Skocz do zawartości
Orange_Meerkat

Komp za ok 5k do gier+ogolnouzytkowy - pytanie o CPU cooling

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

 

Zamierzam niedlugo wymienic calego blaszaka. Wiekszosc podzespolow juz wybralem ale zastanawiam sie nad chlodzeniem CPU i grafika.

 

Konfiguracja (ceny orientacyjne):

Plyta: Asrock Z87 EXTREME4 s.1150. - ok 480zl

Pamiec: Kingston HyperX 2x8GB DDR3-2400 Dual Chanel Kit Non-ECC CL11 XMP Beast Series KHX24C11T3K2/16X. (lub inne nizsze kosci kingston w zaleznosci od CPU coolera) 570zl

Grafika: MSI GF GTX770 2GB DDR5 256bit Twin Frozr ok 1250zl
 lub: ASUS GeForce GTX 770 2GB DDR5/256bit

CPU - Intel Core i5-4670K 3,4 GHz 6MB cache s. 1150 Box. 840zl

Zamierzam krecic do 4.5GHz

dyski :Plextor SSD 128GB SATA3 PX-128M5S. 340zl

WD Blue WD10EZEX 1TB sATA III 64MB. 200 zl

obudowa: Fractal Design Define R4 USB 3.0 Titanium Grey 400 zl

PSU: Corsair  RM550 (gold, polpasywne chlodzenie) 550W. 400 zl

 

OS: Windows 7 - 350 zl

Chlodzenie: o tym ponizej
 

Grafika: zastanawiam sie czy wziac opcje GTX 770 2 GB czy 4 GB. roznica w cenie to ok 150-200 zl.

Pytanie - czy warto doplacic 2 stowki za te 2 dodatkowe gb? Za GTX 780 trzeba doplacic sporo wiecej wiec odpada. AMD tez odpada.

 

Chlodzenie:

Krytria wyboru w kolejnosci 1. cisza, 2. temperatury, 3 cena.

 

Czytalem mase testow, zestawien i szczerze mowiac najbardziej sie tu zastanawiam. Obudowa jest wyciszona, a co za tym idzie nieco mniej przewiewna.

 

Generalnie czytalem ze tanie chlodzenia typu Thermalright Silver Arrow SB-E Extreme Raijintek EreBoss radza sobie dobrze z tym procesorem. Ale nie sa takkie ciche i temperatury mimo ze akceptowalne to sa jednak wyzsze.

 

Kolejna grupa to coolery w cenie ok 300zl: Noctua NH-D14, Be quiet! Dark Rock Pro 3 , Thermalright Silver Arrow SB-E Extreme. Ciche i na pewno wydajne. Ale zabieraja mnostwo miejsca, moga kolidowac z pamiecia, sa ciezkie, wdmuchuja powietrze do wnetrza obudowy. W wybranej obudowie cpu cooler moze podniesc temperature grafiki.

Ostatnia opcja to Enermax Liqtech 120 (ELC-LT120X-HP). Z tego co poczytalem to na bank poradzi sobie z podkreconym prockiem, cicho pracuje i nie zawadza w srodku. Czy ma ktos to chlodzenie enermaxa? czy mozna je zamontowac w wolnym miejscu na wentylator tak zeby wywiewalo powietrze bezposrednio poza obudowe?

 

Czy ma ktos ta obudowe? Jak z temperaturami CPU/GPU i jakie coolery macie?

Jesli Erebross lub macho sa wystarczajace do i5-4670K to czy jest jakikolwiek sens kupowac wiekszy i drozszy cooler.

Czy ma ktos to chlodzenie enermaxa? czy mozna je zamontowac w wolnym miejscu na wentylator tak zeby wywiewalo powietrze bezposrednio poza obudowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie jakie byś nie wziął z tych wymienionych przez Ciebie, wentylatory jak podłaczysz do kontrolera obrotów to po skręceniu na min będą cichutkie. Brałbym Thermalright - wydajność wyższa od noctuy i jeżeli kasa nie jest problemem to warto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu AMD odpada? Za 400 PLN więcej masz jakieś 20% osiągów do przodu. Wydajność R9 290 jest nieporównywalnie wyższa z GTX 770. Przy zestawie za taką kwotę branie GTX 770 uważam za małe nieporozumienie. 

 

Mowa o tym modelu:

http://www.morele.net/karta-graficzna-asus-radeon-r9-290oc-4gb-ddr5-512bit-2dvi-hdmi-dp-box-r9290-dc2oc-4gd5-631342/

 

Możesz też znaleźć tańsze, ale przy R4 nie radzę dawać np.: MSI, która to ma problemy z temperaturami rdzenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie ogladalem zdjecia tego enermaxa 120X na google i sposob montowania i wyglada ze mozna go zamontowac na wolnym gniezdzie na wentylator. wtedy bedzie wydmuchiwal cieple powietrze poza obudowe. w srodku bedzie chlodniej. No i z tym coolerem nie ma problemu z pamieciami.

