Skocz do zawartości
rzymo

Cichy ITX - podejście drugie

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę się pozmieniało (będę potrzebować drugiego peceta), tak więc ITX-a ciąg dalszy... :)

 

Sprawa chłodzenia procesora wydawała mi się rozwiązana, ale niestety. Spartan HE923 się zmieścił, natomiast jest za blisko k. graficznej. Przy niskim coolerze nie było tego problemu, ale teraz cpu i gpu podgrzewają się wzajemnie. I to tak, że sprzęt nie przejdzie nawet jednej pętli 3d Marka. Spowolniłem procesor i k. grafiki, nie wiesza się, ale tak nie może być...

 

Nie ma wyjścia - potrzebuję płytę ITX, gdzie gniazdo procesora będzie mniej więcej na środku. Jakieś pomysły poza przesiadką na 1150?

 

---

Przy okazji zmienię też k. grafiki, najpewniej padnie na Zotaca GTX750 (bez Ti) za ~400. Bo karta jeszcze krótsza, bo wentylator 9cm, bo nie potrzebuje wtyku 6pin, bo nawet po podkręceniu nie powinna chcieć więcej prądu od obecnej, będąc przy tym wydajniejszą (np. w FireStrike'u ponad 1000 punktów różnicy).

 

Zasilacz to na razie Seasonic Flex 250W 80+ w miejscu napędu 5.25". Zdziwiła mnie cicha praca. Co prawda mój sprzęt nie jest zachłanny na waty, ale w zasilaczu siedzi 40-milimetrowy mikrus. A tu jest nieźle, całkiem nieźle. Dodatkowo jeszcze parę % sprawności więcej w stosunku do BeQuiet.

(docelowo miał być Seasonic Gold, półpasywny, ale odesłałem ze względu na szumiącą/piszczącą elektronikę i na razie nie wiem czy chcę próbować następnego).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę fotki, ale jutro. Na tę chwilę bebechy leżą na biurku w twórczym nieładzie.

Problem bliskości coolera i grafiki rozwiązany - aż dziwne że wcześniej nie wpadłem na to, że radiator można obrócić o 90*, a wentylator dać z drugiej strony.

 

Pico chciałem dać do mATX, ale patrząc na sprawność i ceny to zwykły 80+ Gold będzie wydajniejszy i przy okazji tańszy od zestawu Pico+zewnętrzny zasilacz.

 

---

Zestaw jeszcze w rozsypce, ale najważniejszą zmianę (cooler) dobrze widać.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Edytowane przez rzymo
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla czego nie użyłeś boxowego chłodzenia na CPU ?

 

Ja mam na I3 3220 box + 80mm wentylator skręcony na minimum (ogranicznik diodowy na czerwonym plusowym przewodzie).

 

Temperatury bardzo niskie, jak na boxa i niesłyszalne chłodzenie.

 

Miałbyś więcej miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakiej obudowie masz tego i3?

 

U mnie spowolniony box się nie sprawdził, inne mniejsze chłodzenia też nie - za duże temperatury przy wolno obracających się wentylatorach. Teraz próba z wieżą.

Właśnie sobie przypomniałem, że mam gdzieś schowanego przerobionego boxa chyba z 1366 (wyraźnie większy, miedziany rdzeń, prawie pół kilo) - tego jeszcze nie sprawdzałem, muszę to zrobić, ot tak z ciekawości ;)

 

Jeszcze tylko ta grafa z krótkim PCB i bez 6pin (750 / 750Ti) i by było wszystko...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę to trwało, ale już blisko końca. Rozważałem czy nie skusić się na Kaveri, ale nie - wolniejsze i bardziej prądożerne. Intelowska integra także odpada.

 

Co mnie smuci - dzisiaj kilka godzin walczyłem z dużym radiatorem do k. graficznej, niestety nawet mimo obniżonego napięcia nie daje rady. Nie daje w tej obudowie, w większej mATX nie było problemów.

Pasywnego chłodzenia nie będzie. Nie ma tego złego, jak założę boczną ściankę to chłodzenia nie słychać (spowolnionego, bo fabrycznie jest min. 40% i szuuuuumi).

