Skocz do zawartości
joker718

Pytanie o możliwość ulepszenia komputera (PDC E5200, HD3450).

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zastanawiam się, czy z mojego grata kupionego kilka lat temu w Media Markcie da się coś wyciągnąć. Jest to składak NTT, kosztował 1600zł. Myślałem o różnych rzeczach - kupnie nowej grafiki, podkręcaniu, dokupieniu RAMu itp. Oczywiście wiązało by się to zapewne z wymianą płyty głównej czy zasilania, bo komponenty które mam z tego co wiem dobre nie są. Jednym słowem: czy jest coś co za kilkaset złotych mógłbym zrobić, żeby wyciągnąć większą wydajność w grach? Przy czym nie oczekuję cudów, i tak już od dawna gram na niskich, ale może chociaż dało by się grać w kilkuletnie gry na czymś więcej niż 800x600 i wszystkie opcje najniżej jak się da. Tak więc prosiłbym o jakieś sensowne opcjie, co i za ile pieniędzy możnaby tu zrobić, po prostu wydanie ponad 3000 na nowy komputer odpada w tym momencie więc zastanawiam się nad jakąś alternatywą. Zamieszczam raport z AIDA64 (niepełny, musiałem trochę uciąć np. dziennik zdarzeń, bo plik był za duży a spakowanego nie chciało przyjąć jako załącznik). Generalnie to:

 

--------[ Podsumowanie ]------------------------------------------------------------------------------------------------

  Komputer:
  Typ komputera ACPI x64-based PC
  System operacyjny Microsoft Windows 7 Home Premium
  Dodatek service pack systemu operacyjnego Service Pack 1
  Internet Explorer 9.0.8112.16421 (IE 9.0)
  DirectX DirectX 11.0
  Nazwa komputera KOMPUTER
  Nazwa użytkownika Piotrek
  Domena logowania   Komputer
  Data / Czas 2013-11-15 / 11:30

  Płyta główna:
  Typ procesora DualCore Intel Pentium E5200, 2500 MHz (12.5 x 200)
  Nazwa płyty głównej Foxconn G31AX/G31MG/G31MV/G31MX Series
  Mikroukład płyty głównej   Intel Bearlake G31
  Pamięć fizyczna 3072 MB  (DDR2-800 DDR2 SDRAM)
  DIMM1: A-Data HYQVF1B16 2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM  (6-6-6-18 @ 400 MHz)  (5-5-5-15 @ 333 MHz)  (4-4-4-12 @ 266 MHz)
  DIMM3: A-Data SCQVF1A16 1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM  (6-6-6-18 @ 400 MHz)  (5-5-5-15 @ 333 MHz)  (4-4-4-12 @ 266 MHz)
  Typ BIOS'u   Award (07/21/08)
  Port komunikacyjny   Port komunikacyjny (COM1)
  Port komunikacyjny   Port drukarki (LPT1)

  Ekran:
  Karta wideo ATI Radeon HD 3400 Series  (512 MB)
  Karta wideo ATI Radeon HD 3400 Series  (512 MB)
  Akcelerator 3D   ATI Radeon HD 3450 (RV620)
  Monitor Iiyama ProLite X2472HD  [24" LCD]  (1109614910922)

  Multimedia:
  Karta dźwiękowa ATI Radeon HDMI @ ATI RV620 - High Definition Audio Controller
  Karta dźwiękowa Realtek ALC662 @ Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]

 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Report2.txt

Edytowane przez joker718

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maksymalny budżet? Jaki zasilacz (dokładnie) ? Podaj model płyty głównej (będzie napisane na płycie)? Z tego co wkleiłeś nie można wywnioskować dokładnie jaka to płyta. bez tego nie ma sensu odpowiadać Dołączona grafika. Więc najlepiej zrobić tak:

Intel Pentium G3220 BOX - 207zł

Gigabyte GA-H81M-HD3 - 205zł

4GB Kingston HyperX 1600 MHz - 150zł

Sapphire HD 7770 - 360zł

Na tym zagrasz w najnowsze gry w natywnej rozdziałce i pewnie na średnich lub wysokich zależnie od monitora i gry

Podaj dokładną specyfikacje jeśli chcesz modernizować obecny sprzęt za mniejsze pieniądze no i podaj jakie to pieniądze

Inna propozycja (modernizująca)

wymiana procesora na:

E8500 - 150zł ( http://allegro.pl/procesor-intel-core2duo-e8500-3-16ghz-i3685818701.html )

i grafiki na:

radeon hd4870 ( http://allegro.pl/sapphire-radeon-hd4870-toxic-1gb-vapor-x-i3714098147.html ) - 210zł

lub jeśli taniej to szukać radeona hd4850

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz na to budżet? Najtaniej przede wszystkim trzeba wymienić kartę graficzną na jakiegoś używanego Hd4850/4870 za 100zl i zakupić zasilacz np. Fortron z allegro za ok 60zl. Zbyt dużo tu zrobić nie można. Tapatapatap i9001

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj jaki masz budżet na ew. zmiany .

