Skocz do zawartości
Lancer

luźne łożysko w pompce

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku tygodni mam problem z łożyskiem w pompce Alphacool VPP655, czyli repaku Lainga D5. Chodzi o tą białą kulkę na której ślizga się wirnik. Kulka przestała trzymać się bolca i swobodnie się obraca, przez co przy wysokich obrotach pompki wirnik wpada w wibracje i strasznie rzęzi.

 

Nie uśmiecha mi się wysyłać pompkę na gwarę i zwracam się z pytaniem, czym to badziewie przykleić do bolca żeby nie rozpadło się po kilku tygodniach? Spotkał się ktoś już z tym problemem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompka praktycznie cały czas pracowała na najniższych obrotach więc dziwne że się poluzowało toto. Rozkręcać nie za bardzo mam ochotę, bo jest jeszcze na gwarancji (chyba że to denko jest mocowane tylko na wcisk?) i w razie jakby naprawa w domu nie wyszła to zawsze mogę odesłać do serwisu.

Klej termiczny wydaje mi się za 'miękki' i nie penetruje za dobrze. Myślałem raczej o Distalu. Tworzy dosyć sztywną spoinę i po rozgrzaniu jest płynny, dobrze wszędzie wpływa. Tylko nie wiem jak będzie z wyważeniem jeśli krzywo się sklei.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozkręcałem D5, ale DDC, ale myslę, że jest podobnie, aczkolwiek DDC ma to biednie zrobione, kropus jest IMO zbyt miękki.

 

Ogólnie to kulka jest na górze, przez nia przechodzi szpilka. Główka szpilki blokuje ześlizgnięcie się szpilki, po drugiej stronie jest to pociagniete tak, aby dopychac kulke do korpusu. Wtedy na prosty kawałek szpilki nakłada się podkladki i sie je zaciska, aby się nie ruszało.

 

Problem w tym, że z czasem w wyniku wibracji, temperatury itd drut szpilki może się zluzować, albo trochę wyrabia się zacisk podkadki, czy też w wyniku innych zmian deformuje się korpus.

Jak szpilka ma troche luzu, to zaczyna sie ta kulka kręcić. Aczkolwiek woda powinna byc jak smarowidło i tak naprawdę, to nie powinno się zbytnio kręcić.

 

Problem może być jeszcze inny - w wyniku długotrwałej pracy zaczyna się rozłazić plastik wirnika przy wlocie cieczy - nierównomiernie uszkodzenia będą powodować bicie.

Jest jeszcze opcja, że wirnik się mocno zuzył w miejscu, gdzie dotyka kulki - ale byś musiał wtedy dopuścić do sytuacji, że nie masz wody.

 

Jeśli na gwarancji, to może warto zapytać się, czy wymienią.

 

 

 

edit: dodana pierwsza linia.

Edytowane przez _KaszpiR_
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj próbowałem coś zrobić z pompką, ale bez sukcesu. Okazuje się, że jest 'podwójny' luz. Nie dość, że kulka lata to jeszcze sam trzpień się kręci!. Pomiędzy trzpień, a mocowanie do korpusu niestety nie udało mi się wpuścić kleju i skleiłem samą kulkę z trzpieniem. Efekt jeszcze gorszy niż było wcześniej. Pompka tak hałasowała, że musiałem wydłubywać klej spod kulki. Jak trzpień zaczyna się obracać, jest po prostu katastrofa. Niestety rozebrać na czynniki pierwsze mi się nie udało...

 

Pompka musi iść na gwarę, ale w międzyczasie kupię coś innego. Wpadłem na taką wersję D5:

http://www.angela.pl/p8853,aquacomputer-d5-pump-motor-with-usb-and-aquabus-interface.html

 

Pytanie - czy soft działa po podpięciu pompki po prostu pod USB? Do jej kontroli potrzebny jest Aquero 5? Z tego co wyczytałem to nie, ale wolę zapytać.

Pytanie drugie - czy w tej pompce działa kontrola obrotów przez napięcie? W mojej obecnej pompce zmiana RPM przez napięcie nic nie daje, muszę zmieniać bieg i to mnie wnerwia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ta pompkę, więc troche Ci o niej opowiem:

1. to jest sam korpus, bes obudowy, do której przykreca sie węże - ale da się to ożenić ze wszystkimi innymi standardowymi korpusami dla D5

2. pompka ma kabel od zasilania na moles, wsysa 12V

3. pompka ma złącze Aquaero - czyli zintegrowanych kilka złączy na jednym PCB:

- złącze USB - kontrola przez program AquaComputer, sterowanie mocą pompki.

