Skocz do zawartości
koniMax

Dziewicze WC pompa CWU

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jakie złączki i gdzie je dostane by mogła w układzie pracować taka pompka:

http://allegro.pl/pompa-obiegowa-25-60-180-do-c-o-1-polska-ibo-i4630750192.html

Chcę ogólnie zrobić swój dziewiczy zestaw WC na razie do samego procesora na częściach używanych (brzydki, wielkie mogą być).

Koszt jaki chcę ponieść na blok+pompę+złączki+wąż+płyn+chłodnice to max 450zł (ale mile widziane mniej).

Do schłodzenia:

i5 750 4.3Ghz 1.45V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz podane jakie tam są przyłącza. Żeby w to wkręcić złączki, trzeba dokupić odpowiednie redukcje, do rozmiarów złączek. Wtedy wybór złączek to kwestia preferencji.

 

W ogóle zastanów się po co ci taka "pompka". To się nadaje do pompowania wody do grzejników w kilkukondygnacyjnym budynku raczej, a nie do komputera i małej chłodnicy.

Nie mówiąc jak trudno taką pompę zamocować, odizolować poprawnie od wibracji. Bezsens.

Jeszcze ten pobór mocy :) 46W na pierwszym biegu.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej to coś na allegro. Używany laing to dostaniesz za 100-130zł. Sam za tyle brałem, i też bym nie wydał 250 na taką pompkę.

Pompka typu coolriver to z poniżej 50zł. Tylko musisz poczekać jak akurat nic nie ma.

Jaki jest sens pompy na 230v?

 

Złączki, zależy, jak chcesz tanie i proste, to zwykłe choinki. A jak nie to skręcane, też nie są drogie jakieś fesery, blackwater, jakieś tańsze ogólnie. Średnicę dobierasz do węża, można cienki wąż typu 8/10, a można tradycyjnie grubsze. Wybór jest, oba rozwiązania różnią się nieco ceną i wyglądem. Wpływ na samo działanie układu ma to dość ograniczony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pompami cwu/co są inne problemy. Jak tej pompy poprawnie nie odizolujesz od obudowy, to nie będzie niesłyszalna. A taki duży kloc nie tak łatwo odizolować. Są też problemy z odpowietrzaniem, to pompy przeznaczone do zamkniętej instalacji, w układzie z rezerwuarem źle się je odpowietrza.

 

Moim zdaniem tania i bardzo cicha pompa na start to jakaś słaba wirnikowa, typu coolriver właśnie. Tylko ciężko je teraz dostać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o konieczność układu zamkniętego to nie ma problemu mogę takowy mieć tylko chciałbym żeby pompka tania była i nie słyszalna.

Takie coś tylko cena z kosmosu posłużyło by na lata?

http://allegro.pl/pompa-cyrkulacyjna-cwu-wilo-z15-nova-tylko-4-5-w-i4659921060.html

 

Jak z głośnością by było tej pompy i odpowietrzeniem? Może w tej cenie lepiej Vario D5 i włączyć go na  bieg? Tylko nie wiem jaki głośny jest ten Vario i jak z jego awaryjnością.

 

Bo takie tradycyjne rozwiązanie:

www.darmacz.pl/index.php?main_page=product_info&cPath=1_37_255&products_id=4737

Ponoć głośne i awaryjne strasznie ;/

 

Edit.

Tutaj cena jest zachęcająca ale też nie wiem jak z głośnością jej:

http://www.darmacz.pl/index.php?main_page=product_info&cPath=1_37_761&products_id=1791

 

Najtańsza opcja:

http://allegro.pl/pompa-atman-at-302-450l-h-6-5w-gratisy-i4614281847.html

Wystarczy do bloku na 3/4 wentyle + blok CPU, wraz z czasem wodowania karty graficznej kupie i normalną pompkę. Na teraz by taka wystarczyła?

Edytowane przez koniMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polsal ma 100% racji. Od Darmacza nie bierz nic nawet za darmo. Nie wspieraj oszusta.

