Skocz do zawartości
Gość Nemayu

RAM OC, gdzie jest VTT?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Nemayu

Po podkręceniu procesora i5 4690k do 4,6GHz wziąłem się za OC pamięci Team Group Vulcan Gold 1600 9-9-9-24 1,5V na płycie z97 Pro Gamer.
Stabilnie działają na 2000MHz 9-11-10-27 1,6V.

Na 2133MHz nie ruszają i chciałem podnieść napięcie do 1,65V, ale żeby to zrobić musze podnieść VTT żeby różnica wynosiła maksymalnie 0,5V. Obecne VTT wg HWinfo75 wynosi 1,112V.

Znalazłem, że inne nazwy to IMC, QPI, ale nigdzie w BIOSie nie ma takiej opcji. Gdzieś było napisane żeby podnieść cache voltage, ale u mnie nie ma to żadnego wpływu na VTT.

W jaki sposób podnosi się VTT? Jakieś wskazówki?

Dzięki,

 

///EDIT: Znalazłem informacje, że System agent zwiększa VTT, ale nie zwiększyło. Znalazłem też informacje, że VTT to teraz VCCSA, które po podniesieniu system agent też się podniosło. Mam zmieniać system agent i patrzeć na VCCSA i ignorować VTT? Czym jest to VTT - pogubiłem się :P

 

 

VCCSA and VCCIO (otherwise known as VTT) are probably best kept about same level if that was the question you were asking and 1.1v is a pretty normal voltage....nothing wrong with running at that voltage for 2133.

W przypadku procesorów Haswell ma znaczenie cokolwiek gdy podnosi się napięcie ramu do 1,65V? Czy moge spokojnie ustawić 1,65V i się nie przejmować? Bo gdzieś wyczytałem, że powinna być różnica nie większa niż 0,5V pomiędzy DRAM Volt, a VTT w innym wypadku skraca się żywotność. 

 

Przy okazji znalazłem informacje, że lepiej nie używać profili XMP bo zbyt wysoko ustawiają napięcia

 

Zdecydowałem się podnieść napięcie do 1,65V pozostawiając napięcia jak na załączonym screenie. Jeśli znajdzie się ktoś kto wie co z czym się je niech da znać ^^

Będę zaglądał do tego tematu.

post-205422-0-80158500-1420813881_thumb.png

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W haswellu nie ma vtt, poza tym w przypadku haswellu nie ma generalnie ograniczeń co do max napięcia pamięci. Prędzej ubijesz kości niż cpu, można pzyjąć, że max to 2.2v. Poza tym większość kości i tak nie skaluje z wysokimi napięciami łapią ścianę przy stosunkowo niskim napięciu i więcej nie ukręcisz.

 

Za oc pamięci w haswellu odpowiada IO Analog i Digital oraz VCCSA.

 

Jak masz dwie kości zwłaszcza max 2x4gb to na ogół do 2400mhz nie trzeba ruszać żadnych napięć poza napięciem na pamięci jeżeli zachodzi taka potrzeba.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

2,2V czego? Input voltage na procku?
 

na 1,65V DRAM tak samo jak na 1,6V działa:

-1600Mhz 7CL (nie zapisałem dokładnie bo i tak 1866MHz padło mimo wysokich timingow)

-1866MHz 8-11-10-27

-2000MHz 9-11-10-27 

-2200MHz 10 (zapomniałem zapisac, więc chyba działało, na 9CL nawet się nie włączył)

-2400MHz 11-13-13-37 nie działa

 

VCCSA miałem 1,104V, a IO analog i digital offset +0,100V.

 

 

Jest sens cokolwiek kombinować z VCCSA i IO ? Z obecnych danych wnioskuje, że najlepiej ustawić 2000Mhz 9-x-x-x i obniżyc napięcie i pozostałe timingi. 2400 CL11 chyba nie ma sensu, tak samo 2200 CL10.

Jedyne co by miało sens to 2400MHz CL10 albo 2200MHz CL9, ale manipulacje VCCSA i IO chyba nic nie zmienią. Chyba, że ktoś ma jakieś propozycje...

 

1866 8 czy 2000 9?

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 2.2v dotyczą napięcia na pamięci przecież napisałem jasno, nic nie wspominałem o napięciu wejściowym.