 

Mysle ze gtx 770 jak na moje potrzeby wystarczy spokojnie. I chyba jednak Asus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zaodrze244 - Pytanie prędzej, jak wymagającym graczem jest założyciel tematu :)

U mnie MSI TwinFrzr IV Gaming 770-tka wystarcza do wszystkiego, jedynym tytułem jaki uziemił ją na MAX'ach to był Crysis 3, a tak to trzyma spokojnie poziom.

Edytowane przez darthbercik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Człowieku przestań siać herezje ok. Nie każdy gra w Twoich rozdzielczościach. Do FullHD spokojnie GTX 770 jeszcze wystarcza. Grałem w oba te tytuły i FPS nie spada poniżej 40 w AC4. Nie mówiąc już o FC3. Crysis 3 mam średnio 55-75 FPS.  BF4 dość podobnie. Żaden tytuł nie jest niegrywalny.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja się zastanawiam po co ludzie kupują GTX 760 czy R9 270. Te karty to dopiero się nie nadają do dzisiejszych gier. Ludzie przestańcie się ośmieszać. Ja nie mam zamiaru tu nikomu na siłe wmówić że jest inaczej. Tylko opieram się na faktach. Popatrzcie na dzisiejsze gry komputerowe i ich wymagania.  To nie te czasy DX 9, gdzie co gra to wymagania gwałtownie rosły. Przez stare konsole to mocno zwolniło, a na nowe gry z nowych konsol jeszcze sobie poczekamy.  Dlatego kupiłem GTX 770 zamiast 780. 600 w kieszeni i jakoś nie narzekam na brak stabilności.  Za rok jak się pojawią pierwsze gry multiplatformowe na PS4/XOne i PC oraz taki Wiedźmin 3 wtedy pomyślę nad wymianą na mocniejsze GPU. Nie każdy chce grac z AA.  Po za tym Metro to ma coś z optmalizacją, bo ta gra wcale lepiej nie wygląda od Crysis 3 czy BF4, a w tych grach mam ustawione AAx4 i spadków poniżej 40 nie uświadczyłem.

Edytowane przez Devil
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi nie przeszkadza, że ciągle bawisz się moją reputacją - zachowujesz się jak dziecko, ale okej baw się dalej. Gwoli wyjaśnienia:

Nie mierz innych swoją miarą. Ludzie kupują GTX 760 lub R9 270, bo wiedzą na co się decydują. Głupotą jest jednak pisanie, że GTX 770 zaspokoi apetyt każdego gracza, a już na pewno to, że poradzi sobie z każdą grą. 

 

Piszesz, że grasz w C3 na MSAAx4 i Ultra i masz 55-75 kl/s? To niemożliwe. W Welcome on the Jungle, mając ustawione: Ultra, MSAAx4 i AFx16 nie przebijałem 50 kl/s, nie mówiąc o spadkach do 38. To wszystko przy i7@4.4 GHz i 8GB pamięci RAM. Ustawienie, ustawieniu  nie równe, ale podejrzewam że wyniki oby dwóch naszych konfigów byłyby zbliżone. 

 

Na dzień dzisiejszy warto dopłacić do R9 290, ale nie ze względu na średni FPS, a minimalny. Obejrzyj kilka testów, na których zdołasz ujrzeć różnicę. Fakty są takie, że w tym momencie dopłata 300-400 PLN do karty "czerwonych" jest warta grosza.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że jest warta i wcale temu nie przeczę. Sam myślałem na 290 dość długo, ale wtedy ceny były nieco wyższe, więc musiałem wziąć 770 i jak napisałem nie narzekam.  Crysis 3 cóż tyle mam i co mam teraz jakiś filmik nagrać by Ci to pokazać. Daj sobie spokój z pisaniem że nie zaspokoi  każdego gracza bo nie o to mi chodziło. Jak komuś pasuje kupno GTX 770/760 czy tam R9 270 i zmniejszenie detali to je kupuje i jest zadowolony.  Dokłada sobie do lepszego monitora czy lepszego procka czy czegoś tam.

 

 

reputacja ? Serio. Moze ktoś po prostu uważa że wprowadzasz ludzi w błąd. Bo chyba głównie do tego celu jest ten system nieprawdaż ? Czyli jednym zdaniem chodzi mi o to że kupno GTX 770 nie jest złym pomysłem.  Co za tym idzie nie uważam też że kupno GTX 780 czy R9 290 jest nieopłacalne. Jeśli kogoś stać i ma taką potrzebę to je kupuje. O to mi od początku chodziło. Z mojej strony EOT.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam tak od czasu to forum, ręce mi opadają widząc to co tutaj się wyprawia, stąd też dziś założyłem konto. 