 

W mojej opinii zasilanie 230V jest zbyt niewygodne. Albo musisz pamiętać, żeby za każdym pompkę osobno włączać i wyłączać (gorzej jak kiedyś zapomnisz jej włączyć :P), albo musisz kombinować z przekaźnikiem, który będzie ją włączał automatycznie przy starcie kompa.

 

Poczekaj na dobrą okazję pompki 12V na allegro, albo w dziale kupię/sprzedam na jakimś forum.

 

 

Inna sprawa, to czy np. NH-D15, Silver Arrow SB-E, albo PH-TC14PE nie będą wystarczające. Te coolery zapewniają bardzo dobrą wydajność, przy niskim poziomie hałasu i cenie niższej niż 450 PLN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chopaki ale ja mam cooler mega wydajny Scythe Yasya wydajność elegancka ale chcę to WC spróbować i zobaczyć jak z poziomem głośności takowego.

Jak policzyłem zestaw mnie wyniesie około 500zł, a w tym wliczone 200zł na pompkę, 2 chłodnice po 45mm grubości 3x120, złączki+węże, blok na CPU magicool za 100zł.

Także koszty nawet do przełknięcia tylko wybór pompki cały czas mnie męczy ;/ Za 90zł mogę mieć phoby 2.2dc ale czy warta tej ceny? Oczywiście używana.

O darmaczu właśnie słyszałem, a jak wy jeszcze potwierdzacie moje informacje to już sobie odpuszczam u niego zakupy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, nie jestem pewien, czy Ci to wyjdzie.

 

Jak się chce, to można zbudować całkiem niezły układ za niezbyt dużą kasę, co pokazał choćby aerial swoim ostatnim LC.

Tylko trzeba się serio znać na rzeczy i nie kupować rzeczy przypadkowo, tylko dla tego, że tanio.

 

Niestety, jak się za mocno oszczędza i / albo kupuje sprzęcior bez odpowiedniego rozeznania, to układ za 500 zł może się okazać mniej wydajny i głośniejszy od coolera za 250 zł.

 

Życzę Ci powodzenia z LC, bo to super sprawa, aczkolwiek obawiam się, że przez zbyt duży nacisk na budżet możesz odbić się od WC, gdyż po prostu nie spełni ono Twoich oczekiwań. 500 zł to z jednej strony sporo (a z drugiej w przypadku LC mało) i chyba trochę głupio je wydać na coś, co okaże się niewypałem.

 

To tylko takie moje luźne przemyślenia. Bez spiny.

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że te chłodnice całkiem sporo potrafią, a ten bloczek na CPU tani gniot ale jednak będzie spełniał swoją rolę także powinien jako tako odprowadzać te ciepło z niego. Tylko pompka która pociągnie to wszystko jest teraz priorytetem. Obecnie zero ofert sprzedaży z laingem/swiftechem ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z LC to nie jest tak że jakaś cudowna właściwość wody chłodzi. To tylko nośnik.

Jeżeli masz małą chłodnicę, czy słabe wentylatory, to cudów nie będzie. Obecne coolery są naprawdę bardzo sprawne, i nie łatwo im mocno odskoczyć przez chłodzenie wodne.

LC raczej w wielu przypadkach ludzie składają nie dla czystej wydajności, ale dla wyglądu, jest to element moddingu. Wtedy wydajność spada na drugi plan, i widać że w tym kierunki oferta na rynku też idzie. Chromowane, niklowane elementy, coraz lepsze wizualnie, węże zastępują rurki, mimo że funkcjonalnie nie dają one nic, tylko utrudniają budowę i modyfikację układu.

 

Jak chcesz mieć wydajne lc np. na cpu, to bym sugerował co najmniej 3x120 chłodnicę + dobry blok wodny z czołówki testów (ciężko kupić coś takiego tanio). 

Do tego warunek, musisz mieć cpu który w ogóle "skaluje się" z chłodzeniem. Jak masz np. haswella z glutem i kosmiczne temperatury, to żadne chłodzenie ci nic nie da, bo odbiór ciepła z rdzenia jest tak ograniczony. Także jest cała lista warunków które musisz spełnić, żeby poczuć wyraźną różnicę na +, względem jakiegoś mocnego coolera typu twin tower.

