Skocz do zawartości
Michaelius

Pentium G3258 - podkecanie

Rekomendowane odpowiedzi

Może przyda się wątek ogólny

 

Specyfikacja na stronie intela:

 

http://ark.intel.com/pl/products/82723/Intel-Pentium-Processor-G3258-3M-Cache-3_20-GHz

 

Test na PPC:

 

http://www.purepc.pl/procesory/test_intel_pentium_g3258_tanie_podkrecanie_dwoch_rdzeni

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Zrobiłem sobie zestawik do zabawy z tytułowym procem + MSI Z97 Gaming 7 + TridentX 2400 CL10 i na razie kicha bo proc wydaje się być anty-selektem

 

Podbiłem Vccin na 1,8 (standardowo było 1,71)

 

Napięcie Vcore ustawiałem z offsetem na auto (25-30 mV)

Reszty napięć nie ruszałem

 

Na standardowym 1,13 (vcore+offset) proc zaczął wywalać się przy mnożniku x41 w prime 95

Po podbiciu do 1,23 padl przy x42

Do w miare stabilnego 4300 potrzebowałem 1,32V

Na 1,38V proc wysiada po kilku minutach prime'a @ 4500

 

pamięci są ciągle na 1600 cl11 żeby wykluczyć wpływ IMC

 

Temperatura raczej też mnie nie ogranicza bo mam w porywach 72 stopnie przy 1,38 na Phanteksie

 

Hmm ma ktoś jakiś pomysł co poprawić ? Ruszyć któreś z pozostałych napięć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry, że odkopuję, ale problem jest identyczny. albo mój proc jest kiepski, albo coś źle robię.

 

mam podobnie - tylko na dużo słabszej płycie - MSI B85I - bardzo dobra i tania płyta do O/C w ITX tak btw - pamięć Crucial Ballistix 1600MHz CL9 2 x 4GB, też tania.

 

Ustawienia na razie na override wszystko

VCCin - 1.8

VCore - 1.274

Vring - 1.095

 

rock stable @ 4.4 przy 75 C stress test 1h, na stock coolerze, x45 już wywala się przy wejściu do windy.

 

chciałbym raczej zejść niżej z napięciami, bo tak samo jest stabilny przy VCore 1.274, reszta na auto (Vin 1.76, Vring nie wiem), przy x44

 

jakieś sugestie?

michaelius, coś więcej podziałałeś w temacie?

 

Mam też dwa dodatkowe pytania:

1. dawno nie podkręcałem nic, więc nie jestem pewien. Na moim laptopowym core i7 4710hq haswell refresh taktowanie CPU w HWinfo non stop się zmienia, skacze. Na tym G3258 cały czas równo 4400Mhz, w Biosie mam ustawione opcje taktowania na dynamic, czyli powinno być pod obciążeniem turbo 4400mhz, w idlu dużo mniej - a tak nie jest - chyba że się myle?

2. przy opcjach napięć mam auto, adaptive, override - jak działa adaptive, ktoś mógłby objaśnić?

3. moje pamieci mimo że 1600Mhz, odpalają się tylko na 1400Mhz. Nigdy nie widziałem takiego taktowania. O co może chodzić?

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Powinno spadać w idle do 800 MHz.

2. Adaptiv - zmienia w zależności od obciążenia. Ustalona wartość plus/minus offset jest wartościa maksymalną, a niżej zgodnie z load line calibration.

3. O paściaste pamięci lub o błędny odczyt w programie.

 

G3258 chyba wymagają wysokich napięć, wyższych niż 46x0K, nie wiem czemu tak jest. Mój do 4400 wymagał ponad 1.3V, działał u mnie na 4.3 na sporo niższym napięciu, zaś przy 4.2 to już było 1.1x V (nie pamiętam dokładnie). Z VCCIN spokojnie możesz podejść nawet do 2.00V jeżeli miałoby to cos poprawić.

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Potestuje, dziękuje za szybką odpowiedź.

2. Czyli najlepiej dla HTPC podkręconego do grania spróbować na adaptive? Load line calibration będzie w każdym BIOSie?

3. Tak myślałem, ale to Crucial.... na stronie Intela http://ark.intel.com/pl/products/82723/Intel-Pentium-Processor-G3258-3M-Cache-3_20-GHzpisze, ze tylko 1333MHz, chyba ten typ tak ma.

 

Jeśli wysokich, to jak wysokich, aby można było 24/7 albo 16/7 używać? 1.3 to jest maks?

 

update:

 

no to nie zbija mi zegarów w idle - cały czas 4.4GHz.

 

Co ciekawe jak zmieniłem opcje Vcore na "adaptive" momentalnie zegary w biosie i w windzie spadły do 3.2GHz i za chiny pod obciążeniem nie wskakują na 4.4.

@adashi

byłbyś tak uprzejmy i ewentualnie powiedział, co jest niezbędne w tym BIOSie do ustawienia aby zrzucał napięcia i częstotliwość w idle

 

20150928_184103.jpg

 

20150928_184209.jpg

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za "zbijanie MHz" odpowiada zasadniczo funkcja, która w biosie powinna się nazywać EIST albo Intel Speedstep albo jakoś podobnie.

Za "zbijanie napięcia" z kolei C1E. To w biosie.

 

Nie wiem czy w Windows nie można tez wymusić braku zbijania taktów ustawiając jakieś opcje wydajności.

 

Czy jest load line callibration na chipsecie B85 nie mam pojęcia, ja tylko Zetek używałem. Na pamięć nic nie poradzisz, na B85 wyżej ich nie puścisz. Może próbować tylko obniżyć timingi.

 

Co do napięć, 1.3V to na pewno nie jest maks, pytanie czy warto iść wyżej dla 100 MHz. Powiedzmy, ze maks to 1.4V. Ale jak to pośle temperatury w kosmos, ze się będzie włączał throttling, to nie ma to sensu - zależy od jakości chłodzenia i sztuki procesora.

 

Dobrze by było gdyby na temat biosu MSI wypowiedział się ktoś kto używa ich płyt, bo ja to tylko Asus/Asrock.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, miałeś rację - plany zasilania windowsowe zablokowały możliwość zrzucania częstotliwości. Zapomniałem nawet, że to zmieniałem - gdzieś w trakcie procesu kręcenia zmieniałem to, żeby zobaczyć wpływ na benchmarki. Aby pójść wyżej bądź zmniejszyć napięcia muszę chyba pogrzebać w sekcji Digipower, fajnie jakby ktoś z płytą MSI i tym chipsetem się wypowiedział, na co zwrócić uwagę.

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...