 

Osoby polecające tutaj zestawy opierają się tylko na zasadzie "ja mam, i jest dobrze". Składając zestaw za 5000 zł widzę że ktoś śmie twierdzić że dopłata 250 zł do R9 290 jest nieopłacalna, serio ? Nikt nie raczy zwrócić uwagi na to że Autor wepchnął 16 GB DDR3 do zestawu, dodatkowo po co mu płyta z obsługą SLI skoro ładuje się w RM 550 + GTX 770 ? Może mi to ktoś wyjaśnić ? 

 

Jak widzę użytkownika który ma prawie 9000 postów i opiera się on się na grach z konsol to po prostu nic dodać nic ująć. Nie wiem czy wiesz ale proces technologiczny nijak ma się tutaj do komputerów. Najpierw wielkie rzyganie na temat wykorzystywania 8 wątków "bo w konsolach są" ... teraz coś na temat GPU ? Co ma Jaguar do Vishery ? 

 

AsRock Fatal1ty H87 Performance /intel H87, LGA1150/

Intel Core i5-4670K /3.4GHz, 6MB, LGA 1150, BOX/

Fractal Design Define R4 USB 3.0 Black Pearl

Corsair RM 650W 80+ Gold 135mm modular

MSI Radeon R9 290 Gaming 4GB DDR5 512bit

Crucial 8GB (2x4GB) 1600MHz CL9 Ballistix

Western Digital Blue 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600

bequiet! Dark Rock 3 Pro

Microsoft Windows 7 Home Premium OEM 64Bit PL SP1

Plextor M5S 128GB SATA3 (520/200MB/s)

 

5045 zł 

 

Po cholerę nie kupować R9 290 ? Zestaw wypasiony mieszczący się w budżecie ..... Płytka spokojnie wystarczy do OC 4670K powyżej 4.0 GHz (8  fazowa sekcja zasilania, dwie kości UEFI, bardzo niskie temperatury)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mnie piejesz ? Gdzie ja napisałem że R9 290 jest nieopłacalny ?  Ja po prostu składam zestawy cenowo bardziej opłacalne a 770 chodziło mi głównie o to że to tez dobry wybór jak ktoś nie mierzy w full detale. Nie chodziło mi tu o autora tematu, bo przy tej sumie oczywiste jest że lepiej wziąć R9 290 czy jak ktoś woli Nvidie GTX 780. 

 

A Twój zestaw ? Zasilacz nad wyrost cenowo. Taki XFX 550W spokojnie wystarczy i jest przy tym bardzo cichy.  Płyta główna ? H87 ?  Za niewiele więcej ma przecież Z87 PRO 4 z chipsetem dostosowanym do OC, a nie jakieś kombinacje ASRocka z H87. Oczywiście nie znaczy że płyta ta sie nie nadaje do OC. Ale i tak bym wolał Z87.

 

Moja propozycja:

 

http://www.morele.net/inventory/info/yZBU/

 

4600zł.

Edytowane przez Devil
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XFX 550, zasilacz niemodularny, bez DC-DC .. serio w zestawie za 5000 zł, może wsadź tam VS 650 ... przecież też wystarczy. Zjechać po kosztach jest bardzo łatwo, jak widać wystarczy wrzucić tańszy zasilacz z gorszą kulturą pracy, brakiem modularnego okablowania, brakiem kompatybilności z C6 / C7 do tego obudowa z kartonu w postaci M40. 

 

Wybacz ale H87 zjada tego Pro4 na śniadanie, chipset H87 też jest przecież dostosowany do OC i nie wiem do czego pijesz.. Polecasz na zasadzie "ja mam, ja bym wolał" .... to nie dla siebie składasz zestaw. 

 

Fajnie że zerkasz na to czego Autor potrzebuje. Dlaczego wciskasz mu takie podzespoły skoro on sam skupia się na wyciszeniu zestawu ? Stąd też niemalże niesłyszalny RM 650, R4 oraz BQ019 w zestawie. Jeżeli już chcesz zaoszczędzić na PSU to wrzuć chociażby Cooler Master G550M z DC-DC, modularnym okablowaniem oraz kulturą pracy na poziomie BQ L8, jeżeli chodzi o obudowę to również fabrycznie wyciszoną Corsair Carbide Series 330R

 

PS: Autorze, jak dasz radę to wymień tego MSI na Sapphire Radeon R9 290 TRI-X

 

Wg testów purepc, model ten po OC dochodzi  do 75 stopni podczas grania co jest bardzo ale to bardzo dobrym wynikiem. Przy obudowie typu R4 / 330R będzie to znacząca rola. 

Edytowane przez Banqq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...