Skocz do zawartości
alepajonki

Montaż zasilacza, odkurzanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zbieram się do zakupu pierwszego kompa stacjonarnego od 2005r. i mam 2 pytania.

[*]Czy jeśli w obudowie zasilacz jest na dole to jest potrzebny jakiś specjalny czy po prostu zwykły montuje się do góry nogami? Chodzi mi o kwestie wentylacji (fan na spodzie).

[*]Czy to prawda, że do odkurzania kompa trzeba odpinać wentylatory, bo wprawione w obrót łopatki mogę wytworzyć prąd i spalić jakiś podzespół?

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 - Jak wyżej; wybierz zasilacz, który będzie miał odpowiedniej długości kable :).

2 - To niebezpieczne, nawet z innego powodu. Polecam załatwić sobie duży pędzel, a na co dzień jakieś filtry, co by zminimalizować ilość syfu wewnątrz.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasilacz mozna montować i wentylatorem do góry, i do dołu - kwestia otworów montażowych w obudowie (jak wiadomo, nie są symetryczne).

No, ale jak mam to przewidzieć? Przykładowo buda SPC M23 i psu Corsair 450W.

To niebezpieczne, nawet z innego powodu.

Which is? Szczerze myślałem o używaniu kompresora na stacji benzynowej. U mnie kurzy się niesamowicie i nie sądzę, aby filtry dużo pomogły (chyba, że w ogóle zablokują przepływ powietrza).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Powiedziano już wszystko - w SPC M23 zasilacz może być zamontowany tak do góry jak i do dołu wentylatorem.

2. Jest dokładnie tak jak mówisz - podłącz silnik krokowy do diody Led i zakręć wirnikiem - dioda się zaświeci. Stąd, na czas odkurzania najlepiej unieruchamiać łopatki wentylatorów, lub wyjmować je z gniazd. Po drugie do czyszczenia najlepiej używać sprężonego powietrza w puszkach (jeśli nie masz profesjonalnej sprężarki - wspomniany wyżej kompresor się do tego nie nadaje ze względu na poziom wilgotności takiego powietrza) - co do odkurzacza, to na rączce często zbierają się ładunki elektrostatyczne które łatwo mogą uszkodzić elementy elektroniczne przy przeskoku iskry.

Edytowane przez Krzem
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...