Skocz do zawartości
mati199537

Ekonomiczny komputer jako serwer - moga być używane części

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zamierzam zrezygnować z domowego routera TP-LINK TD-W8960 na rzecz bardziej profesjonalnego rozwiązania: routera na komputerze-serwerze z oprogramowaniem Vyatta lub pfSense. Obecnie testuję takie rozwiązanie na takim komputerze:

- E6300 1,86 @ 3,2GHz

- Asus Commando

- G.Skill HZ 800MHz@950MHz CL4

- Gainward GF6600

Taki router super spłenia swoje zadanie, jednak jest zbyt mocny dla moich wymagań, a co za tym idzie ma zbyt duży pobór mocy. Pobór mocy routera to ok: 8W. Jestem więcej niż pewny, że PC'ta, który tyle będzie pobierał o właściwościach routera nie złożę, ale chciałbym zwrócić, że pobór jest tu westią kluczową. Wiem, że zintegrowana k.graficzna jest tutaj jak najbardziej wskazana. Procesor - nic nadzwyczajnego, obecnie jest obciążany śrendio na 0,2% po 4h uptime'u. Kwestia główna to minimum 2GB szybkiego RAM'u. Zanim jednak coś polecicie, to możecie mi przybliżyć pobór jakiego moge się spodziewać? Uwzględnijcie dwie karty sieciowe z RJ45 i jedną WiFi, Budżet to najlepiej coś do 700zł max. W skład ma wchodzić jakiś mały dysk, mobo, ram i cpu. Ewentualnie możecie dorzucić jakieś psu, żeby corsair'a 650W nie męczyć na niskim obciażeniu.

 

Pozdrawiam,

mati199537

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba nic sensownego z 2xRJ47 nie znajdziesz.

 

Ogólnie to tak:

http://allegro.pl/sh...item=3003527082 - kupiłem 2szt i zaraz wezme kolejne 3 - siedzą w nich Seasonic 300W 80+ Bronze oraz DELTA 250W 80+ Bronze Dołączona grafika Obudowa mała, blacha gruba - wszystko sztywne Dołączona grafika do tego beznarzędziowe montowanie napędów i kart Dołączona grafika W tej cenie na prawde warto się zaopatrzyć, front panel troche porysowany ale spray załatwi sprawe - widać czyszczą magazyny z żelastwa ^^

 

A dalej to znajdz jakąś płytke 1155 z dużą ilością portów PCI - wetkniesz sobie sieciówki - do tego albo używany g530 albo nowy G550/G1610/20 i ram ddr3

 

taki zestawik weźmie ci ok. 15-20W Idle do MAX 40W pod pełnym obciążeniem.

Do tego wydajnościowo będzie znacznie mocniejszy od tego co masz teraz Dołączona grafika gdybyś tam chciał kiedyś postawić server do gier - droga wolna Dołączona grafika

 

@down - drogie rozwiazanie ^^ szkoda troche takiej płytki jako router Dołączona grafika Wifi można rozwiązać po USB - taki TL-WN721N (150Mbps, lub o nr wyzsza wersja 300Mb) - Pracuje u mnie w HTPC na ubuntu bez problemu - zasieg nawet nieco lepszy niż przy karcie na pci z antenka. Chipset Atheros.

Edytowane przez Chemik16
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję rozwiązanie bazujące na GA-B75N + Celeron G1610. Razem ok 470zł

Dysk, proponuję jakiś 2,5 cala http://proline.pl/?p=ST500LT012

Za ram zostało 30zł Dołączona grafika

Pobór pewnie w granicach 30-40W w zależności od sprawności zasilacza.

 

Można też próbować czegoś na Atomie, tu jest niestety tylko 1 sieciówka, wifi musiałoby być na minipci-expres.

 

Albo bierz gotowy serwer Dołączona grafika Trudno mi tu niestety określić pobór mocy. Geniusze energooszczędny procesor testowali w zestawie z nForce 590 SLI + GTX8800.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Klaus gotowe serwery zazwyczaj ciągną sporo prądu, a przynajmniej te starsze, które mieszczą sie w przedziale ceny jaką jestem w stanie wydać.

@chemik16 jeśli taki zestaw faktycznie będzie brał ok. 20W to będzie super :D

Chyba każda obecnie płyta główna ma kartę sieciową, więc tylko drugą bym dokupił dla rj45 i jeszcze jedną wifi i będzie Ok.

