem koncepcję, teraz można krytykować:)

Czekam na uwagi!!! co nalezy jeszcze zmenić.

 

 

Komputer 1 192.168.0.1 255.255.255.0 Gateway (SDI)

Komputer 2 192.168.0.2 255.255.255.0

Komputer 3 192.168.0.3 255.255.255.0

Komputer 4 192.168.0.4 255.255.255.0

Komputer 5 192.168.0.5 255.255.255.0

Komputer 6 192.168.0.6 255.255.255.0

 

 

mSwitch desktop 10/100 5-Port [DES-1005D]189,10 zł

Hub Desktop Ethernet 5 port (5x RJ-45) 108,58 zł

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

guzik prawda z ta skretka, moze i pociagniesz na ta odleglosc, ale jak jakies przebicie, ktos urwie ci kabel to...trudno naprawic skretke, a taki bnc, lutownica albo normalnie laczysz kabel (na sline ;) ) i juz dziala, wiem to z doswiadczenia, ktos ci przetnie BNC, to naprawa potrwa doslownie minute, ktos przetnie skretke.... (da sie w ogole naprawic)

 

PS. widze ze BNC juz nieatkualne zakladajac ze twoj drugi rysynek jest ostateczny, zostawilbym na twoim miejscu tego switcha przy trzecim komputerze, stawiajac go dopiero przy czwarty, odleglosc miedzy jednym switchem a drugim wzroslaby do 110...a to nie jest porzadne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pff... a co to za problem naprawić skrętkę? nie rozumiem? Ostatecznie można nawet zarobić końcówkę i połączyć złączką.

Szczerze, nie mam bladego pojacia jak naprawic przecieta skretke!!

opcja ze zlaczka i owsze, ale do tego przydalaby sie zaciskarka, dodatkowe koncowki i sama zlaczka, a to dodatkowe koszty.

Z BNC nie ma zadnego problemu, troche dobrej tasmy klejacej, kasek noza, lutownica (choc nie musi) dwie sekundy i po sprawie, zadnych zlaczek, koncowek, to jest plus koncentryka i w miejscach narazonych na dzialanie glupoty ludziej jest wrecz wskazana!

Idelanie nadaje sie do laczenia sieci, ale w przyadku sieci pokazanej przez kolege oczywiscie nie polecam, trzeba tak kombinowac zeby wyszla skretka, tak jak na ostatnim rysunku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...