Skocz do zawartości
Paninus

Komputer do 3.7tys/OC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów :)

Za jakiś 1-2tyg będę kupował komputer stacjonarny, prosiłbym o opinie na temat zestawu który sam stworzyłem, ewentualne poprawki oraz proszę o wyjaśnienie tematu OC, z czym to się je?

http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__konfigurator/action__2/laptop__/data__eJyVjcsKwjAQRf9l1kUyeZjGf5AuXYiLkGZRUltpWkTFfzcJUaIruxguc!6F84DLNLaLm2F3BEGIggq4YjQEyccVpkD5przGtBNchhDka$7$nSro!tGbqMZAsGjLH3$!1RZjBx0lTERU1!WAJkbxIxapRpXwdr0vO$1yDk5gkkY06Vk3brI!IKQZ7DvrO2vuQxpyuYnF1fW6PfTaD7dACTxfE3NTeg**

 

Dużo czytałem o OC lecz nie wiem dokładnie jak to się robi, chodzi mi o to jak się podkręca itd. Oto moje pytania

-Czy procesor/kartę graficzną się podkręca samemu czy musi to zrobić jakiś specjalista?

-Jakie jest ryzyko zniszczenia podzespołów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zestawie brak chłodzenia na procesor. Bierz procesor bez "K" (praktycznie brak możliwości OC) albo zainwestuj w jakieś. Zasilacz może być słaby do takiego zestawu (a za ~50 zł więcej możesz mieć Deus 600W). MOBO wybrałbym minimalnie wyższy model (np MSI Z77A G45 - czyli +50zł). RAM trochę drogie - więcej niż 200zł za 2x4GB to chyba przesada do takiego zestawu. Jeśli 3700zł to max - sugeruję wymianę grafiki na tańszą (np. 7950).

 

AD.1. Podkręca się samemu :D

AD.2. Ryzyko jest małe ale najpierw musisz sporo się dowiedzieć :D (skoro pytasz czy musi to robić specjalista = bardzo mało się dowiedziałeś na ten temat)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli bym dokupił chłodzenie procesora po jakimś czasie, to czy taki zestaw jak zaproponowałem jest dobry? bo za bardzo hajsu nie mam, musiałbym dozbierać. Czy chłodzenie które jest w zestawie z prockiem jest wydajne i czy wystarczy mi na jakiś 1 mies użytkowania bez awarii? :) A co do karty to wydaje mi się że 7970 byłby lepszy, chciałbym aby komputer mi starczył na parę lat, nie wiem czy 7950 to zagwarantuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HD7950 po OC potrafi dogonić HD7970 .

 

Jak nie będziesz ostro kręcił tego I5 to na razie chłodzenie box wystarczy .

 

Ram zmień na tańszy - 250 zł za 8GB to rozbój w biały dzień , dobry ram 8GB albo 2x4GB można dostać za ~200 zł , czasami mniej - na morele.net czasami pojawiają się Elixiry Generic 8GB DDR3 1 333 mhz za ~160 zł , ew. Crucial Spectec 8GB .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale właśnie nie wiem jak z tym podkręcaniem, wolałbym już tego 7970 i podkręcić w ostateczności, ogólnie który zestaw będzie bardziej wydajniejszy oraz bardziej opłacalny? doradźcie mi który kupić

Zestaw nr 1.

http://www.pcprojekt...e9ughU8Xz9gU5U*

W tym chłodzenie procesora kupiłbym miesiąc po zakupie komputera.

 

Zestaw nr 2

http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__konfigurator/action__2/laptop__/data__eJydkLEOgjAQht$lZmLurpSA72AcHYxDAx0ICIZCjBrf3etZRgcc2r$9!jdf0xfcprFZuhn2Z7BICBnklWEJy1hIKCGjYaxNxJryG1jFQL2Bm8clg7YfQx3tJGQd!GNN$1pqP7goyTGiUh9PuFaYdaZ1T6wF1gIX243JGparWEG!LaLJze7YTT4IIk7g0PrQ!vo5aNHQzhg5uXe9a069C8NDMML7A!FFVIE*

 

 