Druga sprawa to głośność. Chłodnice często wymagają dość mocnego nawiewu, trudniej uzyskać dobrą wydajność mając na chłodnicy np. wentylator 600rpm. Chłodnica stawia często większy opór dla powietrza niż radiator w chłodzeniu konwencjonalnym. Warto mieć to na uwadze. LC generalnie nie jest najlepszym pomysłem pod wyciszanie z tego powodu. Nie dość że jest pompa, to jeszcze te wentylatory. Albo muszą trochę dmuchać, i wtedy przegrywają z super wolnymi wentylatorami na coolerach, albo musisz ich dać tyle że też przegrywają bo zamiast 2 wentylatorów masz   np. 10 w obudowie..

Edytowane przez aerial
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak, lepiej nie będzie. ;) Musisz zrozumieć jedną podstawową rzecz - robisz to dla własnej przyjemności / hobby. Nie oczekuj, że będzie wydajniej, nie oczekuj, że będzie ciszej*. Licz się z tym, że pogorszysz parametry swojego komputera, ale za to będziesz miał fajną zabawę, doświadczenie i może satysfakcję. 

 

* w sensie, nie wiem co teraz masz za sprzęt i chłodzenie, ale jakbyś wydał tą kasę na AC to będzie z pewnością lepiej. ;)

 

 

Jeśli jednak bardzo chcesz powalczyć z tą głośnością, to wrzut pompki i chłodnicy do szafy 2 metry dalej to ciekawy pomysł. Czekamy na fotorelację. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z fotorelacją niema problemu choć zdjęcia średnie bo tel. lumia 520.

Chłodzeni obecne to scythe yasya wystarczy przeczytać poprzednie wypowiedzi...

Nie będzie wydajniej co ty mówisz? 2x chłodnice po 320 i grubość 45mm będą mniej wydajne? Wentyle chciałbym żeby działały w szafie do 1200obr, a jakby miały być koło mnie to max 600br.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z fotorelacją niema problemu choć zdjęcia średnie bo tel. lumia 520.

Chłodzeni obecne to scythe yasya wystarczy przeczytać poprzednie wypowiedzi...

Nie będzie wydajniej co ty mówisz? 2x chłodnice po 320 i grubość 45mm będą mniej wydajne? Wentyle chciałbym żeby działały w szafie do 1200obr, a jakby miały być koło mnie to max 600br.

 

Lumia 520 spokojnie da radę, byle w dobrym świetle. 

Jeszcze zależy jaki sprzęt chłodzisz tym scythem , chociaż jaki by nie był ... to wydając 500zł na AC będziesz miał porównywalnie do tych dwóch chłodnic, przy czym wentyli będziesz miał dwa a nie sześć. ;) Same 6 wentyli dobrej jakości to wydatek rzędu 300-400zł. Jak zdecydujesz się na niższą jakość to już musisz to wpakować do szafy a i szafa się z czasem zagrzeje, więc musisz pomyśleć o wentylowaniu szafy... Jest to pewne koło i WC na samo CPU ma bardzo nikły sens, zwłaszcza jak ma się gluta między IHSem a nie lut. 

 

Ja się nie czepiam, ja nie odradzam, tylko chciałbym, żebyś miał świadomość, że może wyjść gorzej. ;) Ja taką batalię w głowie miałem 2-3 lata, czy wracać do WC, czy zostać na AC i patrząc po Haswellach, Maxwellach nic mnie nie przekona do założenia WC, bo korzyści z tego nie będzie żadnych. Ładne i wydajne WC to kupa siana a za tą kupę siana mogę mieć np. lepszy procesor, czy drugą grafę do SLi i wnet argument "a bo na WC wykręcisz więcej" idzie w piach. Także z punktu finansowego to killer. Z punktu głośności jest też gorzej , z punktu wydajności nieznacznie lepiej, natomiast złożenie i rozłożenie komputera, oczyszczenie to jest jakiś armageddon. Dlatego w dzisiejszych czasach WC to hobby a nie odpowiedź na potrzeby. ;)

 

 

EDIT : Dobra, widzę w innym temacie, że jesteś ostro napalony na WC - spoko. Tak więc jeszcze dobra rada, musisz zrobić jakiś dostęp powietrza do swojej szafy, bo niestety jak ją zamkniesz, to powietrze będzie się podgrzewało i będzie kicha, a drewno bardzo dobrze trzyma ciepło. ;) Także najlepiej jakbyś miał od dołu jakieś dziury i na górze, co pewnie jest mało wykonalne, ale próbuj. Może dziury na bokach szafy ? 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki problem z [ciach!]em pod IHS?

