Skocz do zawartości
RMstreetZ

Wydajność PC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Po długich próbach ogarnięcia tego tematu samemu poddałem się i postanowiłem zasięgnąć rady ludzi którzy siedzą w temacie „DLACZEGO TO NIE CHODZI JAK POWINNO” itp. Dołączona grafika

Od jakiegoś czasu kombinuje z moim komputerem wszystko by był wydajny tak jak powinien być. Zwróciłem uwagę na niego gdy lekko gorszy komputer kolegi radzi sobie z grami lepiej niż mój.

Na początek zabrałem się za porządki bo nie był czyszczony jakiś czas i trochę kurzu mu się przybyło. Jedyne co się poprawiło to to że ciszej chodzi Dołączona grafika.

Drugi obiekt moich „badań” karta graficzna: Asus Radeon HD6950 2GB – przeinstalowywanie przez dwa dni sterowników i sprawdzanie każdego z osobna 3DMarkami i innymi tego typu programami. Za każdym razem wynik podobny do norm które powinna ta karta osiągać.

Następne były pamięci RAM, tutaj już troszkę więcej pisania (może nie potrzebnie i to tylko ja po postu jestem głąbem i się nie znam Dołączona grafika). Kosci RAM – Kingston HyperX KHX1600C9D3K3/6GX 3x2GB (1.65V). Na moje to są kości 1600MHz, odpaliłem CPU-Z:

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

 

 

Z tego co poczytałem to przy DUALu powinno się to liczyć spod Windowsa 669x2=1338 (co raczej nie wychodzi 1600MHz), nawet gdyby liczyć to x3 to wychodzi 2000 (jak wcześniej napisałem albo jestem głąb i się po prostu nie znam Dołączona grafika). Dodatkowy screen z BIOSu z częstotliwościami -> BIOS RAM

Pamięć RAM także przemieliłem 2h przez MEMTEST (wiem że 2h to jest nic na ten program, ludzie puszczali go na parę godzin). Tak czy siak nie wykryto żadnych błędów przez te 2h.

Nie chciałem przełączać napięć żeby czegoś nie spalić, więc najpierw tu się zgłosiłem.

 

Zastanawiałem się także nad moim dyskiem, zmieniając komputer na ten który teraz posiadam pozostałem przy starym dysku z poprzedniego komputera – Seagate ST3250310AS ATA. Możliwe że jest to że właśnie przez dysk w grach spadają mi FPSy, ponieważ dysk mieli i ogranicza mój komputer przez to?

 

Całość:

 

Intel Core i5 760 @ 2.8GHz

ASUS P7P55 LX

ASUS Radeon HD6950 2GB

Kingston HyperX KHX1600C9D3K3/6GX (3x2GB) 1.65V

Seagate ST3250310AS ATA

Chieftec CFT-600-14CS

 

Jeśli o czymś zapomniałem a jest to ważne to proszę napisać od razu dostarczę info.

Sorry za napisanie tej ściany tekstu ale chciałem w miarę opisać z czym mam problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel Core i5 760 @ 2.8GHz -> to też raczej nie przysparza FPS. Podkręć 3.8-4.0GHz a będzie bardzo znaczny wzrost wydajności. Stary i wolny dysk zawsze jest hamulcowym. Tyle że nie fps a płynności gry i systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro podejrzewasz dysk, to odpal HDTune i zamieść screenshoty z wynikami benchmarka i smarta.

http://www.hdtune.co.../hdtune_255.exe

 

Dodałem wszystkie screeny z okienkami bo nie wiem o co chodzi z tym smartem Dołączona grafika

 

post-199657-0-99999500-1365336802_thumb.png post-199657-0-22553000-1365336806_thumb.png post-199657-0-82303700-1365336808_thumb.png

 

Możesz podać gorszy konfig kolegi i w jakich grach i o ile lepiej sobie radzi ? Dołączona grafika

 

Jak tylko znajomy poda mi dane to od razu tu napisze. Głównie zwróciłem uwagę grając ostatnio w TERA ze znajomymi.

 

Intel Core i5 760 @ 2.8GHz -> to też raczej nie przysparza FPS. Podkręć 3.8-4.0GHz a będzie bardzo znaczny wzrost wydajności. Stary i wolny dysk zawsze jest hamulcowym. Tyle że nie fps a płynności gry i systemu.

 

Z tym kręceniem i moją wiedzą na ten temat to raczej bym się bał, od czego zacząć itp Dołączona grafika

 

 

 

A odnośnie tych ramów to tak powinno być z nimi? wszystko wygląda ok jak na ich specyfikacje?

Edytowane przez RMstreetZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ramem jest ok. Twoja plyta prawdopodobnie obsluguje max taktowanie 1333mhz dla pamieci i tak tez sa ustawione. Spr w instrukcji czy nie da sie wymusic wiekszych wartosci. Poczytaj nt. Podkrecania cpu i do roboty. Nie ma w tym nic strasznego. Co do wydajnosci - wszystkie aktualne sterowniki poinstalowane? Smieci w systemie/wirusy?

 

Sent from my HTC Wildfire S A510e using Tapatalk

Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A odnośnie tych ramów to tak powinno być z nimi? wszystko wygląda ok jak na ich specyfikacje?

 

I tak nie powinieneś odczuć żadnej różnicy ustawiając ram na 1333 czy 1600 w grach, coś tu musi bardziej nawalać ( o ile faktycznie jest różnica w wydajności gier Dołączona grafika ).