Powiedzcie mi który jest bardziej opłacalny oraz wydajniejszy, ogólnie który byście wzięli na moim miejscu, chyba że w ogóle Wam nie pasują konfiguracje, więc stwórzcie swoje :) Przypominam że komputer głównie do gier (BF3,Crysis 3 itd)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym Gigabyte`em to cieżka sprawa jest. Ciężko się go podkręca, bo to nie jest już ta wersja karty jaka była recenzowana przez wszystkie serwisy komputerowe. Musisz do niego wgrać BIOS od karty Sapphire i potem programem(tez od nich) zmieniać napięcie i bawić sie w OC. Karta pójdzie wtedy na ~1100/1600. Chociaż w sumie nie wiem też jak sie podkręca na Vapor-X ale podejrzewam, że lepiej niż ten Gigabyte. Zrób tak jak radzą chłopaki, kup tego tańszego 7950, kup tańsze ramy i zmień dysk na SSD bo grając w nowe gierki będziesz miał przycięcia co jakiś czas bo gra musi dograć mape.

 

EDIT: aha i jeszcze z mojego doświadczenia moge Ci powiedzieć, że jak już zamierzasz kupić taką karte graficzną to lepiej wybierz sobie obudowe która ma wentylacje z boku(tak na wysokości karty graficznej właśnie) bo inaczej, te śmigiełka będe dmuchać gorącym powietrzem w bok obudowy, a ona odbije wszystko na niechłodzone VRM i będziesz miał ładny throttling, a wtedy nici z OC.

Edytowane przez brym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GTX 670 od Gigabyte lepiej się podkręca niż 7950. Chyba że trafisz Rev 1.0 tego Radka. GTX 670 po OC W niektórych grach jest szybszy od 7950 i 7970 jak Crysis 2 i 3. W innych grach jest porównywalny do obu kart lub nieco wolniejszy od 7970. W sumie co byś nie wział to będzie OK. Byle to nie był ten Gigabyte 7950. Lepszy byłby 7950 Vapor-X np.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaką kartę z serio 7970 polecacie? bo czytam i czytam na temat gigabytów i sapphire, i jedna jest słaba w tym, druga w tym, zależy mi na wydajności prosto z pudełka oraz na tym żeby karta była cicha ;) Karta może być z OC, ale chodzi mi głównie o wydajność bez podkręcania, OC w ostateczności :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byle to nie był ten Gigabyte 7950.

A czemu nie Gigabyte 7950? Teraz chyba wszystkie 7950 mają brak reg napięcia (o sapphire też tak piszą) więc loteria czy trafi stare rev czy nowe. A jeśli chce "wydajności prosto z pudełka" to gigabyte bije wszystko w tej cenie. 7970 kosztuje aż ~400zł więcej, a bez kręcenia procka różnica będzie mała. Jeśli chodzi o AMD vs NV zastanów się czy wolisz Crysis3 + Bioshock3 za darmo czy promocję NV (bonusy w grach free 2 ply chyba).

Sam bym bez zastanowienia celował w 7950 a za różnicę w cenie dysk SSD albo chłodzenie na proc + lepsza obudowa +większy dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale przecież lepiej jest chyba kupić lepszą karte graficzną na początek, a potem dokupić SSD, niż słabszą karte, a za troche dopłacać do nowej i lepszej.

http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__konfigurator/action__2/laptop__/data__eJyVjcsKwjAQRf9l1kUyedjUf5AuXYiLkGZRWltpWkTFf3cSokRXdjEzzLkXzgMu09gs3Qy7IyiGDAqQleB0WBqJIh7NyzfRWNFRItYV!6r$P6cC2n70NqiRCGZp$uPPv9pi3WCCRLKAtM4LnMeNH7GKMZdxb9f7ktMvZ3KCKKuAJjObupucJ4Q8gX3rfOvsfYhFJTaloOTa9aY59MYPN8IMni9FP1OZ

 

Czyli ten zestaw byłby ok, jeśli za jakiś czas kupiłbym chłodzenie procesora oraz jakieś SSD 120GB tak? chodzi mi głównie o wydajność z pudełka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale przecież lepiej jest chyba kupić lepszą karte graficzną na początek, a potem dokupić SSD, niż słabszą karte, a za troche dopłacać do nowej i lepszej.

http://www.pcprojekt...MYPN8IMni9FP1OZ

 

Czyli ten zestaw byłby ok, jeśli za jakiś czas kupiłbym chłodzenie procesora oraz jakieś SSD 120GB tak? chodzi mi głównie o wydajność z pudełka Dołączona grafika

 

Zestaw wydaje się być OK.