Dla mnie żaden, poza tym mam i5 750 także ta operacja nie potrzebna. ;)

Szafa jest dużych wymiarów, a dziurkę na górze zrobie i na górze szafy bym dał 1 wentyl 200mm na jakiś minimalnych obrotach.

Tylko właśnie ze względu na ceny wentyli trochę jeszcze pomyśle. Myślałem nad jakimiś budżetowymi wentylami puszczonymi na te 600obr, a przy tych obrotach wszystko cicho działa byle łożyska były OK.

Myślałem trochę o wannie żeliwnej bo mi zawadza czy z niej nie zrobić rezerwuaru? Wtedy bym nie musiał mieć chłodnic tylko dużo, dużo wody. Dobra opcja?

 

EDIT.

Całkiem z innej beczki 1 chłodnica 3x120mm o grubości 45mm+2 wentyle puszczone na 600obt do schłodzenia jednej HD5870?

Jednak CPU sobie odpuszczam bo kilku godzinnej literaturze. Ale grafikę woduję. ;)

Koszty jakie by mnie to wyniosło to smiech:

pompka 100zł

chłodnica 3x120mmx45mm 120zł

węże+złączki 20zł

suma 240zł, a myślę że takie chłodzenie dużo zbije temperaturki na 1 karcie graficznej, nie mylę się?

Edytowane przez koniMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wanna ?  :mellow: Taka ~200L ? No jak się zmieści do tej szafy, bądź masz takie warunki, to z pewnością wyręczy takie dwie chłodnice. Na forum jest projekt użycia bieżącej zimnej wody do chłodzenia komputera - efekty są całkiem całkiem. 

 

240zł a jeszcze nie policzyłeś najważniejszego - bloku. ;) Przydałby się full cover, ale podniesie dwu krotnie Twój budżet, albo i wcale tego nie dostaniesz, więc pozostanie Ci jakiś uniwersalny blok na rdzeń GPU a na pamięci i sekcję zasilania będziesz musiał wykombinować jakieś radiatorki i nawiew.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki problem z [ciach!]em pod IHS?

Dla mnie żaden, poza tym mam i5 750 także ta operacja nie potrzebna. ;)

Szafa jest dużych wymiarów, a dziurkę na górze zrobie i na górze szafy bym dał 1 wentyl 200mm na jakiś minimalnych obrotach.

Tylko właśnie ze względu na ceny wentyli trochę jeszcze pomyśle. Myślałem nad jakimiś budżetowymi wentylami puszczonymi na te 600obr, a przy tych obrotach wszystko cicho działa byle łożyska były OK.

Myślałem trochę o wannie żeliwnej bo mi zawadza czy z niej nie zrobić rezerwuaru? Wtedy bym nie musiał mieć chłodnic tylko dużo, dużo wody. Dobra opcja?

 

EDIT.

Całkiem z innej beczki 1 chłodnica 3x120mm o grubości 45mm+2 wentyle puszczone na 600obt do schłodzenia jednej HD5870?

Jednak CPU sobie odpuszczam bo kilku godzinnej literaturze. Ale grafikę woduję. ;)

Koszty jakie by mnie to wyniosło to smiech:

pompka 100zł

chłodnica 3x120mmx45mm 120zł

węże+złączki 20zł

suma 240zł, a myślę że takie chłodzenie dużo zbije temperaturki na 1 karcie graficznej, nie mylę się?

No i mając HD5870 i ~300zł każdy raczej szedłby w kierunku sprzedaży i zakupu nowszej/szybszej karty z AC. 

I nie pisz twój CASH...bo CASHem w tym momencie nie dysponujesz (w ilości sensownej), a to co próbujesz uskutecznić jest niczym kaprys nastolatki.

