Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Przyszło mi kupić nowy dysk do laptopa (netbooka).

Troche zielony w temacie jestem i na początek zastanawiam się czym sie rózni WD Caviar od WD Scorpio i czy wybrac coś ze stajni WD czy Samsunga. A może seagate?

Interesuje mnie 500 albo 750GB, do 300zł.

 

Jeszcze pytanko. Czy samsung w ogóle jeszcze produkuje dysk twarde? Czy ktos może wykupił ich oddział odpowiedzialny za hdd?

Edytowane przez Axcel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, cały oddział HDD Samsunga należy teraz do Seagate.

 

WD Caviar to jest nazwa producenta dośc dawno nie używana. Teraz w nazwie mają Western Digital Corporation.

 

Scorpioo to seria dysków 2.5 http://www.wdc.com/e...nternal/mobile/

 

Skoro masz netbooka to zapewne w grę wchodza dyski 7mm? WD Blue sa w takiej wersji.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie niekoniecznie 7,5mm jak mi się wydaje, gdyż sprawdziłem everestem jaki mam teraz dysk i mam Seagate ST9320325AS. Jak wyszukałem w necie, to jego grubość wynosi 9.5mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainteresuj się hybrydowym momentusem xt od seagate'a. Mam takiego w laptopie w pracy (zastąpił klasycznego, martwego seagate) i muszę przyznać, że o ile na początku sceptycznie podchodziłem do tego wynalazku, to po pewnym czasie przekonałem się do niego. Najczęściej używane aplikacje zaczęły szybciej startować, a i ogólny czas reakcji systemu mocno się poprawił.

Jak na protezę ssd, sprawdza się zdumiewająco dobrze.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym sie rozni momentus od momentus xt?

Taki dysk hybrydowy jest odrazu podzielony na dwie partycje? Szybka i wolną? Wymaga taki dysk od użytkownika dodatkowej wiedzy użytkowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Partycje to się tworzy pod systemem (podczas instalacji bądź już podczas pracy). Dysk nie ma nic do tego.

 

W momentusie pamięć flash jest tylko jako cache na dane znajdujące sie na hdd. To nie jest obszar widoczny dla użytkownika i to kontroler dysku decyduje jakie dane tam skopiuje. Teoretycznie najczęściej używane pliki. Nie dorównuje wydajnością SSD ale w pewnych warunkach jest szybszy od HDD.

Żadne dyski (HDD,SSD,hybrydy) sprzedawane na rynku nie wymagają od użytkownika żadnej dodatkowej wiedzy.

Edytowane przez rafa
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafa ma racje, ale kontroler dyskow raczej operuje na najczęściej nienazywanych blokach/sektorach, a nie plikach - dzięki czemu jest to niezależne od systemu plików.

Do netbooka raczej kupiłbym SSD, aby był szybki, a bardzo pojemne dane trzymał na dysku zewnętrznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest przesadzanie z terminologią, tylko to jest fakt, lepiej im od razu wykladac realia, aby potem nie gadali totalnych kretynstw jak ich ktos o cos zapyta.

Bo potem ludzie panikuja, ze jak im sie ekran spalil, to stracili wszystkie pliki na pulpicie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na rok dołączenia do forum u mnie. :) Nie stronie od zaawansowanej terminologii. Choć przez fakt, że nie śledzę testów, artykułów i newsów na bierząco, o istnieniu pewnych podstaw nie mam pojęcia. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...