Skocz do zawartości
niewidoczny

Modernizacja 2-letniego zestawu [do 1200zł]

Rekomendowane odpowiedzi

witajcie

 

noszę się z zamiarem podniesienia wydajności mojego komputera (kupiony w styczniu 2013).

 

na początku myślałem tylko o zmianie karty graficznej, ale podejrzewam, że procesor może już nie nadążyć za szybszymi modelami.

dlatego interesuje mnie kombinacja nowego procesora i karty graf. (bez zmiany płyty głównej), która wejdzie mi do budy i zmieści się w budżecie ok. 1200zł.

jestem zwolennikiem obrotu wtórnego, dlatego używane komponenty jak najbardziej wchodzą w grę (szczególnie przy takiej ilości środków).

 

osobiście rozważałem zakup używanego gtx 680 i nowego i5.

chłodzenie procka zostawiłbym boxowe, ew. później dokupił coś wydajniejszego (choć nie wiem, czy moja płyta główna poradzi sobie z jakimkolwiek OC).

preferowałbym Nvidię (programy w robocie do obliczeń równoległych są tylko na GeForce'y), ale jeśli będzie znaczący zysk w wydajności, to AMD też ok.

liczę na sugestie, bo przeglądam od 2 dni porównania, ale w grę wchodzi kilka generacji kart przez co ciężko złapać je wszystkie na jednym wykresie.

z góry dzięki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę wątek, bo zdecydowałem się na zakup gtx 680 za 600zł.

 

Ciągle jednak nie mogę rozstrzygnąć kwestii procesora. Biorąc pod uwagę, że ten socket osiągnął szczyt swoich możliwości i nic nowego się już nie pokaże, szukałem najmocniejszej dostępnej jednostki.

Trafiłem na ofertę i7-3770 za ok. 700-750zł i zastanawiam się czy warto w niego zainwestować?
Z innych opcji są używane i5-2400 (ok. 400zł), i5-2500 (ok. 500zł), i5-3470 (również ok. 500zł), i5-3570 (prawie 600zł) oraz i7-2600 (też ok. 600zł).

Czy jest sens dopłacać do 3770? Wiem, że ma przewagę w ilości wątków (co jest przydatne w mojej pracy), ale czy różnica w wydajności usprawiedliwia dopłacenie 100-300zł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawodowe zastosowania to głównie analiza danych z funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), gdzie pojedyncza analiza wykonywana jest przez jeden wątek - 8 wątków pozwalałoby na 8 równoległych analiz. Mój obecny i3 standardową analizę robi w 30min., pełną w 1-1,5h. Dlatego czasem marzę o 12 wątkowym procku, który by mi to 3x szybciej ogarniał.

Niemniej ten aspekt zajmuje ok 20-25% mojego czasu, więc nie jest hiper-kluczowy, ale pewnie pozwoliłby na efektywniejszą pracę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zawadzkis: tak, dysk SSD od jakiegoś czasu już posiadam:)

 

@tesel - tak więc właśnie nad tym i7 się zastanawiam - ale jaki zakres cenowy byłby sensowny do zakupu takiego procka?

a co do Xeonów, to które modele będą najlepsze? Ja się strasznie gubię w ich oznaczeniach, bo nie mogę wychwycić logiki numeracji xeonów, zarówno wewnątrz danej serii jak i pomiędzy nimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...