 

Co ty chcesz osiągnąć? Chcesz sprawdzić max oc kości to odkręć sobie cpu na def , vcsaa i reszte możesz też ustawić na def. Niezależnie od taktowania wyjeżdzanie poza 9-11-11 mocno obniża wydajność i taktowaniem już tego nie nadrobisz. Więc najpierw ogarnij kości , znajdź ich max i podstawa skalowanie z napięciem , sprawdź je od 1.6v do 1.75v jak będą niewielki przyrosty oc to sprawa będzie jasna. Dopiero później baw się w oc cpu, przy wysokich taktowaniach cpu możliwe, że będzie wymagał podniesienia io analog/digital oraz vcsaa, jeżeli będziesz śmigał na dość wysokim taktowaniu pamięci.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

2,2V wydało mi się ogromną wartością zwłaszcza, że czytałem, że nie polecają wychodzić poza 1,65V.
To ustawię default i zobaczę czy coś się ruszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Ok, spróbowałem... Żadnych korzyści.

Zastanawiam się co wybrać:

-1866MHz 8-11-10-27

-2000MHz 9-11-10-27 

Jak sądzę różnica na poziomie błędu pomiarowego i wybór nie ma znaczenia. Oczywiście 3 pozostałe timingi będę próbował obniżyć jak najniżej, ale to później.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd sobie wymyśliłeś teorie, że różnica będzie na poziomie błędu pomiarowego? Druga opcja  będzie niezaprzeczalnie wydajniejsza. Schodzenie do cl8 nie wiele wnosi do wydajności.

 

Spróbuj wytargać 2133mhz 9-11-11-29 to będzie najlepsza opcja.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Kierowałem się tym: (2000Mhz CL9 nie ma na wykresie, więc doszedłem do wniosku, że będzie minimalnie lepiej lub minimalnie gorzej):
http://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_ddr3_do_core_i5_haswell_test_ddr3_13332400_mhz?page=0,9
Ustawienie jakie testowałem dla 2133 to właśnie 9-11-11-29 (po wczytaniu default i ustawieniu 1,65V) błąd w memtescie był już po kilku sekundach, a jeszcze wcześniej ustawiłem 9-13-13-13-37 (z ustawieniami oc procka) i też padły,
Zostawiam 2000Mhz. Wieczorem spróbuje obniżyć timingi i zapuszczę memtesta na noc.

 

Dzięki za pomoc.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzrost wydajności będzie adekwatny do taktowania , w moim rozumieniu błąd pomiarowy to nie sięga nawet 1%.

 

Było sprawdzić skalowanie z napięciem, trochę więcej napięcia może zrobić robotę i uda się uzyskać stabilne 2133mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Jestem nastawiony sceptrycznie do wartości powyżej 1,65V. Jakbyś dał coś ciekawego do przeczytania żeby rozwiać wątpliwości to byłbym wdzięczny.

Spróbowałem:

2133MHz 9-11-11-29 na 1,67>1,69>1,72V i nie chciał się nawet zbootować
Ustawiłem 2133MHz 9-13-13-34 1,72V i wytrzymał 7 minut w memtescie, więc zresetowałem i spróbowałem 2400MHz

11-13-13-37 1,72V zbootował się

11-13-13-35 1,7V poczekałem 5 minut w memteście i żadnych błędów

1,69 nie zbootował się

Próba 10-13-13-37 i 10-15-15-37 na 1,72V nawet się nie zbootował

Powrót do 2400MHz 11-13-13-35 1,7V i nie chciał się zbootować. Podbiłem do 1,71 i wstał.

 

2400MHz spróbowałem bo gdzieś w sprzedaży widziałem Vulcan gold 11-13-13-35 2400MHz 1,65V

Teraz co z tym fantem zrobić?

-2000MHz 9-11-10-27 da rade pewnie poniżej 1,6V

Sprawdziłem palcem temperaturę kości ram i jest ciepła, ale do gorącej jej daleko. Radiatory są malutkie, ale chyba dają rade.

Podkręcam by ustawić je tak na 24/7 i nie wiem czy nie lepiej zostawić w 100% bezpieczne napięcie i mniejsze osiągi niż 1,71-1,72

 

W biosie są też opcje:
transmitter rising slope
transmitter falling slope

transmitter control time

receiver rising slope

receiver falling slope

receiver control time

DRAM frequency ratio: 100:133 lub 100:100

Wszystko mam ustawione na auto.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...