Skocz do zawartości
Piospi

Komputer do 1400 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Mojemu ojcu właśnie wysiadł stary komputer i czas kupić nowy. Na komputerze będzie tylko office, internet, muzyka i filmy (żadnych gier). Na ten cel mam 1200-1400 zł.

 

 

Oczywiście obudowa i karta dźwiękowa już jest, co sądzicie o tym zestawie ?

 

    

 

Intel Core i3-3220 BOX - 439 zł

ASRock B75 Pro3 - 267 zł (wszystko oprócz MSI...padły mi dwie płyty i nie mam zamiaru nic kupować od tej firmy)

Seagate Barracuda 3.5'', 500GB, SATA III, 7200RPM, 16MB - 199 zł (czy coś innego polecicie ? WD albo Hitachi ? nie mam jakoś zaufania do Segate'a..)

Be Quiet! Pure Power L7-530W 80plus, activePFC, 2x12Vrails,2xPCI-E (BN106)- 229 zł (starczy taki czy za mocny do takiego zestawu ? czy może wziąc jakiegoś Seasonica ? wolę dopłacić i mieć naprawdę solidny zasilacz)

 

 

Nie wiem kompletnie jakie pamięci wziąć - na bank wezmę 8 GB.

 

Jakieś sugestie ? Dołączona grafika

Edytowane przez Piospi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego, że to będzie komputer naprawdę na kilka ładnych lat to wezmę (gdyby ten stary nie padł to nie byłoby chęci kupienia nowego ;) ):

 

 

Intel Core i5-3470 3.20GHz BOX

Asrock B75 PRO3

Elixir Generic, 8GB 1333 MHz DDR3 CL9 DIMM Nanya Elixir

Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 500GB, SATA III

Zasilacz Corsair VS 450W

 

Tylko boję się o pamięci, nawet nie wiem czy są dobre choć są polecane... :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw jest do przewidzianych zastosowań kosmicznie przestrzelony. Tu nawet byłaby wątpliwość o zasadność i3, a dałeś i5 Dołączona grafika. Masz swoje powody i ok, ale jestem pewien, że ojciec bardziej doceniłby dysk SSD, który przełożyłby mu się na działanie systemu i uruchamianie aplikacji. Powiesz mu tylko, żeby magazyn sobie robił na HDD i tyle. No, może coś tam skonfigurujesz jeszcze za poradnikiem tu na PPC, ale można się bez tego obejść. Efekt będzie bardziej zauważalny niż wejście w i5. Jak koniecznie chcesz zachować choćby pseudo 4 rdzenie w i3 (co nie musi być głupim pomysłem), to przeliczyłbym, czy nie starczy na jakis tani 64/60GB dysk SSD. Polecane masz w przyczepionym wątku na forum w dziale dysków.

 

Co do Hitachi, to już go nie ma (jako samodzielna firma na rynku HDD). Podobnie jak nie ma już tam niestety Samsunga. Został tylko WD i Segate, które kupiły dwie wspomniane wczesniej firmy, ale która która już nie pamiętam (WD chyba Hitachi). Bodajże Toshiba jeszcze coś tam działa, ale mogę się mylić. Mamy klasyczny duopol z jego wszystkimi negatywny konsekwencjami i "zmowami".

 

Aha, a co do pamięci, to też nie ma się czego bać. Normalne, jak każde inne. Obecnie Intel nie jest na nie "wrażliwy" i producent ma drugorzedne znaczenie, tym bardziej jak nie ma OC.

Jak nie masz co robić z pieniędzmi, to możesz kupić 1600, może nawet 2x4 dualchannel, bo komputer będzie się opierał na zintegrowanej karcie graficznej, ale różnica w działaniu nie będzie duża. To nie APU.

 

W sumie mogę wkleić:

Od 215zł - Kingston V300 60GB CENY - najlepszy z budżetowych SSD [sandForce],

Od 259zł - Plextor M5S 64GB CENY - [MARVEL] w rozsądnej cenie,

Od 274zł - Crucial m4 (C400) 64GB CENY - następca świetnego C300 bazujący na nowej rewizji tego samego udanego kontrolera [Marvell], niska awaryjność,

 

a tu wątek

 

Podsumowując:

 

brałbym i3 (choć G2020 też byłby ok), za zaoszczędzone po rezygnacji z i5 ok. 200 zł kupił SSD i ewentualnie zobaczył czy manwer z pamięciami byłby możliwy (1600, ew. 2x4, ale tylko jeżeli różnica w cenie byłaby symboliczna, ta co wybrałes jest ok).

Edytowane przez Frasier
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na pewno warto kupować SSD dla Worda, Firefoxa i Outlooka Express ? Mojemu ojcu naprawdę nie robi to różnicy czy system się uruchomi 15 sekund szybciej.