 

Jeszcze z ciekawości, ile Ramu zżera Twój system po uruchomieniu ? Ctrl+Shift+ESC i Wydajność. :)

Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do postu wyżej to poczytałem trochę na forach TERA i okazało się że ludziom na komputerach z "NASA" chodzi to strasznie a na gorszych śmiga, możliwe że do testu poddałem złą grę i taki kaprys że u mnie akurat nie chodzi a u znajomego jest wszystko ok...

Co do RAMu na starcie:

 

post-199657-0-34212700-1365343320_thumb.png

 

kaijitsu:

Z ramem jest ok. Twoja plyta prawdopodobnie obsluguje max taktowanie 1333mhz dla pamieci i tak tez sa ustawione. Spr w instrukcji czy nie da sie wymusic wiekszych wartosci. Poczytaj nt. Podkrecania cpu i do roboty. Nie ma w tym nic strasznego. Co do wydajnosci - wszystkie aktualne sterowniki poinstalowane? Smieci w systemie/wirusy?

Sterowniki ściągnięte świeżutkie do wszystkiego. Jeśli chodzi o śmieci to raczej nie tak samo jak wirusy - system robiony nie dawno wyczyszczony dysk do zera.

 

Tutaj jest moja płyta główna -> http://www.asus.com/...oards/P7P55_LX/ , niby pisze że obsługuje 1600MHz

 

The motherboard supports DDR3 memory that features data transfer rates of 2200 (O.C.) / 1600 /1333 / 1066 MHz to meet the higher bandwidth requirements of the latest 3D graphics, multimedia, and Internet applications. The dual-channel DDR3 architecture enlarges the bandwidth of your system memory to boost system performance.

 

 

Klaus:

Ram, spróbuj zmienić Ai Overclock Tuner na [Manual].

Może wtedy pojawią się dodatkowe częstotliwości dla pamięci.

Od początku jest na auto, tylko te 4 dostępne opcje są tak jak widać na screenie który umieściłem w pierwszym poście z BIOSu.

 

 

 

//EDIT: Możliwe jest to by procesor ograniczał pamięć ram właśnie do tych 1333MHz? Poczytałem trochę specyfikacji mojego procesora i pisze tam coś w stylu - Memory Types DDR3-1066/1333.

Edytowane przez RMstreetZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od początku jest na auto, tylko te 4 dostępne opcje są tak jak widać na screenie który umieściłem w pierwszym poście z BIOSu.

 

Rozumiem, że jest tam od początku auto i nie fizycznej możliwości zmiany tego na cokolwiek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że jest tam od początku auto i nie fizycznej możliwości zmiany tego na cokolwiek?

 

Od początku na auto i da się zmienić tylko na 800/1066/1333MHz bądź tak jak napisałem na auto. Więcej się nie da

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamieciami bym sobie glowy nie zawracal bo przy przestawieniu nawet na 1600 roznicy praktycznie nie zauwazysz. Wymien gry w jakie ty grasz, na jakich ustawieniach graficznych/rozdzielczosci i ile fps osiaga twoj komputer jak i kolegi. Wtedy bedzie mozna porownac i stwierdzic czy faktycznie cos z twoim pc jest nie tak.

 

Ps. Spec komputera kolegi tez sie przyda. Im wiecej konkretow tym lepiej

 

Sent from my HTC Wildfire S A510e using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od początku na auto i da się zmienić tylko na 800/1066/1333MHz bądź tak jak napisałem na auto. Więcej się nie da

 

Ram, spróbuj zmienić Ai Overclock Tuner na [Manual].

Może wtedy pojawią się dodatkowe częstotliwości dla pamięci.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Sorry myślałem że chodzi o tą główną zakładkę, teraz dopiero podejrzałem że poniżej jest ta nazwa na screenie. A więc tak udałem się do biosu:

 

Zmieniłem na manual ale za dużo to nie dało, dalej max to było 1333MHz ->

post-199657-0-58430900-1365374137_thumb.jpg

 

Zauważyłem też coś takiego jak X.M.P (widziałem to oznaczenie w CPU-Z) ->

 

post-199657-0-44960900-1365374142_thumb.jpgpost-199657-0-87745200-1365374145_thumb.jpg

 

zaryzykowałem i przełączyłem to na to xmp i uruchomiłem system, sprawdziłem cpu-z pamięć ->

 

post-199657-0-38160300-1365374339_thumb.png

 

wygląda na to że teraz to wyciąga 1600MHz tyle ile powinno (tak mi się wydaje), i pytanie czy mogę to zostawić i nic się nie stanie?

 

 

//EDIT: komputer znajomego:

 

i5 750 @ 2.67GHz

asus p7p55d delux

radeon 6850 1gb

ocz 6gb 1600mhz

Edytowane przez RMstreetZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaryzykowałem i przełączyłem to na to xmp i uruchomiłem system, sprawdziłem cpu-z pamięć ->

 

wygląda na to że teraz to wyciąga 1600MHz tyle ile powinno (tak mi się wydaje), i pytanie czy mogę to zostawić i nic się nie stanie?

 

Zuch chłopak (lub dziewczyna ;) )

Możesz spokojnie tak zostawić. Jeśli jednak zdecydujesz się na oc, będziesz musiał obniżyć pamięci. Wraz z OC procesora pamięci najpewniej też pójdą w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...