- złącze AquaBus - podłącza się je do panelu Aquaero, używany do tego, aby panel mógł reagować na odczyty i ustawiac parametry pompki bez ingerncji porogramowania na komputrze

- generator sygnału Tacho - jak pompka działa, to po prsotu generuje sygnał RPM, można to podłączyć do płyyt głównej jako CPU

- złącze na diodę termiczną - TEMP, sygnał z tego leci po USB/Aquabus jako dodatkowe info, uzyteczne, jak nie chemy ciągnąć zbytecznie drutów.

 

4. Sterowanie:

Działa od 8 do 24V

Pompka ma minimalną moc 25% mocy, elektronika nie pozwala na kompletne wylączenie pompki, sterowanie działa poprzez kontrole PWM, więc elektronika walczy do samego końca starając się utrzymać obroty niezależnie od napięcia.

Domyślnie pompka na dzien dobry działa na 100% mocy

 

Ogólnie do kontroli pompki nie trzeba miec panelu do sterowania, wystarczy kabel USB i soft Aquasuite 2013 http://aquacomputer.de/software.html

W aplikacji znajdujemy urządzenie o nazwie mps D5 i ustawiamy moc suwakiem. w tym miejsuc moc zjezdza maksymalnie do 25%, natomiast jesli jest panel aquaero, to on ma wlasna zakladke dla pompki i tam mozna ustawic 0% (ale z tego co pamietam i tak realnie zatrzymuje sie na 25% z powodu bezpieczenstwa).

Po ustawieniu mocy można odłączyc kabel USB (jesli dobrze pamietam powinna pamietac parametry.. tylko ze ja mam ja podpieta pod Aquaero 5, ktory steruje pompka w specyfinczych sytuacjach)

 

Dołączona grafika

Ustawienie mocy, dużo tu nie ma...

 

Dołączona grafika

Ustawienie alarmów, nie wszystkie pola będą działały (chodzi o to, ze kontroler MPS jest uzywany tez w innych urzadzeniach, np w mierniku przeplywu).

 

Dołączona grafika

Parametry ustawien pompki, jedyna sensowna rzecz to czy priorytet komunikacji ma USB czy Aquabus oraz adres Aquabus (tego ostatniego sugeruje nie zmieniac).

 

5. Pompa z tego co pamietam nie powinna pracowac do gory nogami, czyli kulką w dół.

Edytowane przez _KaszpiR_
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki za wykład. Top wezmę z mojej obecnej więc kupię sam korpus. Pompka pracuje u mnie kulką do góry, a wiec nie było to przyczyną degradacji. Pewnie mi się lipna sztuka trafiła i tyle.

 

Jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje. Z jaką mocą pracuje pompka jeśli jestem np. w BIOSie i nie komunikacji z softem? Z ostatnim ustawieniem z Aquasuite?

 

Mam panel Lamptron Touch. Mam tam możliwość podpięcia czujnika temp i RPM, a więc oba wyjścia się przydadzą. Natomiast co może jest paradoksalne, nie chciałbym jej podłączać pod USB i sterować mocą przez napięcie - tak jak napisałem wyżej. Mój panel jest dosyć prosty no i jak większość paneli steruje obrotami przez regulację napięcia. Moja obecna pompka na to się nie łapie i nawet jak dam najwyższy bieg, ale na panelu zmniejszą obrotu to i tak nic to nie daje. Pompka nie reaguje, co za pierwszym razem było dla mnie szokiem.

No ale nawet jak wersja USB dalej nic sobie nie robi ze zmniejszonego napięcia, a reagować będzie przez soft to i tak jest postęp, bo nie muszę za biurko latać żeby ją podkręcić :)

 

P.S. Jeszcze jedno - ile RPM ma pompka po zjechaniu suwakiem do minimum?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jaka moca startuje pompka w BIOSIE?

Szczerze, to nie pamietam - moge zrobic test ale do dopiero jutro z rana (bo przy okazji bede druty porzadkowal).

 

Co do sterowania to jest tak:

- kabel zasilajacy molex - 12

- USB - tam leci tylko komunikacja z modulem MPS, nie masz opcji zasilania pompki z USB (wg specyfikacji USB port poszedlby z dymem, jesli nie zdazylby go system wylaczyc). Tak wiec po USB tylko sterujesz pompka (kazesz jej ustawic dana moc w procentach i tyle).