 

Stary komputer był naprawdę tragiczny, coraz nowsze programy chodziły coraz gorzej (typu firefox i kaspersky, które z wersji na wersję są coraz bardziej ociężałe). Więc nie byłby lepszym wyborem nowszy mocniejszy procesor ? Tym bardziej, że ten komp będzie dopóki sam nie padnie.. :]

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem bierz któregoś pentiuma ivy bridge do tego dysk SSD. Z własnych doświadczeń mogę porównać kompa z pracy i7, 16GB ramu, postawionego na zwykłym dysku talerzowym i uwierz, że pod względem płynności pracy i ogólnie pojętego komfortu nie ma porównania do celerona z SSD. Mówię tu o zastosowaniach, które przytoczyłeś na początku.

Edytowane przez honor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili jedyne na bym głupi g530 się męczy to visual studio. Oczywiście za 5 lat pewnie będzie zupełnie inaczej. Dlatego co prawda na 2 lata g2020 by wystarczył, ale i3 to nie jest głupi pomysł na dłużej. Oczywiście o ile nie wejdzie jakiś nowy zestaw instrukcji, który wymusi zmianę procesora mimo zapasu mocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja sprawa. SSD nie tylko sprawia, że system uruchamia się szybciej, ale też wszystkie odczyty z zainstalowanych aplikacji działają sprawniej. Ponadto poprawia ogólną responsywność systemu. Co kto lubi, ja bym wolał SSD niż MHz, które będą leżeć odłogiem niewykorzystane. Zmiany z i3 na i5 na pewno nie odczuje w takich zastosowaniach, ale i3 + SSD już tak.

Edytowane przez Frasier
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam posiadam dysk SSD i bez przesady, fajna sprawa ale dla starszego człowieka i FireFoxa oraz Worda nie ma aż tak wielkiej potrzeby kupowania dysku SSD.

 

 

 

Dobra, już wiem co brać i dzięki za porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale na prawdę mnie śmieszy to, jak niedawno obiecywali wstawanie systemu w 20s dzięki i5 i ssd, a na moim budżetowym sprzęcie ekran logowania widzę po 20s około...

 

Jasne, wszystkie operacje na tym dysku będą szły szybciej. Jednak ile to zmieni, jeśli pendrive czy dysk zewnętrzny jest wolniejszy od zwykłego talerza? Jeśli procesor nie jest w stanie tak szybko dekompresować danych? A to, że word wstanie 2x szybciej... To już kwestia tego, że jest tak źle napisany, że widać tą różnicę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałes co wybierasz :-). Jak i3, to możesz rozważyć dołożenie 50 zł do i3-3225, ma zintegrowaną kartę graficzną HD4000 zamiast HD2500. Zapomniałem o tym procesorze, bo jest rzadko polecany, bo przy takich zastosowaniach to już albo dedykowana, albo obojetnie jaka integra. Jednakże, jeżeli to ma być komputer na "lata" to czasami warto dopłacić.

 

Może napiszesz co wybrałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Frasier - dzięki za porady :)

Już mam taki mętlik, że postanowiłem zrobić tak:

 

- wezmę SSD dla świętego spokoju, byłby to Crucial M4

- Nanya Elixir Generic 8GB 1333 MHz

- ASRock B75 Pro3

- WD Blue 500 GB

- Corsair VS 450W 80 Plus 120mm

- Lite-On iHAS124-04

 

 

Pozostaje sprawa tylko tego procesora. Chciałem wziąć jakiegoś i5 dla jednej gry MMO, ale raczej nie będzie się dało komfortowo grać na HD4000/25000 - mam rację ? Dlatego jednak już pozostają zastosowania podane w pierwszym poście. Czy taki i5-3350P będzie dobry ? Tak jak pisałem, komputer będzie pracować do *sranej śmierci, więc chciałbym żeby przez możliwie najdłuższy czas był w miarę wydajny Dołączona grafika

Edytowane przez Piospi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i5-3350P nie ma zintegrowanej karty graficznej. Napisz co to za MMO, może WoT? Jeżeli WoT, to trafiłem niedawno na wątek (i nie mogę go znaleźć teraz...) gdzie nawet dobrze działał na i3-3225. Najlepiej jak znasz tytuł gry poszukać w internecie, poszukać na youtube - jest zaskakująco dużo testów "real life", bo ludzie chcą wiedzieć w co moga grać na tych biurowych komputerach... Wiadomo, że APU AMD będzie miało lepszą grafikę, ale słabszy procesor, który starczy na "krócej". Niedawno widziałem testy Sleeping Dogs na HD4000... Kwestia ustawień i rozdzielczości.

 

Aha, dla świętego spokoju przy integrze rozważyłbym 2x4 + (ew.) 1600. Nie wiem czy są gdzieś jakies testy jak to się przekłada na wydajność, ale nie zaszkodzi.

Edytowane przez Frasier
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, miałem na myśli WOTa :)

 

 

Z tego co widzę to i3-3225 ma lepszą integrę od np. i5-3470. Z kolei ten drugi jest mocniejszy w testach z programami. Szkoda, że i5-3570 nie ma HD4000.

 

 

To lepiej jest wziąć słabszy z mocniejszą integrą ? Czy ten drugi mocniejszy, ale z gorszą grafą ? Tutaj mi zależy żeby ojciec miał jak największy zapas niż żebym ja mógł popykać (rzadko) w jakiegoś WOTa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...