 

Zdjęcia są jakie są, ale co nieco widać :)

1) tak poglądowo - rozmieszczenie już się nie zmieni (jedynie SSD dostanie kolegę i powędruje do adaptera 5.25 -> 2x 2.5")

2) nie lubię niebieskiego, przycisk 'power' jest nieaktywny, niepodłączony - jego rolę przejął 'reset', który świeci mniej intensywnie i na czerwono

3) plastikowa obudowa k. graficznej lekko koliduje z wyprowadzeniami przednich USB, się naprawi

pod grafiką chcę wyciąć otwór, jak pod wentylator 92-120mm, przesłaniając go filtrem przeciwkurzowym (żeby grafika "zaciągała" powietrze z podłogi)

4) tymczasowa elektrownia, niestety dosyć hałasuje, bo 6cm wentylatorek, ale ten mały bydlak jest b. efektywny dla małych obciążeń (~83% dla 40W)

5) pudełka od sprzętu, żeby było wiadomo co siedzi we wnętrzu Lian-Li

 

rRtIYLzl.jpg oX7PEt1l.jpg

 

h1kBr7cl.jpg

 

1YFkiNll.jpg

 

9Tsnleil.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałeś nad zamknięciem tego w mniejszej obudowie? Albo nad zrobieniem własnej?

TU mała inspiracja :>

Podoba mi się ta obudowa. Nawet pamiętam, że już kiedyś widziałem coś podobnego (tyle że plastik+stal a nie alu)- chyba Morex ma jedną z obudów z miejscem na leżącą i dwuslotową k. graficzną.

Jeszcze się waham czy jest mi potrzebny HDD jako magazyn, jeśli tak to będę potrzebował więcej miejsca na jego wyciszenie. Wtedy wolna zatoka w Lian-Li się przyda i dlatego na razie zostaje.

 

Miniaturyzację mocno utrudnia mi dedykowana k. grafiki - nie potrzebuję wiele, ale mimo wszystko obecne integry są po prostu jeszcze zbyt wolne...

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano są, Iris Pro pononć ma byc dostępny w desktopowych Broadwellach, ale pewnie sterowników do tego czasu nie poprawią i dalej w niektórych programach będą się robić 'krzaki'.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz będę miał trochę więcej wolnego czasu, w tygodniu powinienem skończyć.

 

Czekam jeszcze na talerzowca 2.5" - WD Red. Muszę tylko wymyślić jak go sensownie, czyli skutecznie i estetycznie, wyciszyć. Kupiłem wersję 750GB (na moje potrzeby starczy w zupełności), jednakże zakładam że będzie tak samo hałaśliwa jak 1TB, z którą już miałem styczność.

 

Zdziwiły mnie kostki pamięci - niskoprofilowe Kingstony (prawdziwie niski profil - 18mm wysokości, nie tylko brak radiatora). Działają przy ustawieniu 1600/CL9 i napięciu 1.25V. Jednakże tak dla pewności zostałem przy 1.35V.

 

Elektrownia tymczasowa odłączona, zamiast niej to co poniżej. Po odpaleniu 3d Marków czy Furmarka kostka robi się ciepła, ale nie gorąca. Nie jest źle...

W weekend trochę się z nią pobawię, lutownicą. Zmienię przewody na miedź, dolutuję wiązkę 4pin i z jednego wtyku sata zrobię dwa. Na tę chwilę całość jest połączona tak prowizorycznie, że aż wstyd pokazywać coś więcej niż na zdjęciu ;)

 

G4nJ4is.jpg

 

---

 

Edycja: ciąg dalszy.

Przewiewna "zaślepka" w miejscu dedykowanym na zasilacz, pojedynczy śledź do k. graficznej, maskownica portów - wszystko czarne.

 

7628957200_1399833903.jpg

 

7097008100_1399833904.jpg

 

3811647300_1399833906.jpg

 

Co do samej k. graficznej, to raczej już zostanie tak jak jest. Wyszła karta o osiągach w pobliżu np. HD7790, za to pobierająca mniej niż połowę tego co Radeon.

Co ciekawe przy korzystaniu z integry HD4400 @ 1500MHz, z podbitym napięciem, komputer nie jest jakoś wyraźnie mniej łasy na energię. Różnica to niecałe 10 watów (testowałem tylko pobieżnie).

Nie muszę chyba dodawać, że różnica w wydajności 3D jest ogromna...

 

9699861900_1399833899_thumb.jpg 5896279800_1399833901_thumb.jpg

 

Valley 1920/AA2x - 1165pts

FireStrike (graphics) - 3665pts

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jest opóźnienie - zamówienie w sklepie cały czas wisi jako "przetwarzanie". Myślałem że dysk i adapter z 5.25" odbiorę dzisiaj, a tu niemiła niespodzianka. Stoję w miejscu i czekam. Mam nadzieję, że do weekendu się doczekam.