A jak już naprawdę chcesz się w to bawić to zostań przy wodowaniu CPU! To jeszcze jakiś sens ma.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak już naprawdę chcesz się w to bawić to zostań przy wodowaniu CPU! To jeszcze jakiś sens ma.

A jaki ? Fakt, że i5 750 to o wiele lepszy pacjent niż nowe Haswelle do wodowania, ale czy zwoduje GPU, czy CPU to cóż to da ? Zabawa pozostanie zabawą bez realnych korzyści, czy to CPU, czy GPU. Ja wyszedłem z założenia, że GPU jest głośniejsze, więc jak wrzuci chłodzenie do szafy, to może chociaż zyska trochę ciszy. ;) Wydajność CPU jak i GPU jest kiepska i nie wzrośnie za bardzo dzięki OC na niskobudżetowej wodzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU ma jeden plus.

Jak kupi sensowny blok, to może go wykorzystać z nowym prockiem.

Jak dorwie full covera na GPU to nie przyda się do niczego na innej grafie.

Wodowanie GPU na zasadzie bloczek+nawiew nie zagwarantuje ciszy;) a może stwarzać dodatkowe problemy

koniMax nie myślałeś o gotowych kompaktowych LC?

Coś na 2x120

http://allegro.pl/chlodzenie-wodne-zestawy-48906

No chyba że istota leży w samodzielnym składaniu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



koniMax nie myślałeś o gotowych kompaktowych LC?

Daj spokój, te wszystkie gotowe zestawy to kompletne dziadostwo. Głośne, drogie, mało wydajne i nie da się uzupełnić płynu, który cały czas paruje. Jedynie w miarę sens ma Swiftech H220.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No H220 byłaby idealna bo umożliwia rozbudową (limitem jest pompka)

Jeśli nie cieknie to jak może parować układ zamknięty?

Co do ceny, polowałbym tylko na używkę. Bo cena za nowe to nieporozumienie.

Głośne? Wszystko zależy od rpm:) Tu autor topowych wentylatorów raczej nie kupi, więc tę kwestię pomijam.

 

edita down@

No zapomniałem o pompce. Z drugiej strony autor nie stawiał ciszy jako priorytetu.

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z układu cały czas odparowuje troszkę wody, choćby był nie wiem jak szczelny. Jest to około 40 ml / rok. Niby niedużo, ale po pewnym okresie czasu pompka będzie się zapowietrzać, a wody nie ma jak dolać :P

 

Pompki w tych zestawach są głośne, a do tego mamy dwie możliwości jeśli chodzi o wentylatory.

Ustawiamy je na wysokie obroty (czyli zazwyczaj około 2500 RPM) i układ jest w miarę wydajny, ale bardzo głośny.

Ustawiamy je na niskie obroty (około 1000 RPM) i wówczas i tak pompka jest głośna, a układ ma beznadziejną wydajność (w absolutnej większości przypadków zestawy All In One mają chłodnicę o wysokiej wartości FPI, więc niskie RPM powodują drastyczny spadek wydajności, która i tak nie stoi na wysokim poziomie).

 

Ogólnie jestem zdecydowanym przeciwnikiem gotowych zestawów. Bo nie dość, że nie są zbyt dobre, to do tego producenci chcą za nie horrendalne kwoty.

 

 

BTW Dziś publikujemyna OVC artykuł o All In One (m.in. Antec H2O 1250 i Enermax Liquitech 240). Pod względem wydajności i hałasu wszystkie przegrały z NH-D14, która jest zdecydowanie tańszym produktem.

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W AIO problemem z głośną pompką jest w dużym stopniu sztywne zamocowanie pompy. Siedzi na bloku, który jest mocno przymocowany do cpu.

Normalnie gdy pompa jest oddzielnie, w normalnym układzie, kombinuje się z wytłumieniem wibracji, stosując różne podkładki, albo podwieszając pompę. W aio nic nie zrobisz z tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja aquacomputer D5 jest sztywno zamocowana w rezie dual-bay i nie wibruje na pół obudowy. Już dużo głośniejsze są wentylatory Noiseblocker eloop :)

 

może to być też kwestia masy samego reza, bo ten wynalazek od Koolence'a waży dużo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...