 

W obrębie obecnej konfiguracji do zmiany karta i ew. zasilacz - znając życie siedzi tam jakaś padaka .

 

HD4850 + Fortron HLN/HHN na początek - dużo to nie kosztuje - 200+ zł a wzrost wydajności duży .

 

Ew. jak chcesz mieć już zasilacz pod przyszłą zmianę kompa to coś nowego - np. Fortron HEXA 400W czy Corsair VS 450W za ~150 zł , ew. dołożyć do czegoś lepszego - XFX Core 450W / SPC Deus G1 500W lub nawet modularny Deus M1 550W tyle że ten ostatni to koszt ~230 zł .

 

Do OC tego E5200 to trzeba zmienić płytę i ew. dokupić lepsze chłodzenie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dzięki serdeczne za wszystkie sugestie. Z płyty głównej spisałem: Foxconn, G31MX 46GMX Series, N15235. Zasilacz Codegen 400W model: 300X (PFC). Budżet jak najmniejszy, podobają mi się sugestie. Mógłbym zwiększyć RAM do 4gb, to wtedy jak rozumiem kupno HD 4850 lub 4870 (warto dopłacić do 4870?) i zmiana zasilacza na jeden z tu poleconych jakiś tam sens by miało? Wtedy po jakimś czasie też faktycznie mógłbym dać te np. 150 zł na procesor E8500. Płyta główna jak rozumiem jakoś by to uciągnęła? I czy kupowanie używek na allegro jest ryzykowne?

Edytowane przez joker718

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zostaw narazie ten ram. Na Twoim miejscu wymieniłbym zasilacz, grafikę i procesor ewentualnie dozbierał kasy jeśli teraz nie masz. Moim zdaniem powinieneś go teraz tak zmodernizować, a w przyszłości już wymienić platformę. Oczywiście, że już teraz dołożenie hd4850 da lepszy efekt ale to takie nijakie Dołączona grafika

Co do kupowania używek trzeba patrzeć na oceny użytkownika, jeśli ma dobre oceny, opis nie jest podejrzliwy to nic tylko brać

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam ze doplacanie 50zl do hd4870 nie ma sensu jeśli ma być to zrobione jak najtaniej. Jakbyś na allegro znalazł Hd4850 z pamięciami gddr5 to go kupuj bo jest to to samo co hd4870. A jak nie będzie to kupuj zwykłego Hd4850. Zasilacz do wymiany na fortron'a z allegro 350w wystarczy(wpisz na allegro fortron 350 hhn, jest jedną aukcja) . W przyszłości wymiana na e8500 nie ma sensu. Praktycznie wszystkie nowe gry korzystają z 4 rdzeni wiec lepiej zbierać na wymianę całości. Tapatapatap i9001

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Ram mogę zmienić, bo jestem prawie pewny, że gdzieś powinienem mieć drugą kość taką samą 2GB, tylko coś chwilowo znaleźć nie mogę. No i jak z tym procesorem, bo widzę rozbieżność zdań, faktycznie kiedyś będzie trzeba się przesiąść na lepszą platformę, a teraz takie 150zł za używanego e8500 dałoby radę finansowo, na razie mam tyle zaległości w grach, że te zupełnie najnowsze moge sobie darować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Fortronów należy zwrócić uwagę czy zasilacz ma wtyczkę PCI-E 6-pin do zasilenia karty , występują wersje z wtyczką PCI-E oraz bez . 

 

Dawanie 150 zł za E8500 nie jest takie znowu sensowne - E5200 2,5 Ghz to nadal dobry procek , E8500 jest jakieś 700 mhz wyżej taktowany i ma więcej cache ale to nadal 2 rdzenie .

 

Lepiej zbierać na nową platformę .

 

Na razie zmień kartę i zasilacz a zobaczysz jak ci komp odżyje . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki serdeczne za wszystkie sugestie. Czyli jak rozumiem np. http://allegro.pl/asus-radeon-hd4850-1gb-100-sprawna-i3704035212.html to jest DDR3, warto by się rozejżeć za DDR5? Tu http://allegro.pl/vertex-radeon-hd4850-1gb-ddr5-chlodzenie-arctic-i3704203224.html jest np. z jakimś dodatkowym chłodzeniem, ale to już troche różnicy w cenach jest. Jeszcze tu jest Asus, tam Vertex, sorry jeśli to jakieś oczywistości, ale nie bardzo się znam. Jednym słowem którą dokładnie powinienem kupić, żeby było najlepiej jeśli chodzi o stosunek cena / jakość?