 

Tak więc dzisiejszy post będzie jedynie o zasilaniu, z dedykacją dla miłośników setek watów... ;)

 

Najpierw kwestia Pico. Wersja 120 nie posiada wtyku 4pin ATX (do zasilania procesora). Po co kupować adapter, skoro można go zrobić samemu. Żeby wszystkie dziurki w molexie były zajęte, to do kompletu jeszcze dwie wtyczki SATA.

Wykorzystałem tylko 5V, więc mogę podpiąć jedynie dyski 2.5". I tak bym korzystał tylko z takich, więc nie jest to dla mnie żadnym ograniczeniem.

 

4269663500_1400013839.jpg

 

Komputer oparty o Core i3 i kartę pokroju GTX750 wcale nie musi mieć zasilacza 350-400W czy jeszcze mocniejszego.

Bo może mieć to :) :

 

8410252800_1400012229.jpg

 

2915530000_1400012230.jpg

 

2518183800_1400012231.jpg

 

1936798400_1400012232.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiele, bo przy takich prądach jest już duży problem ze spadkami napięć i grzaniem się płytki takiego Pico.

 

Seasoniki 1U są fajne, ale dłuuugie (19cm) - za to wychodzą nie drożej niż Pico+dobry zewnętrzny zasilacz, mają dobrą sprawność (80+ Gold) i do 140-150W wentylatorek zazwyczaj w ogóle się nie obraca.

Chyba że miałeś na myśli krótszego o 4cm Flexa (250W/80+ brąz) - ale ten potrafi być słyszalny, za to jest względnie tani.

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja szukałem do projektu picoPSU o mocy co najmniej 200W, ale niewiele jest takich :/ Zostają zasilacze 1U od SeaSonica

Jeżeli PicoPSU i adapter są na napięcie 12V, to wystarczające będzie nawet PicoPSU 60W.

Najwiecej energii pobiera procesor i karta graficzna, więc logicznym jest, że w takiej sytuacji (tj. przy napięciu 12V) PicoPSU nie jest obciążane zmianą napięcia prądu zasilającego CPU i GPU.

Ważne jest żeby adapter miał odpowiednio dużą moc.

Można nawet wtyczkę P4 4-pin połączyć bezpośrednio z gniazdem zasilania PicoPSU (ominąć PicoPSU) - oczywiście tylko w przypadku gdy adapter ma na wyjściu 12V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyle że ja planowałem do tego podpiąć i5-4670K... Odblokowany mnożnik pozwala zrobić mocny downclock kiedy wystarczy pasyw i OC kiedy potrzeba mocy. Do tego 750 bez osobnego zasilania i jest git. Do tego najlepiej chyba będzie wtedy tego seasonica

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwiecej energii pobiera procesor i karta graficzna, więc logicznym jest, że w takiej sytuacji (tj. przy napięciu 12V) PicoPSU nie jest obciążane zmianą napięcia prądu zasilającego CPU i GPU.

Jeśli całość przelatuje przez Pico, to oczywistym jest, że jest obciążany. Ścieżki są projektowane na konkretne prądy. Dlatego nie możesz bezkarnie przepuszczać przez Pico80 np. 10A ;)

 

Jeśli podpiąć grafikę (przez złącze 6pin) i procesor (4pin) bezpośrednio do zewnętrznej kostki to wtedy pełna zgoda - liczy się głównie moc tej kostki, a Pico może być najsłabsze z możliwych.

 

---

 

Testuję właśnie gniazdo w takim wykonaniu:

 

1rki9Yi.png

 

i jest lepiej. Sama konstrukcja jest bardziej przemyślana. Na całym obwodzie (od wewnątrz) są wygięte blaszki, dociskające się do wtyczki. Jest lepszy styk i trochę mniejszy spadek napięcia.

 

Zewnętrzny zasilacz: daje radę, trzyma napięcie. Na luzie 12.32V, przy obciążeniu 2A - 12.19V, 4A - 11.98V, 6A - 11.87V.

 

Jeszcze taka jedna ciekawostka odnośnie sprawności (w kontrze do Fortrona 200W/80+):

* idle: Pico ma niewielką przewagę 2-3W (pobór mocy z gniazdka 23W ;), przy odtwarzaniu wideo z jutuba nie przekracza 30W),

* Valley: role się odwracają i Fortron SFX jest sprawniejszy, 3-4W różnicy na niekorzyść Pico.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to w sumie niegłupia opcja jest, brać najzwyklejsze pico do mobasa, a 8pin EPS i 6pin CPU puścić bokiem z 12V zasilacza zewnętrznego.