Jeszcze rano sprawdzę, bo teraz na szybko z telefonu to ogarnąłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ;) Osobiście po dłuższym zastanowieniu stwierdzam, że obedzie sie bez tego rozwiazania w mojej sieci, a rachunki za prąd i tak są juz wystarczajaco wysokie :D. Myślałem, że na dłuższa metę się może opłacić, jednak póki co musi mi starczyć zwykły router, a obecny komputer który pełnił funkcję kolejnego routera pozostanie platformą do testów/nauki ;)

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ładnie, człowiek się tu produkuje a ten się poddaje... ;)

 

Masz ciekawe pomysły, przemyśl coś z tego:

http://allegro.pl/gigabyte-ga-c7v7vx-rh-via-c7-1ghz-itx-router-epia-i2998259783.html

http://allegro.pl/intel-desktop-board-d425kt-z-procesorem-1-80ghz-i2988610622.html

http://allegro.pl/intel-d201gly2a-miniitx-i3007639861.html

http://allegro.pl/via-epia-ex10000eg-fanless-miniitx-uzywana-favat-i3004128023.html

http://allegro.pl/mini-itx-gigabyte-6vle-vxl-via-c3-dysk-ssd-i3006949655.html

 

Jeśli nie miałeś zamiaru osobno zarządzać kartą wifi i osobni lan, wystarczy druga karta lan na pci. Obecny router wykorzystasz do rozsyłania wifi i jako switch.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodziło, że chciałem być bogiem mojej sieci domowej. Obecnie jestem, ale niestety tylko dla jednego komputera. Przedstawiłeś ciekawą alternatywę, więc może opiszę dokładniej sprawę:

Jestem w 2 klasie technikum na profilu informatycznym. Interesuję sie informatyką w szerokim zakresie, ale przez to tylko po trochu. Wiem, że dobre to nie jest i powinienem sobie obrać jeden kierunek i go rozwijać, ale wciąż nie jestem do końca pewny, co chciałbym robić, no ale nie o tym miałem mówić.

Zawsze miałem do dyspozycji jeden komputer i to czesto na spółkę z siostrą/rodzicami. Obecnie prawie wszyscy pokupowali sobie laptopy, więc komputer stacjonarny(patrz na sygnaturkę) został dla mnie. Uczyłem się trochę programować, stawiałem różne serwery, próbowałem różnych systemów itp. itd. Nadszedł czas, gdy chciałem spróbowac swoich sił w ExtremeOC(zestaw na którym obecnie jest router służył własnie do OC ;) ), jednak po jednej sesji z suchym lodem stwierdziłem, że to bez sensu, skoro to tylko dla zabawy. Zabawy, która kosztuje, a ja przecież jako dzieciak dużo kasy nie mam. Tak więc na obecnym sprzęcie postawiłem router. Z powodu braku karty sieciowe WiFi, którą by obsłużył FreeBSD lub chociaż linux, zostałem zmuszony do zarządzania komputerami podłączonymi przewodem. A że taki mam tylko jeden, to tylko jego poczynania mogłem śledzić. W zasadzie robiłem to dla zabawy, bo chciałem się nauczyć czegoś nowego, więc myślę, że kupno karty sieciowej typu Linksys WMP54G wystarczy, skoro i tak to będzie "na czas aż ogarnę sprawę w stopniu zadawalajacym".

Wracajac do Twoich propozycji - faktycznie są bardzo ciekawe, jednak, jak sam pewnie wywnioskujesz z mojej wypowiedzi, skoro to wszystko do nauki i nie jest na stałe, to raczej bez sensu wykładac na to kasę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad legendą pod względem możliwości modyfikacji - WRT54G, jednak to dość słaby sprzetowo router, by utrzymać "grubszy" soft. A głównie chciałem mieć snort'a no i móc przeglądać pakiety innych domowników (oczywiście za ich zgodą i w celach naukowych :D), filtrować ruch i pobawić się głownie z zabezpieczeniem takiej sieci. DLatego padł wybór na oprogramowanie typu pfSense/Vyatta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś, że masz tylko jeden komputer połączony przewodem, a przecież w laptopach domowników mozna wyłączyć wifi i też je podpiąć kabelkiem. Przynajmniej na chwilę - zobaczysz, czy to w ogólę jest tym, czego szukasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy ja już jeden komputer mam połączony kablem i potrafię nim jakoś tam zarządzić. Odnośnie zabepzieczeń, też już na ten jeden komputer ustawiłem snort'a i dansGuardian'a, więc wiem mniej wiecej, czego się mogę spodziewać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...