 

W sumie chyba brałbym DDR3, jeszcze zastanawia mnie zasilacz, te tu polecane Foxtrony to w sklepach po 130-150 zł chodzą, na allegro jest jeden za 40zł ale zasilacz to bym chyba nowy jednak wziął, może byłaby jakaś ciekawa alternatywa 400 czy 450W? Np. http://www.morele.net/zasilacz-aerocool-vp-450-359408/? Czy coś innego, ale już żeby tych 130zł nie przekroczył?

Edytowane przez joker718

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus z pierwszego linka ma kiepskie chłodzenie, tutaj bym szukał czegoś lepszego .

 

Ideałem była by karta od Asusa , GB , MSI , Sapphire czy HiS-a z założonym chłodzniem Accelero S1 + wentylator 120 mm - cicha i chłodna karta a w dodatku w miarę sensownie wykonana .

 

Vertex to generalnie low end jeżeli chodzi o karty , Asus czy reszta wymienionych firm robią karty dużo lepiej .

 

Jak bym sam brał HD4850 to brał bym prędzej tą wersję , ew. tego Gigusia , tylko trochę drogi ( 200 zł ) .

 

Jak chcesz dobre HD4850 z pamięcią DDR5 to szukaj HD4870 - bo to te same karty . 

 

np. Sapphire HD4870 1GB DDR5 Vapor-X za 210 zł 

 

Co do zasilacza - Fortrony za 40-50 zł to używane , kilkuletnie konstrukcje jak HHN,HLN,GLN itp. 

 

Dobre i tanie .

 

Jak chcesz coś nowego to ten AeroCool VP 450 W to jest absolutne minimum , choć nie wiele drożej można mieć trochę lepsze Fortron HEXA 400W / Corsair VS 450W . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu dopłacać do takiego zasilacza, albo ma być tanio albo już kupujemy coś co ma sens. Albo kupujemy coś co ma 500w i kosztuje pod 200zl i może być użyte w przyszłym nowym komputerze albo coś co wystarczy na teraz z zapasem. Bierz fortron'a 350w ew 400 który jest na allegro i po sprawie. Tylko tak jak mówił reyden sprawdź najpierw czy ma wtyczkę 6pin do pciexpress. Tapatapatap i9001

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, jeszcze pogadałem ze znajomym i doszedłem do czegoś takiego: wziąłbym ten zasilacz 400W (http://www.allegro.pl/oryginalny-fortron-400w-atx-fan-120-mm-gw-fv-i3710062684.html) no i albo tę Gigabyte z chłodzeniem (http://allegro.pl/gigabyte-hd4850-1gb-256bit-accelero-twinturbo-i3710518487.html) tylko ciekawe do ilu dojdzie, no i znajomy jeszcze coś wspomniał, że nie jest pewien, czy 4870 przypadkiem nie jest nawet ciut za mocne do mojego procesora, więc pytanie: czy ma rację czy nie, bo jakby ta na aukcji z chłodzeniem dodatkowym dochodziła blisko 200zł, to pytanie czy nie wartoby jednak tego Sapphire (http://allegro.pl/sapphire-radeon-hd4870-toxic-1gb-vapor-x-i3714098147.html). Dzięki jeszcze raz za dotychczasowe odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już HD4850 jest za mocne do nie kręconego E5200 , HD4870 czy HD4850 DDR5 są o jakieś 20% szybsze .

 

Żeby ta karta rozwinęła w pełni skrzydła potrzeba C2D@3 Ghz / PDC @3,2-3,4 Ghz ( zależnie od modelu ) , choć na E5200 nie jest tak źle z działaniem HD4850 .

 

Sam mam duet E5200 i HD4850 i działa to normalnie . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już HD4850 jest za mocne do nie kręconego E5200 , HD4870 czy HD4850 DDR5 są o jakieś 20% szybsze .

 

Żeby ta karta rozwinęła w pełni skrzydła potrzeba C2D@3 Ghz / PDC @3,2-3,4 Ghz ( zależnie od modelu ) , choć na E5200 nie jest tak źle z działaniem HD4850 .

Dlatego proponowałem e8500  żeby już wycisnąć rozsądnie wszystko z tego kompa bo nie sądzę , że prędko autor się przesiądzie na nową platformę, ale może się mylę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przesiąść to ja bym się chciał, ale faktycznie znając życie to nieprędko. Jednym słowem teoretycznie mógłbym brać 4870 i po prostu na razie procesor i tak będzie ograniczeniem, a ewentualna zmiana na np. e8500 sprawi, że będzie to wybór lepszy niż 4850? No to muszę to przemyśleć, czy trochę dopłacać i ewentualnie potem kombinować z prockiem, czy nie. W takim wypadku taki Fortron 400W (http://allegro.pl/oryginalny-fortron-400w-atx-fan-120-mm-gw-fv-i3710062684.html) z lepszym procesorem i 4870 nadal by jakoś ciągnął?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z czasem coraz mniej będzie się opłacało modernizować to co masz więc jak procka nie wymienisz teraz to będziesz musiał żyć z ograniczeniem grafiki dopóki nie zmienisz platformy, tak bym to ujął (tak to widze - tak wnioskuje z Twoich wypowiedzi Dołączona grafika). Jak wymieniasz procka bierz hd4870, jak nie bierz zwykłe HD4850 gddr3 i wszystko.  Zasilacz wystarczy, jest okej

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym celował w HD4850 za ~100zł i zasilacz. 200zł za HD4850 to nieporozumienie. Te karty chodziły po tyle 3 lata temu.