Moim zdaniem lepiej wymienić kartę graficzna po roku niż dokupić SSD i chłodzenie później :D.

Zanim zakupisz chłodzenie do CPU zestaw ze słabszą kartą graficzną i kręconym CPU będzie raczej wydajniejszy. Po roku - jak pojawią się pierwsze gry, w które na 7950 nie zagrasz na HIGH sprzedajesz grafikę dokładasz trochę i masz wydajniejszy zestaw niż z rocznym 7970 :) (za tą samą cenę). Ze sprzedaniem karty po roku nie będzie problemów bo mają one 2 albo 3 lata gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dokupienie chłodzenia to kwestia niecałego miesiąca, SSD to samo. Po roku też moge sprzedać 7970 i mieć wydajniejszego kompa, nawet mniej będę musiał dokładać :)

 

 

A różnica jest duża pomiędzy 7950/7970 w grach typu crysis 3/bf3 ? Bardzo mi zależy na wydajności Dołączona grafika

Edytowane przez Paninus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy bardziej się opłaca - NIE!

Komputer będzie bardziej wydajny - TAK.

Jeśli potrzebujesz wydajności po zakupie to opłaca się. Jednak musisz mieć świadomość, że im droższa karta - tym mniej opłacalny zakup (10% wydajności za 40% ceny więcej). Jeśli potrzebujesz komputer na dłużej to znacznie wydajniejszy zestaw (w dłuższej perspektywie, tym samym kosztem) będzie jeśli np. za rok lub 18 msc sprzedasz grafikę, dołożysz 400zł oszczędzone teraz i kupisz nową :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale niee odczujesz na razie różnicy miedzy 7950 a 7970. Gdy ta różnica zacznie być zauwazalna to sprzedajesz ta kartę i kupujesz nową. Jeśli podkrecisz 7950 to juz w ogóle będziesz mógł grac we wszystko przez najbliższe 2 lata na max detalach. Natomiast z dyskiem SSD poprawa jest widoczna od razu, po miesiącu będziesz mial juz wszystko poinstalowane na dysku twardym i reinstalacja będzie uciążliwa. Bez chłodzenia możesz przez miesiąc wytrzymać, ale jak je kupisz to koniecznie podkrec procesor, bo inaczej cały ten zestaw jest bez sensu. W ogóle kartę tez podkrec, nieważne jaki model kupisz.

 

Podumowujac na twoim miejscu bralbym dysk SSD i radeona 7950.

Edytowane przez Bluerain

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje to najlepsza propozycja, jaka się przewinęła. Jak wspomniano, Najwydajniejsze karty funkcjonują na zasadzie

10% wydajności za 40% ceny więcej

 

Fakt jest taki, jak HD7950 zacznie brakować wydajności, HD7970 też [gluteus maximus] nie urwie.

 

W jakiej masz zamiar grać rozdzielczości?

 

SSD sprawdż w jakiej cenie mają Plextora M5S.

 

Chłodzenie cpu odłuż na miesiąc i kup HR-02 Macho/Macho 120 w zależności co wejdzie do wybranej obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte daje 3 lata gwarancji, Sapphire 2 lata. Bez kręcenia Gigabyte wydajniejszy (rev 2 ma taktowanie rdzenia 1000). Nie wiem jakie są szanse na trafienie Sapphire z odblokowana reg napięcia. Jeśli ma odblokowaną reg napięcia to kręci się lepiej od Gigabyte.

edit. wydajność chłodzenia Sapp. vapor x i Gigabyte na tym samym poziomie.

Edytowane przez blackpc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...