Skocz do zawartości
Clear

Zacinanie sie w stresie oraz w idle'u (czarny obraz)

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, od jakiegoś czasu miewam problemy z moim kompem (a raczej chyba z GTXem 580). Pozdczas przeglądania internetu lub gry obraz staje, po czym następuje czarny obraz i dzwięk zacina się, obroty wentylatora karty rosną. Pomaga tylko wyłączenie zasilacza i następne włączenie. Sprawdziłem CPU orthosem przez godzinke i stabilny (max 72C), karta ma w stresie max 85C. Przed chwilą włączyłem coś na wzór Furmarka (Video Card Stability Test), minutę działąło, po czym freez. Dzieje się to bardzo rzadko, pierwszy raz w połowie lutego przez kilka dni, potem spokój, aż do wczoraj i znowu dzisiaj 2 razy mi sie tak stało . Wszystko na standardowych taktowaniach, nic nie podkręcane,ram nawet działa na 1333 zamiast 1600. Dałem nawet napięcie GPU na 1063 mv i nie pomogło. Zostawiłem komputer ściągając plik - działał bez problemów przez ponad 7h, zrobiłem pełny test dysku w hdtune - 0 błędów, zrobiłem test w programie Video Card Stability Test - czarny ekran po 1.5 minuty, podniosłem napięcie GPU do 1.075V - przeszedł dwa 3minutowe testy w ww programie, 1h gry w NFS MW 2012 i 1h gry w Trackmanię, ogólnie 0 problemów. Myślałem, że będzie już wszystko dobrze, jednak podczas oglądania filmiku na Youtube dźwięk sie ucisza i następuje czarny ekran . Czyżby napięcie rzędu 0.95V dla 50MHz na GPU jest zbyt małe ? Zrobiłem test GoldMemory na dwóch kościach ram - wykazało 2 błędy (ale okazało się, że program z 2007roku, a do tego testował tylko 3.5GB ramu). Wyjąłem kości u ponownie włożyłem, potem odpaliłem Memtesta również na dwóch kościach - 0 błędów. Popracowałem 3 dni na zintegrowanej grafice - nie wieszało się nic, wyłączyłem na stałe zintegrowane GPU, zmieniłem stery na 306.xx, podziałało przez następne 3 dni i znowu to samo. Zmieniłem też kabel od monitora z DVI na HDMI. Nie mam już siły . Nawet w biosie dzisiaj uswiadczyłem czarny obraz (jakby ktoś odłączył monitor, brak reakcji przycisków NumLock itp na klawiaturze). Komputer potrafi przetrwać kilkugodzinną rozgrywkę w BF3 czy inną wymagającą grę, a za kilka dni wysypuje się przy korzystaniu z neta :/ . Czyżby grafika musiała lecieć na serwis? A może jednak to nie jej wina? Pomożcie, bo już sam nie wiem co robić .

 

 

Konfiguracja:

 

CPU: Intel Core I5 2500K

GPU: GIGABYTE GTX580 referent

MOBO: GIGABYTE Z68XP-UD4

HDD: Hitachi 7K500 500GB

PSU: OCZ ZT650W

RAM: Corsair Dominator 2x4GB

Edytowane przez Clear

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, nie takiej odpowiedzi oczekiwałem... Chłodzenie było czyszczone pół roku temu, nałożona nowa pasta, to normalna temperatura dla referenta. Temperatura nie ma nic do rzeczy, bo chyba karta nie przegrzewałaby sie w biosie, czy przeglądaniu internetu, gdzie ma <40st. ?!

 

Poza tym działała od października do stycznia (kupiłem używana) na stary sprzęcie (q6600, 4gb), a od stycznia już na i5 i 8gb i przeszedłem na tym sprzęcie kilka gier. Te czarne obrazy zaczęły sie dopiero w środku lutego. A może coś z instalacja elektryczną w domu, jakieś skoki napięcia? Listwy zasilającej nie posiadam, tylko normalne przedłużki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, ze nie mam skąd takiego wziąć :/

Jak nie masz skąd pożyczyć, to w dowolnym serwisie sprawdzą Ci przecież od ręki za parę złotych - usterka jest dość charakterystyczna i pojawia się wkrótce po obciążeniu karty graficznej - 5 minut i sprawa będzie jasna.

 

Z drugiej strony, brak obrazu nawet w BIOSie może jednak wskazywać na padająca kartę graficzną - jak wykluczysz zasilacz, to ślij kartę na gwarę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie 5minut, bo komputer potrafi działać poprawnie miesiąc, po czym przez następne kilka dni po kilka razy dziennie występują te czarne obrazy. Chyba nie będą mi testować kompa przez miesiąc :E ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie będą mi testować kompa przez miesiąc :E ?

 

Jak dobrze zapłacisz, to i przez rok Dołączona grafika

 

Jak nie chcesz płacić w serwisie - kombinuj z pożyczeniem zasilacza lub pożycz komuś swoja kartę do testów. Więcej teorii nie wymyślimy, trzeba sprawdzać po kolei podejrzane elementy i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Pożyczyłem od kolegi zasilacz Modecom Volcano 850W no i od dwóch tygodni działa tak, jak ma działać, więc chyba znalazłem winowajcę. Przeszedłem na nim kilka gier i nic złego się nie działo. Szkoda tylko, że to już drugi zasilacz, który mi pada w ciągu niecałego roku :/ . Na OCZcie przed zmianą zasilacza nie dało się już normalnie pracować, komputer coraz częściej zaczął dawać czarne obrazy, niejednokrotnie po wciśnięciu "Power" w ogóle nic nie wyświetlało się na monitorze. Po podmianie zasilacza wszystko wróciło do normy. Muszę więc reklamować zasiłkę :/ .

 

BTW: Dzięki wszystkim za pomoc :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios mam najnowszy.

 

Mam jeszcze pytanko: po wciśnięciu przycisk Power na obudowie mój monitor bardzo długo przechodzi w stan "działania" (obraz zaczyna się wyświetlać dopiero, gdy widoczny jest już pulpit), muszę monitor wyłączyć i włączyć, dopiero wtedy załapie od razu. Dzieje się tak dopiero po zmianie grafiki na GTX580. Może nie jest to szczególnie uciążliwe, ale czy da się to jakoś "naprawić" Dołączona grafika ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...