 

Pompka nie reaguje - a masz kontroler obrotow na pompce? Taki maly obrotowy na srubokret? To wtedy znaczy, ze eletronika ma osobne sterowanie. Tak jak pisalem wczesniej - elektronika napiecie zasilajace olewa (o ile sie da) i stara sie kontrolowac obroty wg regulatora na pompce, czyli probuje np zmienic predkosc obrotowa poprzez zmiany fazy w elektromagnesach - ale kosztem wiekszego pradu. Oczywiscie to zalezy od elektroniki, modele bez kotnrolera pewnie maja prostszy uklad, ktory mozna sterowac napieciem zasilajacym.

 

Co do RPM pompki, to niestety tam jest generowany sztuczny sygnal RPM - czyli albo nadaje ~2800 RPM z wyjscia TACHO albo nadaje 0.

Realny odczyt obrotow jest mozliwy tylko z AquaSuite.

 

Jeśli chcesz ustawić obroty raz - to niestety produkt AquaComputer jest troche nie w tę stronę, bo jest idealny dla ludzi, co maja jeszcze panel sterujacy.

A tak, to sugerowalbym inna pompke z wbudowanym kontrolerem na srubokret.

Edytowane przez _KaszpiR_
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do sterowania to jest tak:

- kabel zasilajacy molex - 12

- USB - tam leci tylko komunikacja z modulem MPS, nie masz opcji zasilania pompki z USB (wg specyfikacji USB port poszedlby z dymem, jesli nie zdazylby go system wylaczyc). Tak wiec po USB tylko sterujesz pompka (kazesz jej ustawic dana moc w procentach i tyle).

 

 

Tak, wiem, że zasilanie jest przez MOLEX, a USB jest tylko do komunikacji. Źle się wyraziłem.

 

Mój panel ma moc na kanał do 30W i spokojnie radzi sobie z pompką podpiętą bezpośrednio do niego..

 

Z jaka moca startuje pompka w BIOSIE?

Szczerze, to nie pamietam - moge zrobic test ale do dopiero jutro z rana (bo przy okazji bede druty porzadkowal).

 

 

Dobra, nie zawracaj już sobie głowy. Chyba zamówię ją i potestuję sam.

 

Pompka nie reaguje - a masz kontroler obrotow na pompce?

 

 

Tak, mam w tej chwili sterowanie śrubokrętowe ;)

 

Co do RPM pompki, to niestety tam jest generowany sztuczny sygnal RPM - czyli albo nadaje ~2800 RPM z wyjscia TACHO albo nadaje 0.

 

 

Uuu, czyli podłączenie tacho niewiele daje? Hm, ciekawe.

Mi w obecnej pompce po skręceniu na minimum pokazuje, że jest koło 1800RPM.

 

 

Jeśli chcesz ustawić obroty raz - to niestety produkt AquaComputer jest troche nie w tę stronę, bo jest idealny dla ludzi, co maja jeszcze panel sterujacy.

 

 

Cóż, jeśli większość funkcji jest dopiero dostępna za pośrednictwem Aquero to trudno, najwyżej na razie pomęczę się bez niego i za jakiś czas sobie sprawię...

 

Modelu pompki zmieniać nie będę, bo mam mocowanie pod nią zrobione i przerabianie układu trochę mi się nie uśmiecha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tacho jest tylko do tego, aby podlaczyc do innego czujnika, ktory reaguje na sygnal binarnie, np jesli predkosc pow 1000 RPM, to nic nie rob, a jak ponizej to wykonaj costam.

Niestety nie nadaje sie do sterowania bardziej zaawansowanego.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem już pompkę i jest ciekawostka. Mimo, że na panelu dam zasilanie na 0%, to pompka i tak działa :D Nie wiem jaki to cud, ale panel na kanale pod który podpiąłem pompkę nie reaguje na zmianę napięcia.

 

Kaszpir- Ty używasz Aquaero?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Toz mowilem, ze pompka sie broni, minimum daje 25% cokolwiek bys nie ustawil.

2, Pompka nie reaguje? Bo moze ma priorytery SUB/Aquaero, ew numer ID na Aquaero, jak sie nie zgadza to kozaczy (tutaj aquaero troche zlamilo).

3. Tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam swój wątek.

 

Na dniach chciałbym zmienić swój dotychczasowy kontroler na Aquaero 5 LT i chciałbym dodatkowo zamontować przepływomierz i tu pytanie - jaki model najlepiej wybrać? Może słabo szukałem, ale oryginalnego przepływomierza do AquaComputer nie znalazłem w sklepach krajowych. Jakiś ciekawy zamiennik wart jest polecenia, czy też wybór modelu nie robi różnicy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...