 

Tylko trzeba znaleźć porządnie wykonany 12V DC zasilacz na 250-300W (niekoniecznie fanless)...

 

Nie pomyślałem o tym, dzięki chłopaki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będziesz musiał pokombinować z gniazdem w obudowie, jeśli przy takich mocach chcesz całość zasilać z 12V.

 

Są dostępne w miarę tanie Delle (wtyk 8pin, po 3 na +12V i masę): http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=dell&search_scope=category-6136&bmatch=s0-e-0409 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli całość przelatuje przez Pico, to oczywistym jest, że jest obciążany. Ścieżki są projektowane na konkretne prądy. Dlatego nie możesz bezkarnie przepuszczać przez Pico80 np. 10A ;)

 

To że za dużego prądu puścić nie można to jest oczywiste, miałem na myśli bardziej Twój przypadek (mały pobór). A co do pico80, myśle że 120W by przeszło :d (oczywiście przy napięciu 12V)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu dostałem talerzowca - WD Red 2.5"/750GB.

Jakby ktoś był zainteresowany wydajnością (HD Tune): transfer startuje od 110, kończy się na 52, średnio 84MB/s, zaś czas dostępu 16ms.

 

Wstępna koncepcja adapterów, mat i pianek poniżej. Do przetestowania czy temperatury będą w porządku.

 

9564819900_1400186132.jpg

 

2636423700_1400186134.jpg

 

7638801500_1400186135.jpg

 

1275230000_1400186136.jpg

 

9779249700_1400186137.jpg

 

7373026300_1400186138.jpg

 

2673860400_1400186139.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie karta siedzi w trochę większej obudowie, więc temperatury niezłe. Ok. 36-37* w spoczynku, 64-65* pod obciążeniem.

 

Na fabrycznym biosie byłaby oczywiście cieplejsza (napięcie 1.16V zamiast obecnych 0.95V)/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PicoPSU uważam za całkiem ciekawy eksperyment - że da się, że nie trzeba nawet 100W, żeby móc pograć na średnich/średnio-wysokich detalach w fullhd ;)

 

Ale - mocy przybywaj... czyli wracam do zmodyfikowanego jakiś czas temu BeQuiet 300W. Jest nieco mniej sprawny w stosunku do Pico czy Fortrona 200W/Bronze, jednakże są to wartości typu 1W w idle i 2W w stresie.

Bo cały czarny, bo oploty na kablach, bo czarne wtyczki, bo zbędne usunięte i dodana jedna (6pin do grafiki, standardowo wersja 300W jej nie posiada).

Chciałem wentylator o większej grubości - 25mm (zazwyczaj cichszy, kręci się wolniej, a 'przepycha' więcej powietrza). Dlaczego wybralem akurat ten wentylator (BeQuiet Shadow Wings)?

Ze względu na jego budowę, większa część schowała się w obudowie, bez zabaw z przerabianiem blachy, wierceniem otworów, itp. Takie plug'n'play ;)

Jedyna wada (ale nie w mojej obudowie) - wzrosła grubość zasilacza, o niecały 1cm. Dodam jeszcze, że wentylator to wersja low-speed, 1400rpm w standardzie, dodatkowo spowolniona diodą w szeregu.

 

7181760900_1389028953.jpg

 

8484850600_1389028950.jpg

 

4013474000_1389028952.jpg

 

2387333400_1401608051.jpg

 

 

---

 

Karta graficzna. Na razie zostaje EVGA GTX750 - ten producent ze względu na Display Port i HDMI. Postanowiłem, że czekam na kartę w stylu 750Ti Boost czy 850/850Ti.

O ile obecny podkręcony Maxwell w większości tytułów wypada dobrze, to np. w takim Wiedźminie2 jest wolniejszy od 650Ti Boosta, o GTX660 nie wspominając...

Rdzeń 1320MHz, napięcie 1.1V (idle 0.85V), pamięć 1400MHz. FireStrike gpu = 4260pts.

Zamiast dużej plastikowej obudowy wykorzystałem niskoprofilowy wentylator 80mm. Jest ciszej i nie gorzej pod względem temperatury.

 

3112759700_1401608048.jpg

 

4246053200_1401608049.jpg

 

4480242300_1401608050.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższej przerwie drobna aktualizacja (pełna w styczniu, gdy w sprzedaży pojawią się GTXy 960).

 

Nieco większa obudowa, wbrew trendowi "all black" wybrałem srebrną. Jakoś bardziej mi się widzi. Dalej trzymam się założenia, że cisza przede wszystkim.

