Skocz do zawartości
faziasty

Stacjonarny vs laptop - gdzie różnica w cenie?

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę kupić nowy komputer do ok. 3500zł. Mam monitor 24", podpięty praktycznie na stałe do obecnego laptopa. Optymalizacja sprzętu pod pracę z programem Lightroom i dużą ilością dużych plików RAW.

 

Póki co nie chodzi mi o specyfikacje ale raczej o to czy patrzeć na stacjonarne czy laptopy.

 

Zawsze zdawało mi się, że stacjonarne wybiera się ze względu na dwa razy niższą cenę za podobną specyfikację. I tak też się nastawiałem. Tymczasem jak tak sobie patrzę w tej samej cenie laptop nie odstaje w niczym znaczącym, przykład:

 

Proponowany przez PurePC zestaw za mniej więcej te pieniądze:

http://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_listopad_2014?page=0,14

Pierwszy lepszy z brzegu laptop za tą kwotę (pewnie można znaleźć ciekawsze):

http://www.x-kom.pl/p/215411-notebook-laptop-15-6-lenovo-y510p-i7-4700mq-8gb-1281000gb-dvd-rw-gt755m.html

 

Stacjonarka - Laptop

i5 - i7

8GB - 8GB

120GB+1TB - 120GB+TB  (7200obr. na korzyść stacjonarnych, nie wiem na ile znacząca różnica jeżeli nie mówimy o dysku na system itd)

karta graficzna w moich zastosowaniach nie gra dużej roli

 

Tak jak pisałem, Lightroom, internet, oglądanie filmów. Bardzo ważna cicha praca.

 

Dlaczego miałbym składać stacjonarny komputer? Jeżeli wychodzi tak podobnie, a laptop jednak w razie czego jest mobilny. Gdzie jest znacząca przewaga stacjonarki? Nie licząc możliwości grzebania, wymieniania podzespołów co rok, bo mnie to nie interesuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak napisałes plus lapka że jest mobilny, a płacisz dodatkowo za miniaturyzacje cześci, z kolei plus PCeta łatwość modernizacji, czyszczenia, wymiany wentylatorów itp.  minus brak mobilności, a jak nie korzystasz z zalety lapka, bo masz dodatkowy monitor to wybór jest logiczny ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stacjonarka - Laptop

i5 - i7

Zdajesz sobie sprawę, że w mobilnych procesorach ograniczeniem jest TDP i temperatura?

W stacjonarce ta i5 będzie trzymać zegar 3.5GHz pod obciążeniem, w laptopie będzie niżej, w skrajnych warunkach może być to nawet ~1GHz mniej.

 

Kilkukrotnie słabsza grafika w laptopie też ma wpływ na cenę.

 

Skoro nie chcesz dużej budy to może ITX? Zwłaszcza że mocna k. graficzna Ciebie nie interesuje - bez problemów poskładasz (prawie) niesłyszalny i wydajny sprzęt w małej obudowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stacjonarny będzie raczej cichszy. Poza tym, w PC możesz włożyć więcej dysków, no i skoro nie potrzebujesz karty graficznej to możesz na niej przyoszczędzić w PC i wtedy wyjdzie sporo taniej ;)

 

Wywal z konfiguracji stacjonarnego kartę graficzną za 1000 zł, skoro Ci nie potrzebna, masz 2600. Tu różnica w cenie. Możesz też dołożyć ten 100 i mieć i7 + więcej RAMu + większy SSD

 

Stacjonarny będzie cichszy? Nie wiem bo się zatrzymałem gdzieś na Celeronach x lat temu i tamto pudło pracowało jak diesel na mrozie.

Niby tak, ale jak zmienię na tańszą kartę to wychodzi na to samo bo pewnie znajdę też tańszego lapka ze słabszą grafiką.

 

Zdajesz sobie sprawę, że w mobilnych procesorach ograniczeniem jest TDP i temperatura?

W stacjonarce ta i5 będzie trzymać zegar 3.5GHz pod obciążeniem, w laptopie będzie niżej, w skrajnych warunkach może być to nawet ~1GHz mniej.

 

Kilkukrotnie słabsza grafika w laptopie też ma wpływ na cenę.

 

Skoro nie chcesz dużej budy to może ITX? Zwłaszcza że mocna k. graficzna Ciebie nie interesuje - bez problemów poskładasz (prawie) niesłyszalny i wydajny sprzęt w małej obudowie.

 

procek prockowi nie rwóny

[zobacz też taktowania max w tym laptopie to 3.4 i to turbo a i5K zaczyna się od 3.5 i przede wszystkim możesz go podkrecic - cały zestaw jest w tym kieruku]

 

No właśnie nie do końca sobie zdaję sprawę na ile to jest zauważalna różnica.

Tutaj na przykład mamy

Intel Core i5-4690K,3500 MHz socket LGA1150, 64bit, do 3.9 GHz, 88W, cache 6MB oraz

Intel Core i7-4700MQ (4 rdzenie, od 2.40 GHz do 3.40 GHz, 6 MB cache)

Nie mam pojęcia czy to faktycznie coś zmienia w pracy czy może tyle, że przy eksporcie dużej ilości plików z lightrooma będę miał 3 sekundy krótszy czas. Czyli bez fajerwerków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...