Skocz do zawartości
Lou11

SSD do starego laptopa (Toshiba a300)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam laptop Toshiba Satellite A300

RAM 3.00 GB

Procesor: Intel Core 2 Duo CPU 2 x 2.00 GHz

Dysk: Toshiba MK2552GSX

 

Laptopa używam od jakiegoś czasu jako komputera stacjonarnego. Niestety jego praca jest bardzo powolna, wszystko jednym słowem bardzo się muli :(. Planuję zrobić format do Win 7, bo Vista dodatkowo spowalnia system. Jendak rozważam zakup dysku SSD (zachęcona pozytywnymi opiniami na temat takich zmian). Czy warto jest jednak inwestować 300-350 zł w komputer, który nie nadaje się już do wielu rzeczy (popsuta bateria, uszkodzona matryca)? Laptop przeznaczony jeszcze do cięższej pracy przez ok rok, potem ewnetulane doraźne korzystanie. Bardzo proszę o opinie w tej sprawie. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do czego wykorzystujesz ten komputer? Jeżeli zwykłe przeglądanie internetu, odbieranie maili itp. to IMO reinstalacja systemu i trzymanie go w "czystości" wystarczy i inwestycja raczej zbędna.
Jeżeli natomiast robisz coś ponad surfowanie, jakieś specjalistyczne programy i/lub dużo operacji na plikach to SSD poprawi komfort pracy, dodatkowo jeżeli laptop nie będzie już używany dysk ten możesz ew zamontować w nowym komputerze lub choćby sprzedać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie nastawialbym sie na duzy wzrost wydajnosci ze wzgledu na wolny procesor. Mojemu ojcu zainstalowalem ssd ( vertex plus ) a mial PDC 2,2ghz ale 45nm wiec porownywalny z twoim. Obciazenie procka czesto 100% Ja mam ten sam ssd w polaczeni z i7 i roznica jest ogromna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybkie odp ;). W tej Toshibie podobno nie można zainstalować 2 dysków, ale myślę, że 120 gb wystarczy ;). Używam komputera głównie do internetu, muzyki, z programów głównie word. Po prostu irytuje mnie właśnie długi czas dostępu do plików i powolne otwieranie się programów i jakieś częste zawieszenie typu "program przestał odpowiadać". 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupować ssd, najlepiej dołożyć parę groszy i brać Plextora M5S 128GB, jak koniecznie musi być do 350zł to Kingston V300.

Wg tego obecny dysk ma 9,5mm więc nie jesteś ograniczona do dysków 7mm.

 

Osobiście męczę się na Atomie N270 + HDD i przy www, openoffice bardziej doskwiera wydajność dysku niż cpu która porażająco niska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto, dysk SSD to najlepsza inwestycja na "odmlodzenie" starego sprzetu. Nawet jak bedzie dzialal na SATA2 to i tak responsywnosc systemu bedzie o niebo lepsza.

Potwierdzam, dokładnie tak jest.

Do Acera z T7300 (później T9300) i 4GB RAM załadowałem najpierw Vertexa 2 E, a później Cruciala m4 - taki sprzęt przeżywa "drugą młodość", wrażenia z użytkowania (takiego jak internet, M$ Office) są nieraz lepsze, niż w przypadku o wiele nowszych maszyn wyposażonych w HDD.

Warto zakupić coś 7mm, gdyż zawsze można przerzucić do nowego nabytku - coraz więcej lapków mieści tylko dyski 7mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wasze opinie upewniły mnie, że dysk ssd jest najlepszym pomysłem :). Jednak zastanawiam się, czy najpierw nie zrobić samego formatu i zobaczyć, jaka nastąpiła poprawa. Szkoda, że nie mam możliwości zrobienia jakiegoś test ssd na tej Toshibie, by realnie ocenić różnice w działaniu. A może jeczsze ktoś orientuje się, czy jest możliwy trwały demontaż pokrywy od laptopa? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz te 350 złociszy, to kupuj SSD - WARTO, ponieważ wydajność dysków w lapikach jest żenująco niska a z SSD wszystko odpala się i reaguje w mgnieniu oka.. Na SSD siedzę od pierwszego Ocz Agility, co i rusz zmieniając na lepszą opcję (dysk intela 40GB, Vertex 2, Crucial) i teraz jak mi przychodzi na pracę na zwykłym HDD, to krew mnie zalewa.. Właśnie jestem na etapie przeglądania zdjęć w formacie ORF (wersja RAW w aparatach Olympusa), zapisanych na lapiku Della Inspiron R15.. Zanim zdjęcie się przeładuje (od kliknięcia do pojawienia się tej fotki) to mijają 4-7sek, gdy na SSD jest to momencik ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dla potwierdzenia słuszności montażu SSD w "starym" laptopie. Dołożyłem RAMu do 4 GB i zainstalowałem Win7, śmiga jak zły. Zawsze można zabrać ten SSD do nowego sprzętu, jeżeli z jakichś powodów będę zmieniał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też sobie niewyobrażam pracy na zwykłym HDD jeśli chodzi o sam system i przeglądanie tego typu folderów jak te z xxxx zdjęć. Laptopy ze względu na energooszczędność mają wolniejsze dyski talerzowe. To jest normalne. Dołożenie ram do "trupa" moze pomóc owszem, ale SSD przyspieszy jego działanie i to znacznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...