 

Na tę chwilę specyfikacja przedstawia się tak:

* MSI B85I Gaming - całkiem sensowna płyta, niezły dźwięk (Realtek ALC1150 + OPA),

* Core i5-4440, napięcie poniżej 1.0V; na odpowiedni cooler jeszcze się czaję,

* kości Kingston low-profile 2x 4GB DDR1333/cl9/1.5V - działają jako ddr1600/cl9/1.3V; prawdziwie niskoprofilowe, czyli nawet nie wystają poza zaczepy trzymające kości w gniazdach (żaden cooler im nie straszny ;))

* na zdjęciu ssd+hdd, ale raczej się skłaniam ku 2x SSD (> 400GB łącznie),

* GTX960 - w styczniu (główny brakujący komponent),

* zasilacz BeQuiet L8 300W; obudowa Cooltek U2 Window,

* Windows 8 Pro @ 8.1,

* sporo osób unika tematu kosztów jak ognia, a ja napiszę - jeśli k. graficzną kupię za niecały tysiąc to koszt obudowy z zawartością zamknie się w kwocie niższej niż 3000zł

(niektóre części nowe ze sklepu, niektóre "nowe, wyciągnięte z modernizowanego zestawu" - oczywiście nieco tańsze)

 

Myślę jeszcze nad nieco szybszym procesorem - ale to jedynie jeśli trafi się jakaś okazja (swojego kupiłem za 500zł).

I to by było na tyle...

 

6239424800_1417689912.jpg

 

9958915000_1417689913.jpg

 

6519028900_1417689915.jpg

 

3993281200_1417689916.jpg

 

6269752200_1417689918.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstępna koncepcja zabudowy jest i raczej tak zostanie. Na razie bez wentylatora na tylnej ściance, jednakże po dołożeniu k. graficznej liczę się z koniecznością jego dołożenia. A może i nie będzie trzeba, bo podkręcona integra HD4600 nie będzie podgrzewać układu. Przed napisaniem tego posta trochę pograłem, RealTemp pokazał okolice 59-60* (i5-4440 @ 0.96V), a GPU-Z maksymalnie 69* (1400MHz, lekko podbite napięcie).

W obudowie boczne wloty powietrza przesłonięte, nad "podłogą" muszę pomyśleć. Najchętniej widziałbym tu jeden duży filtr przeciwkurzowy.

 

1) Stelaż z obudowy, pomyślany do montażu dysku 3.5" lub wentylatora 120mm. Wykorzystałem go nieco inaczej.

 

2) W zasilaczu zostawiłem tylko to, co niezbędne: wiązka 20+4pin do płyty, 1x molex, przewody są dosyć sztywne, także żeby łatwiej mi się je układało wiązka 8pin do grafiki stała się sześciopinowa, podobnie do płyty (zasilanie procesora) - zamiast ośmiu przewodów zostawiłem cztery.

 

3-7) Dokładanie komponentów oraz kabelkologia stosowana.

 

4277392100_1420324249_thumb.jpg 5906571400_1420324251_thumb.jpg 7135406900_1420324252_thumb.jpg 6076995800_1420324253_thumb.jpg 4802567600_1420324255_thumb.jpg 5139596700_1420324256_thumb.jpg 9078476800_1420324257_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli malowanie maskownicy (jest cała czarna + czerwone piktogramy/ramki), czy samych portów/gniazdek na płycie (właśnie te kolorowe gniazda mini-jack)?

 

Pobór mocy - 66W LinX, 22W idle, przeglądanie sieci+jutub w tle 25-35W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drobna aktualizacja - z nudów zaktualizowałem bios. I co ciekawe zaczęło działać max turbo dla wszystkich rdzeni, pod obciążeniem

zamiast 3.1 jest 3.3GHz (Cinebench potwierdza, wzrost z 480 do 510 punktów).

 

Napięcie rdzenia 1.0V (było 0.96V) oraz dodatkowe 200MHz i pobór mocy podskoczył do 73W w LinX.

Niby niewiele więcej watów niż poprzednio, ale temperatura ~8* do góry.

Muszę posprawdzać, czy po aktualizacji biosu obniżyłem wszystkie napięcia, które ruszałem poprzednio...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się sprawdzają Redy pod względem głośności. Mam i5 3470 z boxowym chłodzeniem(choć raczej zmienię przez wysokie temperatury), gpu hd 7850 przerobionego na półpasywa. Najgłośniejszym elementem kompa są dwa dyski Seagate 500GB. Jeszcze ssd są za drogie, aby całkowicie na nie przejść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...