Skocz do zawartości
USB

Dziwne odczyty w programie AIDA64

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.
Mam sprzęt jak w podpisie. Procesor nie jest podkręcony, jedynie w biosie mam pamięci ustawione na profil XMP.
Zauważyłem, że program AIDA64 (najnowsza wersja, więc chyba wiarygodna) pokazuje dziwne odczyty co do taktowania procesora. Minimalne taktowanie procka to 1400 MHz a maksymalne to 3500 MHz, natomiast podczas większego obciążenia cpu kiedy megaherce idą w górę, AIDA pokazuje taktowanie 3817 MHz, a czasem nawet 4118 MHz. Nie wiem czy się czymś przejmować, czy to normalne zachowanie? Na mojej poprzedniej konfiguracji (Athlon II x4) takie rzeczy się nie działy.

 

Ponadto w programie Catalyst od AMD jest zakładka, gdzie można sterować minimalne i maksymalne taktowanie procesora. Niestety obojętnie co ustawię, to i tak jest domyślnie - czyli przy bezczynności 1400 MHz a przy obciążeniu tak, jak napisałem wyżej.

Proszę o pomoc doświadczonych użytkowników :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję poczytać o trybie Turbo - jak działa i co powoduje dokładnie .

 

W skrócie kiedy procek jest mocno obciążony taktowanie rośnie - czasami nawet sporo ponad nominalny zegar , w przypadku FX6300 to 4,1 Ghz .

 

W zależności jak jest skonstruowana ta funkcja turbo może działać dla wszystkich rdzeni / modułów a może działać tylko dla jednego .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za taktowanie w zakresie 1400-3500 MHz jest odpowiedzialny C'n'Q, który obniża taktowanie kiedy procesor nie jest używany.

Jak trzeba więcej mocy włącza się turbo, które ma 2 tryby:

Boosted P states [1]:

1: 4100 MHz, 1.425V
2: 3800 MHz, 1.4125V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym to ja wiem, C'n'Q istnieje od wielu lat. Nie wiedziałem natomiast o istnieniu trybu turbo :)
Nadal nie wiem po co w CCC suwak do ustalania minimalnego i maksymalnego taktowania, skoro jego zmiana i tak nic nie daje i procesor pracuje domyślnie. W przypadku Athlona II owa funkcja działała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...