Pisałeś, że masz zaległości w grach z kilku lat. Jeśli masz na myśli więcej niż ostatnie 2 lata to na tym spokojnie je nadrobisz i dozbierasz na nową platformę i kartę.

W jakiej rozdzielczości grasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ostatnio coraz częściej 800x600 Dołączona grafika Np. niedawno odpaliłem Arkham Asylum i inaczej nie da rady płynnie (co w sumie jest dziwne, patrząc na wymagania, jeszcze by może warto więcej ramu, jak znajdę kość). Oczywiście chciałbym wyżej. Mam dobry, 24 calowy monitor, kupiony bardziej pod filmy, ale o rozdzielczości 1920x1080 nawet nie marzę. Jakieś starsze gry co jeszcze dają radę zwykle grałem w 1280x720. No 200zł to już nie najlepiej, z drugiej strony aukcja tego z chłodzeniem Accelero jest od 99, miałem nadzieję dorwać tak za 100-130 max, wtedy chyba byłby to dobry wybór? Bo z kolei reyden wcześniej pisał o tym http://allegro.pl/asus-radeon-hd4850-1gb-100-sprawna-i3704035212.html, że kiepskie chłodzenie, czyli co, celować w te z dodatkowym, czy po prostu konkretna tamta konstrukcja Asus ma gorsze niż inne 4850tki?

Edytowane przez joker718

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wymieniasz procka to po prostu szukaj radeona hd4850 gddr3, jak już coś upatrzysz w przyzwoitej cenie to wpisujesz w google np"asus radeon hd4850 test" i już wiesz wszystko na jej temat. Proste bo takie wymienianie tych kart na forum to bezsens Dołączona grafika. przykład ( http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Wiecej_Radeonow_HD_4850_Palit_Sonic_i_ASUS_1GB-843/strona/2158.html ) 62 stopnie pod obciążeniem to nie dużo co innego sprawa głośności ale nie wszystkim to przeszkadza w czasie grania

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spodziewałem się, że masz monitor z natywną rozdzielczością w okolicach 1280x1024.

Trochę drożej od HD4850 możesz dostać GTX 260 216SP. Do tego E8400 za 100zł i będziesz w stanie pograć w 1920x1080. Miałem tą kartę z PII X4 i nie było tragedii w tej rozdzielczości.

W sumie to i tak dużo nie straci na wartości gdybyś chciał to sprzedać i zmienić platformę.

Szkoda, że masz taką płytę. Jakbyś miał coś lepszego to byłoby można pomyśleć o quadzie i oc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spodziewałem się, że masz monitor z natywną rozdzielczością w okolicach 1280x1024.

Trochę drożej od HD4850 możesz dostać GTX 260 216SP. Do tego E8400 za 100zł i będziesz w stanie pograć w 1920x1080. Miałem tą kartę z PII X4 i nie było tragedii w tej rozdzielczości.

W sumie to i tak dużo nie straci na wartości gdybyś chciał to sprzedać i zmienić platformę.

Szkoda, że masz taką płytę. Jakbyś miał coś lepszego to byłoby można pomyśleć o quadzie i oc.

e8400 z chłodzeniem to nadal koszt 150zł, nie widziałem tańszego (oczywiście mówie o aukcjach "kup teraz") i  w tej samej cenie można dostać e8500. gtx 260 okej ale to gorąca suszarka, tym bardziej za niską cenę, Ja bym go nie kupił (za stary, za gorący, za głośny)

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano szkoda, no tak parę lat temu wyszło, ja tego kompa nie wybierałem niestety. Co do głośności to mi to szczególnie nie przeszkadza, byle się cholerstwo nie przegrzało. Jednym słowem może się zaczaję na tego Gigabyte z dodanym chłodzeniem, jeśli cena zbytnio się zwiększy to poszukam czegoś na wzór tego Asusa już bez bajerów, akurat ta aukcja za 100zł aktualnie kończy się niestety jutro, więc chyba ją jeszcze oleję w nadzei na dobrą cenę tego Gigabyte. Jak co to wezmę zwykłego i tyle. Dzięki wszystkim za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...